Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.10.2008., 22:51   #1
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Stišavanje Fortrona 400W

Pozdrav!

Ljepo bi molil one koji znaju ili imaju dobru ideju al pametnu kak se može stišati Fortron pnf 400W, ak netko ima slike otvorenog fortrona isto bi mi pomoglo...čim više slika to bolje ! Tražil sam po forumu al nisam našel, pa ak ima več tema oprostite!
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2008., 23:04   #2
Buger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 4,342
otvoriš PSU, presječeš žice, staviš novi vent i spojiš ga preko molexa ili na MBO ili na neki drugi uređaj za regulaciju...
Buger je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.10.2008., 23:10   #3
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Buger Pregled postova
otvoriš PSU, presječeš žice, staviš novi vent i spojiš ga preko molexa ili na MBO ili na neki drugi uređaj za regulaciju...
Jednostavno tako, ili samo tiši vent od toga na mjesto!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 00:10   #4
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
A kak je taj vent spojen sa napajanjem? Jel zalemljen ili ko i svaki drugi! Imam fanmate pa mogu njega iskoristit za stišavanje, al kak da ga spojim sa fanmateom ak je zalemljen pa moram rezat žice? I da, druga stvar, ak smanjim br okretaja, jel to pogubno za napajanje....
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 00:15   #5
cuna
te je a...
Moj komp
 
cuna's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Duga Resa
Postovi: 598
Citiraj:
Autor danc00 Pregled postova
A kak je taj vent spojen sa napajanjem? Jel zalemljen ili ko i svaki drugi! Imam fanmate pa mogu njega iskoristit za stišavanje, al kak da ga spojim sa fanmateom ak je zalemljen pa moram rezat žice? I da, druga stvar, ak smanjim br okretaja, jel to pogubno za napajanje....
Kako bi bio zalemljen? Lijepo raskopaš napajanje izvadiš njegov vent, staviš na njegovo mjesto drugi 120mm i provučeš žicu zajedno sa ostalim žicama koje idu iz napajanja do zalman fanmate-a i to je to
Što se više pregrijava to je pogubnije ko i za svaku ostalu komponentu ali napajanje može visoke temperature trpit tako da si bez brige
cuna je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 00:28   #6
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Pa, nekak mora biti sadašnji vent spojen sa napajanjem, pa pitam dal je zalemljen ili je spojen preko 3pinskog/4pin? Pa mislil sam samo taj vent spojit na fanmate...i smanjit mu okretaje!

Jel ima tko sliku raskopanog napajanja?
danc00 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 00:33   #7
dino73n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: Gracanica/BiH
Postovi: 95
Nema nikakvih pinskih prikljucaka,zice iz venta idu direktno na plocu od napajanja,znaci rezanje je neizbjezno!
dino73n je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 03:10   #8
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
a preporuka je http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.908.128

ja ga imam na doticnom napjanju. ne cuje se ahladi dovoljno. mozes i onaj na 1000 ili na 1200 ako se plasis...
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 09:57   #9
cuna
te je a...
Moj komp
 
cuna's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Duga Resa
Postovi: 598
Citiraj:
Autor dino73n Pregled postova
Nema nikakvih pinskih prikljucaka,zice iz venta idu direktno na plocu od napajanja,znaci rezanje je neizbjezno!
kako kod kojega napajanja! npr. corsair vx450W ima 2-pinski priključak, tako da ono.... a mislim da ćeš u slučaju fortrona morat škarice upotrijebit!
cuna je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2008., 13:31   #10
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Na fanmate-u imam Y kablić da dobijem dva izlaza, i sad ak odrežem žicu na ventu od fortrona i ogulim ju od izolacije i zalotam na jedan izlaz od tog splitera i to je to....jel more tak?
danc00 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2008., 14:19   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Može i tako. Koliko ja znam fortron ima automatsku regulaciju napona venta (ovisno o temperaturi) a time i brzinu.
Ako je vent "prošuškao" ili ga podmaži ili zamjeni istih/boljih karakteristika (pazi na nazivni protok zraka).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 17:50   #12
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
evo da ne otvaram novu temu ovdje cu pitati : imam Blue storm II 500W
e i problem je ni vise ni manje nego : prozujao je...ugl nije da ga nesto silno opterecujem ili nesto ali nije prozujao u smislu da se cuje da se vent vrti (kao kod onih malih zujalica na maticnim plocama) nego je poceo krciti nekako tj.suskati...ugl taj zvuk pocne jednostavno pilati u mozak...ucim za kolokvij, a napajanje ko da mi netko štema zid u susjednoj sobi...napajanje nadglasa 4 ventilatora+hdd(star 8 godina) u kucistu...nemam ja nista protiv zvukova od ventova na velikoj brzini kad se vrte ali u ovaj ventilator od napajanja kao da je usao pijesak ili nesto...definitivno nije <25db kako pise na kucistu

e sad...sudeci po svemu procitanom on bi trebao imati automatsku regulaciju ventilatora tj. kad se zagrije trebao bi hladiti a kad ohladi smanjiti brzinu/iskljuciti se..
moje pitanje je sljedece (ako je netko pokusavao) :

Teoretska pretpostavka #0 : onaj 12cm vent koliko sam ja shvatio upuhuje zrak iz kucista u sebe

Teoretska pretpostavka #1: posto mi je napajanje pod garancijom nebi ga radje otvarao, ali bi li se moglo nekako bypass-ati vent od napajanja tako da se s vanjske strane napajanja postavi neki 12cm ventilator koji ce raditi na nekoj xy brzini (nevazno kojoj, nevazno koliko buke samo da ne pila u mozak) i time upuhivati zrak u napajanje preko (doslovno) ventilatora od napajanja(koji bi [makar u teoriji] bio ugašen jer bi temp bila ok).S tim ventilatorom (makar u teoriji) koji bi upuhivao zrak u napajanje nebi bilo potrebe da se ovaj unutar kucista pali(makar u teoriji #2)


Teoretska pretpostavka #2 : a da uz to na vanjsku stranu postavim još jedan vent koji ce isisavati zrak iz napajanja bi li to pomoglo (u najgorem slucaju). Znaci jedan 12cm vent koji upuhuje zrak u napajanje i jedan koji izbacuje

e i jos nesto da pitam : bi li mozda pomoglo da nekako provam ukapati meh.ulja u vent?


eh da napajanje je staro kojih 10mj cini mi se...trebao bi pogledati na racun...i ocisceno je od prasine koliko se to moglo sa fenom i kistovima...(trebali ste vidjeti efekt kad sam ukljucio susilo za kosu od 2kW da malo "propuse" napajanje)

Zadnje izmijenjeno od: Red Dwarf. 13.10.2008. u 18:03.
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2008., 19:51   #13
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Pretpostavka #0 je ispravna, ventilator vuče iz kućišta zrak u napajanje, hladi ga i ono odlazi iza van.

Što se riješenja tiče, ako imaš garanciju, zašto ne odeš reklamirati napajanje radi ventilatora ? Kažeš im da je prozujao.
Sva ova druga rješenja su ono - može radit i vjerojatno hoće.

Kak buš ulje ubacio u vent, a da ga ne izvadiš ?
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 08:23   #14
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
evo samo da napomenem cijenjeno pucanstvo da se moja teorija pretvorila u djelo i moram vam priznati da se nakon visesatnog stalkeriranja i 3d marka napajanje vise necuje...tocnije radi na jako, jako malom broju okretaja...recept : igloo + izolir traka + malo kreativnosti
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 09:02   #15
rivaldo10
Intel Pentiumnaš 4-vretaš
Moj komp
 
rivaldo10's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Križevci
Postovi: 162
meni je frend kada je sad kupovao komp uzeo toje napajanje fortron blue storm II,napajanje je tiho ono komp radi on gasi ekran a nečuješ
zakon!!
__________________
rlly bored....

opel tigra in my mind
rivaldo10 je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2008., 13:19   #16
maxxp
Premium
 
maxxp's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
evo samo da napomenem cijenjeno pucanstvo da se moja teorija pretvorila u djelo i moram vam priznati da se nakon visesatnog stalkeriranja i 3d marka napajanje vise necuje...tocnije radi na jako, jako malom broju okretaja...recept : igloo + izolir traka + malo kreativnosti
Podjeli ideju i s nama ostalim smrtnicima...
maxxp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na