Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2009., 19:36   #1
Killer Death
Murderer
Moj komp
 
Killer Death's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Hell 23b
Postovi: 145
Arrow LCD monitori i divx

Pozdrav!
Molim vas da mi kažete kakvi su LCD monitori za prikaz divxa. Čitao sam da se vide kvadratići od kompresije. Koliko je to izraženo? Jel smeta kod gledanja? Ja sam mislio uzimati LG W2284F (link). Što mislite o tom monitoru? Jel se isplati kupiti? Samsung ne bi.
Hvala.
Killer Death je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 19:47   #2
skyman
Premium
 
skyman's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: ZG
Postovi: 775
ja imam od samsunga lcd monitor 19" i vidi se ponekad malo nedostatak kvalitete, ali komp je spojen na plazmu tv prek svideo gdje slika izgleda besprijekorno...
skyman je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2009., 20:58   #3
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Vide se problemi i zna smetat ako je lošiji video, recimo na 22" monitorima vidiš zapravo kako axxo zabrlja video

Taj problem se pak riješi downloadom 720p verzija serija/filmova.
Zašto divxi suxaju? A veća površina, veći pixeli, veća reza. Treba razvuć film reze 639x356 na 1680x1050 i to na ogromnoj ekrančini

Mislim da na plazmi to nije toliko izraženo zbog manjih reza i boljeg hardvera za skaliranje... i magije
Što se monitora tiče pogledaj si kakva je slika u trgovini i jel ti paše, a ovak čini mi se da su ljudi rekli da je vrlo dobar/odličan. Imao
bi super dizajn da nema ovog cumshota koji glumi gumb sastrane
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 21:05   #4
Bokygs
Premium
Moj komp
 
Bokygs's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Zagreb/Gospic
Postovi: 105
Ja gledam divx filmove skoro pa svaki dan na monitoru i OK mi je slika(jer se udaljim do monitora-čitaj gledam s kreveta)...iz blizine su prilično vidljivi kvadratići,s daljine ni ne primjetim
Bokygs je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2009., 16:59   #5
Killer Death
Murderer
Moj komp
 
Killer Death's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Hell 23b
Postovi: 145
Ok, hvala. A što mislite o monitoru LG W2252V (link)?
Killer Death je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2009., 18:00   #6
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
upravo sto je bokygs rekao, "ok" je slika kad se udalji od monitora, nije nikad ostra, ali to kod divixa nikad ni nije.

zapravo nije nista vise kvadraticasta nego kod crt monitora s velikim dijagonalama, samo takve monitore je malo ljudi imalo pa nije bilo toliko dramaticno

sto se tice monitora s linka, tko ce ga znat, jeftikaner, nist posebno. trebao bi ga otici pogledati pa ako ti se svida slika kako izgleda (nije isprana prejako, nema prevelikog probijanja itd) ga uzmes, zasto ne. lg radi svoje matrice i sasvim su solidne kvalitete, a sudeci po tezini i ostatak monitora bi mogao biti ok za razliku od "nekih" modela
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2009., 22:04   #7
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Low res divx-i na LCD monitorima izgledaju poprilično loše zbog velikog broja pixela i loše interpolacije.
Možeš pokušati s softverom tipa WinDVD koji podržava upscaling DVD-a (nisam siguran da li i divx-a), što možda popravi situaciju.

No, ukoliko se udaljiš 2-3 metra, slika je ok, naravno ne kao HD, no ok.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2009., 13:15   #8
Killer Death
Murderer
Moj komp
 
Killer Death's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Hell 23b
Postovi: 145
Dakle, što je veći monitor, to mu je veća i nativna rezolucija pa zbog razlike u rezoluciji filma i monitora, slika je tim gora? Kad bi kupio 24 inčni, bila bi još gora od 22''?
Killer Death je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2009., 14:01   #9
velorien
Premium
Moj komp
 
velorien's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 347
Pa ono, ne mora bit da mu je veća reza ali uglavnom je, ali ako je na 22" losa onda ce i na 24" bit jednaka/gora
velorien je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2009., 14:25   #10
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
poanta nije toliko u rezoluciji nego velicini monitora...

otvorio sam bas neki film sad i kodiran je u rezoluciju 608x336, dakle oko 0.2Mpixela sto je 9 puta manja rezolucija od standardnog wide 20" ili 22" i cak 11 puta od 24" monitora. No taj dio je manje bitan posto ce 1pixel slike biti na vecoj povrsini monitora kod vecih monitora i to je ono sto pogorsava sliku.

odnosno 1 pixel se rasteze po nekoliko njih i zbog toga slika izgleda lose, interpolacijom i nekakvim upscalingom se to popravi, no i dalje slika nikad nece biti ostra kako god. Ono sto spasava cjelu stvar je da je slika dinamicka i iz tog razloga se nedostaci slabije primjecuju i gledljivo je.

Ako ne gledate filmove s udaljenosti s koje radite inace nesto na svom racunalu, vjerojatno vas nece niti smetati losija kvaliteta. Uostalom, koga smeta njemu ne gine HD materijal tako i tako pa na je 24" monitoru fino svaki pixel prikazan na svojem pixelu i mrak.

ono zasto na plazmi nije toliko izrazen problem divixa (mada se jako vidi losa kompresija i tamo, ma sto god netko pricao) je zato sto plazma za razliku od lcd-a nema nativnu razlucivnost i zato je moguce bez problema gledati 1080 film na starijim plazmama za razliku od starih lcd-tv-a iako naravno uz gubitak kvalitete jer nije dovoljno "osjetljiva".
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.01.2009., 21:51   #11
Killer Death
Murderer
Moj komp
 
Killer Death's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Hell 23b
Postovi: 145
Kupio sam LG W2252V. Ne probija pozadinsko osvjetljenje, nema mrtvih piksela, isprobao u trgovoni, slika je dobra, ja zadovoljan. Divxi izgledaju OK kad se gleda iz daljega, s kreveta, kao što je rekao Bokgys. Hvala puno svima na komentarima i savjetima.
Killer Death je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na