Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.11.2010., 23:16   #1
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Lightbulb Matrox M9120 ili M9125?

situacija je slijedeca, kako nikako ne mogu prezaliti prodaju pharelie radi prelaska na novu platformu, razmisljam o nabavi M9125 kao dostojne zamijene. e sad dal mi treba dati cca 50 eura vise za 9125 ili ce me zadovoljit i 9120 posto ne mislim vozit ultrawide rezolucije, nego standard main monitor za sljaku i secondary za toolbare...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 10:19   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Zašto vaditi tu kramu iz neke arhive i masno je platiti? Nije li bolje uzeti HD5770 Flex na koju možeš istovremeno spojiti 3 monitora? btw, na svaku današnju grafu možeš bez problema spojiti 2 monitora.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2010., 10:50   #3
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Zašto vaditi tu kramu iz neke arhive i masno je platiti? Nije li bolje uzeti HD5770 Flex na koju možeš istovremeno spojiti 3 monitora? btw, na svaku današnju grafu možeš bez problema spojiti 2 monitora.
jesi radio kad u photoshopu i 2D cadu na matrox kartici?
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 10:59   #4
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
ja bih se osobno zadovoljio i sa 9120, no opet, na koje rezolucije točno misliš?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je online   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:04   #5
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
jesi radio kad u photoshopu i 2D cadu na matrox kartici?
Na koju konkrentu prednos tmislis kad spominjes Matrox i Photoshop ? Pitam zato sto je Matrox oduvijek bio spor u OpenGLu a Pshop Cs3 pa na dalje ima openGL opcije koje ubrzavaju rad vrlo lijepo. Narocito mi se svidja "privremena" rotacija papira dok radim sa tabletom .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:14   #6
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Može meni netko objasniti, pošto nije moje područje.

Koja je prednost jednog Matroxa naspram recimo 5770 u 2D-u ,ako se digitalno spoji?

Kužim prije dok su se spajali preko BNC ili VGA portova monitori analogno.
  Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:19   #7
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Na koju konkrentu prednos tmislis kad spominjes Matrox i Photoshop ? Pitam zato sto je Matrox oduvijek bio spor u OpenGLu a Pshop Cs3 pa na dalje ima openGL opcije koje ubrzavaju rad vrlo lijepo. Narocito mi se svidja "privremena" rotacija papira dok radim sa tabletom .
na istoj konfiguraciji matrox, firegl i wildcat, najvise su mi se svidjale boje kod matroxa i nekak je sve skupa bolje radilo. kako sam uvijek bio povlasten i imao dvije radne stanice, jednu za 2d i photoshop, a drugu za 3d, matrox mi je uvijek bio favorit na tim masinama... trenutno imam neki ati hd4xxx i nakon kalibracije monitora nije mi to to...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:29   #8
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Može meni netko objasniti, pošto nije moje područje.

Koja je prednost jednog Matroxa naspram recimo 5770 u 2D-u ,ako se digitalno spoji?

Kužim prije dok su se spajali preko BNC ili VGA portova monitori analogno.
driveri koji su uskladjeni sa paletom profesionalnih programa, tehnicka podrska u roku 48 sati....
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:30   #9
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Opet

Kako sa digitalnim 2D signalom može biti razlike između dvije kartice?
  Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:36   #10
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Opet

Kako sa digitalnim 2D signalom može biti razlike između dvije kartice?
probaj sam na istoj konfiguraciji dvije razlicite kartice na istom monitoru pa ce ti biti razlike bez obzira kaj je digitalno...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2010., 11:43   #11
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
ja bih se osobno zadovoljio i sa 9120, no opet, na koje rezolucije točno misliš?
vece od 1900*1200...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:46   #12
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Jel imaš neko tehničko objašnjenje (računala su dosta precizna znanost, pogotovo kada se radi o digitalnom prijenosu podataka, u ovom slučaju slike) ili ti je argument čisto subjektivne naravi, te je relevantan isto kao i kod onih koji kupuju 2 metra HDMI cable po nekoliko stotina kuna jer daje "bolju sliku" od onih do sto.

Jer AFAIK slika (ako nije optimalna) se kalibrira (pomoću kalibratora) na monitoru, a ne na računalu.

EDIT: Thnx Visage
http://forum.pcekspert.com/showpost....3&postcount=12

Tražio sam prije po netu, ali nemrem naći nekih "real world" usporedbi. Tak da ne znam kolika je razlika u praksi.

Zadnje izmijenjeno od: Mad_Duke. 24.11.2010. u 11:56.
  Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 11:52   #13
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Jel imaš neko tehničko objašnjenje (računala su dosta precizna znanost, pogotovo kada se radi o digitalnom prijenosu podataka, u ovom slučaju slike) ili ti je argument čisto subjektivne naravi, te je relevantan isto kao i kod onih koji kupuju 2 metra HDMI cable po nekoliko stotina kuna jer daje "bolju sliku" od onih do sto.

Jer AFAIK slika (ako nije optimalna) se kalibrira (pomoću kalibratora) na monitoru, a ne na računalu.
tehnicki nisam ulazio u "problematiku" subjektivno i iskustveno tvrdim...
treba pricekat kolegu visagea, on ce imat precizne tehnicke podatke
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 12:32   #14
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,929
J anisam primjetio razliek u boji. Meni je matrox jedino imao najbolji Tv out system u driverima (tada sam isprobavao Ati 9500Pro, Matrox G400DH, Nvidia GF 5xxx te dodao 3DLabs Wildcat). Sto se tice boja bile su razlike u samoj toplini ali jako minimalne razlike koje su se opet mogle nastimati driverima. Ali znam da danas nema sanse da bi se "oprostio" od CUDA-e i brzine openGLa u Pshopu za mozda nijansu ljepsu boju (premda je to subjektivno).

A o 3Du da ne govorimo, Matrox tu vise nema sta traziti (nazalost), tu su bitku davno izgubili kad se Parhelia pokazala kao total failure u gaming/3D performansama (:.
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 12:40   #15
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
J anisam primjetio razliek u boji. Meni je matrox jedino imao najbolji Tv out system u driverima (tada sam isprobavao Ati 9500Pro, Matrox G400DH, Nvidia GF 5xxx te dodao 3DLabs Wildcat). Sto se tice boja bile su razlike u samoj toplini ali jako minimalne razlike koje su se opet mogle nastimati driverima. Ali znam da danas nema sanse da bi se "oprostio" od CUDA-e i brzine openGLa u Pshopu za mozda nijansu ljepsu boju (premda je to subjektivno).

A o 3Du da ne govorimo, Matrox tu vise nema sta traziti (nazalost), tu su bitku davno izgubili kad se Parhelia pokazala kao total failure u gaming/3D performansama (:.
to sam i rekao, za 3D sam uvek imal drugu radnu stanicu i tu se ovisno o financijama izmjenjivale firegl i wildcat
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 12:47   #16
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
e' moj mister M,

oVO ti je cisti spameraj kako zlorabis casno ime Matrox na chat upite. Umjesto da si ko covjek PM-o, zvao, ili vec putem zupanijskog ureda pravome tijelu dostavio upit.

ccc

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
situacija je slijedeca, kako nikako ne mogu prezaliti prodaju pharelie radi prelaska na novu platformu
Zeni se na brzinu, kaj se natenane!

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
, razmisljam o nabavi M9125 kao dostojne zamijene. e sad dal mi treba dati cca 50 eura vise za 9125 ili ce me zadovoljit i 9120
Racunica promasena koliko i EU referendum za daždevnjake.

M karte su 100% prekinule tradiciju Matroxa siroke namjene. Kategorija M ima samo jedno jedino masovno trziste i chunu mjeri ovakvim demonstracijama :




Matrox vise cak ni ne isporucuje korisnicke manuale a one kratke brosurice koje ubacuje u kutiju M seriju, vise su nalik oznakama s kutije nego nekim relevantnim podacima. Nema vise "hvala korisnice" jer oni se M serijom civilima vise uopce niti ne obracaju. Nemaju oni nista protiv da je ti kupis, ali to vise nema nikakvog smisla uz Eyefinity. Sigurno ne za normalne desktop korisnike.

M serija je cementirana na mpeg2 akceleraciji uz njihova GPU kemijanja za Aero akceleraciju, ali vecina desktop aplikacija uopce dokazano ne radi kako treba na njenim "video zidnim" strarosfera rezama (za sadasnje stanje stvari) jer nisu bile ni predvidjene za takvo mamutiranje.

I onda pogled na korisnike sve jasno kaze : Pozivni centri vojske/policije/vatrogasaca/sindikat za prodaju šampita....

Dakle tu nema kruha ni za tebe ni za ikoga tko bi pomislio bacati stotke za maltene G seriju koja se vozi na PCI-e sabirusi. Jedino sto je opet kvaliteta neupitna i sve se to lijepo GPU-ira Matroxovski preko jednog jedinog GPU-a.

Jedina prava i zadnja karta je APV-jka koja ostaje sa svim specificnostima i prednostima. Ali proizvodnja je isla samo kod njih u tvornici i bila je preskupa za nastavak. Tako da su je obustavili. Pa se sad (kad se pojave) znaju pocinjati i na 400$ nazalost. Ali moze se uvijek naci znatno manje ako si strpljiv. To je jedina koju bi recimo imao opravdanje kupovati. Ali M je obicna "razvodna kutija" za video zidarije, i osim ako je besplatno ne dobijes ili za malo talira.... nikakvog smisla pored 5x i 6x ATI-a nema. Bas nikakvog.

Za ostalo mi se ne da dalje metiljati o kvaliteti, jer svakome ostavljam da si uzme ono sto misli da je za njega najbolje. Nedavno sam ionako o tome pisao (uz Duke-ov link) ovdje i nema vise potrebe.

Blizu ti je rodjendan, pa ti oprastam ovaj Matrox spam
__________________




>>>> PCE kante 2012 <<





>>>>>>>>> PCE & ostalo <<<<<




>>>>>>> Što sam Slušao? <<<<<<

>>>>> Gimnastika za Okulare & LCD Addendum<<<<

>>>>> P o s t ... M j e s e c a <<<<


______________________________






Zadnje izmijenjeno od: Visage. 24.11.2010. u 12:55.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 12:53   #17
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,508
I jedno i drugo i treće gofno daje sliku ali ne i istu i nije isti (subjektivni) doživljaj,
to šta ide digitalno ne garantira da je ok (od vjernosti boja do . . . ).
Pretpostavljam da se rice bavi nekakvim DTP - om pa mu je bitno navedeno. Već čujem pa kupi kalibrator / plati kalibraciju, čak kad i to odradi nema garancije "da je to - to".
Bez sumlje da novije generacije graphic čipova donose x prednosti (od brzine do neznam čega) i onda dođe šroteks polugotovi drajver i evo veselja.

U jednoj drugoj branši (muzika) su namjerno ponovo počeli koristit analogiju u lancu masteringa kako bi dobili "prirodniji, uhu prihvatljiviji" u odnodu full digital "sterilni" zvuk.
Ovo se može doživit / osjetit ako slušaš vrhunski Hi-Fi / 5.1 sustav koji u pretpojačalu ima jedan ili dva stupnja izvedena elektronskim cijevima (kolokvijalno lampama) i onog koji to nema.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2010., 13:32   #18
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Visage Pregled postova
e' moj mister M,

oVO ti je cisti spameraj kako zlorabis casno ime Matrox na chat upite. Umjesto da si ko covjek PM-o, zvao, ili vec putem zupanijskog ureda pravome tijelu dostavio upit.

ccc
pih, kad bi se nadlezno tijelo barem javilo na icq

daklem, onda moze lock na temu prodajem sve, vracam se na pci-x
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2010., 12:28   #19
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Da se samo nadovežem na temu, s obzirom da se i sam bavim DTP-om...
Anologni i digitalni prijenos slike po na LCD monitor nema smisla uspoređivati jer je u konačnici rezultat isti, barem što se tiče boje. Dakle, boja je na LCD-u ograničena kvalitetom i vrstom ekrana (matrice). Sasvim je druga stvar CRT monitor koji još uvijek daje najbolje boje, sa tom tehnologijom bi se eventualno mogao mjeriti onaj HP monitor što su ga napravili u suradnji sa Dreamworksom.
Ono što ljude zbuni a i daje različitu sliku je unos greške u sistem. To puno ljudi zaboravlja a i osobno sam se uvjerio da nije sve baš tako crno/bijelo ili u boji . Tu prvenstveno mislim na par stvari na koje ljudi zaborave obratiti pažnju pa se čude kako dva na oko ista sistema imaju različitu kvalitetu slike a razlika je samo u spajanju monitora, analogno vs. digitalno.

1. Neki monitori, i LCD i CRT, imaju posebne utilitye koji se instaliraju u Windowsima u kojima je kod analognog spoja (monitor na PC) moguće podešavati gotovo sve, svjetlinu, kontrast, gammu, zasičenje (saturation)... Zanimljivo je da taj isti utility ne funkcionira ili funkcionira ograničeno kada spojite monitor digitalnim konektorom (DVI). Dakle, već sam utility unosi razliku u prikaz boja u ovisnosti o načinu spajanja.

2. ATI je za razliku od Nvidije dosta dugo imao u svojim drajverima malo povećano zasičenje (saturation) boja. Ako netko ne zna o čemu se radi, recimo to laički ovako - povečan je intenzitet boja, na ekran bi vam trebala stići bljedunjavo žuta boja a povećanim zasičenjem stigne vam "puna" sočna žuta. Zato su se korisnici "palili" na to kako ATI ima "bolju i kvalitetniju" sliku makar se to i na Nvidiji sa par klikova u Nvidia Control Panelu moglo dobiti u pola minute. To što se na taj način uvodila greška u prikaz boje nije nikome smetao (ili nije htio priznati).

3. Color managment - najgluplja stvar koja je izmišljena jer još nisam nikoga čuo da mu je profunkcionirala po defaultu, ono sa čistom instalacijom OS-a, programa i recimo printera. Dakle, sama grafička kartica ima svoj color managment (upravljanje bojama, u daljnjem tekstu CM ) pa onda svaki program ima svoj CM (Photoshop svoj, Corel svoj...) i sam printer ima svoj CM. Kolorni profil vezan za svaki uređaj radi na principu koji je najlakše objasniti na primjeru za printer i to ovako - proizvođač vidi da mu serija XY printera sve ispise nagne malo u žuto i da je svijetloplava (cyan) dosta slaba. U kolornom profilu vezanom za XY seriju printera se definira da se svi tonovi žute od 100% do 80% oslabe za 15%, da se od 79% do 50% oslabe za 10% a od 49% do 30% oslabe za 5%, isto tako se obrnuto poveća za svijetloplavu boju. Na taj način se isto dobije kolor profil za skener i monitor. Takve stvari se u tvornici rade sa kalibratorom i ta kalibracija možda vrijedi za 75% uređaja iz te serije. A možda baš vi imate jedan od onih 25% .

CM unutar programa je veselje za sebe. Znam ljude koji su nabavili kalibratore, kreirali vlastite profile za svoje uređaje i nikad nisu bili zadovoljni dobivenim rezultatima jer im je ostao upaljen CM unutar programa. To znači da su pri ispisu na printer koji je imao svoj kolorni profil slali ispis iz programa koji je kroz svoj CM već radio nekakve "korekcije" pa na printeru nikad nije izašlo ono što je trebalo zbog dvostrukog CM-a.
Ovo sam sve napisao samo zato da shvatite da ista stvar vrijedi i za MONITOR.

Dakle, "kvaliteta" boje ne ovisi samo o grafičkoj kartici, i ja sam koristio G400 MAX davnih dana, sada ne žalim za takvom grafičkom karticom već za boljim LCD monitorom...
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2010., 12:39   #20
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
...
yeap, CM je jako zeznuta stvar, narocito kada radis priprema za vise tiskara, pa jedni rade na macu, drugi na piceku i tako, veselo uvek

a kaj se tice monitora, ja nikad necu prezalit moje hitachije, najdrazi su mi bili par baby cm772, a kasnije 823 radi kojih su lukvel i hg spot zavrsili na sudu ni jedan eizo ni nokia mi nije bila kao oni...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2010., 14:26   #21
Perki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: VG
Postovi: 774
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
CM unutar programa je veselje za sebe. Znam ljude koji su nabavili kalibratore, kreirali vlastite profile za svoje uređaje i nikad nisu bili zadovoljni dobivenim rezultatima jer im je ostao upaljen CM unutar programa. To znači da su pri ispisu na printer koji je imao svoj kolorni profil slali ispis iz programa koji je kroz svoj CM već radio nekakve "korekcije" pa na printeru nikad nije izašlo ono što je trebalo zbog dvostrukog CM-a.
Ovo sam sve napisao samo zato da shvatite da ista stvar vrijedi i za MONITOR.
Ti ljudi očito nemaju pojma što rade, a vidim da ni ti nisi baš doma. Ako, recimo, printaš iz fotošopa, ovaj te lijepo upozori da ugasiš CM na printeru, a fotošopu ostaviš da barata s bojama. Uz preduvjet kalibriranog monitora i odgovarajućih printer profila, stvar funkcionira gotovo idealno. Nije savršeno, naravno, pogotovo što se printer i monitor se ne poklapaju u mogućnostima.
Inače profili za ispis nisu vezani samo uz printer kao takav, već uz kombinaciju boja-papir i ako koristiš originalni papir i boju nekog proizvođača, ti profili (koji se instaliraju s driverima) će u principu biti dostatni.

Što se ostaloga tiče, CM nije ni zamišljen da funkcionira po defaultu. OK, možda malo, sRGB jest kakvi-takvi standard i većini ljudi dovoljno dobar da se uopće ne zamaraju CM-om, ali ako ti treba točnost, ne gine ti colorimetar. Sva one stvari koje si gore nabrojao, rješavaju se upravo hardverskom kalibracijom monitora.

Citiraj:
Autor riceburner Pregled postova
yeap, CM je jako zeznuta stvar, narocito kada radis priprema za vise tiskara, pa jedni rade na macu, drugi na piceku i tako, veselo uvek
Pa zar nije poanta CM-a upravo u tome da isto vidite ti doma, i onaj u tiskari, neovisno o uređajima. (uz jasno propisnu hard kalibraciju kod obojice). Ako nije tako, nešto ne štima.
__________________
Trust me - I know what I'm doing!
Perki je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2010., 16:41   #22
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Ti ljudi očito nemaju pojma što rade, a vidim da ni ti nisi baš doma. Ako, recimo, printaš iz fotošopa, ovaj te lijepo upozori da ugasiš CM na printeru, a fotošopu ostaviš da barata s bojama. Uz preduvjet kalibriranog monitora i odgovarajućih printer profila, stvar funkcionira gotovo idealno.
Lijepo zamišljeno u teoriji, u praksi je malo drugačije. I jesam ipak tu doma . I znam da ako želiš da ti Photoshop printa sa svojim CM onda CM treba isključiti i na samom printeru u samom meniju printera (ovisi naravno o modelu) ali i u njegovom drajveru < OVO JE MAJKA SVIH ZEZNUĆA . Dakle, ako želiš da ti Photoshop isprinta unutar svog CM-a nešto što ti je 100C, 30M, 0Y i 20K, ovaj zadnji korak svakako treba napraviti jer onda opet CM printera (onaj iz drajvera) napravi zez i "iskvari" boju prema svom kolornom profilu.

Citiraj:
Autor Perki Pregled postova
Pa zar nije poanta CM-a upravo u tome da isto vidite ti doma, i onaj u tiskari, neovisno o uređajima. (uz jasno propisnu hard kalibraciju kod obojice). Ako nije tako, nešto ne štima.
Na žalost, taj CM je tako zamišljen s time da još nisam vidio ni dva sistema unutar iste kuće (bez obzira bilo to tiskara, marketing, DTP...) a da je prikaz identičan. Prvenstveno mislim na monitor. Bez obzira radila se kalibracija sa onim kolorimetrom od 300€ ili onim od 1.300€. Jedina kalibracija koja je koliko-toliko prolazila bila je kalibracija ink-jet printera pri čemu je ispis gotovo u potpunosti odgovarao otisnutim materijalima.
Bojim se da će ova šuć-muć situacija sa CM-om ostati takva sve dok u OS-u u njegovom Control Panelu ne bude zasebna ikona CM gdje će se odrediti koji kolorni profil se koristi za koji uređaj i da svi programi od tamo uzimaju podatke za svoj CM. Ovako, imati kolorni profil za printer u OS-u u drajveru, pa opet u programu (svakom zasebno) pa još i u samom printeru (ako je neki jači model) svakako mi izgleda kao totalna papazjanija. Baš mi kaže šogor kako se on sa svojim Canon printerom natezao 2 sata da bi pronašao da mu je u drajveru uključen jedan CM a u Photoshopu drugi CM i nikako da dobije ono što želi. Tek kada je u drajveru ugasio CM dobio je ono što je htio.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na