Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.03.2015., 16:22   #1861
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Pitanje je jel to nova kartica ako je ta kutija poderana.


Sve u svemu, malo manje postavljanja s visoka, pogotovo kad nisi u pravu ne bi skodilo. To sto ti smatras da je razuman rok, i sto netko drugi smatra mogu bit dijametralno suprotne stvari.
Ja bih to nazvao umjetnošću politike i zakona. Zato to tako i piše.
Sve u svemu, trgovcima bi trebalo biti u interesu da se reklamacije riješe čim prije, na zadovoljstvo korisnika.
No, znam da i oni imaju svoju stranu priče koja je prilično duboka i nije sve uvijek tako crno na bijelo.

Da stvari uvijek mogu bolje, istina.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 18:20   #1862
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
Citiraj:
Autor sparr0w Pregled postova
Ne, dobio sam novu graficku i kutiju od te graficke zbog tog serijskog broja, ali ona tanka kutija s driverima i priborom je iz stare kutije.
Sve je u redu s time. Napravili su tako jer su tvoju grafičku tretirali kao DOA kako bi ti bili u mogućnosti odmah dati drugu,a na tvojoj kutiji s driverima/priborom su se vidjeli tragovi korištenja. U protivnom se trgovcu može desiti da dobije nazad taj isti popravljeni uređaj u takvoj ambalaži, a to im je samo šteta. To je interna procedura između trgovca i ovlaštenog distributera/servisa i zahtjeva da ambalaža bude kako bi stari rekli cakum/pakum

Inače da se malo osvrnem na ove priče o rokovima.
Valjda vam je svima jasno da je zakonski rok - razuman rok (što god to značilo).
Više manje sve normalne trgovine brinu o tome da kupac čim prije dobije svoj reklamirani poziv nazad jer takvi kupci su trošak trgovcu.
Često se dešava da sam trgovac nema puno utjecaja na rok servisa.
Sad vidio sam tu par nadobudnih koji očito dođu i deru se po dućanima navodeći zakone o kojima u većini slučajeva nemaju pojma i ovaj dio posta je namjenjen takvima.
Moj savjet vam je da često mjenjate trgovine di kupujete jer će vam se prije illi poslje takav stav obiti o glavu.
Stvar je u tome što takvim ponašanjem ćete u nekom slučaju možda ubrzati cijeli proces za dan/dva i dovoljno iziritirati trgovca di ste porizvod kupili da na svoju ruku pokuša nešto ekstra, ali u svakom slučaju nećete si napraviti neku preveliku korist.
Ono što će sigurno biti je da će vas taj trgovac zapamtiti i sljedeći put kad budete imali neku situaciju koja je 50/50 dobit ćete kajlu umjesto da vam se izađe u susret. A desit će se da ste izgubili račun ili jamstveni list ili bude proizvod jedva primjetno oštećen i slično.
Nikako ovim postom ne sugeriram da kupac tj mi forumaši trebamo šutjeti u slučaju kada se trgovac/trgovina odnosi nekorektno prema nama, ali sami rokovi rješavanja reklamacije najmanje ovise o trgovcima tako da ukoliko imate trgovinu gdje ste zadovoljni cijenama i sulugom nemojte sami sebi raditi medvjeđu uslugu galamljenjem i pametovanjem jer vam grafa na kojoj "rendate važan video materijal" (točnije vrtite 3dčmark) nije zamjenjena još prije nego se pokvarila
e-one je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 18:39   #1863
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Da se nadovežem, takvim ponašanjem prema trgovini i na kraju krajeva radniku koji tamo radi, rezultat bude da takav radnik zbog takvih "debila" postane hladan ko led, i više manje ga zaboli za kupca, i odrađuje rutinski posao.

Kad ti dnevno dođu takva 3 debila, onda ispaštaju najćešće i oni koji nemaju veze s takvima.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 19:31   #1864
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Onaj čovjek u servisu je skroz normalan i korektan. Evo, prošlo je više od dva tjedna kako mi je grafa na reklamaciji kod njih, ali čovjek me odmah obavijestio nakon par dana da je zamjena odobrena i da ne ovisi do njih što će mu servis/uvoznik vratiti nazad kao zamjenu, te da to može biti sutra, a može biti za dva tjedna ovisno o njihovom lageru...

Tako da, treba biti razuman u ovakvim slučajevima, a ne samo dizat halabuku...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2015., 20:47   #1865
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Sad vidio sam tu par nadobudnih koji očito dođu i deru se po dućanima navodeći zakone o kojima u većini slučajeva nemaju pojma i ovaj dio posta je namjenjen takvima.
Osjetit cu se prozvan pa samim time i odgovorit. Drago bi mi bilo da me uputis o kojim to zakonima nemam pojma. I'm all ears.
Citiraj:
Autor e-one Pregled postova
Više manje sve normalne trgovine brinu o tome da kupac čim prije dobije svoj reklamirani poziv nazad jer takvi kupci su trošak trgovcu.
Manje nego vise. Prilicno sam siguran da imam vise reklamacija odradjenih s trgovcima nego ti. Naravno, nisu u moje ime. Svoje iskustvo sam prenio prije. Kad se jasno da do znanja poznavanje zakona, stvari idu puno brze i korektnije nego na lijepe oci. Stara prica oko "ruka ruku mije" vrijedi samo za staru gardu, kao sto sam danas sreo u prsutoreznici. Ali to se odmah na covjeku po stavu vidi i ne vidja se na ljudima ispod 70g koji su zivjeli u socijalizmu. Kapitalizam je nesto drugo.
Citiraj:
Moj savjet vam je da često mjenjate trgovine di kupujete jer će vam se prije illi poslje takav stav obiti o glavu.
Vidim jos jedan od onih da ces sam sebi nasteti blabla.
Citiraj:
Stvar je u tome što takvim ponašanjem ćete u nekom slučaju možda ubrzati cijeli proces za dan/dva i dovoljno iziritirati trgovca di ste porizvod kupili da na svoju ruku pokuša nešto ekstra, ali u svakom slučaju nećete si napraviti neku preveliku korist.
Ono što će sigurno biti je da će vas taj trgovac zapamtiti i sljedeći put kad budete imali neku situaciju koja je 50/50 dobit ćete kajlu umjesto da vam se izađe u susret. A desit će se da ste izgubili račun ili jamstveni list ili bude proizvod jedva primjetno oštećen i slično.
Stvar je u tome da svakom, iole normalnom trgovcu, na kraju dana je samo vrijedna racunica. Rad s ljudima nije lagan i ima svakakvih. Onog trena kad on pocne kalkulirat jel mu se tko zamjerio, je tren kad on kao trgovac propada, jer njemu ni u jednom trenutku ne igra ulogu da on tog kupca GUBI. To bi valjda trebalo bit prvo i osnovno pravilo koje se ljude u trgovini treba naucit. Nakon toga da si imaju odvjetnika na placi. Ni jedno ni drugo vidim ne ide kod prirucnih trgovaca, zato i imaju ovaj mindset koji ti prodajes upravo, te iz istog razloga toliko ih i propada.
Usput, ovo sto si dalje naveo nije nikakav 50/50, vidim i ti prstis od znanja zakona.
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
Da se nadovežem, takvim ponašanjem prema trgovini i na kraju krajeva radniku koji tamo radi, rezultat bude da takav radnik zbog takvih "debila" postane hladan ko led, i više manje ga zaboli za kupca, i odrađuje rutinski posao.
On je takav radi place koju prima, ne radi ljudi na koje nailazi.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 16:17   #1866
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
U mnogim IT firmama u servisu se ima fina plaća, koliko sam se ja susreo, prosjek HR plaće.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 18:00   #1867
Alfa_R
Registered User
Moj komp
 
Alfa_R's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,863
Prosjek hr plaće za 40 h tjedno?
Fino...
__________________
Kako vratiti robu u webshop (protis, adm) u roku od 7 dana -> Link...
Plaćeno preko neta, podignuto u trgovini je isto kupovina na daljinu -> Link...
Poslali vam stvar sa reklamacije o vašem trošku? -> Link...
Kupnja na daljinu- povrat unutar 14 dana? -> Link...
Alfa_R je offline   Reply With Quote
Staro 11.03.2015., 19:04   #1868
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor Sa_Stilom Pregled postova
U mnogim IT firmama u servisu se ima fina plaća, koliko sam se ja susreo, prosjek HR plaće.
U servisu?
Taj bas i nema prevelikog kontakta s ljudima/kupcima.
Koliko ima prodavac? On zaprima vecinu reklamacija i s vecinom ljudi kontaktira.

Svi oni po 5800kn? Eto vidis nisam ni to znao, fina placa.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 13:32   #1869
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471
Citiraj:
Autor sandokan111 Pregled postova
Osjetit cu se prozvan pa samim time i odgovorit. Drago bi mi bilo da me uputis o kojim to zakonima nemam pojma. I'm all ears.

Manje nego vise. Prilicno sam siguran da imam vise reklamacija odradjenih s trgovcima nego ti. Naravno, nisu u moje ime. Svoje iskustvo sam prenio prije. Kad se jasno da do znanja poznavanje zakona, stvari idu puno brze i korektnije nego na lijepe oci. Stara prica oko "ruka ruku mije" vrijedi samo za staru gardu, kao sto sam danas sreo u prsutoreznici. Ali to se odmah na covjeku po stavu vidi i ne vidja se na ljudima ispod 70g koji su zivjeli u socijalizmu. Kapitalizam je nesto drugo.

Vidim jos jedan od onih da ces sam sebi nasteti blabla.

Stvar je u tome da svakom, iole normalnom trgovcu, na kraju dana je samo vrijedna racunica. Rad s ljudima nije lagan i ima svakakvih. Onog trena kad on pocne kalkulirat jel mu se tko zamjerio, je tren kad on kao trgovac propada, jer njemu ni u jednom trenutku ne igra ulogu da on tog kupca GUBI. To bi valjda trebalo bit prvo i osnovno pravilo koje se ljude u trgovini treba naucit. Nakon toga da si imaju odvjetnika na placi. Ni jedno ni drugo vidim ne ide kod prirucnih trgovaca, zato i imaju ovaj mindset koji ti prodajes upravo, te iz istog razloga toliko ih i propada.
Usput, ovo sto si dalje naveo nije nikakav 50/50, vidim i ti prstis od znanja zakona.

On je takav radi place koju prima, ne radi ljudi na koje nailazi.
Care ja ne znam zašto si se ti našao prozvan, ali imam lagani feeling da ti se to često događa

Ja ne prodajem nikakav mindset, i ne mislim se s tobom pozivati na to koliko je tko hardvera u životu reklamirao, to mi je onak djetinjasto.
Svakom trgovcu bi trebao biti prioritet dobra i kvalitetna usluga i o tome nema smisla raspravljati.
Ništa se u procesu kupovine - reklamacije ne odvija po principu "na lijepe oči" i "ruka ruku mije". Odnos trgovac - kupac kao i obaveze i prava obje strane je vrlo jasan.
Ono što si ti propustio zaključiti iz mog prijašnjeg posta je da i kupac treba biti razuman i razmisliti prije nego se počne pozivati na zakon i biti neugodan da li je to u određenoj situaciji doista potrebno i da li je uopće u pravu.
Ja do sad nisam imao ni jedan problem sa servisom koji je ostao ne riješen u moju korist, a prčkam po hardveru još od 1997.g
U određenim situacijama se mora i "đonom" ići, ali to je zadnje riješenje i nakon toga ta ista trgovina/servis me više sigurno neće vidjeti.
Iz tog razloga danas većinom kupujem u svega 2-3 trgovine među kojima je i ADM i moram priznati da su mi kad god je bilo moguće izašli u susret.
S obzirom da prvi post nije imao veze s tobom ne kužim zašto stalno uspoređuješ/dovodiš u pitanje moje znanje prava potrošaća s tvojim?
Ona 3 primjera su dovoljna da ti svaki trgovac napravi muku oko ostvarivanja svog jamstva ili ti riješi bezbolno iste i tebi bi to prvom trebalo biti jasno s obzirom da sam navodiš da imaš poprilično iskustva u tom procesu.
e-one je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 15:41   #1870
Sa_Stilom
Premium
 
Sa_Stilom's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor Alfa_R Pregled postova
Prosjek hr plaće za 40 h tjedno?
Fino...
Da. IT sektor. Prodavači imaju često manje od servisera, no na kraju ovisi od firme do firme. U nekoliko firmi (ne mogu reći imena) serviseri imaju od 4000 do 5400). Voditelji 4800 - 6300 kn.
No, ovo je off-topic i predlažem da prestanemo se nadovezivat na off-topic i nastavimo ovdje djeliti svoja pozitivna/negativna iskustva s ovom trgovinom.
__________________
MC
Sa_Stilom je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 22:21   #1871
Nybelung
Guest
 
Postovi: n/a







Dosad mi je od njih sve došlo uredno i nepoderano, ali malo starog papira, novine 24 sata i veliki komadi stiropora niti dovoljno štite niti dobro izgledaju. Zadnji put su mi napajanje i ram malo letjeli unutar veće kutije.
-->
Volio bi da nabave vrećice s mjehurićima i pjenu/stiropor za pakiranje. Mislim na ovakve stvari za zapuniti paket:







Dosad mi je od njih sve došlo uredno i nepoderano, ali malo starog papira, novine 24 sata i veliki komadi stiropora niti dovoljno štite niti dobro izgledaju. Zadnji put su mi napajanje i ram malo letjeli unutar veće kutije.
  Reply With Quote
Staro 13.03.2015., 00:02   #1872
sandokan111
Banned
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: ST
Postovi: 950
Citiraj:
Autor e-one Pregled postova
Care ja ne znam zašto si se ti našao prozvan, ali imam lagani feeling da ti se to često događa
A cuj, to je problem kad izreces nedoreceno pa dobijes odgovore koje mozda i ne ocekujes, a kako sam u vezi ovog bio najvokalniji, ocito je da sam ukljucen u njega. Sljedeci put se mozda radje referenciraj na kog se sto odnosi pa nece bit tak valjda.
Citiraj:
Ja ne prodajem nikakav mindset, i ne mislim se s tobom pozivati na to koliko je tko hardvera u životu reklamirao, to mi je onak djetinjasto.
Ono što si ti propustio zaključiti iz mog prijašnjeg posta je da i kupac treba biti razuman i razmisliti prije nego se počne pozivati na zakon i biti neugodan da li je to u određenoj situaciji doista potrebno i da li je uopće u pravu.
Pa prodavao si mindset. A kako si sad rekao, i kupac i trgovac imaju prava. Ono sto sam ja iznosio ni u jednom slucaju nije izlazilo van tih prava. Ono sto si ti iznio da je "50/50" i ono sto su prije iznijeli je bilo van tih prava, kao i referenciranje da ce trgovac kalkulirat s rjesavanjem itditd.
Citiraj:
U određenim situacijama se mora i "đonom" ići, ali to je zadnje riješenje i nakon toga ta ista trgovina/servis me više sigurno neće vidjeti.
Da istina, samo ja nijednom nisam zagovarao ici "djonom". Samo kad se trgovca iz prve upozna da znas svoja prava, stvari teku puno korektnije s obe strane.
Citiraj:
S obzirom da prvi post nije imao veze s tobom ne kužim zašto stalno uspoređuješ/dovodiš u pitanje moje znanje prava potrošaća s tvojim?
Na ovo sam odgovorio jel, mozda da se referenciras pa nece bit zabune.
Citiraj:
Ona 3 primjera su dovoljna da ti svaki trgovac napravi muku oko ostvarivanja svog jamstva ili ti riješi bezbolno iste i tebi bi to prvom trebalo biti jasno s obzirom da sam navodiš da imaš poprilično iskustva u tom procesu.
Pa bas zato sto mi je jasno nema nikakvog nacina da ti trgovac napravi muku, a ti da s i upoznat s tim bi i sam to znao. Dakle, kakvu ce ti tocno muku napravit s ta 3 primjera?
Ono sto ti je nejasno u ovom svemu mi se cini je isto kao i s trgovanjem gdje on kalkulira s kupcima. Recimo ovo "jedva primjetno ostecen". Takvo sto ne postoji. Ili je ostecen ili nije. Nema "tesko primjetno". Isto ide i s jamstvom i racunom. Racun je nebitan, jamstvo ili imas ili nemas.
sandokan111 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2015., 02:11   #1873
e-one
Civic (ab)user
Moj komp
 
e-one's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Zagreb-Dubrava
Postovi: 471