Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.11.2014., 12:39   #541
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor panisher20 Pregled postova
Meni da su naplatili 150 kn za nesto sto nisu napravili onda bi im sjeo u auto i lagano otisao tamo, pa bih ga pitao za sta ja trebam platit 150 kn, u tih 150 kn je moga rastavit punjac i popravit ga, a ne uzet ga u ruke pogledat i naplatit za 2 min necega tolku lovu. Ja isto radim u firmi sa informatickom robom tako da nazalost nekad i ja moram bit sa njima u kontaktu,odgovor cekate po 1-2 od njih sto je sramotno, Moj servis nije definitivno preporuka.
150 kn je vjerojatno dijagnostika, a takve stvari servisi u pravilu ne popravljaju.
Sad treba vidjeti kako i zašto odbijaju reklamaciju, no u svakom slučaju vrijedi takve izbjegavati, koliko se realno može.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 09:51   #542
dkoraca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pozioi 15, 52470 Umag, Hrvatska
Postovi: 7
Sto ljudi, još više čudi.

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Ne, najbolje bi bilo da se upoznas s zakonom pa da ne izjavljujes da ti nekome usluge cinis. Nakon toga jedan odvjetnik na placi da te stvari obavlja za tebe bi bio jos bolje.

Odvjetnika bi mogao plaćati da naplaćujem kao MojServis. Ja ne mogu ljudima uzet 150kn zato što mi je kupac rekao ne radi punjač i ja sam potvrdio: Da, ne radi punjač, molim 150kn !!!!!! Rekao sam: napravio sam uslugu jer nisam znao da moram ja salt pošto na jamstvu piše da kupac šalje na adresu servisa. Al slao sam pa zato nisam napravio ništa loše. To što braniš taj servis pokazuje sljedeće, ili radiš tamo, ili si vlasnik ili si frustrirana osoba.
Ponavljam, ja ne mogu pisati loše ljudima u servisu nego o gazdi, pošto on vodi firmu. Radnicima svaka čast, oni rade svoj posao.
dkoraca je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 09:57   #543
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dkoraca Pregled postova
Odvjetnika bi mogao plaćati da naplaćujem kao MojServis. Ja ne mogu ljudima uzet 150kn zato što mi je kupac rekao ne radi punjač i ja sam potvrdio: Da, ne radi punjač, molim 150kn !!!!!! Rekao sam: napravio sam uslugu jer nisam znao da moram ja salt pošto na jamstvu piše da kupac šalje na adresu servisa. Al slao sam pa zato nisam napravio ništa loše. To što braniš taj servis pokazuje sljedeće, ili radiš tamo, ili si vlasnik ili si frustrirana osoba.
Ponavljam, ja ne mogu pisati loše ljudima u servisu nego o gazdi, pošto on vodi firmu. Radnicima svaka čast, oni rade svoj posao.
Ako si vlasnik / vodiš neku trgovinu, morao bi znati svoje obveze.
Usluge je dobro raditi, ali ne na svoju štetu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 13:48   #544
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor dkoraca Pregled postova
To što braniš taj servis pokazuje sljedeće, ili radiš tamo, ili si vlasnik ili si frustrirana osoba.
Lol. Ne branim ja servis nego je ovo povezano s jednom drugom temom gdje isti takvi trgovci kao ti rade "usluge" koje su zakonom obvezni, pa je samim time jos vise smjesno kad ti, kao trgovac tih stvari nisi svjestan. Znaci upustio si se u nesto, u neki rizik, a uopce nisi upoznat koje su ti obveze. I onda kad takav trgovac propadne bit ce kriva drzava a ne nepripremljenost.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 21:35   #545
dkoraca
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Pozioi 15, 52470 Umag, Hrvatska
Postovi: 7
Post Kivac

Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Lol. Ne branim ja servis nego je ovo povezano s jednom drugom temom gdje isti takvi trgovci kao ti rade "usluge" koje su zakonom obvezni, pa je samim time jos vise smjesno kad ti, kao trgovac tih stvari nisi svjestan. Znaci upustio si se u nesto, u neki rizik, a uopce nisi upoznat koje su ti obveze. I onda kad takav trgovac propadne bit ce kriva drzava a ne nepripremljenost.

Najbolje da trgovca krivimo što proizvod ne radi. Proizvođač napravi loš proizvod, uvoznik od proizvođača dobije licencu da prodaje i on traži ovlašteni servis, po mogućnosti da je kvalitetan i pouzdan. To što neki servisi varaju ljude to je druga strana priče. Trgovac uzme proizvod i ima zaradu 3-10%, pošto ga webshopovi zajebavaju sa zaradom 1-2%. U tu cijenu je uračunata dostava,najam,radnici,režije.... Trgovac proda mobitel koj se pokvari. Normalno da kupac ima jamstvo. I sada ga trgovac šalje na jamstvo, plati dostavu gore, dole i zarada ispari. Al to nema veze. Onda servis kaže, mobitel nema jamstvo jer je mobitel bio u odiru s vlagom. Normalno da je ušla vlaga ako je mobitel loše napravljen. Po tebi sada trgovac mora kupiti novi mobitel i dat kupcu ? Što je s dobavljačem, s proizvođačem, sa servisom. Zašto onda postoji servis? Tko štiti trgovca koj ima par radnika, plača sve doprinose, poreze, prireze,plaču .... Kada vlasnik propadne nema pravo na biro jer ima poduzeće, a plaćao je sve poreze i doprinose. Pa gdje je tu zdrav razum? Što je po tebi to. Ti češ napisati pa to je rizik. Kada svi prodanu tko će tvojoj baki plaćati penziju, našim roditeljima, braniteljima ?
dkoraca je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 22:13   #546
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor dkoraca Pregled postova
<cut>
Uputio bi te u gospodarsku komoru, ili gdje god vec daju savjete za trgovce. Mislim da ti treba. Ovo sto ti pises nema bas neke veze ni s temom, ni s mojom brigom kao kupca, ali jedno je sigurno, da je to tako nemoguce nitko ne bi nista prodavao. Trzisna ekonomija, to smo htjeli, to smo dobili jeli.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2014., 23:41   #547
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Citiraj:
Autor dkoraca Pregled postova
....:
Samo ću ti ponoviti ono što su ti forumaši već rekli i to potkrijepiti sa zakonom.

Pravo i pravda često nisu na istoj strani, ali ovdje kao da jesu. Zakon štiti kupca od jačih tj trgovca i uvoznika/proizvođača.
Bit je da se se ne slama preko leđa kupca.


Tvoja je obveza definirana jasno u novom Zakonu o zaštiti potrošača

Ispunjenje ugovora:

Članak 43.

(1) Trgovac je dužan potrošaču ispuniti ugovor u skladu s odredbama ugovora, ovoga Zakona i Zakona o obveznim odnosima.

(2) U slučaju materijalnog nedostatka na proizvodu na odnose potrošača i trgovca primjenjuju se odredbe Zakona o obveznim odnosima o odgovornosti za materijalne nedostatke stvari.

(3) Ako trgovac ili proizvođač daje jamstvo za ispravnost prodanog proizvoda dužan je ispuniti obveze propisane Zakonom o obveznim odnosima o jamstvu za ispravnost prodane stvari, kao i obveze preuzete jamstvom.
....

koji nas upućuje na zakon o obveznim odnosima koji glasi:

3. Jamstvo za ispravnost prodane stvari (garancija)
Odgovornost prodavatelja i proizvođača

Članak 423.

(1) Kad je prodavatelj predao kupcu jamstveni (garancijski) list kojim proizvođač jamči ispravnost stvari u tijeku određenog vremena, računajući od njezine predaje kupcu, kupac može, ako stvar nije ispravna, zahtijevati kako od prodavatelja tako i od proizvođača da stvar popravi u razumnom roku ili ako to ne učini da mu umjesto nje preda stvar koja je ispravna.
(2) Ova pravila ne isključuju primjenu pravila o odgovornosti prodavatelja za nedostatke stvari.
(3) U jamstvu moraju biti navedena prava iz jamstva koja pripadaju kupcu, te jasno navedeno da jamstvo ne utječe na ostala prava koja pripadaju kupcu po drugim pravnim osnovama.
(4) Jamstvo mora sadržavati pojedinosti koje su potrebne kupcu za ostvarivanje njegovih prava, a posebno trajanje jamstva i teritorijalno područje važenja, te ime, odnosno naziv i adresu osobe koja je izdala jamstvo.
(5) Neispunjenje obveza iz stavka 3. i 4. ovoga članka ne utječe na valjanost jamstva.
Traženje popravka ili zamjene

Članak 424.

(1) Kupac može zbog neispravnosti stvari zahtijevati od prodavatelja, odnosno od proizvođača popravak ili zamjenu stvari u tijeku jamstvenog roka, bez obzira na to kad se nedostatak pojavio.
(2) On ima pravo na naknadu štete koju je pretrpio zbog toga što je bio lišen uporabe stvari od trenutka traženja popravka ili zamjene do njihova izvršenja.


Kao što vidimo jasno je naglašeno da imaš obaveze iz zakona, kao i one iz jamstvenog lista (s time da ona u jamstvenom su ništavna ako se kose sa zakonom).
Tako da, ne nisi učinio nikakvu uslugu kupcu što si slao o svom trošku nego si ispunio svoju zakonsku obvezu.
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...

Zadnje izmijenjeno od: Alfa_R. 07.11.2014. u 23:58.
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2014., 09:39   #548
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Nadalje, ima i jos zabavnih dijelova zakona.

Naime, zakonski jamstvo smije biti minimalno 2 godine. A za puno proizvoda se daje jamstvo manje od toga (po deklaraciji proizvodjaca).
U slucaju da je navedeno jamstvo od jedne godine, a proteklo je npr. 1.5 godina - i dalje je duznost na trgovcu da popravi stvar/da novu ispravnu kupcu.

S druge strane - trgovci ne mogu niti trebaju biti 100% zasticeni od svega.
Naime - proizvodjac ima rizik da nesto nije ispravno i mozebitni trosak, isto tako imam i ja kao kupac - jer je jamstvo vremenski ograniceno, po kojoj logici bi trgovac morao biti u potpunosti zasticen i ne imati ikakav rizik, a opet zaradjivati u tom procesu?
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2014., 17:42   #549
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor dkoraca Pregled postova
Kada vlasnik propadne nema pravo na biro jer ima poduzeće, a plaćao je sve poreze i doprinose. Pa gdje je tu zdrav razum? Što je po tebi to. Ti češ napisati pa to je rizik. Kada svi prodanu tko će tvojoj baki plaćati penziju, našim roditeljima, braniteljima ?
Ti ili nisi nikakav trgovac ili si jako zelen uletio u to.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.03.2015., 11:44   #550
Taman5ipol
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: Varazdin
Postovi: 3
Imam pitanje jedno vezano uz IT servis, posto ste malo pod zadnje postove skrenuli s teme, pa me zanimaju par stvari. Odnosno, zanima me jedna; gdje je najbolje dati maticnu plocu za repariranje (reballing) ?
p.s. jel tko provjerio ovaj IT servis ?

Zadnje izmijenjeno od: Taman5ipol. 17.03.2015. u 09:31.
Taman5ipol je offline   Reply With Quote