Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.11.2020., 09:46   #2491
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
I da stavi optiku, ako hoće preko 10, ima da se usere s cijenom. Nema smisla.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 11:07   #2492
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Najbitnije je uredno provuci buzire (radijus zavoja >7cm) kroz zidove.

za danasnje aplikacije onda Cat7 kabel (ili jos bolje odmah 2 u paraleli) izmedu mreznog ormara i svih soba / lokacija.

s time imas (ako treba) 1-10gbit do daljnjega, a kada za X godina to postane gusto, lako se izvucu "stari" Cat7 kabeli i provuce nesto novo.


EDIT: radijus zavoja >7cm, promjer buzira >16mm (bolje 25mm+)
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2

Zadnje izmijenjeno od: Renesis. 30.11.2020. u 12:54.
Renesis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2020., 12:15   #2493
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Ljudi moji, meni se čini da ćete se vi grdo razočarat za 10, 15 godina ako se vi već sad pripremate s Cat7 za po doma

Ako u idućih deset godina zaživi 2.5GbE bit će dobro, a kamoli da zaživi 10GbE u kućanstvima. Provlačiti Cat7 od 7, 8 kuna po metru umjesto standardnog Cat5E od 2 kune na kratkim udaljenostima za po stanu je suludo. Osim što je skuplje, nema gotovo nikakvih prednosti. Na tako kratkim udaljenostima 10GbE uredno funkcionira preko Cat5e kabela, a da ne spominjem 2.5 i 5GbE koji su specifično razvijeni za to jer su vidjeli da nitko nije entuzijastičan nuditi 10GbE opremu za manje korisnike, pogotovo kućne, a niti su korisniici voljni investirati u nju.

Netko spominje Netflix ili video streaming od 200-300 megabita... Pa Netflix u 8K neće preko 50 megabita ići, možda 60. Nakrkat će AV1 ili neki novi kodek na maksimum. Nisu ludi da plaćaju CDN-ovima masne pare za išta više nego što moraju. Pa nek čovjek lijepo stavi bužire, mislim, suludo je štemati zid da bi u 21. stoljeću fiksno postavljao kablove, a sad da plaća 4 puta skuplji kabel nego što mu treba, jer bi za 15 godina možda mogao trebati nešto što je vrlo upitno meni nema nikakvog smisla. Lijepo 2 kabela do svake utičnice, i miran si. My 2 cents.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 12:49   #2494
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Ljudi moji, meni se čini da ćete se vi grdo razočarat za 10, 15 godina ako se vi već sad pripremate s Cat7 za po doma

Ako u idućih deset godina zaživi 2.5GbE bit će dobro, a kamoli da zaživi 10GbE u kućanstvima. Provlačiti Cat7 od 7, 8 kuna po metru umjesto standardnog Cat5E od 2 kune na kratkim udaljenostima za po stanu je suludo. Osim što je skuplje, nema gotovo nikakvih prednosti. Na tako kratkim udaljenostima 10GbE uredno funkcionira preko Cat5e kabela, a da ne spominjem 2.5 i 5GbE koji su specifično razvijeni za to jer su vidjeli da nitko nije entuzijastičan nuditi 10GbE opremu za manje korisnike, pogotovo kućne, a niti su korisniici voljni investirati u nju.

Pa cekaj, baš to, ako imas 20-30 metara kabela razvuc, kad renoviraš stan, šta ti znači platio to 50 il 150 kuna? Da se radi o uredu sa kilometrima kabela ajde ajde, al kad sebi radis napravi kako spada. Ako radiš sebi napravi odma kako spada... jer nećeš kasnije... Kad sam sebi radio stan stavio sam podno grijanje jer mi je cca 5000 kn po roli u tom trenutku bilo "samo" neka ga imam, necu poslje skidat pločice pa ih vraćat. Za kabel takav bi reka daj najbolji šta postoji na tržištu.

Kako je kolega gore rekao, bužire natrpaj da možeš lagano i jeftino zamjeniti/popraviti što treba, Pretpostavljam da si mislio vece 7mm ne 7cm

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 30.11.2020. u 13:37.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 15:39   #2495
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Kolega živi u DE pa se prilagodio standardu

Cat7 za sada ne treba, dovoljno je Cat6 ili Cat6A, jedino ako bude mala razlika u cijeni.

PVC cijevi za kabele (linkao sam ranije) su mislim fi 16 pa 25 pa dalje ...
a spominjao je minimalni radijus savijanja cijevi. Oštri kut savijanja treba svakako izbjegavati jer je onda lakše provući / zamijeniti šta treba.

Ti si mislio (možda već imate) server, ups, centralni patch panel, ... staviti u spremište (u produžetku kuhinje) ?
Malo je na blesavom mjestu, fino produžuje instalacije.
Možda da ukradeš malo mjesta u ormaru ureda 2 ili ureda 4 i tu staviš patch panel + switch ?
Napajanje mu dovučeš posebno sa ups - a u spremištu.

U spremištu neka je manji patch panel, switch, ups, server.
Imaš one switch - eve sa 1 / 2 optička porta i tako spojiš switch - eve međusobno.

Kod svakog radnog mjesta trebaš 2 ili 3 Lan priključka (ovaj 3. za telefon, nebitno hoćeš li koristiti VoIp ili običnu telefoniju). Kod sekretarice i više (komp, printer(i), telefoni, ...

Šta je sa strujom, gdje je sada kutija sa osiguračima ?
Srećom, to se lako maskira u zidnom ormaru sa dovoljno osigurača (strujnih krugova),
cca 2 - 3 rasvjete, mali bojler, kuhinja, 6 + 3 za radna mjesta, 2 u spremi, ... di su klime ...

Rekoh, ima tu mali miljonček manje ili više bitnih detalja
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:04   #2496
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Kakvi su radijusi savijanja dozvoljeni kod te optike?
Malo me zatekla situacija da je nenadno došao priključak, a instalacije mi nisu prilagođene

Naime, provukli su mi HTovci nit umjesto stare parice i sad mi tanki žuti kabel izlazi iz zida iz stare tel. utičnice iza kauča. Otuda ide po podu narednih 2-3m do jedne stalaže u uglu iza radnog stola i tu smo stavili onaj mail Raisecom ONT i Speedšrot. Jasno da ne mogu ostaviti nit da visi slobodno po podu jer ćemo to prije ili poslije pokupiti usisivačem
Štemanje zida trenutno nije opcija jer je 20cm lijevo strujna utičnica za koju ne znam otkud dolazi jer gore nema kutije
Htio sam staviti onu najtanju kanalicu 10x10 iz tel. utičnice ravno dolje, onda lijevo iznad postojeće lajsne do ugla. Tamo bi ili na stol otraga ili na neku stalažu iskemijao da stoji ta oprema. Brine me što bi svakako morao imati jedan komad da nit izlazi iz kanalice i visi slobodno do ONTa + morao bi krojiti kanalicu da nema kutova pod 90°. Kabel je neki "špaget" žuti tanji, ne znam kako bi ga opisao jer su mi monteri pokazivali da ima i neki koji mm deblji.
Razmišljao sam i o kombinaciji da tog raisecoma zašarafim na zid odmah do utičnice pošto je maleni i ima neke nosače pa direkt u njega nit i onda dalje povučem UTP po kanalici. Tako bi mogao imati to koliko-toliko slobodno, kad se pomiče namještaj, odšteka se UTP do routera. Ali, da li mogu namotati 3m optike u kutiju fi 60mm?

Biti će štemanja prije ili poslije, ali sad mi nije prilika
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:25   #2497
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Sad kako si opisao, mislim da ti je bolja prva varijanta sa malom kanalicom "narednih 2-3m do jedne stalaže". Ako te "ne smeta", možeš i tu objesiti ONT na zid pa si tako zaštitio opt. nit, a dalje mrežnim kabelom kako god hoćeš.

Mislim da bi motanje u kutiju fi 60mm (i to još 2 - 3 M) bilo previše.
A za kanalicu, uzmeš prvu malo veću, npr. 12x12 ili 15x15 i napraviš kut pod 90° i položiš nit taman "stane" a da je nisi slomio. Neki proizvođači kanalica imaju u programu zaobljene kutne poklopce a ti postavljaš samo donji dio ravno.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:29   #2498
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,998
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Kakvi su radijusi savijanja dozvoljeni kod te optike?
Motaš dok ne čuješ krc, onda malo vrati i to je to. Samo moraš promijeniti cjevčicu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 16:47   #2499
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Motaš dok ne čuješ krc, onda malo vrati i to je to. Samo moraš promijeniti cjevčicu


Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Sad kako si opisao, mislim da ti je bolja prva varijanta sa malom kanalicom "narednih 2-3m do jedne stalaže". Ako te "ne smeta", možeš i tu objesiti ONT na zid pa si tako zaštitio opt. nit, a dalje mrežnim kabelom kako god hoćeš.

Mislim da bi motanje u kutiju fi 60mm (i to još 2 - 3 M) bilo previše.
A za kanalicu, uzmeš prvu malo veću, npr. 12x12 ili 15x15 i napraviš kut pod 90° i položiš nit taman "stane" a da je nisi slomio. Neki proizvođači kanalica imaju u programu zaobljene kutne poklopce a ti postavljaš samo donji dio ravno.

Da, izgleda mi to bolja ideja. Još smisliti kao ONTa fiksirati da i ostane na zidu jer ima samo one rupe za kvačice otraga.

Tražio sam prilično i nisam našao te zaobljene. Jedino da kanalicu 10x10 zarežem na dva mjesta i da imam dva kuta po 45 umjesto jednog pod 90. Ružnije bi izgledalo, ali bi radijus bio veći.
Ali i ovo "taman stane a da je nisi slomio" je odokativna metoda
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 19:05   #2500
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Slikaj zadnju stranu ONT - a,
vjerojatno igra onaj std. štos sa 2 okrugla vijka na točnoj dimenziji a potom samo "nabaciš" cijelu spravu na njih.
Evo primjer samo je razmak drugi (drugi uređaj) > https://imgur.com/XqhGFxu

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 30.11.2020. u 19:20.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.11.2020., 19:31   #2501
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,001
Prebrz si Nikky, dok ja cropam slike ti već editirao post

Evo stražnje strane, klasika je to, 2 tiple fi 6, šaraf s glavom prikladne veličine i ima da se drži:




A evo i kako je nit provučena:



Tu moram neku rupu napraviti na bočnoj strani kućišta, kroz to nit i onda odmah u kanalicu... hmmm... tu trebam isto paziti da je ne prelomim.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2020., 20:14   #2502
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Eto vidiš da je isti princip,
trebaš ga okrenuti da su ti priključci dole,
vjerojatno pašu vijci fi 4 tipla,
izmjeriš i precizno izbušiš,
ovako napamet, pretpostavljam da je razmak 40 mm.

Za "falšu" utičnicu, probaj na U (svaka asocijacija je namjerna ) zarezat "okvir" i tako nit izađe uz zid.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 10:44   #2503
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Jel zna ko koliko automatskom tromom(C) osiguraču treba da "okine" Našao sam podatke samo za old skul kaže da im treba cca 1-2 sekunde, jel ista situacija i sa automatskim?

Gledam sad kad mi Shelly oprema dođe da znam kako složit automatizaciju, svakih koliko da provjeravam
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 11:22   #2504
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Standardno se koristi B karakteristike a ova C (tromi) samo kad treba (npr. jači elektromotor).
Da se naći na netu opis / katalog proizvođača, nekad sa slikom B i C karakteristike.
Moraš uzeti u obzir (karakteristika) i struju i vrijeme ...
Opiši situaciju / reci šta bi htio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 13:00   #2505
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Prebrz si Nikky, dok ja cropam slike ti već editirao post

Evo stražnje strane, klasika je to, 2 tiple fi 6, šaraf s glavom prikladne veličine i ima da se drži:




A evo i kako je nit provučena:



Tu moram neku rupu napraviti na bočnoj strani kućišta, kroz to nit i onda odmah u kanalicu... hmmm... tu trebam isto paziti da je ne prelomim.

Posto ti ide taj zuti iz zida sto nebi iscupao tu plastiku kompletno i preko toga stavio taj uredaj, rupa ce biti dovoljno velika da pomotas taj kabal, rola od wc papira mi se nekako cini dovoljno velika da taj kabal nepukne, neznam dali je problem ako ide na manji "Fi", nakon toga gurni u zid. na 3 duzna metra kabla imas otprilike 25 namotaja.
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 14:52   #2506
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Standardno se koristi B karakteristike a ova C (tromi) samo kad treba (npr. jači elektromotor).
Da se naći na netu opis / katalog proizvođača, nekad sa slikom B i C karakteristike.
Moraš uzeti u obzir (karakteristika) i struju i vrijeme ...
Opiši situaciju / reci šta bi htio.
Znači situacija je da sam narucio Shelly 3EM i 8x Shelly 1PM

I mislim sa 3EM gledat trenutnu potrosnju po fazi, povezat se na API od 3EM, i kad potrosnja ode preko 6kW na fazi da ugasi neki od uređaja(bojler, podno, termo pec itd.) sa te faze sa 1PM.
Sad ako osiguracu triba 1-2 sekunde, stavim pinganje svakih 0.1s i u roku sekude ce skuzit sustav i ugasit ove na 1pm i miran.
Ali ako se sve to odradi u manje od 1s, onda ću morat mijenjat logiku malo, pa gasit prije nego što prijeđe limit opterećenja. Ali ću onda i pingat 3EM malo rjeđe tipa svakih po sekunde.

Edit: i naravno da ih pali kad potrosnja padne.

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 02.12.2020. u 15:12.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 15:16   #2507
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Za to koliko ćeš vremena, truda i dijelova potrošit si mogao zakupit još 8 ampera na jednoj fazi
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 15:46   #2508
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Jesam, i ocu, dapace jednom bio u elektri,3 puta ih zva od cca 2 mjeseca. Al znas kako to ide, doduse i covid situacija. i 7A, nemere 8

Na limitu sam sa ovim pojacanjem od 7A sam na 19.5 kw, priko 20 je industrijska struja iliti crveni model. Tako da triba i preventivno djelovat. broj svih potrosaca mi je preko 30kW, a 10 ih sigurno mogu isključit na ovaj način

A djelovi su 1200kn, električaru večeru napravit, truda ima nešto. Ali vako i nako sam planirao automatizaciju odradit kad tad, pa valja počet sa nečim
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 16:07   #2509
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jesam, i ocu, dapace jednom bio u elektri,3 puta ih zva od cca 2 mjeseca. Al znas kako to ide, doduse i covid situacija. i 7A, nemere 8

Na limitu sam sa ovim pojacanjem od 7A sam na 19.5 kw, priko 20 je industrijska struja iliti crveni model. Tako da triba i preventivno djelovat. broj svih potrosaca mi je preko 30kW, a 10 ih sigurno mogu isključit na ovaj način

A djelovi su 1200kn, električaru večeru napravit, truda ima nešto. Ali vako i nako sam planirao automatizaciju odradit kad tad, pa valja počet sa nečim
E jbg baš me zanima di nije dovoljno 19kw za kućanstvo? Imate kuću od 4 kata i 25 članova, ili majnaš hardcore?
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 16:43   #2510
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Jedan Stan podjeljen u 2 stana, grijanje na struju kuvanje na struju bojleri na struju.

Znači:
TA peć 3.5 kw na 3 faze
Indukcija 7.2 kw na 2 faze
Pećnica 3kw na 1 fazi
Pećnica 3kw na 3 faze
Podno 2kw
Bojler 1.5kw
Bojler 2kw
Mašina za robu 2.3kw
Mašina za robu ~2kw
Mašina za suđe~2kw
Mašina za suđe~2kw
Klima x2 obe ~2kw
________________
I onda još uz to
kuvalo za vodu 2kw,
2x mikrovalna 1.6kw,
3x televizija,3x monitor, kompovi rasvjeta 1-2kw
grijalica za moj "ured" 1-2kw
I onda neko upali fen il usisavač, il oboje.....
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 17:23   #2511
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ja imam 7.2kw priključak:
Indukcija 4 ringa - 6.8kw
Mašina za robu 2kw
Mašina za suđe 2kw
Klima x2 ~ 2kw u peaku (rade 24/7/365)

Bojler 2kw (radi 24/7/365)

Pečnica 3kw


Mikrovalna, 2x PC (24/7/365) , 2x tv (65" i 42")



I stvarno,al stvarno nikad ne pazimo šta je upaljeno. I nikad nije izbacia 7.2kw limitator. A kuvamo svaki dan,suđe se pere svaki dan,roba svako 2-3 dana, cura ima kosu od metar ipo i fen dere po ure





Ti se ustvari tribaš riješit TA peći, kuvala za vodu (hint:indukcija brže prokuva, testirano) i riješia si problem,ako ga je i bilo.

Ugradi kvalitetne klime i to je to. Imaš dvi već, dodaj jednu u taj office.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 17:33   #2512
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
TA pec je u materinom stanu, kupila je NOVU prosle godine i nece je se rjesit nema sanse. Da ljudi jos kupuju TA peci izgleda. Ima klimu al ne odgovara joj zrak od klime. Kuvalo je isto u nje, ona ima plinska kola, nedaj boze da i ona uzme indukciju, a nece srica

Jbg daikin klima jos jedna u prostoriju koja ce se za par godina renovirat nije mala investicija za prostoriju u kojoj sam svako drugi dan

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 02.12.2020. u 17:39.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 17:40   #2513
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Ti se ustvari tribaš riješit TA peći, kuvala za vodu (hint:indukcija brže prokuva, testirano) i riješia si problem,ako ga je i bilo.

Ugradi kvalitetne klime i to je to. Imaš dvi već, dodaj jednu u taj office.
očito mu je lakše dokupiti struju, nego potrošače zamijeniti novijima mene zanima koliko ti je mjesečna rata struje, ispod 1500kn ne može biti. glavno pitanje je u čemu je zapravo problem, stalno ti izbacuje limitator? sve što si ti nabrojio su vršne snage, odnosno maksimalna moguća potrošnja u jedinici vremena, a većina tih uređaja koje imaš rijetko kad vuče toliko koliko je navedeno.

kod mene u kući je limitator 25A (5.75kw), nikad nije izbacio, a imao sam raznih prijedloga i savjeta kod gradnje da bi bilo dobro da idem na trofaznu struju jer "je bolje da je indukcija tako spojena"

nemam električni bojler ni klimu, redovito istovremeno rade indukcija, pećnica, perilica suđa i perilica veša uz sve ostale male potrošače koje nema smisla ni nabrajati jer ne troše ništa (led rasvjeta, televizor, računala).
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 17:44   #2514
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
U jednoj temi je bilo govora o limitatorima,
neki su ok a neki teški šrot (ono nije zadovoljio na testu kao automatski osigurač pa ga prodalo kao limitator).
Često znaju "oslabiti" tj. izgubiti karakteristiku pa počnu isključivati na manjoj struji / opterećenju.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 18:43   #2515
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jedan Stan podjeljen u 2 stana, grijanje na struju kuvanje na struju bojleri na struju.

Znači:
TA peć 3.5 kw na 3 faze
Indukcija 7.2 kw na 2 faze
Pećnica 3kw na 1 fazi
Pećnica 3kw na 3 faze
Podno 2kw
Bojler 1.5kw
Bojler 2kw
Mašina za robu 2.3kw
Mašina za robu ~2kw
Mašina za suđe~2kw
Mašina za suđe~2kw
Klima x2 obe ~2kw
________________
I onda još uz to
kuvalo za vodu 2kw,
2x mikrovalna 1.6kw,
3x televizija,3x monitor, kompovi rasvjeta 1-2kw
grijalica za moj "ured" 1-2kw
I onda neko upali fen il usisavač, il oboje.....
TA peć - napraviti timer da se pali u 9 navečer i gasi u 7 ujutro. Također mi se ne sviđa zrak od klime, ali sam kupio ovlaživač zraka i sad je zrak u stanu normalan i sa klimom. Možda da tako pokušaš nagovoriti mamu

Bojleri - isto ih paliti po noći po jeftinijoj tarifi pa valjda mogu držati vodu toplom do navečer? Ako ne mogu, pojačaj termostat

Mašine za robu i suđe su 2kw ali vršno, što znači da tu snagu koriste samo dok griju vodu. Mašine za suđe možeš isto paliti navečer, a za veš po potrebi.

Klime daju 2kw toplinske energije, ali električne uzimaju puno manje. Dok ne dosegne maksimalnu temperaturu radi na 100% i tad možda troši kojih 1kw max., a kad održava toplinu 100-200-300w, ovisno o modelu i kvaliteti klime.

Rasvjetu možeš promijeniti u LED ako već nisi...

I kupi robot usisavač tako da nitko ne pali mrcinu od usisavača

Ne znam, po meni mora se baš jako puno stvari poklopiti da ti izbacuju limitatori. Možda ti je loše "posložena" trofazna struja pa ti je većina opterečenja na jednoj fazi? Ili su što kažu limitatori dotrajali?
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 23:08   #2516
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
očito mu je lakše dokupiti struju, nego potrošače zamijeniti novijima mene zanima koliko ti je mjesečna rata struje, ispod 1500kn ne može biti. glavno pitanje je u čemu je zapravo problem, stalno ti izbacuje limitator? sve što si ti nabrojio su vršne snage, odnosno maksimalna moguća potrošnja u jedinici vremena, a većina tih uređaja koje imaš rijetko kad vuče toliko koliko je navedeno.

kod mene u kući je limitator 25A (5.75kw), nikad nije izbacio, a imao sam raznih prijedloga i savjeta kod gradnje da bi bilo dobro da idem na trofaznu struju jer "je bolje da je indukcija tako spojena"

nemam električni bojler ni klimu, redovito istovremeno rade indukcija, pećnica, perilica suđa i perilica veša uz sve ostale male potrošače koje nema smisla ni nabrajati jer ne troše ništa (led rasvjeta, televizor, računala).
dosla mi je razlika sad 4000 kn ocekivana litnja rata 800 zimska 1000 pa cemo vidit za oba stana

U mene je sve novo uglavnom A A+ zato i je bojler od 80l 1500w, u matere je zasad stara kuhinja i bojler i ves masina, kuhinja ce ic nova bojler nece. TA pec ostaje dok god je mater ziva. Voli to i gotovo. Prije se grijala na drva sad oce ta pec.

Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
U jednoj temi je bilo govora o limitatorima,
neki su ok a neki teški šrot (ono nije zadovoljio na testu kao automatski osigurač pa ga prodalo kao limitator).
Često znaju "oslabiti" tj. izgubiti karakteristiku pa počnu isključivati na manjoj struji / opterećenju.
Dada moguce i da je oslabio. To je onaj stariji od mene kojeg sam ti poslao. Fascinantno mi je da mi uvik od 3x25A osigurača iskoci prvi, ali uvik samo on.
http://unionshopper.com.au/BBC-STOTZ...halter-471259/

Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
TA peć - napraviti timer da se pali u 9 navečer i gasi u 7 ujutro. Također mi se ne sviđa zrak od klime, ali sam kupio ovlaživač zraka i sad je zrak u stanu normalan i sa klimom. Možda da tako pokušaš nagovoriti mamu

Bojleri - isto ih paliti po noći po jeftinijoj tarifi pa valjda mogu držati vodu toplom do navečer? Ako ne mogu, pojačaj termostat

Mašine za robu i suđe su 2kw ali vršno, što znači da tu snagu koriste samo dok griju vodu. Mašine za suđe možeš isto paliti navečer, a za veš po potrebi.

Klime daju 2kw toplinske energije, ali električne uzimaju puno manje. Dok ne dosegne maksimalnu temperaturu radi na 100% i tad možda troši kojih 1kw max., a kad održava toplinu 100-200-300w, ovisno o modelu i kvaliteti klime.

Rasvjetu možeš promijeniti u LED ako već nisi...

I kupi robot usisavač tako da nitko ne pali mrcinu od usisavača

Ne znam, po meni mora se baš jako puno stvari poklopiti da ti izbacuju limitatori. Možda ti je loše "posložena" trofazna struja pa ti je većina opterečenja na jednoj fazi? Ili su što kažu limitatori dotrajali?
Imam robota i stapni al opet nekad triba prava mrcina. Klime su 2x 3.5kw jedna daikin jedna gree. Zato sam napisa 2kw obe. Sa gree se ne grije. TA pec grije umisto nje.
Moguće da je lose posloženo. Kao sto sam rekao iskace uvik prvi, i kad iskoci on kompletna struja je nestane u cilom stanu.
Za paljenje/timere ce mi definitivno pomoc ovi shelly switchevi.

Neki dan mi se isključio a ovo je bilo upaljeno:
podno dnevni 1500w
podno wc 500w
bojler 1500w
bojler 2000w
masina za robu 2300w
fen 2000w
I niski potrosaci, tv komp i ostalo
I to je to nista vise...
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 23:32   #2517
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ti imas lose rasporedjeno opterecenje po fazama.
Djabe 3fazna i 3x25 A, kad uvik izljece isti osigurac

Triba platit 'lektricara da dan-dva preslozi kutiju, lipo napravi "raspored", zamini te stare limitatore u dogovoru sa hepom,i rijesia si sve probleme zauvik.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 23:38   #2518
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,535
Nije moguce da ti je lose poslozeno, nego ti je SIGURNO lose poslozeno. Dakle cijeli jedan stan ti je na jednoj fazi + ta jedna faza ti je spojena jos gore na par trofaznih uticnica. Umjesto ulaganja u zakupljivanje struje i switcheva i slicne stvarcice, angaziraj elektricara da ti u ploci lijepo rasporedi te tri faze i nece vise biti problema. I usput nek ti slozi timer za TA pec

Zakupio si cijelu trafostanicu skoro, a ocigledno ti je jedan cijeli stan spojen samo na prvu fazu i na limitator od 25A sto je 25 * 230 = 5750 W ilitiga 5,7kW. Nije ni cudo da izbacuje.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2020., 23:59   #2519
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Pa električar ce mi doc montirat Shelly je pa cemo vidit i raspored.
Trofazne uticnice sigurno nisu na istoj fazi, jer kad je TA pec dosla bila je monofazna i u kombinaciji sa podnim je stalno iskakalo.
Onda smo zvali mestra o' termo peci, da je prebaci na trofazno i uključili u trofaznu uticnicu i od onda se situacija dramatično poboljsala. Isto tako indukcija mi je na 2 faze sigurno jer sam testirao i radi bez problema sa sve 4 ploce, kad se drugo ne miješa ofc.
A kako je ostatak raspoređen neman blage veze, s obzirom da je iskočilo kad je gore napisano bilo uključeno, pretpostavio bih da je sve navedeno na istoj fazi.

Ali sve u svemu Shelly 3EM ce pomoć da detektiram zasicenje po fazi pa je odmah lakse bit pametniji.
Usput našao sam karakteristike limitatora. Kaze da bi po K karakteristici sto su limitatori, do 10x nazivne struje trebao iskociti u jednom trenutku u rasponu od 10 do 100 sekundi.

Cisto ko napomena imam staru struju koja je izvrsno napravljena i nikad nikakvih problema. To je napravio električar. I imam struju u renoviranom stanu koju je napravio "električar" koji to nije. On je 33 uticnice spojio jednim 2.5mm2 kabelom na 20A osigurac, Indukciju i pecnicu na isti vod. Sretnom igrom slučaja ima jos jedan vod od za perilicu posudja na koju je drugi električar spojio pola indukcije, pola je sa pećnicom pa ta polovica ne moze radit kad radi pecnica, fun days. Ali taj dio sad nekako funkcionira, i iako. je ovaj "elektricar" rekao da ce snosit sve troškove kopanja i popravka nisam bio spreman na novo kopanje.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2020., 01:07   #2520
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Jel zna ko koliko automatskom tromom(C) osiguraču treba da "okine" Našao sam podatke samo za old skul kaže da im treba cca 1-2 sekunde, jel ista situacija i sa automatskim?

Gledam sad kad mi Shelly oprema dođe da znam kako složit automatizaciju, svakih koliko da provjeravam
To sve uzmi s rezervom, pogotovo kod manje poznatih brandova. Često se dogodi da topivi izgori prije nego što automatski izbaci. Kad automatski osigurači ostare, onda se još više uspore, nekad i zaglave. Dobro ih je s vremena na vrijeme malo razraditi, pogotovo FID sklopku. Zbog visoke struje se kontakti znaju zapeći pa neće (na vrijeme) izbaciti ili se zaglavi.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na