Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.02.2012., 12:42   #1
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Još jedan "nema slike kod bootanja" problem

Dakle,događa mi se da povremeno u zadnje vrijeme da monitor jednostavno ne odreagira kod bootanja.Ostane u stand by-u.Sve se upali,zvuk je tu,ventilatori rade(svi)..al nema slike.Tek nakon što isključim/uključim napajanje,proradi.I radi normalno,bez problema satima.
Imam dva monitora,ne rade zajedno..ali na oba dolazi do istog problema,tak da sam to isključio ko opciju.
Pokušavao sam s čišćenjem prašine,preštekavanjem grafičke..možda da probam resetirat BIOS?Preštekat memoriju?
Nedavno sam stavio novu grafičku (zamijenio staru ati 4670 s 6770).Znači nije ni to.
Znam da je napajanje "na knap" (chieftec 450w),ali po svim parametrima trebalo bi držat.Iako mi se čini da bi trebalo bit nešto sa strujom,prije svega.
Znam da može bit "100 stvari",al zanimaju me mišljenja iskusnih.I nadam se da je neka jednostavna glupost u pitanju.
Prijedlozi,mišljenja?
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 13:36   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Normalno uđe u Windowse? Može biti i da je do grafičke kartice, a i do napajanja. To je već staro napajanje i osobno sam ih imao hrpu neispravnih.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.02.2012., 13:58   #3
gazda099
Premium
Moj komp
 
gazda099's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 163
ja sam nekoć imao sličan problem, ventilatori se vrte , sve kao radi al monitor je u stand-by modu kao i kod tebe. ispostavilo se da je bilo do napajanja.
gazda099 je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 14:11   #4
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Da,čuje se da su se Windowsi digli.Al nema slike.Monitor ostane na stand-by.Skužio sam da kad ištekam komp iz struje,pa ga ponovno uštekam..proradi normalno.I sve to povremeno.
Ma i meni se čini da bi moglo bit napajanje.S obzirom da je minimum i relativno staro.Iako,radilo je bez greške do sad i nema više od 3godine kak sam ga stavio.
Možda sam pretjerao s novom grafičkom.
Možda je strujna letvica di je sve uštekano.Najobičnija za 30kn sa 6 štekera.
Ma nisam pri novcima da sad mijenjam sve što bi moglo bit.Znam da bi mogo zamjenit par stvari na ovom komp.Počevši od hdd i napajanja.Al nisam do sad imao problema i sve je ok održavano.
Zato pitam za mišljenja i iskustva.Tim više što se to ne dogodi svaki put kad ga palim
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 15:21   #5
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
E i još nešto.
Probao sam sa resetiranjem biosa preko jumpera,upravo sada.I nakon toga se sve upalilo normalno.Prvi puta danas,nakon što mi se 3-4 puta nije htio monitor upalit (bez ištekavanja/uštekavanja napajanja).Prije par dana sam primjetio da mi je sat kasnio 20-ak min.
Jel moguće da mi je jednostavno baterija na ploči slaba..i da je to razlog nepaljenja monitora?
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 15:52   #6
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,394
Ne, nema to veze s baterijom. Problem se može pojaviti jedino u slučaju da uopće nema jumpera. Kako izgledaju kondenzatori na ploči, ima li koji napuhnut ili propišan?
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 17:36   #7
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Nema,ploča je ok.Sad sam ga opet probao upalit i neće.Dok ne isključim i ponovno ne uključim napajanje.Onda sve radi.
Reko bi da je ipak do napajanja.A možda je uz sve to i nova grafička malo iznad njegovih mogućnosti.Samo neznam zašto,kad proradi,sve radi normalno.Satima.I pod opterećenjem.
Jbmti sve je sad odjednom počelo odlazit...moglo se strpit još par mjeseci da uđem u neku lovu...
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 12.02.2012., 18:15   #8
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Napajanje ti nije preslabo,kolko vidim imas X2 6000+ i hd6770 na chiefu 450w, a kod mene je do nedavno fortron pnf 400w gonio Phenom II X4 955 @4Ghz i hd5770.

Probaj sve izvadit iz kucista i slozit na stolu,naravno na suhoj podlozi koja je slobodna statickog elektriciteta. Spoji samo napajanje,proc,plocu,ram,grafu i monitor,nemoj nikakve usb piz*arije i slicno spajat.
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2012., 18:52   #9
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Bah lagano gubim živce s tim komp.Sve sam pregledao/isprobao,jedino još nisam ispitao psu.Nemam unimer.Jedino što pomaže je ištekat PSU pa ga ponovo uključit.Onda sve radi.To,ili resetirat BIOS.Onda se pali sve kak treba.Al samo prvi puta.Ako ga nakon toga normalno ugasim i probam upalit na gumb - sve po starom,monitor ostane u stand-byu.Samo što ne kužim zašto onda radi sve normalno,kolko god treba.Jbmti chieftec,trebao bi držat,znam.Možda je na izdahu.
Nisam doma,na putu sam i sve sam bliži ideji da ga odnesem na servis kad se vratim.Žao mi je plaćat ako je samo neka glupost u igri,a ne daje mi se ni lova za novi PSU samo na temelju "možda je to".Sad me već malo frka i za novu grafičku,da ne ode u k*.
Tak da...ako netko ima još koju mudrost za podjelit.Ili ideju (mada sam pročitao više/manje sve živo na googlu vezano na slične probleme).I dal je links u Zgb još uvijek ok servis?Nisam u toku.Hvala svima na pomoći.
Eh da mi je drHouse,on bi detektirao problem u jednoj epizodi.A ja se jbm već skoro 2tjedna...
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2012., 10:38   #10
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Pošto ploča ima grafiku na sebi, izvadi grafu (MSI 6770), kabel od monitora spoji na integriranu grafičku na ploči->clear cmos->upali komp. Dok je komp na integiranoj grafiki, može se za probu staviti bilo koje ispravno ATX napajanje. Prije čeprkanja po kućištu isključiti struju na prekidaču napajanja.
ShanTech je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.02.2012., 19:37   #11
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Probao sam sve to.Na integriranoj grafici je sve isto.Na oba monitora.
Tak da..monitor nije,grafička nije(nova grafička,novi driveri),RAM nije - preštekavao sam sve kombinacije sa jednim/oba sticka memorije..radi.Ploča isto nebi trebala bit..nema čudnih pištanja..jednom kratko bipne na bootanju,kad sam ištekao RAM bipa da nema memorije.Vizualno je sve ok..kablovi,konekcije,kondenzatori.Sve kak treba.Trebala bi bit ispravna.Kupio sam i novu CMOS bateriju.Ventilatori rade..svi normalno.
Jedino nemam gdje nabavit drugo napajanje.Zato kažem da razmišljam dat komp u servis.
Komp normalno boota (s monitorom) jedino kad ga ištekam iz struje,pa uštekam.Il kad resetiram BIOS na bateriji (čak je i jumper verzija resetiranja pomogla.Inače,bez toga,monitor ostane na stand-byu,a ostalo radi normalno (čuje se da su se windowsi normalno digli).
I da,ištekam kabel kad prčkam unutra.I pazim da sam naslonjen na metalni dio kutije (nisam veliki stručnjak ali znam nešto o struji i osnove kompjutera).
Da,i nemam nikakve posebne USB piz*arije spojene,nikakve printere ni ostalu dodatnu opremu.Miš i tipkovnica..koji po mom,rade normalno.Logitecovi zvučnici.DVD rom.Komp je jednostavan i održavan.
Neznam,možda stvarno napajanje više ne radi kak treba,možda kondenzatori ne peglaju kak treba ili nešto.Znam da chieftec nije vrh ponude,al nije ni neko no name kinesko smeće.I nije tolko star.Naravno,to ništa nemora značit.
Ma najčudnije mi je to što,kad ga ištekam/uštekam..djubre radi normalno kolko god treba.Igrao sam Skyrim 2-3h bez problema.Naravno,kad ga ugasiš ponovno..onda opet neće,dok ne napravim isto.
Da mi neko kaže da ima ovakav problem i ja bi mu reko..prvo monitor,onda grafička,pa napajanje.Pa onda vidi RAM ili ploču.A mislim da kod mene sve to radi normalno.
Dal može bit HDD?Negdje sam našo da može bit i zbog njega.Iako meni izgleda da moj radi kak treba (bez obzira što ima već 10-ak god).
Za pop*****...
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2012., 16:59   #12
Technophreak
audiofil i filmofil
Moj komp
 
Technophreak's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 38
Ja sam do nedavno svoj monitor spajao VGA kablom, preko DVI-VGA adaptera, i sve je radilo normalno. Nedavno sam kupio DVI kabel, i sad kad spajam preko njega mi se događa isto što i tebi. Jednostavno mi to nije jasno.

Prodaj sa DVI-D kablom, piše ekipa po netu da to radi. ja ću isto nabavit jednog pa javim.
Technophreak je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2012., 14:11   #13
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Probao sam oba..imam crt i lcd.Isti problem na vga i dvi.Ma sve sam isprobao u zadnja 2tjedna.Jedino nisam raskopao napajanje.To ću vjerojatno danas.Al sve mi se čini da ću po novo napajanje,da je chieftec ipak dao svoje.Vjerojatno nova gpu nije u njegovom dometu (prije sam imao ati4670,a 6770 je ipak više nego dvostruko jači potrošač).
Šteta,za tu lovu sam razmišljao o novom hdd,ali očito kad krene onda ide jedno za drugim..
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 20:37   #14
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Eh..nije napajanje.Uzeo sam novo,xfx 550w.Ista priča.Cijeli dan preštekavam,kombiniram po 10-ti put iste stvari...radi samo kad ga ištekam pa ponovno uštekam u struju.Najrađe bi ga bacio kroz prozor
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2012., 22:29   #15
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Ajde uzmi i prefleshaj bios ponovno sa najzadnjim ili jednim prije toga, i bootaj komp sa samo 1 stikom rama kad to napravis.Ako imas najzadnji bios flashni jedan prije toga.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2012., 20:16   #16
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Problem je nastao dok je gore bila prva verzija biosa..1.4.U međuvremenu sam probao sa 1.8,pa 1.9 verzijom.Zadnjom.Bez promjene.Preštekavao sam sve kombinacije memorije.Jedan i drugi stick.Neznam,sad kad očito nije psu bit će da je ipak do ploče..koja inače POSTa normalno,signalizira sve normalno(kad palim bez RAMa i slično..) i na oko izgleda ispravno.Možda je koji kondenzator otišao a nije vidljivo.Kažem,monitor se priključuje ostatku komp normalno,jedino kad ištekam/uštekam strujni kabel.I onda možda još jednom,odmah.Inače ostaje u stand by-u...a sve ostalo radi normalno
sioux je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2012., 08:50   #17
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
dali ti monitor/i ima kakve opcije za podešavanje input signala?

evo moj slučaj :

ja sam zadnjih tjedan dana poludio u potrazi za riješenjem takvog sličnog problema.
meni se dešavalo to da bi monitor nakon dužeg vremena "neaktivnosti" ili je duže vremena ugašen (tipa, preko noći) ostao u standby i isti simptom. restart ne pomaže a
morao sam ga ,na gumb, izgasiti komletno i upaliti i onda radi ok ,dobije signal i sve je uredu. komp uredno radi.

i nakon cijelog prošlog vikenda guuglanja i cijelog tjedna provjere ovih stvari:

-novi dvi-to-hdmi kabel

-novi vga-to-dvi kabel

-druga grafa

-stavljeni novi driveri i grafe i monitora (iako to nema veze sa coold boot! jer bi grafa trebala slati default/nativnu rezu monitora u "boot fazi")

-flash mbo biosa- sa 3 različite verzije

-drugo napajanje

jedino kaj nisam probao s drugom pločom jer nema baš svatko 1155 al i neznam koliko bi netko bio voljan posuditi na tjedan dana ploču.
morao sam svaku stavku isprobavati jednom dnevno (jebiga ipak radim cijeli dan,a žena se ne razme u kompove dalje od firefoxa i HOG ),
jer čim ga jednom upalim ,ostatak vremena je ok.

i na kraju najbanalnije riješenje od svih mogučih
u OSD meniju monitora imam opcije za podešavanje INPUTA(dolaznog signala) :
-source : VGA ili HDMI
-auto search : ON / OFF

vjerojatno sam prčkao po monitoru kada sam ga kupio i stavio Auto Search na -Off

evo već par dana uredno se pali ,tako da mogu smatrati da je problem riješen.

malo prošvrljaj po postavkama monitora, da nisi i ti možda slučajno nekaj krivo podesio?
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 26.02.2012., 13:14   #18
sioux
User
 
sioux's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 25
Vjerujem ti ovo sa ženom.Imamo sličnu situaciju.."softwersku i hardversku".Važno da imaju milion prijedloga kaj bi trebalo napravit.
Ma probao sam i s tim.Auto on i auto off,novi driveri za monitor..Logično mi je da se negdje gubi signal,ali problem je što mi se i na crt i na lcd monitoru događa isto,tak da..
Kod mene pali jedino ištekavanje i ponovno uštekavanje u struju.
Nadao sam se cijelo vrijeme nekom banalnom rješenju,al ništa.Najgori su ti problemi koji mogu bit "100 stvari".
Dao sam ipak kantu u servis pa ću vidjet šta kažu idući tjedan.Nemam više živaca.Ni love,kupovat po principu "možda je ovo".
U međuvremenu ću još ispitat struju na utičnici,jer sam to iz nekog razloga cijelo vrijeme preskakao,kao..nova zgrada,ne bi to trebalo bit.
sioux je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na