Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.02.2023., 19:56   #1141
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Izrazito sam zainteresiran za rezultate dolazećeg APNa. Ako bude znatno manje zanimanja nego za prethodne, moglo bi pokrenuti fear, uncertanty and doubt.
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2023., 23:27   #1142
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ista priča je i s novim autima. kupljen nov, sada je 2 godine star i za njega mogu dobiti više nego što sam platio novog, ali ta informacija sama po sebi je potpuno irelevantna.

Ne dobiješ više u vrijednosti, samo u iznosu jer je vrijednost novca pala...
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 02:25   #1143
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
Izrazito sam zainteresiran za rezultate dolazećeg APNa. Ako bude znatno manje zanimanja nego za prethodne, moglo bi pokrenuti fear, uncertanty and doubt.
prodali stan mladom paru koji ce ga uzeti preko APNa za cijenu koju stvarno nikad nisam ocekiivao da cemo dobiti.

ali mislim da nece puknuti balon neki sada, nego kroz godinu dana negdje kad se zavrse sve novogradnje koje su se naprasno pocele raditi jer su morski psi nanjusili krv (novac). Samo searchaj stanove-novogradnja u Zagrebu, Rijeci, Splitu i pogledaj koliko ih nisu uopce napravljeni nego su samo 3D renderi.

kad izadje toliko stanova na trziste, a ljudi nisu vise toliko kreditno sposobni..ici ce pad cijena - ili ce investitori pokupovati stanove za rentati tim istim ljudima. guess we will see
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 07:34   #1144
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Kod nas na sjeveru Čakovec i Varaždin jednostavno nema stanova za kupiti, a jako puno se izgradilo.. Potražnja je jakk velika neovisno o APN-u.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 10:29   #1145
Mirkopoter
Mirko, a ne Harry
Moj komp
 
Mirkopoter's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,892
Čuo sam za nekakve besplatne APN savjetnike, ali ne nalazim ništa na google-u, ima netko info o tome? Imao bi nekih pitanja oko nekretnine koju bi kupio pa mislim da je najbolje da pitam nekoga stručnog.
__________________
Hala Madrid!
Mirkopoter je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 10:33   #1146
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,363
Pro grupa
https://progrupa.hr

Imaju i aktivnu grupu na fejsu također gdje se može pitat sve
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 10:45   #1147
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Za pro grupu nisam najbolja iskustva čuo dok za progresso jesam. Javi se kojima želiš. Oni ti sve posreduju s bankama, banke ih plaćaju, ti im ne plačaš ništa.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2023., 11:30   #1148
matija.gubec
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 112
Ako želiš mogu ti dati broj od savjetnice koja je supruzi i meni riješila APN kredit. Šibni mi PM ako ga želiš.


Generalno, super je što ti oni rješavaju svu papirologiju a ne plaćaš ih ništa, tako da bih ti svakako preporučio da angažiraš nekoga.
matija.gubec je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2023., 13:02   #1149
KillerLoop2807
motion graphics freak
Moj komp
 
KillerLoop2807's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Kutina
Postovi: 175
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Za pro grupu nisam najbolja iskustva čuo dok za progresso jesam. Javi se kojima želiš. Oni ti sve posreduju s bankama, banke ih plaćaju, ti im ne plačaš ništa.
Ja sam preko ProGrupe riješio APN, policu osiguranja i leasing za auto bez problema.
KillerLoop2807 je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2023., 22:49   #1150
pci_e3x
Premium spammer
Moj komp
 
pci_e3x's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: D.Zagora
Postovi: 766
https://www.index.hr/mobile/vijesti/...jesti_ostalo_m

Al ovo neće još više povećat cijene, kao APN?
pci_e3x je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2023., 22:53   #1151
nickross
Budget gamer
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 893
pa majku im milu dokle više sa tim subvencijama koje samo povećavaju cijene
nickross je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2023., 23:03   #1152
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Neće povećati, ne. Iznamljivači vole čuti da se daje nekome besplatna lova, djelomice i na njihovu štetu
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 09:46   #1153
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Ajmo novce poreznih obveznika pretočit najmodavcima u džep

Kada bi cijena najma bila regulirana od strane države, možda bi moglo proći, ovako sa slobodnim formiranjem cijena, ako subvencija bude 15% cijene će otići gore 30%

Koliko bi država stanova morala sagraditi i dati u dugoročni najam po smiješnim cijenama da bi napravila značajnu promjenu na tržištu..
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 09:51   #1154
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,985
Vrlo jednostavno, ako je neka renta bila 800 do sad, a subvencija bude 200, onda će nakon isplate subvencije renta bit 1000.
To bildanje renta preko subvencija je posebno prisutno u Irskoj gdje oni koji donose takve zakone obično imaju i masu nekretnina koje iznajmljuju, pa zaključite sami o čemu se ovdje radi
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 11:14   #1155
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
da, još jedan maestralan potez kao i APN subevncija.
Meni osobno ne smeta, al (ne) triba imat korist da vidiš kako je glupo to šta rade. Tj pametno za njih.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2023., 20:25   #1156
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
papcic, ako budu odredili cijene najma onda najbolje da odrede i tko će gdje živjeti, da ljudi ne razbijaju glavu Najpametnija stvar koju glup čovjek može uraditi je maknuti se u stranu i pustiti one koji nisu toliko glupi da se snalaze.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 00:27   #1157
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Kažu da je riječ o jednokratnoj pomoći studentima u iznosu od 250EUR.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 08:11   #1158
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,867
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Vrlo jednostavno, ako je neka renta bila 800 do sad, a subvencija bude 200, onda će nakon isplate subvencije renta bit 1000.
To bildanje renta preko subvencija je posebno prisutno u Irskoj gdje oni koji donose takve zakone obično imaju i masu nekretnina koje iznajmljuju, pa zaključite sami o čemu se ovdje radi
Kao iznajmljivaca to me ne dira, al me boli i smeta me gdje nas "ovi" vode, stihijski, bez ikakve strategije i dugoročnog plana.
Nema tu neke velike mudrosti. Iznajmljivati ću za onoliko koliko drugi iznajmljuju +/- neki faktori proizišli iz trenutne situacije unutar mikrolokacije. Čak sam nedavno podstanaru smanjio rentu, jer su dugogodišnji, vrlo su korektni i prava je uživancija imati takve ljude.

Ali da, generalno subvencija za rentanje neće donijeti ništa dobroga. Pa čak i da uvijete ostvarivanja prava država postavi u striktno socijalno osjetljive okvire, doći će do pumpanja rente pošto je mnogo socijalno ugroženih.
Riješenje bi možda bilo u gradnji socijalnih stanova od strane države s nemogućnošću otkupa. Ili neki nizozemski model privatnog rentanja gdje se o takvim privatnim stanovima za rentanje brine država putem agencija.

Tu je i problem ogromnog mastodonta centralizirane države i državne uprave koja ne teži nekom optimalnom stupnju decentalizacije. U sebe uvlači na tisuće ljudi, a ti ljudi trebaju negdje živjeti.
Osuđeni su živjeti u podstanarstvu ili uzeti na kredit, vrlo vjerojatno malu krletku i zakucati si sudbinu otplacivajući ju do kraja života.

Na kraju dana, htio/ne htio, sve se svede na zakon tržišta, ponude i potražnje ...
Ako je potražnja velika, a ponuda mala, cijene skaču u nebo (i obratno)

Prometnu problematiku da ne spominjem. 1/4 života će ti otpasti u konstantnim gužvama

Bio sam u ZG 5 godina i utekao sam glavom bez obzira. Meni osobno se zg zgadio i svaki puta me uhvati panika kad ga poslom moram pohoditi i zbilja ne razumijem sado-mazo mentalne sklopove koji ciljano odu tamo živjeti 🤢
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 10:20   #1159
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Prometnu problematiku da ne spominjem. 1/4 života će ti otpasti u konstantnim gužvama

Bio sam u ZG 5 godina i utekao sam glavom bez obzira. Meni osobno se zg zgadio i svaki puta me uhvati panika kad ga poslom moram pohoditi i zbilja ne razumijem sado-mazo mentalne sklopove koji ciljano odu tamo živjeti 🤢

Pa evo, i meni se davnih dana zgadio, ali cijene u Samoboru, Zaprešiću, Sv. Ivanu Zelini, Ivanić Gradu, V. Gorici se ne razlikuju nimalo od samog Zagreba

Tu sam odrastao, skoro sva rodbina i prijatelji su tu, nije da se vidim kao nekog tko bi otišao u Petrinju u potrazi za jeftinijim nekretninama, ali sve što bi se teoretski uklapalo u planove drži cijenu kao da tražim nekretninu na Jarunu
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 12:17   #1160
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Kao iznajmljivaca to me ne dira, al me boli i smeta me gdje nas "ovi" vode, stihijski, bez ikakve strategije i dugoročnog plana.
Nema tu neke velike mudrosti. Iznajmljivati ću za onoliko koliko drugi iznajmljuju +/- neki faktori proizišli iz trenutne situacije unutar mikrolokacije. Čak sam nedavno podstanaru smanjio rentu, jer su dugogodišnji, vrlo su korektni i prava je uživancija imati takve ljude.

Ali da, generalno subvencija za rentanje neće donijeti ništa dobroga. Pa čak i da uvijete ostvarivanja prava država postavi u striktno socijalno osjetljive okvire, doći će do pumpanja rente pošto je mnogo socijalno ugroženih.
Riješenje bi možda bilo u gradnji socijalnih stanova od strane države s nemogućnošću otkupa. Ili neki nizozemski model privatnog rentanja gdje se o takvim privatnim stanovima za rentanje brine država putem agencija.

Tu je i problem ogromnog mastodonta centralizirane države i državne uprave koja ne teži nekom optimalnom stupnju decentalizacije. U sebe uvlači na tisuće ljudi, a ti ljudi trebaju negdje živjeti.
Osuđeni su živjeti u podstanarstvu ili uzeti na kredit, vrlo vjerojatno malu krletku i zakucati si sudbinu otplacivajući ju do kraja života.

Na kraju dana, htio/ne htio, sve se svede na zakon tržišta, ponude i potražnje ...
Ako je potražnja velika, a ponuda mala, cijene skaču u nebo (i obratno)

Prometnu problematiku da ne spominjem. 1/4 života će ti otpasti u konstantnim gužvama

Bio sam u ZG 5 godina i utekao sam glavom bez obzira. Meni osobno se zg zgadio i svaki puta me uhvati panika kad ga poslom moram pohoditi i zbilja ne razumijem sado-mazo mentalne sklopove koji ciljano odu tamo živjeti 🤢
Riješenje je porez na nekretnine, i to drakonski za nekretnine koje se ne koriste.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 12:44   #1161
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Još da Gruntovnica ima sve podatke o vlasništvu...
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 13:47   #1162
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Zašto bi oni koji imaju nekretnine uveli taj porez sami sebi?
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 15:20   #1163
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Riješenje je porez na nekretnine, i to drakonski za nekretnine koje se ne koriste.
Nije, jer je malo stvarno praznih (upotrebljivih) ali puno više razloga je u povijesnom kontekstu, privatne gradnje i društvenih stanova iz bivše države, tako nešto ne postoji u državama koje ga imaju (a imaju i drugačiji porezni sustav, pravosuđe i viši standard) i u kojima obično nema ni problema sa vlasništvom i zemljišnim knjigama koji Coconut spominje.
Taj veliki postotak nekretnina u privatnom vlasništvu, koji je očito trn u oku velikim nekretninskim korporacijama (pa nam prodaju bureke o blagodatima PNNa), ne znači i da su naši ljudi likvidni, odnosno ta nekretnina im je i sve što imaju, egzistiraju samo zato jer ne moraju plaćati stanarinu. Neki su u toj pretvorbi (otkupu) dobro prošli pa sad u obitelji imaju i koji stan "viška", pa iznajmljivanjem krpaju mjesečni budžet, znam za puno primjera gdje bi mlađi rado odselili u taj "višak" ali se gužvaju sa roditeljima jer ovise o tom prihodu i ne mogu si priuštiti samostalni život.

Što bi se postiglo uvođenjem PNNa ? ... neke bi možda i natjerao da prodaju taj "višak" ali to će opet ugrabiti bogati, tako da ne samo da nisi pomogao mladim obiteljima da dođu do stana nego još više potičeš okrupnjavanje vlasništva i raslojavanje društva i uništavaš još ovo malo srednjeg sloja ako ga je uopće ostalo. Za par godina ćemo tako dogurati do drušva "landlordova" i sirotinje koja će biti podstanar u svojoj bivšoj nekretnini.
PNN je retroaktivan a to da će izuzimati prvu nekretninu je naivno očekivati jer bi onda ubiranje takvog poreza bilo skuplje od rezultata a to uhljebima sigurno nije po volji (lako je distribuirati vlasništvo na članove obitelji).
Ne treba zaboraviti ni da PNN već imamo samo se zove komunalna naknada i ogromne namete pri gradnji.
Zašto uopće beskonačno (godišnje) oporezivati nešto na što je već plaćen porez kroz porez na dohodak (kojim je kupljena/izgrađena) i potrošnju (PDV). Vlastita nekretnina je i odličan pokretač ekonomije jer će se u nju sigurno više ulagati, angažirati razne majstore za nadogradnje i popravke. To je kao da opališ porez na glavnicu u banci umjesto samo na kamatu (porez na dohodak od iznajmljivanja) što već imamo.


Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Zašto bi oni koji imaju nekretnine uveli taj porez sami sebi?
Ako misliš na korumpirane političare i ostali ološ koji pere novce ulaganjem u nekretnine, s pravom si ogorčen kao i većina građana, ali to takve vjerojatno ni ne brine, dapače, njima bi to odgovaralo.
Kad takvima naplatiš PNN, praktično si ih abolirao i priznao im da su pošteno došli do toga. Pravo je pitanje zašto Porezna ne radi svoj posao i ispita porijeklo imovine, imaju sve alate, dapače postoji i kazneni porez (mislim da je trenutno 60%) na svu imovinu kojoj ne možeš dokazati porijeklo.


Da budem ontopic ... subvencije su samo mazanje vrata debeloj guski (bankama) i dizanje cijena nekretnina i najma.
Efikasno rješenje je jedino kad imaš zemljište, izgradnju i kasnije cijenu najma pod kontrolom, stroži oblik POS-a, kao bečki model državnih stanova - to već može srušiti trenutne cijene.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 15:45   #1164
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
kolega max, bolje nisi mogo srocit.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 15:51   #1165
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Ne bih se složio s konstatacijom da je malo praznih nekretnina. Vjerujem mi, kod nas na moru, tokom zime je polovica zgrada poluprazna, a neke bukvalno prazne.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 16:14   #1166
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,798
U Medulinu zgrade stoje prazne zimi, nema jebene macke oko njih. Grad duhova (i ukorijenjenih manjina isprepletenih s vladajucim poglavicama).

U Puli isto, nema zgrade novogradnje u kojoj ne zjape prazni apartmani, sto domaci koji cekaju sezonu, sto u vlasnistvu stranaca koji cekaju da dodju na more. Ekipi se ne isplati rentati pola godine za sicu koliko love dignu u tih 3 mjeseca po ljeti. Fuck me, cak i u mojoj zgradi (vojni stanovi iz Juge) gdje su u zadnjih 30 godina zivjele familije i rasla djeca - od 22 stana, 3 imaju plocicu kategorizacije i prazni su, a brijem da su 2 samo prazni i cekaju. Vecinu stanova su vec naslijedila djeca (moja generacija), a ona imucnija djeca su se odavno bacila u apartmanski biznis jer kucu za zivot vec negdje imaju.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 16:25   #1167
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Ne bih se složio s konstatacijom da je malo praznih nekretnina. Vjerujem mi, kod nas na moru, tokom zime je polovica zgrada poluprazna, a neke bukvalno prazne.
Da, slažem se, posebno na obali, mislio sam prvenstveno na Zg i to u kontekstu PNNa, kako uopće utvrditi što je "prva"/jedina nekretnina, ako i jest trenutno prazna, možda je vlasnik dijete ili netko star koji ni ne može živjeti samostalno.

Također, stoji i da je dosta toga kupljeno umjesto štednje ali i prazan stan košta, posebno starogradnja gdje imaš iste račune za grijanje i toplu vodu bio u njemu ili ne, a kod svih KN, smeće i pričuvu. Taj zamišljeni PNN bi morao biti ekstremno visok da nekog natjera na prodaju ako već nisu svi ti troškovi.

Malo dulje pratim temu, pa sam našao i neki pamfletić MMFa već iz 2011. gdje se spominje 1,5% vrijednosti kod nas (znači, naši kvislinzi su nas već tada prodali i obećali da će uvesti PNN).
Tu dolazimo do još jednog problema, predloženi (pa suspendirani) PNN je predlagao da vrijednost nekretnine procjenjuje lokalna samouprava ... tu bi i slijepac vidio korupciju i kriminal.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
... gdje su u zadnjih 30 godina zivjele familije i rasla djeca - od 22 stana, 3 imaju plocicu kategorizacije i prazni su ...
To me asocira na POS i APN, u smislu da su namjenski stanovi (subvencije) ... zloupotrebu (iznajmljivanje) treba drastično kazniti oduzimanjem ili plaćanjem razlike do tržišne cijene.
Nažalost, mnogi lako zaborave da smo te subvencija platili mi ostali porezni obveznici.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 16:33   #1168
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Max Rockatansky Pregled postova
Nije, jer je malo stvarno praznih (upotrebljivih) ali puno više razloga je u povijesnom kontekstu, privatne gradnje i društvenih stanova iz bivše države, tako nešto ne postoji u državama koje ga imaju (a imaju i drugačiji porezni sustav, pravosuđe i viši standard) i u kojima obično nema ni problema sa vlasništvom i zemljišnim knjigama koji Coconut spominje.
Taj veliki postotak nekretnina u privatnom vlasništvu, koji je očito trn u oku velikim nekretninskim korporacijama (pa nam prodaju bureke o blagodatima PNNa), ne znači i da su naši ljudi likvidni, odnosno ta nekretnina im je i sve što imaju, egzistiraju samo zato jer ne moraju plaćati stanarinu. Neki su u toj pretvorbi (otkupu) dobro prošli pa sad u obitelji imaju i koji stan "viška", pa iznajmljivanjem krpaju mjesečni budžet, znam za puno primjera gdje bi mlađi rado odselili u taj "višak" ali se gužvaju sa roditeljima jer ovise o tom prihodu i ne mogu si priuštiti samostalni život.

Što bi se postiglo uvođenjem PNNa ? ... neke bi možda i natjerao da prodaju taj "višak" ali to će opet ugrabiti bogati, tako da ne samo da nisi pomogao mladim obiteljima da dođu do stana nego još više potičeš okrupnjavanje vlasništva i raslojavanje društva i uništavaš još ovo malo srednjeg sloja ako ga je uopće ostalo. Za par godina ćemo tako dogurati do drušva "landlordova" i sirotinje koja će biti podstanar u svojoj bivšoj nekretnini.
PNN je retroaktivan a to da će izuzimati prvu nekretninu je naivno očekivati jer bi onda ubiranje takvog poreza bilo skuplje od rezultata a to uhljebima sigurno nije po volji (lako je distribuirati vlasništvo na članove obitelji).
Ne treba zaboraviti ni da PNN već imamo samo se zove komunalna naknada i ogromne namete pri gradnji.
Zašto uopće beskonačno (godišnje) oporezivati nešto na što je već plaćen porez kroz porez na dohodak (kojim je kupljena/izgrađena) i potrošnju (PDV). Vlastita nekretnina je i odličan pokretač ekonomije jer će se u nju sigurno više ulagati, angažirati razne majstore za nadogradnje i popravke. To je kao da opališ porez na glavnicu u banci umjesto samo na kamatu (porez na dohodak od iznajmljivanja) što već imamo.
Pa ne bih se baš složio s ovim.

Koliko ja znam, zadnji put kad se spominjao dotičan porez, plaćao bi se samo za:

1. nekretninu kojoj si vlasnik
+
2. nisi prijavljen da živiš u njoj ili nisi prijavio da nekom iznajmljuješ

Iz tog razloga ne razumijem kukanje određenih ljudi.
Ne mislim na tebe, nego doslovno sam se naslušao kukanja "kako će nam odrapiti jadnima porez na sve nekretnine", jer - neće.

Većina ljudi koji su vlasnici nekretnina - ima samo jednu nekretninu i većina njih u njoj i živi.
Oni koji imaju više nekretnitna i iznajmljuju ih - neće ni njih dirati, tj. neće ih dirati ako iznajmljuju legalno i već plaćaju porez na to (apsolutno me ne dira kad netko kuka tko namjerno ne plaća porez).

Znači s ovim samo ideš oporezivati one koji kupe više nekretnina a ne žive u njima, niti ih iznajmljuju (ili barem ne legalno), nego ih samo hordaju, što itekako ima utjecaja na cijene nekretnina.
Što za kupovinu, što za iznajmljivanje.

Po meni je ovo ok način za riješiti taj problem.

Ali čisto da se razumijemo - niti tvrdim da treba navrat nanos to uvesti (jer treba riješiti i problem toga da će netko popisati nekretnine na kompletnu užu rodbinu, i prijaviti ih da žive tamo, što treba isto nekako riješiit).
Niti tvrdim da je ovo jedini ili najbolji način za riješiti problem hordanja nekretnina.
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585
Igorr je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 16:45   #1169
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 464
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
Riješenje je porez na nekretnine, i to drakonski za nekretnine koje se ne koriste.

Slozio bih se s tobom da se novac tog oporezivanja iskoristi u korist gradjana....
Medju najvise porezno opterecenih drzava sko, a onda ta ista drzava ostavi ljude u kontejnerima jer nema novca.
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2023., 16:56   #1170
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Pa ne bih se baš složio s ovim.

Koliko ja znam, zadnji put kad se spominjao dotičan porez, plaćao bi se samo za:

1. nekretninu kojoj si vlasnik
+
2. nisi prijavljen da živiš u njoj ili nisi prijavio da nekom iznajmljuješ

Iz tog razloga ne razumijem kukanje određenih ljudi.
Ne mislim na tebe, nego doslovno sam se naslušao kukanja "kako će nam odrapiti jadnima porez na sve nekretnine", jer - neće.
Morao bih se i ja potsjetiti teksta, ali bilo je i nešto da bi obveznik bila sama nekretnina a onda posredno i vlasnici.
Problem i jest u tome što tog izuzeća nije bilo u konačnoj verziji a ni kriterija tko bi i po kojim kriterijima odredio vrijednost nekretnine.
Često su se pozivali na Njemačku da bi na kraju ispalo da oni plaćaju manji PNN nego mi KN (plaćaju po nekim tablicama iz 1964.).

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Većina ljudi koji su vlasnici nekretnina - ima samo jednu nekretninu i većina njih u njoj i živi.
Oni koji imaju više nekretnitna i iznajmljuju ih - neće ni njih dirati, tj. neće ih dirati ako iznajmljuju legalno i već plaćaju porez na to (apsolutno me ne dira kad netko kuka tko namjerno ne plaća porez).
Nekretnine su i livade, pašnjaci i neka naslijeđena djedovina sa kojom ne možeš ništa, što je u tom slučaju prva a što druga ?.
Kako to da se Crkva odmah našla izuzeta od toga ?

Citiraj:
Autor Igorr Pregled postova
Znači s ovim samo ideš oporezivati one koji kupe više nekretnina a ne žive u njima, niti ih iznajmljuju (ili barem ne legalno), nego ih samo hordaju, što itekako ima utjecaja na cijene nekretnina.
Što za kupovinu, što za iznajmljivanje.
Onda to ne bi vrijedilo retroaktivno nego bi stupilo sa nekim datumom na snagu, za kupljeno od 1.1.20xx. ?

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 21.02.2023. u 17:09. Razlog: Dopuna
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na