Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.11.2022., 09:49   #5011
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Najniža cijena u zadnjih 30 dana (od početka akcije) je baza za računanje svega. Redovna cijena kao pojam u zakonu uopće ne postoji.
Ovo mi zvuči ispravno, jer su te izmjene zakona donesene baš radi spriječavanja lažnih akcija (dignu cijenu pa stave akciju).

EDIT

DIREKTIVA 98/6/EZ EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

Članak 6.a
1. U svakoj najavi sniženja cijene mora se navesti prethodna cijena koju je trgovac primjenjivao tijekom određenog razdoblja prije primjene sniženja cijene.
2. Prethodna cijena znači najniža cijena koju je trgovac primijenio tijekom razdoblja koje nije kraće od 30 dana prije primjene sniženja cijene.
3. Države članice mogu predvidjeti drukčija pravila za lako pokvarljivu robu ili robu s kratkim rokom trajanja.
4. Ako je proizvod na tržištu kraće od 30 dana, države članice mogu odrediti i kraće razdoblje od razdoblja navedenog u stavku 2.
5. Države članice mogu predvidjeti da u slučaju kada se sniženje cijene progresivno povećava prethodna cijena jest cijena bez sniženja prije prve primjene sniženja cijene.


Zakon o zaštiti potrošača

Čl.19.
(4) Tijekom trajanja posebnog oblika prodaje robe iz ove glave Zakona trgovac je dužan istaknuti cijenu koju primjenjuje tijekom trajanja prodaje iz stavka 1. ovoga članka i najnižu cijenu koju je trgovac primjenjivao za istu robu tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja posebnog oblika prodaje.



Sad usporedite ova 2 zakona pa vidite što naše zakonodavstvo radi. U našem zakonu o zaštiti potrošača ne piše da je prethodna cijena = najniža u posljednjih 30 dana, nego samo da trgovac mora istaknuti i tu cijenu.
Dobijemo gotov zakon, samo treba staviti naš potpis ali uspijemo mi i to sjebati.

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 12.11.2022. u 10:03.
SPLiFF je online   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 09:54   #5012
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Sa RRiF-a: "U skladu sa Smjernicom za tumačenje i primjenu čl. 6.a. Direktive 98/6 EZ Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti potrošača prilikom isticanja cijena proizvoda ponuđenih potrošačima (SL C 526, 29. prosinca 2021.), sniženje cijena mora se predstaviti uz navedenu najnižu cijenu kao referentnu cijenu, na temelju koje se izračunava svako najavljeno postotno sniženje, bez obzira na to što je možda zadnja prodajna cijena robe bila viša od najniže cijene. Dakle, cijena koja se primjenjuje tijekom posebnog oblika prodaje mora biti niža od najniže cijene istog proizvoda u razdoblju od 30 dana prije početka provedbe posebnog oblika prodaje."

https://www.rrif.hr/stupanje_na_snag...a-2146-vijest/


edit- a sad tek vidim da je to bugarski dućan s hr domenom nije ni čudno onda da nisu u skladu

Zadnje izmijenjeno od: Juice. 12.11.2022. u 09:59.
Juice je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2022., 10:21   #5013
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Nek su Bugari, oni su isto u EU, treba ih opalit inspekcija, jer ta visoka cijena je možda bila tek kada se pojavilo na tržištu prije xy vremena. Zakon je potpuno jasan.
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 10:21   #5014
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!

A šta ako je MP cijena u tom shopu trenutno 3200kn? A bila je 2400 jednom mozda prije 15 dana?
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 10:33   #5015
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Opet taj isti riffov članak. Gdje se ta definicija na što se računa popust nalazi u zakonu? Ne nalazim, pa ako je netko našao...
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 11:00   #5016
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor the.elles.d Pregled postova
Opet taj isti riffov članak. Gdje se ta definicija na što se računa popust nalazi u zakonu? Ne nalazim, pa ako je netko našao...
Tumačenje: https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...2021XC1229(06)

Citiraj:
U skladu s tim sniženje cijene mora se predstaviti uz navedenu „prethodnu” cijenu kao referentnu cijenu, odnosno svako naznačeno postotno sniženje mora se temeljiti na „prethodnoj” cijeni utvrđenoj u skladu s člankom 6.a:

- na primjer, ako najava sniženja cijene glasi „sniženje od 50 %”, a najniža je cijena u prethodnih 30 dana iznosila 100 EUR, prodavatelj će morati navesti 100 EUR kao „prethodnu” cijenu na temelju koje se izračunava smanjenje od 50 %, bez obzira na to što je posljednja prodajna cijena robe iznosila 160 EUR.

Članak 6.a ne sprečava prodavatelja da navede druge referentne cijene pri najavi sniženja cijene pod uvjetom da su takve dodatne referentne cijene jasno objašnjene, da ne uzrokuju zbunjenost i da ne odvraćaju pozornost potrošača od oznake „prethodne” cijene u skladu s člankom 6.a:

- na primjer, trgovac koji primjenjuje sniženja cijena češće nego jednom u 30 dana mogao bi dodatno obavijestiti potrošača o svojim drugim prethodnim cijenama kako slijedi: „Sniženje od 20 % od [datum početka] do [datum završetka]: 80 EUR umjesto 100 EUR, naša najniža cijena u posljednjih 30 dana. Redovna cijena izvan promidžbenih razdoblja u prethodnih 30 (ili 100 dana itd.) iznosila je 120 EUR.”.

Zadnje izmijenjeno od: Libertus. 12.11.2022. u 14:05.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 11:29   #5017
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor the.elles.d Pregled postova
Opet taj isti riffov članak. Gdje se ta definicija na što se računa popust nalazi u zakonu? Ne nalazim, pa ako je netko našao...
Ne znam jel imaš pretplatu na RRiF ali sve je objašnjeno na poveznici iz prethodnog linka, no evo i direktni link: https://www.rrif.hr/clanak-21741/
U članku je seciran zakon s navedenim člancima te su secirane i Smjernice za tumačenje i primjenu direktive od EU
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 11:57   #5018
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Riješeno za nevjerne Tome... Opalit kaznu Ozonu
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 13:02   #5019
the.elles.d
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 472
Nemam pretplatu, ali imam pristup papiru. Baciti ću oko. Nekako mislim da dok god to ne piše u nn to nije zakon. Sve su to tumačenja i želje koje će se jednom ukomponirati u zakon, s odgovarajućim kaznama.

Šetam danas velikim trgovačkim lancem. Sve akcije i sniženja i ima samo trenutna cijena i najniža u 30 dana. Nema postotaka
the.elles.d je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 13:03   #5020
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor demetrius Pregled postova
ovo je odmah za prijavit da im dobru kaznu opale i sličnima koji lažu g29 nije nikad 3200 bio.
Nista te ne koci, telefon u ruke i udri.

(2) Povjerenstvo za zaštitu potrošača
Adresa: Sofija 1000, trg Slavejkov br. 4A, 3., 4. i 6. kat,
tel.: 02/980 25 24
faks: 02/988 42 18
Dežurni telefon: 0700 111 22
Web stranica:www.kzp.bg
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.11.2022., 13:25   #5021
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Kome prijaviti u Sloveniji?
Njima isto valjda vrijedi najniža u 30 dana a Gizzmo non stop reklamira -57% ili %50% a stalno cijene iste i imaju hrpu reklama po Fejsu
https://gizzmo.hr/
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 13:40   #5022
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!

Znaci moja MP cijena je 3200kn , sad zelim prodavati za 1600 a u zadnjih 30 dana bila je 2400 ali ne trenutno, nego prije 20 dana, ja cu pisat popust od 2400 tj -33% ne od 3200 tj -50%?
Mislim da se zakonski to ne smije raditi jer postotak popusta ne odgovara trenutacnoj maloprodajnoj cijeni.
Cijena u zadnjih 30 dana se mora pisati radi potrošača a postotak popusta se mora pisati onako kako je zakonom propisano a to je na trenutnu cijenu. Mora biti naznacena cijena,iznos popusta i najniza cijena u zadnjih 30 dana sto znaci da kupac ima uvid u najnizu cijenu i ne moze biti “prevaren”
Pisem cisto da se definiraju tocne i netocne informacije, mozda sam u krivu, ali neka me ispravi netko tko se bavi time, rrif ili googleati mogu i sam.

Zadnje izmijenjeno od: spawn. 12.11.2022. u 13:48.
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 14:05   #5023
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Točno sam ti naveo službeni dokument EU u kojem se tumači taj članak direktive (6.a), na koje se referira i naše nadležno ministarstvo, te inspekcije. Ali iz nekog razloga ga odbijaš prihvatiti.

Uostalom, netočan ti je i ovaj navod:
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Mora biti naznacena cijena,iznos popusta i najniza cijena u zadnjih 30 dana sto znaci da kupac ima uvid u najnizu cijenu i ne moze biti “prevaren”
Iznos popusta (u postotku %) ne mora biti nigdje naveden. Može, ali ne mora.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 14:22   #5024
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 650
Citiraj:
Autor Bruno_Rv Pregled postova
Znaci moja MP cijena je 3200kn , sad zelim prodavati za 1600 a u zadnjih 30 dana bila je 2400 ali ne trenutno, nego prije 20 dana, ja cu pisat popust od 2400 tj -33% ne od 3200 tj -50%?
Normalno da ne, popust se piše od trenutne cijene, koliko je bila najniža u zadnjih 30 dana je cijena koja služi samo za informaciju potrošaču, da zna koliko je popust realan.

Citiraj:
Cijena u zadnjih 30 dana se mora pisati radi potrošača a postotak popusta se mora pisati onako kako je zakonom propisano a to je na trenutnu cijenu. Mora biti naznacena cijena,iznos popusta i najniza cijena u zadnjih 30 dana sto znaci da kupac ima uvid u najnizu cijenu i ne moze biti “prevaren”
Tako je.


Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Najniža cijena u zadnjih 30 dana (od početka akcije) je baza za računanje svega. Redovna cijena kao pojam u zakonu uopće ne postoji.
lol, normalno da ne.
Pogledaj barem malo kako webshopovi prikazuju cijene.



Znači, ovaj artikl je snižen 40% od cijene koja je bila 755 kn, a u proteklih 30 dana najniža je bila 399 kn.
I to je sve ok i te informacije su dovoljne kupcu da shvati kako popust nije baš tako dobar, ali sa zakonske strane je trgovac sve dobro napisao.
__________________
...

Zadnje izmijenjeno od: nepalac. 12.11.2022. u 14:31.
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2022., 14:34   #5025
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor nepalac Pregled postova
lol, normalno da ne.
Pogledaj barem malo kako webshopovi prikazuju cijene.
Nemam te što uvjeravati, nadam se da ne vodiš trgovinu. Ništa na tom primjeru nije ispravno, ali to nije moj i tvoj problem nego njihov.