Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.11.2012., 18:47   #1
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
(riješeno) Laptop se gasi bez poznatog mi razloga

Pozzz svima... Stvarno mi je potrebna pomoc, radi se o laptopu koji sam uzeo otprilike prije 2 ipo godine, problem je sljedeći:
Sam se ugasi bez poznatog razloga mi. Otisao sam jednom prijatelju koji se bavi informatikom, rekao mi je da je to do operacijski sustava pa sam mu ostavio laptop i on mi je sve ponovno sredio, ali kad sam ga ponovno probao i opet isto , pa nakon toga sam odnio na popravak ga, bio mi je se pregrijavo vec prije sto sam odnio ovom prijatelju (ugasi se pa me izivrcira pa ga izlupam i to žešće ) i kad je doso sa popravka , ventilator je bio popravljen i ociscen sve unutra i nista drugo nije se zateklo pokvarenim , sad se vise ne zagrijava nit ista sve normalno samo se polako sustav podize, i gasi svakih 15 minuta na svakoj igrici ....

Molim pomoc ljudi vise, bice mu !
Rijec je o sljedecem laptopu: HP Compaq C6735s FU601ES
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 03:14   #2
driftwood
Premium
 
driftwood's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: .
Postovi: 661
Na bateriji ili na punjaču?
__________________
Dazed and confused
driftwood je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2012., 04:24   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Gasi se samo kod igranja? U tom slučaju, prvi sumnjivac je grafa. Međutim, tvoja je integrirana i zato mi sve nekako vuče na oštećeni heatpipe.
Skini OCCT i pusti ga radi jedno sat vremena da vidimo koje su temperature u pitanju.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 10:18   #4
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
@driftwood
imo sam problema prije sa punjacom nije htio da daje struju, pa sam moro stavljat olovke ispod punjaca da ga upru gore i tek onda bi davo , i onda ajd tako s vremenom nije vis nista bilo potrebno i nezz ni ja kako al' se popravio i sad mi radi al nezz je li daje dovoljno struje, ne razumijem se u to bas a ni u kompjutere

@coconut
Da kod igranja apsolutno, ali i kad surfam ili igram flash igrica ili neke s face-a , ali tu mi vec dadne mozda 5,6 minuta extra ... Grafičku sam bio testiro s nekim prograom FurMark i nisam bas konto kako se iskazalo ali nije nis zapinjalo i FPS su bili odlicni , nema sta ... Probacu to da uradim sto si reko sa OCCT , samo da on more da radi 1h ne bi bilo problema :/

Probavo sam sa OCCT uvijek mi se pojavi greska nekakva

Zadnje izmijenjeno od: nino. 04.11.2012. u 10:30.
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 11:29   #5
dejan08
Premium
Moj komp
 
dejan08's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Croatia
Postovi: 171
__________________
Lenovo T530
Dell Studio 1555
dejan08 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 16:03   #6
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
Da ti kazem sta je bilo :/
Stavio sam test na 1h i Large data set i stavio da pocne, radilo je oko 6min i tamo pored gdje su statusi ono uglavnom je bilo vako
CPU Usage: 96,98,100 % je uvijek mijenjaju se vecinom te brojke ali vecinom 100 % prevladava
Frequency: Stoji na 2016 MHz
Temperature: Minimalna je bila 48 °C a trenutna je bila 73 °C i nakon 6min ugasi se sam

dejan08 Hvala ti na pomoci
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 16:45   #7
WraGG
Premium
 
WraGG's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Stuttgart
Postovi: 1,548
Ipak ti se nešto opako pregrijava. Odnesi ga u pošten servis da ti to rješe, ako još uvijek može.
WraGG je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 18:13   #8
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
70C nije previše visoka temperatura za procesor i ne bi se trebao gasiti zbog toga. Ja i dalje sumnjam u neispravan heatpipe.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 19:53   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Radi načina na koji je konstruiran rashladni sistem na tom prijenosniku, da je heatpipe neispravan temperatura procesora bi bila najviša u odnosu na ostale komponente hlađene istim. U svakom slučaju viša od ovih pristojnih 70
Na tom modelu treba obratiti pozornost na hlađenje čipseta jer je on njačešći uzrok kvara.
Na heatpipe se tvornički nalazi termalna "spužvica" koja izgubi svoja svojstva nakon x vremena a i vidio sam puno slučajeva gdje je ona uklonjena i stavljenja termalna pasta umjesto, što nikako nije dobro
Najbolja opcija je zamjena iste s bakrenom podloškom, na tom modelu 0.8mm
Da bi se eliminirao eventualni soft. problem probati s nekom live verzijom os-a ili pustit laptop u biosu.

Zadnje izmijenjeno od: Alvin. 04.11.2012. u 20:29.
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 20:02   #10
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
Nezz dobro kazes WraGG treba ga u posten servis odnit :/
kaze mi neki lik da je njemu isto bilo i da je on odnio i da su mu stavili neku mast na procesor i da se vise nije ugasio nikako mu laptop , nekako mi cudno mast...
Coconut sad sam bas gledao sta bi to bilo heatpipe i stvarno neznam do cega je, ali ja ne vidim da mi se laptop bas toliko zagrijava, jedino kad pocnem igrat necega zagrije ga vise logicno ali nije to sad nesto puno i prije sam igro igrica i zagrije se mogu jaja peć na njemu ali se nije gasio i onda odjednom crko jedva si ga mogo upalit i poslusat pjesmu na njemu i onda popravak pa sad ovo sto vec govorim.....
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.11.2012., 20:05   #11
JuXo
Premium
Moj komp
 
JuXo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Cork, Irska
Postovi: 202
imao sam takav laptop, normalna radna temperatura bila 90 i više
JuXo je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2012., 20:30   #12
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
Pa sta je onda mom -_- vise nemogu da zaigram CS-a posteno vise...

@Alvin
Neznam da li je do te termalne paste jedan prijatelj mi je imao isto vakav problem sa gasenjem on je imo komp ne laptop i promijenio je sebi tu pastu no nista mu nije pomoglo... Citam sad neke postove i kazu da se umjesto te termalne paste moze zamijenit kosto si sam reko tom bakrenom podloskom i samo cvrsto to zalijepit s pastom... Ako je tako mogu probat to uradit pa da vidim sto ce bit

Zadnje izmijenjeno od: KoKy21. 04.11.2012. u 20:41.
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2012., 18:17   #13
Bigdaddy
Home of The Brave PCE :))
Moj komp
 
Bigdaddy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Križevci
Postovi: 97
Pozdrav, jako slican problem je bio kod mog kolege ista shema laptop se samo ugasi ali kod njega je bilo da se gasio pri bilo kojem intezivnijem radu laptopa, isto tako prvo sumnja na windowse pa smo krenuli na format i reinstalaciju ali nazalost nije uspio izdrzat do kraja instalacije nego se gasio tak da smo bili nigdje. Onda nam se hard ucinio sumnjiv pa smo skinuli sa stranice proizvođača harda njihov bootabilni alat i sa njim uradili low-level format gdje je prepozano neke greske u hardu ali i uspio 'popravit' i nakon toga instalacija prosla bez problema i dan danas nakon vise od godinu dana radi normalno. Eto ako nemate nekih bitnih podatak ili imate gdje preabcit probajte sa tim nemate kaj izgubit jedino ako kolege koji imaju puno vise iskustva i znanja od mene vele da to nema veze sa vezom onda ni nemojte trosit vrijeme bezveze.

EDIT: da ne pisem drugi post laptop je HP ali nije isti model ja ti samo toplo preporucam da to ipak probas napravit ni njegov nije mogel izdrzat u nicem predugo a velim ti nemas kaj izgubit osim jedog CD-a.

Zadnje izmijenjeno od: Bigdaddy. 06.11.2012. u 07:00.
Bigdaddy je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2012., 20:14   #14
KoKy21
Registered User
Moj komp
 
KoKy21's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Livno
Postovi: 24
Hvala svima puno... Odnicu ga na servis kod onih koji se najbolje razumiju u to...
@Bigdaddy mozes li mi samo rec ukoliko tvoj kolega ima taj laptop jos podatke s power adapter-a da vidim koliko volti treba za laptop mi i koji je model, jer mislim da mi je do napajanja nesto, u event viewer kad sam usao pise Kernel Power tj. critical error tu, i kad sam procitao sto bi to znacilo "Kernel Power" vidio sam to i pise da jedan od uzroka moze biti dodavanje RAM-a sto sam ja i uradio( dodo sam bio 2 GB rama)... A to sto kazes za greske na HDD laptop mi sigurno ne bi izdrzo vise od 10 min na tom low-level formatu... Tako da imam problem.. :/

Eto ako mi mozes pomoc s adapterom...

Edit: Nema potrebe Bigdaddy a svi ostali hvala jos jednom otiso sam na servis i rekli su mi da su te toplotne cijevi nesipravne te da mogu da radim sad sto hocu a kad krepa nek krepa nema mu pomoci vise..... Coconut izgleda da si imao pravo.

Zadnje izmijenjeno od: KoKy21. 06.11.2012. u 15:46.
KoKy21 je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2013., 17:14   #15
eedo
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: pz
Postovi: 1
laptop se sam gasi

Imam laptop Acer koji se iznenada sam gasi. Dok je hladan radi 1h ,a nadalje sve manje i manje. Moze li mi neko reci u cemu je problem?
hvala
eedo je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2013., 17:17   #16
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
dok je hladan radi a kad se zagrije i vjerovatno pregrije zgasi se, zar ima šta čudno u tome?
koji model točno?
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 17:35   #17
satellite
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: osijek
Postovi: 5
Molim pomoc ,savjet ,prijedlog ..

Laptop se gasi nakon nekog vremena... bude mlak .. temperatura oko 65 - 70 stupneva

Prije godinu dana se zagrijavo do 100 stupnjeva i onda se gasio .. promjenio pastu ocistio cooler i sve radilo super .. cak dok nisam promjenio pastu do 90 stupnjeva se nije gasio.

Sad sam probao:

-promjenio opet pastu (mada je bila i stara ok ,ocistio sve)
-coller ,vrti normalno ,cist je i on i izlaz iz njega
-ram memoriju stavio drugu (2gb) ,probo sa trecom (2gb) (pokusao sa oba dva slota, pa samo s jednim pa samo s drugim)
-u biosu pokusao pokrenit memtest (bez hard diska) nakon 4 min ugasi se
-podigao novi sustav ,minimalno programa nakon surfanja se gasi
-drugi punjac stavio
-baterija je izvadjenja jos prije godinu dana ,radi samo na napajanju
-na maticnoj ploci ne vidim nabrekle i ostecene kondenzatore
-skinio
Code:
OCCT 4.4.0
pise CORE 0 over maximum value , value reached 85,5 max value 85 (za sada se jos nije ugasio)
-skinio sa hp ove stranice bios upgrade (restore biosa) problem isti


Hp Pavilion dv5 ,trenutno u njemu 2 giga rama. koristi se za surfanje i filmove ,nema igrica (samo one sa fb)

-win sam uspio podignut na nacin da sam ga ostavio da se ohladi preko noci ,stavio sam ispod njega 4 coolera s napajanja od racunala ,da piri tocno u procesore ,ramove i hard ..
satellite je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 17:47   #18
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
jel vent bijesni prije nego se ugasi? ono, vrti ma maximumu?
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 18:04   #19
satellite
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: osijek
Postovi: 5
Ne ,to je bilo prije godinu dana ,bas tako vrtio je bas ono bjesno .. a sad ne ,mislim vrti al ne onako bjesno ,al kad je tako vrtio laptop je bio toliko topal da nisi mogo skoro drzat dolje ruku na plastici .. sad kad crkne on je mlak ..

- poksao sam bateriju iz biosa iscupat i ostavit ga pola sata
- stavio sam i novu bateriju za bios

nista jos uvijek ,jel moguce da procesor izgubi svoja svojstva ? ili je nesto na ploci ?
satellite je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 20:14   #20
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Jesi testirao heatpipe?
Koliko si siguran da si ostvario dobar spoj hladnjaka sa procesorom?

Ukoliko su ove dvije stavke u redu (ne da misliš, nego si siguran), onda je ploča u pitanju.

65-70°C i nije mlako. S obzirom da je DV5 velika livada, pomozi nam ograničiti područje koje oremo. Daj specse.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 20:49   #21
satellite
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: osijek
Postovi: 5
spoj je dobar 100% ,mjenjao sam pastu i cistio coler na nekoliko laptopa ,do sad sve radilo bez greske ,ima one vike sa oprugama.

pokusao sam testirat cpu iz biosa al nakon par minuta se ugasi ,cak i uz dodatno hladnjenje ventilatorima.

ostavio sam ga da se ohladi i sad sam instaliro CPUID




ostavit cu ga sad sat vremena da vidim hoce li temp jos rast ako nista nediram.

heatpipe nisam testiro ? mozes li mi reci kako da to napravim ?
satellite je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 20:52   #22
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Ah, AMD. Onda je jasno zašto je temperatura kao u vulkanu.

Naravno da mogu. Izvadiš ga van, griješ sa strane gdje sjeda proc (preporučam vruću vodu), držiš za rebra. Temperatura se mora u potpunosti izjednačiti između te 2 strane unutar 1-2 sekunde. U protivnom je pustio plin, samim tim je beskoristan.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 22:37   #23
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
nema veze kaj je AMD, u idelu mora biti 42-45° ako je sistem hlađenja ispravan :P, tj. pipe u ispravnom stanju
+ on ima zm ULTRA proc koji spušta množtelj na 2,5 i radi na nekih 500mhz ako je na "balanced"
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 22:40   #24
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Ah, AMD. Onda je jasno zašto je temperatura kao u vulkanu.

Naravno da mogu. Izvadiš ga van, griješ sa strane gdje sjeda proc (preporučam vruću vodu), držiš za rebra. Temperatura se mora u potpunosti izjednačiti između te 2 strane unutar 1-2 sekunde. U protivnom je pustio plin, samim tim je beskoristan.

ne baš 1-2 sekude ali za 10ak i više sekundi rebra moraju biti vuća
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 21.12.2013., 22:45   #25
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
[QUOTE=satellite;2515497]spoj je dobar 100% ,mjenjao sam pastu i cistio coler na nekoliko laptopa ,do sad sve radilo bez greske ,ima one vike sa oprugama.


ok, a šta si učinio sa onom "žvakom" na chipsetu (vga), ostavio staru, suhu i strganu ili stavio potpuno novu i svježu? ako ti pajp prelazi sa proca na chipset/vga i ako ta "žvaka" izgubi svojstvo odvođenje topline onda imaš problem sa skoro zrakopraznim prostorom između jezgre i hladnjaka od 0,7-0,8 mm. uz 100% ispravnost hladnjaka lap će se pregrijavati jer se čip ne hladi već grije i sve komponenete oko sebe.
MMI je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 03:16   #26
satellite
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: osijek
Postovi: 5
Oprosti sad sam tek stigao do laptopa ,pokusam to ujutro ,hvala ti puno na savjetu ,ako nevaljda znaci je to dobar znak ,ipak se moze nesto napravit.

Ti zvaku izmedju (guma ta kockasta tanka) na ovom laptopu nije je bilo ,neznam mozda ju je netko prije mene vadio van .. inace sam ju vraco ako je napukla ako se raspala onda ju nisam vraco ..nisam iskreno mislio da ona ima neku veliku funkciju niti da se moze kupit nova ..

Ujutro ga rastavim pa kazem stanje .. hvala jos jednom.
satellite je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 05:01   #27
satellite
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: osijek
Postovi: 5
Radi ,nakon 10 sec ,znaci nesto je na ploci ipak. Hvala na pomoci u svakom slucaju.
satellite je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2013., 08:53   #28
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Citiraj:
Autor satellite Pregled postova
Oprosti sad sam tek stigao do laptopa ,pokusam to ujutro ,hvala ti puno na savjetu ,ako nevaljda znaci je to dobar znak ,ipak se moze nesto napravit.

Ti zvaku izmedju (guma ta kockasta tanka) na ovom laptopu nije je bilo ,neznam mozda ju je netko prije mene vadio van .. inace sam ju vraco ako je napukla ako se raspala onda ju nisam vraco ..nisam iskreno mislio da ona ima neku veliku funkciju niti da se moze kupit nova ..

Ujutro ga rastavim pa kazem stanje .. hvala jos jednom.
Potrazi na internetu pojam "thermal pad". Bit ce ti malo jasnije kad procitas o njima, a i tu po forumu je bilo rijeci o njima. Inace vrlo bitna komponenta hladenja na laptopima, a bome i na nekim grafickama.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2014., 20:21   #29
Fatal
kenova?
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Čilipi
Postovi: 573
Pozdrav danas mi se poceo resetirat laptop prakticki potpuno random. Par puta dok sam browsao, jednom na desktopu, jednom cak i prije ulaska u winse. Radi se o lapu starom par mjeseci, sa integriranom hd 4000 i ati 7670m, 4 gb rama. Sigurno je do HW-a jer sam probao i na drugom OS-u (dualboot) i opet isto. Mem test sam napravio, sve ok. OCCT sam uspio doc do 7_8 min i onda se restartirao, temp proca je bila 81 ( u idleu je oko 45-50, radi se o 3110m proceworu). Imam garanciju, ali sto bi po vama moglo bit?

Jos da napomenem iako ne znam koliko je bitno, lap je dosta nosen na putovanja i na posao pa ne znam jeli moguce da se neki kontakt gubi
Fatal je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2014., 22:53   #30
MMI
Premium
 
MMI's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 912
skeniraj i hdd na bs pošto si ga iznosao po terenu, predpostavaljam da je neki hp u pitanju? 4730?
MMI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na