Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2021., 21:51   #9181
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Zen 4 će sa tim 3d cache-om uništiti Alder Lake u svakom smislu, a k tome još sve high performance jezgre, nastavlja se dominacija AMD-a.
Intel s Alder Lakom najavljuje 20% viši single-thread IPC u odnosu na Rocket Lake, tak da po toj računici onda dolaze na kakvih 10% do možda 15% bolje single-thread performanse u odnosu na Zen 3.

Ukoliko AMD složi 3D cache za probrane Zen 3 modele do kraja godine, onda se i ta potencijalna Alder Lakeova prednost brzo topi, jer lako još za single-thread, kad je općenito cijela stvar onda (opet) samo u rangu Zen 3 modela.

Zen 4 pak bude klasa za sebe: 5nm Zen 4 core chipleti + 20% do 25% IPC porast u odnosu na Zen 3 + 3D cache + 6nm I/O chiplet + 24C/48T core config + DDR5, pa nekome u Intelu (Ryan Shrot) bude krf pregorila.
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Sve firme koje je Intel pokupovao da bi imali 3D stacking i bolji packaging im nisu pomogle da izbace bilo kakav konkretan proizvod.
To, a i prema dosad viđenom, AMD (šuti i radi principom) zapravo realizira ono o čemu Intel samo priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 01.06.2021. u 22:03.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:07   #9182
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intel s Alder Lakom najavljuje 20% viši single-thread IPC u odnosu na Rocket Lake, tak da po toj računici onda dolaze na kakvih 10% do možda 15% bolje single-thread performanse u odnosu na Zen 3.

Ukoliko AMD složi 3D cache za probrane Zen 3 modele do kraja godine, onda se i ta potencijalna Alder Lakeova prednost brzo topi, jer lako još za single-thread, kad je općenito cijela stvar onda (opet) samo u rangu Zen 3 modela.

Zen 4 pak bude klasa za sebe: 5nm Zen 4 core chipleti + 3D cache + 6nm I/O chiplet + 24C/48T core config + DDR5, pa nekome u Intelu (Ryan Shrot) bude krf pregorila.

To, a i prema dosad viđenom, AMD (šuti i radi principom) zapravo realizira ono o čemu Intel samo priča.
Mogli bi imati sličnu situaciju kao u vrijeme Zen 2, malo slabije single thread performanse, a jače multithread. Zen 3 sa 3d cache-om će imati malo manji IPC pa s time i kaskati u single threadu od Alder Lake-a, no zato što su mu sve jezgre punokrvne će imati bolje multithread performanse, a još ako srežu cijene, a uz to će matične, rami biti puno jeftiniji opet će biti na dobitku dok ne izađe Zen 4. DDR5 i matične za AL će biti ekstremno skupe, dok za AMD imaš opciju i x470 ploća, pored toga što će i x570 doživit price cut, kako god ne piše se dobro Alder Lake-u.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:08   #9183
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:16   #9184
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Mogli bi imati sličnu situaciju kao u vrijeme Zen 2, malo slabije single thread performanse, a jače multithread. ...
Tak bi baš i moglo ispasti, s tim da Intelove najave danas više ne znače baš nešto, jer su i za Rocket Lake pričali svašta, pa je ispalo to kaj je na kraju.

OK, možda Alder Lake baš ne useru totalno. Mada čim najavljuju isključivo single-thread pomak, pa opet 5.0GHz takt, zapravo čitamo isto kaj godinama plasiraju u eter.
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Da, cijene budu sigurno popularne, ali Zen 2 i 3 budu još jedno dogledno vrijeme na tržištu, pa bude za svakoga ponešto.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:18   #9185
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Iskreno ako Zen 4 bude imao sva ona poboljšanja neću pitati za cijenu . Zen 4 će lijepo hraniti buduće grafe, pogotovo one s chiplet dizajnom koji će omogućiti AMD-u i Nvidiji značajnije poboljšanje performansi bez da pati yield.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:26   #9186
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Ovo je najbolji pokazatelj kak stvari trenutno stoje ...
... s tim da Intel još (koji put) stigne odgoditi svoje najave, dok AMD-ovo ide po planu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 06:27   #9187
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
IMHO, mislim da nećemo vidjet 3D cache na Zen 3/3+, to je bila samo demonstracija da se vidi koliki je dobitak u identičnim uvjetima.
Možda se varam, ali takvog sam mišljena, vj će to ići tek na Zen4.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 06:58   #9188
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 07:53   #9189
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Glupost, to je kao da kažeš da bi se netko trebao ljutiti na nevidiju kad izbace ti/super modele u istoj seriji. Oh wait
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 08:25   #9190
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Na Zen3/3+ bi to moglo ići samo ako ove mrtvokurčine iz Intela naprave konkuretan proizvod u vidu Alder Lakea.
Tako da ako isti stvarno napravi neki iskorak u cijeloj toj priči, Baba odma meće 3D cahce čaroliju na postojeću Zen3 arhitekturu. Samo je pitanje hoće li to biti Zen3 3D, Zen3+ i hoće li biti 7 ili 6nm.

Ako AL ispadne luk i vodica, Zen4 se čeka.
Brko je offline   Reply With Quote