Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.05.2007., 20:30   #1
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Prastara ploča i noviji disk = problem

Imam Asus VX97 maticnu (socket 7, i430vx chipset, 1997. godiste) i maxtor 6L040L0 disk od 40GB iz 2002. Sad, prikljucim ja disk, i ploca se smrzava pri autodetectu istog. Isto se dogadja i pri detekciji iz biosa. Promijenio kabel, isprobao master/slave/cable select, nula bodova. Disk sam pred pola sata izvadio iz svog kompa, dakle ispravan je. ispravna je i ploca buduci da uredno radi s par diskova koje imam pri ruci (Seagate 2.5GB, Quantim 1.2GB, Conner 4.3GB...).

Ja mislim da mi je disk prenov za plocu. Bi li flash biosa (trta me! zadnji put je Dawar morao doc da mi bios flasha ) rijesio sto ili moram traziti drugu plocu/stariji disk (oko 20GB)?
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 20:46   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Zašto te frka flasha? Si gledao na asusu, jel ima novi bios i koje su promjene koje dolaze s njim?
Edit, ima bios iz 2000 godine. http://support.asus.com/download/dow...Language=en-us Ne piše ništa no, fleshni ga. Možda sredi stvar.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.05.2007., 21:09   #3
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Ma neznam...frka me . No imam jos jedan primjerak ako kaj zayebem.

Nasao ovo... http://web.inter.nl.net/hcc/J.Steunebrink/k6plus.htm .

EDIT: napravio boot diksetu, stavio gore awdflash i patchirani bios, reko awdlashu neka to flasha no rekao je "input file name" i "warning: this is not a new award bios..."

Zadnje izmijenjeno od: Matesonik. 20.05.2007. u 21:34.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 21:42   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Matesonik Pregled postova
Imam Asus VX97 maticnu (socket 7, i430vx chipset, 1997. godiste) i maxtor 6L040L0 disk od 40GB iz 2002. Sad, prikljucim ja disk, i ploca se smrzava pri autodetectu istog. Isto se dogadja i pri detekciji iz biosa. Promijenio kabel, isprobao master/slave/cable select, nula bodova. Disk sam pred pola sata izvadio iz svog kompa, dakle ispravan je. ispravna je i ploca buduci da uredno radi s par diskova koje imam pri ruci (Seagate 2.5GB, Quantim 1.2GB, Conner 4.3GB...).

Ja mislim da mi je disk prenov za plocu. Bi li flash biosa (trta me! zadnji put je Dawar morao doc da mi bios flasha ) rijesio sto ili moram traziti drugu plocu/stariji disk (oko 20GB)?
Gle ovako možeš probati sa novim biosom ALI iskreno sumnjem da će ti to pomoći...

Naime stariji kompovi (pa čak i već u PII eri) su imali "limit" na 32GB ja sam imao lx/ex ploču sa istim problemom a ona je daleko novija...

ALI taj disk vjerojatno ima jumper limitator na 32gb i s njim će raditi, naravno kao manji...

alternativno možeš probati malo preurediti particija sa nekim od alata koje daju proizvođači (makar to meni nije pomoglo) ili ako ćeš koristiti linux mislim da postoje neka rješenja da se to zaobiđe, u windowsima teško, možeš probati sa eksternim kontrolerom, neki pci kontroleri su znali zaobići taj problem, naravno ako ti bios daje bootanje sa eksternog kontrolera...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 22:09   #5
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Pokrenuo awdflash ponovno, sada se bloka nakon sto upisem file name to proglam. Please wait vrti jos odprije nego sam otisao vecerati... kaj da radim?

EDIT: Tor, mislim da onaj 204 bios nis nebu rijesil jer je ovaj modani, koliko sam shvatio, izveden iz upravo njega, tj. da originalni 204 ne podrzava hardove >32GB.

Zadnje izmijenjeno od: Matesonik. 20.05.2007. u 22:27.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 22:40   #6
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Ah, onda ga nešto gadno hebe. Ako si siguran da si skinuo pravi bios, naravno...a da pokušaš iz windowsa flash?
tor je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2007., 22:51   #7
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
Nemam winsa nikakvih instalirano na tom kompu... Bi li ga mogla yebati revizija ploce?

Probao i stariji awdflash (7.52c) no opet isto. Probao i tvornicki 204 bios, njet. Mozda neki drugi program za flashnje iz dosa?

EDIT: Rijeseno. Dzubre tajvansko Asus zahtijeva Aflash, vlastiti flash utility. Flashnuo njime modani bios i maticna prepoznaje disk. Hvala na pomoci!

Zadnje izmijenjeno od: Matesonik. 21.05.2007. u 00:37.
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na