Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.08.2014., 23:10   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Baza filmova dijeljena na više TV-ova HDMI-jem ?

Kako izvesti ovo ako netko zna ?
Znači 5-6 soba, svaka sa svojim TV-om (ne znam koji su, mislim da nisu novije generacije), žele imati pristup bazi filmova tako da svaka televizija može simultano gledati svoj film.

Nisam baš na "ti" s audio/video opremom pa ne znam odakle da počmem.

Kontrola (odabir) filmova ne mora biti lokalno na svakoj TV.
Odabir može raditi administrator uređaja na kojem se nalazi baza filmova. Ionako ne znam kako bi uopće bilo izvedivo da svaka soba ima kontrolu nad bazom filmova.

Recimo da je 6 TV-ova, znači da on (administrator) ima kontrolu nad portovima HDMI 1-6.
Tada npr. klijent u sobi br. 4 zaželi gledati Jackie Chana, i ovaj mu pusti.
5 min. nakon njega soba br. 2 zaželi Batmana i ovaj mu pusti, itd.

Molim savjet,
Hvala
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 08:10   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Treba jedan komp kao "server" sa recimo XBMC instaliranim (sa sređenom bazom i DLNA/UPnP serverom uključenim), i 6 DLNA kompatiblnih mrežnih media playera, jedan za svaki TV. Ili TV sa tim funkcijama.

I sve to povezano u LAN-u. Tako možeš puštati i sa centralnog servera, i svaki korisnik može sam ako hoće.
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2014., 10:00   #3
KR-DI
Premium
Moj komp
 
KR-DI's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zabok
Postovi: 361
Ja koristim za to Mezzmo koji je jako jednostavan i brzo se sve svlada...

Code:
http://www.conceiva.com/products/mezzmo/
__________________

KR-DI je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 10:08   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
@kr-di
Promaknula ti je činjenica da TV-i nisu novije proizvodnje.

@neo
Da su u pitanju Smart TV-i, onda ne bi bilo problema - ili putem neke aplikacije tipa gore navedena ili bi si kupio NAS i switch te sve TV-e umrežio da neka svaki gleda šta hoće sa NAS-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 10:14   #5
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
O kakvim switchevima je rijec? I mislim da nije on krivo napisao, svaki tv bi u tom slucaju trebao imat svoj media player koji je onda spojen na NAS, barem sam tako shvatio.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 11:18   #6
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Misli na obični mrežni switch. Jer sve ide preko lokalne mreže aka LAN-a.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 11:22   #7
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Misli na obični mrežni switch. Jer sve ide preko lokalne mreže aka LAN-a.


To bi imalo smisla da TV-i s druge strane imaju LAN portove...
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 11:45   #8
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Da, zato se priča o
Citiraj:
6 DLNA kompatiblnih mrežnih media playera, jedan za svaki TV
Inače (koliko ja znam) ne postoji uređaj na našem konzumer-nivou koji bi omogućio spajanje 6 TV-a i imao nezavisne izlaze. Pa još k tome ne možeš ni HDMI baš sprovesti kud i kako hoćeš... zato LAN i mrežni playeri.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 11:55   #9
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Da, mislio sam na običan mrežni switch te se materijal distribuira do TV-a putem LAN kabela. Investicija bi onda izgledal otprilike ovako:
- 6 media playera (npr. polovni WD TV Live za 300kn)
- LAN kabel (cca. 2-3kn/m)
- 8-portni switch (polovni 40-50kn)
- NAS npr. D-Link DNS-320 - cca. 600kn bez hardovlja kod nina ili 60€ na Amazonu
- hard - cijena ovisi o količini i kapacitetu
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 11:58   #10
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Ti bi sustav kao npr u hotelima sa nekakvim video on demand rjesenjem, takvih sustava nema bez da pljunes hrpu para. Najblize je ovo sto ljudi spominju, nekakav media player kod svakog TV-a povezan zicanom mrezom (zbog bandwidtha) i centralni server na kojem su filmovi. A, i mreza bi bilo dobro da je gigabitna, just in case
the_ghost je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2014., 11:58   #11
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
Neka radeonka sa 6 dp izlaza, na ebaju se kupi 6x dp to hdmi konektora i to je to, naravno ako svaki dp moze zasebno slat zvuk. Barem ja mogu na laptopu i docku tako. Samo potrebna duljina i cijena hdmi kablova bi se popela u nebesa. Tu naravno ne znam kak bi se rjesilo da svaki korisnik moze sam pauzirati film/seriju dok ide na wc ili nesto ako se radi o dummy TV-ima, odnosno netko bi morao biti rob i palit/gasit kak bi tko htio.

Možda da se kupi 6 android stickova po jedan za svaki tv, wifi ruter s bandwithom koji bi bio dostatan za pogonit svih 6 stickova nesmetano, a filmove drzis kod sebe na kompu ili nekakvom nas-u. To mi djeluje najjednostavnije, eventualno ako ti se neda zezati si wifijem, uvijek možeš sadržaj dostavljati korisnicima pomoću usb stickova.

Makar je kolega kokos isto dao pametno rjesenje, cak i pametnije od oba moja, s obzirom da ce svaki switch pruziti dovoljan bandwith za gledanje filmova s mreze.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent

Zadnje izmijenjeno od: darkydark. 18.08.2014. u 12:04.
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:00   #12
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Da da da...
Nego, koliko je sigurno da će svaki TV u tom slučaju moći streamati svoj film, odnosno to ovisi onda o NAS serveru jelda, koje su mu mogućnosti i može li slati različit sadržaj na svaki port?

Wifi rješenja bi izbjegavao jer to ima potencijalno mnogo problema. I da, gigabitni switch obavezno...

@the_ghost ne treba biti on-demand, znam da bi to bilo skupo.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:02   #13
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Po meni od opreme bi trebalo nešto ovako:

1. Mrežni disk - kućište D-Link DNS-320

2. D-Link GO-SW-8E/E

3. SONY Streaming SMP-NX20 Network Media Player

edit: prestigli me:-)
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:08   #14
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Da da da...
Nego, koliko je sigurno da će svaki TV u tom slučaju moći streamati svoj film, odnosno to ovisi onda o NAS serveru jelda, koje su mu mogućnosti i može li slati različit sadržaj na svaki port?
To ide preko IP-a, nas salje kroz jedan port, a switch dalje distribuira na druge portove.

Ako pricamo o fullHD filmovima, to je max 20ak mbita (s vjerovatno vecim peakovima) X 6, sto je 120Mbita sto svaki disk moderni mora moci isporuciti kod reada jer je to samo 15MB/s. Pitanje je jedino da li NAS to moze isporuciti.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 12:34   #15
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
To ide preko IP-a, nas salje kroz jedan port, a switch dalje distribuira na druge portove.
Ovaj dio mi nije do kraja jasan. Jel za to treba aktivni switch kojem možeš konfigurirati portove ili je dovoljan pasivni? Kako uopće on dijeli različite filmove na različite media centre?

EDIT: sve mi se pobrkalo. Ako se ide na ovu shemu onda je to spojeno preko DLNA? Onda oni mogu preko media playera sami pristupiti bazi filmova i puštati šta ih je volja ?

Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Ako pricamo o fullHD filmovima, to je max 20ak mbita (s vjerovatno vecim peakovima) X 6, sto je 120Mbita sto svaki disk moderni mora moci isporuciti kod reada jer je to samo 15MB/s. Pitanje je jedino da li NAS to moze isporuciti.
Znači NAS bi trebao moći isporučiti 6x15MB/s = 90MB/s ? To je već granično, ako ne i preko.
Jedino onda dva diska pa u Raid0.

Ovaj media player mi se čini America-exclusive, vidim da ima ove netflix i hulu servise koji kod nas ne rade.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 18.08.2014. u 12:51.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 13:16   #16
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Netflix i hulu servise po meni nebitno, važno je da je adapter paše (nisam provjerio).
Po meni bitno: priključci, audio podrška DTS-a (podržava), podrška titlova(?), i 3D materijala (podržava - nek se nađe u principu jači procesor da vrti to).
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 14:16   #17
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Da li se može sa DNS-320 pustiti film X na player br. 4?

XBMC i njegov media library je krasna stvar, i može šerati sve podatke na druge uređaje. Podesiš jednom, i dalje je sve automatika, uz normalan naziv filma scraper periodično proskenira promjene i apdejta. Kompletni info o svakom filmu/epizodi/seriji, jednostavno sučelje... PC sa XBMC (ili XBMCbuntu pa ne moraš brinuti i o Win licenci kao i o ostalim Windows "veseljima") i diskovljem, 6 komada ovakvih http://www.dx.com/p/dual-core-androi...rnet-sd-206316 i milina

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 18.08.2014. u 14:35. Razlog: lapsus tipkus
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 15:20   #18
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,538
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Ovaj dio mi nije do kraja jasan. Jel za to treba aktivni switch kojem možeš konfigurirati portove ili je dovoljan pasivni?
Ne postoje aktivni i pasivni switchevi. Posto mi se neda objasnjavati ajmo rec da ce ti bilo koji glupi switch raditi.

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Kako uopće on dijeli različite filmove na različite media centre?
Ethernetom.


Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
EDIT: sve mi se pobrkalo. Ako se ide na ovu shemu onda je to spojeno preko DLNA? Onda oni mogu preko media playera sami pristupiti bazi filmova i puštati šta ih je volja ?
Da.

Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači NAS bi trebao moći isporučiti 6x15MB/s = 90MB/s ? To je već granično, ako ne i preko.
Jedino onda dva diska pa u Raid0.
Ne, treba isporuciti 120Mbpsa ili 15MB/s. Diskovi nisu issue, problem je da li je procesor od NAS-a sposoban streamati 6 streamova istovremeno.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 15:27   #19
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Neo, gledaj na to kao na mrežu od 7 računala, zbilja nema nikakve razlike - mreža kao mreža. LAN, ethernet, ili čak wireless. Jedan server na kojem su podaci, i 6 klijenata koji pristupaju tim podacima. Samo umjesto browsera ili explorera, koristi se multimedijski interface i protokoli za to.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital...twork_Alliance
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 20:35   #20
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Diskovi nisu issue, problem je da li je procesor od NAS-a sposoban streamati 6 streamova istovremeno.
Pričao sam sa frendom u vezi toga te kaže da mu vjerovatno usko grlo Bandwidth za 6 uređaja (bar kod ovih jeftinijih modela).
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 20:51   #21
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Gigabitni router --> Gigabitni switch --> media playeri

Ili ?
-->
Citiraj:
Autor the_ghost Pregled postova
Ne, treba isporuciti 120Mbpsa ili 15MB/s. Diskovi nisu issue, problem je da li je procesor od NAS-a sposoban streamati 6 streamova istovremeno.
Zar server ne pušta raw podatke koje onda lokalni media player dekodira i prikazuje? Znači procesiranje obavlja server ?

Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Neo, gledaj na to kao na mrežu od 7 računala, zbilja nema nikakve razlike - mreža kao mreža. LAN, ethernet, ili čak wireless. Jedan server na kojem su podaci, i 6 klijenata koji pristupaju tim podacima. Samo umjesto browsera ili explorera, koristi se multimedijski interface i protokoli za to.

http://en.wikipedia.org/wiki/Digital...twork_Alliance
Aha, samo šta ovde ima još i dekodiranje videa šta kod običnih fajlova nema.

Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
Pričao sam sa frendom u vezi toga te kaže da mu vjerovatno usko grlo Bandwidth za 6 uređaja (bar kod ovih jeftinijih modela).
Šta misliš točno da će biti usko grlo?
Shema je znači ovako ako sam razumio:
NAS --> Gigabitni router --> Gigabitni switch --> media playeri

Ili ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2014., 21:37   #22
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Koliko sam ga skužio NAS. (Nek se javi netko ko više zna )
Trebalo bi vidjeti koliko uređaja u isto vrijeme može posluživati i pri kojoj brzini.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 07:49   #23
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
a jeste ga zakomplicirali. Ako na x tv uređaja ubodete x media playera, pa te media playere preko GB switcha spojite u GB mrežu zajedno s NAS uređajem - radi bez problema. Nemojte ići preko DLNA protokola, jer u ovom slučaju sav posao odrađuje media player, NAS i switch samo isporučuju sadržaj njima.

Ako pak s druge strane idete na DLNA protokol, računajte na to da vam to NAs neće moći odraditi na 6 uređaja istovremeno. Bar ne klasični NAS-ovi koji se mogu kupiti za razumne pare.

Gornji setup sam isprobao u praksi, doduše ne na 6 tv uređaja no - bilo je 2 preko GB switcha (preko mrežnog kabela) i još par uređaja preko wifi-a, sve je radilo normalno. Na toliko uređaja se nisam igrao preko DLNA protokola, ali čisto sumnjam da bi čak i Atomi to mogli progurati, tipa ovaj synology play serija. Koja sama dođe fino preko 2 soma kn.

i da, spajaš tako da u GB switch ubodeš media playere i NAS, a router/modem ili što već kao izvor interneta u switch. Nemoj nas-gb router-switch, pa makar router bio gigabitni.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 19.08.2014. u 08:23.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 08:12   #24
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
lakše bi bilo sklepati neki PC u kojeg pukneš diskove u raid
domis je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 08:22   #25
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
može i tako, jeftinije će ga izaći nego NAS. Ako već ide na rješenje s media playerima.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 12:17   #26
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
može i tako, jeftinije će ga izaći nego NAS. Ako već ide na rješenje s media playerima.


A moram ić na to rjesenje, koje je uopće drugo?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 12:18   #27
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Pa ili NAS ili složeni PC koji glumi NAS. To su dva rješenja za centralnu pohranu filmova i ostalog.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 12:25   #28
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
To da, krivo si me shvatio. Mislio sam na NAS rjesenje i ne-NAS rjesenje. Tog nema koliko sam skuzio.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2014., 21:21   #29
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Bitrate: 12-15Mbps.
-->
I što bi na kraju trebalo složiti da može povući npr. 6 različitih filmova --> Bitrate: 12-15Mbps.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2014., 07:55   #30
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
pa jesmo gore zaključili - media playeri na svakom tv-u+NAS ili sklepanac od PC-a koji će isporučiti sadržaj. Sve zahaklano u lokanu GB mrežu.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na