Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.07.2020., 17:41   #3661
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ako riješe te probleme kolika će im onda biti zarada?
Baci pogled koje milijarde su potrošili na otkup svojih dionica unatrag kojih godinu dana. Sva sreća imaju nofci ko u priči, jer ovo kaj im se desilo s vlastitim proizvodnim procesima i popratnim kapacitetima bude poprilično skupo.
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Manje-više je AMD zgrabio sve važnije dealove za super računala u narednih nekoliko godina i sad se intelu desi ovo, sumnja u njih sve više raste, dok povjerenje u AMD raste jer izvršavaju obećano ne samo u tehnlogiji, nego i u rokovima već nekoliko generacija za redom.
Da, ovo se poklopilo ko san-snova. AMD je ionak OK krenul sa Zenom, ali ovakvu situaciju s Intelom mislim da nitko nije očekival.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 28.07.2020. u 17:46.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 22:16   #3662
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Intel Shortages Could Last Until 2023 as TSMC Reportedly Won't Make Extra Capacity

Link: https://www.tomshardware.com/news/re...extra-capacity

... došla im bahatost na naplatu, još da sjebu isporuku kojeg od naručenih Super računala ( a već su u banani s rokovima), AMD će ih polako nagristi u najvažnijem sektoru kod ozbiljnih igrača. A ne mogu ni cijeli consumer PC segment kod OEM-ova držati vječno, zato mi se nekako čini i logičnim ovaj potez AMD-a da naštancaju nove APU-ove samo za OEM firme.. napali su ih u svim segmentima, osim IOT-a i automotive sektora. Osobno bi radije platio 50% više AMD-u za CPU, samo da ovi propadnu, organski ih ne podnosim. ((
BusMaster je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.07.2020., 22:19   #3663
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,922
Da samo što ako propadnu smo mi svi naje u veoma kratkom roku. Budimo realni.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 22:28   #3664
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Citiraj:
Autor BusMaster Pregled postova
Osobno bi radije platio 50% više AMD-u za CPU, samo da ovi propadnu, organski ih ne podnosim. ((
he he daj Bože da Intel bankrotira, i stavi ključ u bravu pa da plaćaš AMD-u ko danas gameri nvidiji i AMD za grafičke kartice

edit, slično su tak godinama ljudi grindali protiv AMD-a i grafičkih drivera, vrućih chipova i sl. i stalno sam govoril daj Bože da se AMD povuče sa GPU gamerskog tržišta, nekaj slično se i dogodilo, AMD se nije skroz povukao ali više ga zaboli za GPU cjenovne ratove, naplaćuju maksimalno koliko mogu, i koliko prodaju-prodaju.
Rezultat, najbali korisnici i grafe danas koštaju kao da su od zlata a ne silicija, ili kao što bi neki ovdje rekli silikona

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 28.07.2020. u 22:42.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2020., 22:41   #3665
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Nije ni šrot AMD propal s puno lošijim izgledima i prognozama, pa ne bude ni Intel, ali da je sranje - sranje je samo takvo. Na AMD-u je da pametno odigra svoje, dok se Intel snalazi kak god zna i umije.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.07.2020., 06:22   #3666
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Mah, neće se niš dogoditi Intelu, vj će se izvući iz ovih govana, samo da se malo osvjeste.
Mislim da im je ovakva šamarčina i trebala, netburst/a64 era je očito goli k za ovo što im se dogodilo, pa mislim da iz tog doba nisu izvukli nikakvu pouku. Iz ovoga se toplo nadam da hoće.

Nego za primjer, kod nas u firmi su isključivo OEM kompovi, i mislim da je ovo prvi put (što se stariji kolege sjećaju) da ćemo polako počet uzimat OEM sa AMD procovima. Imamo oko 3k+ zaposlenika, tj aktivinih kompova (zaposlenika sigurno ima više jer ne koriste svi kompove ).
Serveri su još uvijek na Intelu jer se te stvari baš i ne mijenjaju kao čarape.
Jedan od problema je i što smo HW više puta čekali po par mj (što je vrlo neozbiljno) zbog Intelovih problema sa isporukom.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 29.07.2020. u 06:29.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 29.07.2020., 08:10   #3667
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
U svakom slučaju, jako zanimljiva vremena za obje firme.
Citiraj:
  • At this point AMD is now setting quarterly revenue records, and the company is expecting to grow its revenue further over the coming months. (1 - 2)

  • In fact AMD has finally captured a double-digit share of the server processor market, a major goal for the company. Fittingly, on a year-over-year basis, EPYC revenue has doubled.

  • On the client side of matters, both AMD’s new CPUs (Zen 3) and GPUs (RDNA 2) are currently set to launch late in 2020.

  • AMD reports that they are on track to begin shipping the Zen 3-based “Milan” EPYC processors late in 2020.

  • AMD is also seeming still on track to hit the market next year with a line of 5nm Zen 4 chips courtesy of TSMC.
Citiraj:
In discussing the returns with analysts on a conference call, CEO Dr Lisa Su declined to say much about Intel's struggles, though did suggest that AMD sees itself with an advantage when it comes to winning over PC and server manufacturers: a roadmap that doesn't change every other month... unlike Intel's, cough, cough. Su also touched on the possibility that AMD could find itself with another competitor in the desktop and server markets as Apple puts its weight behind Arm-compatible processors and potentially creates a larger ecosystem for the architecture.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 29.07.2020. u 18:30.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 13:29   #3668
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Preuzimanje tek 10% market sharea s procesorom koji dere guzove (EPYC) u 3 godine i nije baš neki uspjeh realno.
Serversko tržište je full tromo, i Intel si može priuštiti još 3 godine fail proizvoda A propao nebude, kao što nije ni AMD kad nije imao ništa konkurentno, kao što nije ni nvidia kada nije mogla sklepati dobru karticu godinama.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 13:39   #3669
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Jasno je sve, Intel ostaje fino zacementiran, ali kak god se okrene oni bi najrađe da nisu popušili ni tih 10%, a s vremenom i koji postotak ekstra kak je krenulo.

I ono kaj sam spomenul unatrag koji post, kad se napokon skockaju - Intel ima druge o kojima mora brinuti koji su baš kao i AMD počeli nagrizati kolač koji je inače uvijek bio Intelov.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 14:10   #3670
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Preuzimanje tek 10% market sharea s procesorom koji dere guzove (EPYC) u 3 godine i nije baš neki uspjeh realno.
Serversko tržište je full tromo, i Intel si može priuštiti još 3 godine fail proizvoda A propao nebude, kao što nije ni AMD kad nije imao ništa konkurentno, kao što nije ni nvidia kada nije mogla sklepati dobru karticu godinama.
Ovisi kako gledaš. 10% u globalu nije puno, no to je i preko 1000% povećanja marketsharea u 3 god. na tromom serverskom tržištu, tako da s te strane nije loše
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2020., 14:16   #3671
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
IMHO dosta dobar članak na tu temu koji fino povezuje sve uključene strane i usput se dotiče pitanja zbog čega AMD nema (još) više tržišnog udjela, jer tek sad imaju sve preduvjete.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 16:49   #3672
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kad se već toliko uspoređuju, lista 100 najuspješnijih kompanija na svijetu

https://ceoworld.biz/2020/05/16/the-...ompanies-2020/

Intel 38. mjesto, AMD?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 17:41   #3673
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Lako za šrot AMD Mladene, ali zašto Intel nije na prvom mjestu?
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 17:51   #3674
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Zato kaj nema finesu za dizajn i marketing poput applea. S druge starne oni zaposlili onog odavno ismijanog krelca kaj uspoređuje gluposti na slajdovima.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:06   #3675
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
OK, ali na tom popisu nisu ni ARM, nVidia i TSMC, a poprilično dobro stoje u usporedbi s Intelom. Nadam se da se samo zajebavaš i kratiš vrijeme s ovim linkovima.

Intel može stvarno biti broj 1 na tom popisu, ali to i dalje ne mijenja činjenicu da imaju situaciju na kojoj im nitko ne zavidi.

Em budu imali još rošada po menandžmentu, em budu ponovno odgodili određeni proizvodni proces.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:08   #3676
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Da, sad sam ja kriv kaj postoji lista uspješnih firmi na kojoj su izostali svi strašni konkurenti
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:33   #3677
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Čuj, ako se već stavljaju linkovi koji nemaju veze s vezom, a kamoli temom, onda stavi materijal kak spada.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:34   #3678
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
A, sad je već pitanje teme...Intel teme u kojoj se stalno potencira AMD
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:39   #3679
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
U pravu si, samo prijavi neki od mojih postova za kršenje pravila i off-topic, pa nek se lijepo pobriše i tema ostaje čista.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 18:40   #3680
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ti si mene zamijenio za nekakvu dežurnu tuži babu sa foruma/prijatelja?
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 19:03   #3681
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Da, sad sam ja kriv kaj postoji lista uspješnih firmi na kojoj su izostali svi strašni konkurenti
Svima je nama jasno da je intel najveća firma...
Gle, lista gleda samo opseg, ne govori ništa o trenutnim proizvodima i stanju firme. Usporedbe radi prva firma automobilske industrije je Toyota, da se radi lista najboljih auta gdje bi bila toyota?

Kad već ulazimo u glupe priče, jel. To je ono što se stalno dogoađa na ovakvim temama, post A - ovaj proizvod ovo-ono, post B - rekordna zarada...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.07.2020., 19:21   #3682
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Najbolji auto je relativna stvar, osim ak se ne takmiče u npr. koliko sekundi do 500 metara, što opet mene ne mora značiti ništa ak je onaj sporiji picolovac zbog kožnih sjedala i sl.
Lista valjda gleda zaradu,utjecaj, brend, veličinu...nisam je ja pravio. shooting the messenger
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 06:10   #3683
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
EDIT: LOL; faul. Imao sam neke starije podatke.

BTW Toyota je u samom vrhu i po kvaliteti. Nisam imao pojma da su prestigli VAG.

https://www.statista.com/statistics/...ers-worldwide/

Ali da, ovo što Mladen kaže, ne radi se samo o čistoj zaradi...zato je u IT Apple nedodirljiv na burzi.

EDIT2: Vau, čak je i Pepsi iznad Cole.

A i na 50-om mjestu je i Tencent (kineski vlasnik Epic-a).

Cisco jači od nV i AMD-a?
__________________
Slobodno me dodajte na PSN

Zadnje izmijenjeno od: Disco. 31.07.2020. u 06:20.
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 14:53   #3684
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Preuzimanje tek 10% market sharea s procesorom koji dere guzove (EPYC) u 3 godine i nije baš neki uspjeh realno.
Serversko tržište je full tromo, i Intel si može priuštiti još 3 godine fail proizvoda A propao nebude, kao što nije ni AMD kad nije imao ništa konkurentno, kao što nije ni nvidia kada nije mogla sklepati dobru karticu godinama.
toliko tromo da dok su HP i Dell EPYC Rome serveri bili dostupni, bilo koji provider je i dalje samo nudio Intelove platforme. Morao sam specificirati Epyc platformu da mi ponude onda Epyc 1st Gen, nakon toga dodatno bas morao specificirati Epyc Rome platformu. Znaci probali su tri puta da mi ne ponude najnovije Rome servere. Tu se toliko pokaze koliko su partnerski ugovori jaki sa Intelom.

Mislim da ce Intel u iduce dvije godine izgubiti dodatnih 30% serverskog trzista, bez jebemti. Vjera u AMD iz 11.2019 se isplatila do sada
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 14:56   #3685
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Samo da skrenem pozornost s obzirom da se koji post ranije spominjao ARM, Intel drži monopol na x86 tehnologiju izvršavanja instrukcija unutar procesora i ARM nema istu strukturu procesora da bi se mogle hardverski izvršavati x86 instrukcije. Sve što je bilo u pogonu od x86 bilo je na nivo emulacije.
https://redmondmag.com/articles/2020...e-and-arm.aspx

To konkretno znači da budućnost ARM-a ne leži na Windowsima i obratno već, IMHO, ARM na Linuxu i Androidu kao i do sada. Kao što i Apple gura svoj ARM procesor za buduće OS X i iOS mašine. I mislim da će se zbog toga i Microsoft morati prilagoditi u budućnosti i postati multiplatformski OS kao što to sada najavljuje Apple. Microsoft je imao sjajnu osnovu da to sve progura prije par godina kad su postojali Windows RT i Windows Mobile. Sada, ako će pratiti samo Intel, mislim da će i Microsoft i Intel polako ali sigurno gubiti tržišni udio. Dovoljno je pogledati koliki se postotak Android i iPad tableta nalazi na tržištu pa to usporediti s brojem Windows tableta. Tako da se Intelu crno piše, ne samo zbog AMD-a.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 16:49   #3686
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ako će većina masovno kupovati iPadove na ARM procevima onda se ni AMD-u ne piše dobro sa njihovim laptopovima.
Brijem da se to nebu dogodilo jer te tri kompanije imaju tržište od osam milijardi stanovnika, potražnja je uvijek dobra za sve tipove proizvoda. Prije tridesetak godina je sigurno bila neusporedivo manja, za tridesetak godina može biti jednaka ili veća.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 16:57   #3687
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
ARM je sigurno budućnost, jer user vulgarisu (web, facebook/instagram/TikTok/umetništoćebitiutrendu) očito ne treba ništa ozbijno, te će neka smarthpone arhitektura biti skroz OK, a i to je sve jače i jače
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 17:52   #3688
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
nVidia je sve bliže da kupi ARM, tj. u zadnjim su koracima pregovora, a ako im to uspije - onda su svi skupa najebali po pitanju licenciranja, a posebno Apple. Kaj se tiče ARM + Linux kombinacije - taj dio je već posložen.

Apsolutno sva superračunala i općenito popratna infrastruktura se vrte na nekoj verziji *nixa, nema tu govora o bilo kakvim Windowsima. Uglavnom, svi skupa smo ponovno došli do istog zaključka - Intel ima puno više briga od samog AMD-a.

Do jučer zagarantirana tržišta su im polako, ali sigurno na putu da ih preuzme sve žešća konkurencija.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 17:52   #3689
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ako će većina masovno kupovati iPadove na ARM procevima onda se ni AMD-u ne piše dobro sa njihovim laptopovima.
Brijem da se to nebu dogodilo jer te tri kompanije imaju tržište od osam milijardi stanovnika, potražnja je uvijek dobra za sve tipove proizvoda. Prije tridesetak godina je sigurno bila neusporedivo manja, za tridesetak godina može biti jednaka ili veća.
Snažni strojevi će uvijek imati svoje kupce ali za mobilne vidimo da se fokusiraju na procesore koji su (koliko-toliko) hladni u radu i kojima ne treba slonovska baterija da izdrže 10+ sati rada.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2020., 19:02   #3690
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Rekao bih da su to sve različiti kupci, različiti poput vegetarijanaca i svejeda ili onih koji zelenu salatu ne mogu vidjeti ni na slici. Onaj tko uzgaja meso teško da može izgubiti kaj je vegetarijanac dobio još bolje biljke, imal bu i dalje kome prodavati to meso do smaka svijeta osim ak ne smatra svoje kupce ovcama za šišanje, pa se ovi okrenu na biljke iz inata i smanje doživljaj na pohranim tikvicama.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na