Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.07.2023., 20:50   #1771
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Čuo sam da dijele neki novi router sad sa a1 optikom, innbox, kakvi su ti routeri naspram huawei-a ?

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 24.07.2023. u 22:30.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2023., 08:34   #1772
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Meni instalirali optiku prije 2 tjedna, a inače je munjevito došla u cijelo naselje (ZG-Prepuštovec). Bilo je ugodno iznenađenje jer sam mislio da nećemo dobiti optiku još godinama. Odjednom se stvorila ekipa koja razvlači kablove po betonskim stupovima i za mjesec i pol je proradilo.

Dobio sam Huawei router koji nije nešto ali služi svrsi. Prije sam bio na A1 5G i bio je Fritzbox modem, puno bolje sučelje i uopće bolji.
Što se tiče brzine interneta tu zasad nemam zamjerke ide 950/500.

Što se televizije tiče, očekivao sam bolju kvalitetu slike.
OK, jasno je da se razni programi skidaju sa raznih satelita pa je tako kako je, ali neki od tih programa sigurno ima Full HD, ali ih A1 očito skida od nekud gdje je lošija rezolucija.
Ali ako usporedimo HRT zemaljski prijem i optiku, velika je razlika. Zemaljski prijem je slika boljih boja, oštrija, dok je na optici to lošije.

Najveću zamjerku imam (a to ću i prijaviti podršci) kod MTV programa, a baš sam se njima veselio. Konkretno kod programa MTV 80s', MTV 90s', MTV 00s' i MTV Hits. To je definitivno negledljivo. Ne mislim tu na samu kvalitetu slike jer znam da su to stariji spotovi, ali i ton i slika nekako čudno "preskaču" ili se trzaju do mjere da je negledljivo i slikom i tonom. Kod glezbenih spotova se to baš primjeti. Jel i kod vas tako ili ?

Zna li netko možda čemu služi onaj USB port, mislio sam spojit SSD disk ali ga ne prepoznaje iako mu daje struju. Htio sam da svaki prijemnik (imam ih 3) ima svoje snimanje, ovako nema neke privatnosti obzirom da se snimljeni materijal na njihovu snimalicu prikazuje kao dostupan na svakom prijemniku u kući. Isto je i za gledanje sadržaja koji nije snimljen nego vučem sa njihovog servera , sadržaj je dostupan za nastavak gledanja na svakom prijemniku. U neku ruku je to ok opcija, ali bi trebalo biti moguće da se tako nešto isključi i da svaki prijemnik ima svoju privatnost.
Također je glupo da kada promijenim bilo kakve postavke (npr audio/video) na jednom prijemniku, isto se promijeni na svakom. PIN je također isti na svakom prijemniku, a trebao bi na svakom biti zaseban.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2023., 12:51   #1773
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Bok! Konačno imam optiku, ali ruter koji sam dobio od a1, neki innbox, baš nema neki ludi signal! Pošto se net koristi i na katovima kuće signal mi je bitan! Mogu li kupiti neki drugi ruter? Ako da, koji bi bio dobar?
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 00:24   #1774
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
Bok! Konačno imam optiku, ali ruter koji sam dobio od a1, neki innbox, baš nema neki ludi signal! Pošto se net koristi i na katovima kuće signal mi je bitan! Mogu li kupiti neki drugi ruter? Ako da, koji bi bio dobar?
Možeš. Kupi si neki TP-Link, kvalitetni i vrhunski, a opet jeftini. Ako imaš kuću na kat, razmisli o mesh mreži.

https://www.tp-link.com/en/home-netw...v1%20(1-pack)/
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 13:23   #1775
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Vjerojatno će biti gnjavaža kompletno izbaciti njihov router.
Jednostavnija varijanta:
- ostaviš njihov router kao glavni
- na njemu ugasiš WiFi
- obzirom da imaš kuću, više etaža, onda prvo provuci mrežu (Lan Cat6) od gl. routera do svake etaže a može i do klijenata kao pc, smart tv i sl.
- nakon toga nabavi dobar mesh WiFi sa 2 ili 3 satelita, podesiš u AP mod
- spojiš ih na tu mrežu šta si prethodno provukao

Na taj način ćeš riješiti WiFi u kući + dovesti max. brzinu do bitnih klijenata.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 17:52   #1776
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Vjerojatno će biti gnjavaža kompletno izbaciti njihov router.
Jednostavnija varijanta:
- ostaviš njihov router kao glavni
- na njemu ugasiš WiFi
- obzirom da imaš kuću, više etaža, onda prvo provuci mrežu (Lan Cat6) od gl. routera do svake etaže a može i do klijenata kao pc, smart tv i sl.
- nakon toga nabavi dobar mesh WiFi sa 2 ili 3 satelita, podesiš u AP mod
- spojiš ih na tu mrežu šta si prethodno provukao

Na taj način ćeš riješiti WiFi u kući + dovesti max. brzinu do bitnih klijenata.
A1, na njihovoj infrastrukturi ionako ne daju bridge mod. Samo na HT infrastrukturi.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 17:55   #1777
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 197
Citiraj:
Autor gunther Pregled postova
Bok! Konačno imam optiku, ali ruter koji sam dobio od a1, neki innbox, baš nema neki ludi signal! Pošto se net koristi i na katovima kuće signal mi je bitan! Mogu li kupiti neki drugi ruter? Ako da, koji bi bio dobar?
Čak mislim da A1 niti ne da bridge mod niti PPPoE podatke što znači da njihov router mora ostati.

Kupi i stavi Mesh Wifi npr. TP-LINK Deco X20-3 (3 kom), spoji svaki ili bar jedan na router i raspodijeli po stanu, stavi da rade kao AP i to je to.
Na routeru isključi njegov WiFi.
Ja imam to kod sebe i odlično pokriva kuću na kat i dvorište, nikad se ne zblesira.
Postaviš, podesiš glavni WiFi i gost WiFi i zaboraviš.
Plus na svakom Mesh satelitu imam još jedan slobodni gigabitni port za spajanje dodatnih uređaja ili gigabitnog switcha.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 25.07.2023., 20:43   #1778
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Ako A1 iznajmljuje optiku od HTa onda su prisiljeni da koriste PPPoE.
Do PPPoE podataka možeš doći upitom na SZK ali i na drugi način preko WebGUIa.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 26.07.2023., 09:44   #1779
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Ako A1 iznajmljuje optiku od HTa onda su prisiljeni da koriste PPPoE.
Do PPPoE podataka možeš doći upitom na SZK ali i na drugi način preko WebGUIa.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
Kao što rekoh, kada se koristi A1 optika preko HT infrastrukture, SZK će ti bez problema dat PPPoE podatke i omogućit bridge mod. Ali preko vlastite infrastrukture ne daju nikakve podatke i ne da ju bridge mode. Njihov router se baš mora koristit.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2023., 12:21   #1780
gunther
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,340
Hvala svima! Prostudirat ću ponudjene mogućnosti!
__________________
AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
gunther je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 10:39   #1781
jopasaable
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2014
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 17
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Kao što rekoh, kada se koristi A1 optika preko HT infrastrukture, SZK će ti bez problema dat PPPoE podatke i omogućit bridge mod. Ali preko vlastite infrastrukture ne daju nikakve podatke i ne da ju bridge mode. Njihov router se baš mora koristit.

a njihov huawei teze govno... stalno mi mijenja ip na kamerama iako su stavljene static adrese...
jopasaable je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 20:39   #1782
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor jopasaable Pregled postova
a njihov huawei teze govno... stalno mi mijenja ip na kamerama iako su stavljene static adrese...
Zato lijepo uzmeš svoj router i spojiš ga na njihov Huawei. I onda spojiš sve svoje uređaje na svoj router.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 21:20   #1783
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Samo treba paziti da ne dobije dupli nat.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 23:15   #1784
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Samo treba paziti da ne dobije dupli nat.
Pa to riješiš s DMZ Host. Tu opciju Huawei router ima i otključana je korisniku.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 04.08.2023., 16:40   #1785
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Jel radi port forward na portove 80 i 443 nekome?
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2023., 14:11   #1786
tehno_vito
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2022
Lokacija: Zagreb
Postovi: 17
Jel može netko potvrdit da je A1 promjenio DHCP lease za optiku sa 4 dana na 1 dan?
tehno_vito je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2023., 14:53   #1787
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Kao što rekoh, kada se koristi A1 optika preko HT infrastrukture, SZK će ti bez problema dat PPPoE podatke i omogućit bridge mod. Ali preko vlastite infrastrukture ne daju nikakve podatke i ne da ju bridge mode. Njihov router se baš mora koristit.
ja ih žicam bridge za iskratel već 6 mjeseci svaki mjesec ,i vele ništa da im neomogučava ruter ali da rade na tomu pa sam i odustao ,PPPoE podatke čak i vlan id su mi odmah na prvi upit dali
,ali bridge ne,s time da ovak bilo kakva kombinacija sa iskratelom i mog routera kvaliteta interneta opada primjetno pa tako plačam tel ali ga nemam,ako je bila dogradnja firmwera i omogučen je
neka mi tu neko javi da sve neraskapam bezveze.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2023., 18:15   #1788
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Pozdrav, zanima me da li vama koji imate a1 mozaik piše na računu mjesečnom mozaik neka stavka jer meni ništa ne piše pa ne znam jesu oduzeli od računa ili to oduzmu nekako automatski na nekoj drugoj stavci.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 09:04   #1789
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Nakon nešto više od mjesec dana optike, u nedjelju počeo LOS na modemu svjetlit crveno i nema interneta. Prijavljujem kvar preko whatsapp, prolaze sati i ništa. Ponovno urgiram ali odgovor je da će se netko javiti. Prođe nedjelja, prođe 24 sata bez interneta i opet nitko ništa. Btw iako je internet na privatnu osobu, koristim ga poslovno. U ponedjeljak mi kažu da se javim telefonski korisničkoj službi. Zovem i prijavljujem ponovno i ustvari tek sada otvaraju radni nalog. Izgubili smo 30+ sati na ništa, koja svrha je onda ta whatsapp služba. I sad hladni tuš.....nemamo nikoga tko prije subote to može doći pogledati !?!?!?!? 6 dana čekat da dođu popravit kvar..... katastrofa. Sad se bojim kako će to ubuduće biti. Krpam se mobilnim internetom ali je i tu problem jer je u kvartu pao stup za onog nevremena pa je signal loš.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 09:43   #1790
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
šta je tebi tu čudno? odnosno - zašto se žališ?

jesi potpisao SLA ? rok za intervenciju 24h? plaćaš poslovni priključak 200-300eur mjesečno?


tako da ti si još jedan nebitan kućni korisnik koji to plaća 20tak eura i moš se slikat.

mi smo u staroj firmi imali SLA od , ako se dobro sjećam, 6 sati. i došli bi. bili su brži kad je bio metronet, kad je to preuzeo a1 su bili sporiji.



kao kućni korisnik, otklonit će kvar u nekom trenutku, s vremenom. možeš pitat popust od tih 5-6 eura za vrijeme dok nisi imao uslugu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 10:29   #1791
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Kao prvo zar nije moje pravo da se žalim.
Nažalost su me navukli na Mozaik i taj nekakav popust prvih 6 mjeseci, a to ne nude poslovnima pa sam prebacio na privatno, moja greška. Ali da je normalno da se čeka tjedan dana na popravak kvara, nije normalno.

Jel ima neki standardni SLA btw ?
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 10:32   #1792
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Kao prvo zar nije moje pravo da se žalim.
Nažalost su me navukli na Mozaik i taj nekakav popust prvih 6 mjeseci, a to ne nude poslovnima pa sam prebacio na privatno, moja greška. Ali da je normalno da se čeka tjedan dana na popravak kvara, nije normalno.

Jel ima neki standardni SLA btw ?
Ja imam poslovni A1 mozaik i dobio sam isto tih 6 mjeseci za 1kn, jedino su mobilni paketi drugaciji/skuplji ali mozaik poposti od 10kn/po usluzi je isto vazilo.

Tako da to ti sve bude "kako naletis" tj. koji agent se kolko potrudi da ti to slozi....
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 10:47   #1793
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Onda su me dobro zmuljali , nisam znao da ima poslovni Mozaik, baš su mi rekli da nema, ali to je bilo prije nekih godinu najmanje kad su me sa bonova prebacili na pretplatu. Trebao bi se sad sa njima natezat a ne da mi se.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 10:49   #1794
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,945
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Onda su me dobro zmuljali , nisam znao da ima poslovni Mozaik, baš su mi rekli da nema, ali to je bilo prije nekih godinu najmanje kad su me sa bonova prebacili na pretplatu. Trebao bi se sad sa njima natezat a ne da mi se.
Ovo moje je bilo u 11mj/2022 tako da nije tako frisko... Taman prije 3 mjeseca krenuli "puni" racuni tj. bez popusta .

BTW zanimljivo mi je da u Srbiji (vidio njihove reklame) nude prvih godinu dana za tih 1kn ili kolko vec Dinara bude tamo a kod nas samo 6 mjeseci..
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 11:29   #1795
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
Kao prvo zar nije moje pravo da se žalim.
Ali da je normalno da se čeka tjedan dana na popravak kvara, nije normalno.

Jel ima neki standardni SLA btw ?
izgleda nisi baš imao kvarova do sad?
U istri se na HT popravak kvara (zamjenu routera ili prespoj parice u omariću ako ima slobodnih) čeka ponekad i 2 tjedna. Osobito u sezoni. Po Hakomu, rok za popravak je 15 dana, stoga prije tih 15 dana možeš samo čekat.

Svi znamo da provideri štede na personalu i na plaćama , a obzirom koje plaće HT daje svojim terencima, čudi me da ih uopće i ima. Iskreno motivacija za radit u HT-u je ravna nuli i ne može nitko očekivat da će tehničari juriti, već laganini da prođe dan, jer su taman toliko i plaćeni.

Poprilično sam siguran da je u A1 još i gore od toga. A optičara ima još i manje ili su outsorcani skroz, ide prijava u Ericsson NT, pa onda oni imaju kooperante dalje ovisno o tipu kvara.
u svakom slučaju imamo hakom koji nalaže popravak u roku od 15 dana.
sve drugo, ako ti je bitno za posao, složi si backup. nisi ni prvi ni zadnji kojemu treba pristup internetu stalno i ne biš bio ni prvi ni zadnji koji si je složio backup za slučaj da primarni pristup internetu umre. a to je u konačnici jeftinije nego poslovni priključak ionako.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2023., 12:36   #1796
Ninz
Premium
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: zg
Postovi: 92
Bok ekipa, evo upravo A1 razvlaći optiku po stupu i to vuku 2 kabla, glupo pitanje što će ima dva kabla jel imaju neki limit ili?
Ninz je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2023., 13:08   #1797
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Jedan za download, a drugi za upload?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2023., 13:30   #1798
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Ninz Pregled postova
Bok ekipa, evo upravo A1 razvlaći optiku po stupu i to vuku 2 kabla, glupo pitanje što će ima dva kabla jel imaju neki limit ili?
Dolaz, odlaz?
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2023., 15:02   #1799
ITATABISINE
Registered User
 
ITATABISINE's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2018
Lokacija: zagreb
Postovi: 25
@c-shadow, Ti si kriv jer sam se upišao od smjeha, nakon tvog komentara. BRAVOx5
ITATABISINE je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2023., 15:22   #1800
Ninz
Premium
 
Datum registracije: May 2019
Lokacija: zg
Postovi: 92
A jbg nisam znao da to tako radi ��
Ninz je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na