Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.12.2013., 19:16   #1
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
(riješeno) Statički elektricitet

Poštovani

Ispričavam se ak nije dobar odjeljak.

Moje pitanje je i teorijski i praktično.

Jedan majstor za pc-e, printere i sve ostalo, s kojim sam par godina surađivao, koji je već sada pokojni mi je uvijek govorio da ne diram komponente nikad ukoliko nije sve izvan struje(pogotovo memoriju). Rekao je da statički elektricitet može napraviti štetu na komponentama i bez iskrice. Neki drugi serviseri prema kojima imam isto puno respekta jer su dugo u tom poslu vele da to uopće nema veze.

Dal je to moguće?
Naime ove godine(a možda i ranije) znale su komponente "same od sebe" riknut nakon što bih ja možda dotaknuo neki dio totalno možda i nevezan za ništa ključno...npr. matična mi je neki dan crkla nakon što sam išao namjestit sata kablove da malo bolje stoje i dok sam išao dvd upogonit preko sata sučelja dok je sve bilo pod strujom. Dal je povezano ne znam, al sumnjam da je slučajnost...ne znam tko je tu lud. S druge strane na poslu od korisnika uredno hardove npr. spajam dok je stroj živ da izvučem podatke i slično pa nikad ništa...

Hvala svima
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 19:26   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Svi su u pravu.
Možeš nešto uštekavati dok je sve pod naponom i da se ništa ne dogodi, možeš isto tako nešto taknuti i "spržiti" statičkim elektricitetom. Naravno da elektricitet neće ništa napraviti diraš li stvari u nekom izoliranom okolišu, npr. RAM stick na drvenom stolu ili furniru ali isto tako možeš elektricitetom uništiti ako taj elektricitet ima negdje "otići" dalje kroz RAM, npr. kroz RAM na matičnu ploču i dalje kroz napajanje. Meni se još nije desilo da elektricitetom nešto spalim a nekih 20 godina prčkam po kompačima. Naravno da uvijek ugasim sklopku napajanja računala kad moram nešto unutra spajati jer vrag nikad ne spava.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.12.2013., 19:35   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,553
I još jedno pravilo, nebitno sad jel radiš na živo ili si ugasio / ištekao,
prvo rukama takni metalno kućište da se "isprazniš" pa tek onda čapaj / prčkaj po komponentama.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 19:59   #4
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Zdrava logika. Treba ugasiti ipak prekidač ako želimo biti 100%.

Ovo sa pražnjenjem na kučištu
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 20:19   #5
esc
Lynnfield
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: HR
Postovi: 1,023
ugasim prekidač i dodirnem nešto željezno,nekad sam pun elektriciteta,iskre frcaju recimo kad izlazim iz auta i zatvaram vrata,to mi je uvijek neugodno
esc je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 20:42   #6
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
uzmeš antistatičku narukvicu i zahaklaš se prije bilo kakvog obavljanja posla i bok.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na