Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.07.2023., 14:05   #12151
MadManBD
Premium
Moj komp
 
MadManBD's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 889
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Moguce je.
To mi je jos i najbolje, onda tražim ako ima netko s maxtv2go s maxsport1/2 kanalima, pa da podijeli sa mnom, platim naravno uslugu po dogovoru.
MadManBD je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 16:41   #12152
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Hmm, a zašto bi me stavili na lošiju tehnologiju? U stilu ako upali, upali? Možda računaju s time da neću znati razliku.
VDSL2 je noviji i bolji (brži) standard od ADSL2+, ali na većim udaljenostima ima više problema i manje brzine nego ADSL2+ ... a svima puštaju VDSL2 tako da... zato možda smanjenje brzine u odnosu na prije.
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 16:53   #12153
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor djzuza Pregled postova
Sumnjam da je uračunao i Maxtv jer sam mu rekao da želim samo internet. Ali nikad se ne zna..

Hmm, a zašto bi me stavili na lošiju tehnologiju? U stilu ako upali, upali? Možda računaju s time da neću znati razliku.
previše teorija zavjere, ako njemu sustav kaže da je ta zona na 10mbita, onda ti on kaže da možeš imat 10.
a "sustav" daje van povratne info od ostalih korisnika na tom području, ulici, i uglavnom je točan.

moguće je da nema mjesta na vdsl kartici i daje ti samo mogućnost adsl kartice, koja po defaultu ide do 10/512k.

ako si "prije" imao 20, nisi rekao koliko "prije" je to bilo, u međuvremenu:
-više korisnika na kabelu
-veći crosstalk
-ponovno krpan kabel, veća atenuacija
-više šuma u paricama nakon otvaranja profila šta je rezultiralo nižim brzinama kod udaljenijih korisnika

npr meni je iskon , dok sam bio na dsl-u, provjerom po adresi javljao da mogu imati 30/5 na mojoj parici, šta je bilo poprilično točno jer bez zivkanja szk za slobodnijim profilom sam upravo toliko i imao, tek se kasnije sa annexM i manjom marginom diglo na 35/7.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 17:21   #12154
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 755
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
VDSL2 je noviji i bolji (brži) standard od ADSL2+, ali na većim udaljenostima ima više problema i manje brzine nego ADSL2+ ... a svima puštaju VDSL2 tako da... zato možda smanjenje brzine u odnosu na prije.
je, ali ako je na adsl-u imao max iznad 20M znaci da je udaljen od centrale nekih 900m.
a na toj udaljenosti vdsl ima cca duplo vecu brzinu od adsl-a
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 17:28   #12155
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,734
A baš i ne, tablica je više ovakva.... ADSL2+ nakon određene udaljenosti ima dosta bolje performanse nego VDSL2... on je možda imao 18 (pa zaokružio na 20), a na toj udaljenosti VDSL2 ima manju brzinu... ali rekla kazala

dakky je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 19:27   #12156
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Hmm, većina grafova koje sam do sad vidio su išli u korist VDSL-a i izgledaju slično ovome:



To znam i iz prakse gdje se na preko 2 km može izvući 20+ Mbps iz VDSL-a ako nisu trule parice i nema puno cross talka.

Njihova provjera brzine kod ugovaranja ne mora nužno biti točna i znaju raditi gluposti. Meni su kod prijelaza s 30 Mbps kod drugog operatera srušili liniju na ADSL i nakon toga tvrdili da ne ide preko 4 pa se trebalo svađati, ali riješili su.

Kolega nije rekao koliko je "prije" bilo tih 20 Mbps i ne znamo jel ta linija i dalje aktivna. Ako je onda se lako iz parametara očitaju stvarne mogućnosti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ADSL2-and-VDSL2-speed-as-a-function-of-loop-length.png‎
Views:	958
Size:	65.2 kB
ID:	26506  
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 31.07.2023., 22:07   #12157
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 755
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
A baš i ne, tablica je više ovakva.... ADSL2+ nakon određene udaljenosti ima dosta bolje performanse nego VDSL2... on je možda imao 18 (pa zaokružio na 20), a na toj udaljenosti VDSL2 ima manju brzinu... ali rekla kazala

ja ti kazem iz iskustva, izmjerio sam nekoliko tisuca linija zadnjih godina, sto adsl sto vdsl.

a i ne znam koji operater kod nas na adslu daje paket veci od 10M, osim bivseg amisa.
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 00:22   #12158
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Točno sam dva kilometara udaljen od centrale. To je izmjerio tehničar i dobro se sjećam. Živim u Puli, kvart Gregovica, a centrala je negdje iza Interspara. Pa ako netko zna Pulu...

Pardon, u prošlosti mi je čak i nešto veća bila maksimalna propusnost od 20.

Od 9/2022 do 1/2023 imao sam internet putem bakrene infrastrukture kod A1. U početku sam mjerio 25/3 i nešto, a kasnije je palo na oko 23/2. Nažalost, morao sam prekinuti uslugu.

Prije A1, na Optimi sam nekoliko godina mjerio 22/2 i bilo je jako stabilna veza.
Kada sam bio na A1, čačkao sam po postavkama routera (Ubee) i naišao na podatak da sam na VDSL tehnologiji.

A pazite sad ovo.. Prije nekoliko mjeseci mi je agent na HT-ovom chatu napisao da mogu imati maksimalno 20.

I onda danas? 10.
Kako?

Još jedna stvar koja me čudi. Živim u obiteljskoj kući, a stan iznad mene ima maksimalnu propusnost 22..

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 01.08.2023. u 09:43.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 08:34   #12159
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 755
onda trazi drugog prodajnog agenta, ako si prije imao oko 20, i trenutno susjedni stan ima toliko onda ces i ti imati tak.
ti prodajni cesto lupaju gluposti
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 09:55   #12160
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
O teh. stvarima se ne raspravlja sa prodajnim predstavnicima, uglavnom o tome nemaju pojma i lupaju napamet samo da prodaju,
mada u tvom slučaju idu na sigurno a ne koliko je max. moguće.

Šta se parice tiče i to još cca 2 Km, s vremenom degradira / ima više crosstalka od susjednih parica / .... samo će biti lošiji max. i stabilnost.
Za parice se zna šta je rješenje, kračenje petlje tj. izgradnja onih "ormar centrala" pa ti onda linija bude cca do 300 M ili prelazak na optiku.
Na žalost za oboje čekaš volju i želju ISP - ova za izgradnjom (investicije).
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 18:25   #12161
djzuza
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 327
Evo vam jedan primjer kako se prodajni agenti na HT-ovom chatu prave ludi.



Na 5. stranici Cjenika posebnih i proteklih ponuda navedeno je da mogu ugovoriti MAX2 (uz bilten i Moju T aplikaciju) uz ugovornu obvezu od 24 mjeseca po cijeni od 22,41 eura. Poslao sam im, pristali su.



Htio sam i podnijeti zahtjev za INA karticom od 30,00 eura. Na 13. stranici Cjenika posebnih i proteklih ponuda piše mi da je to moguće učiniti zato što moj odabrani paket ulazi u ovu ponudu.


Oni? "Kod nas se to ne može učiniti." "Mi vam nemamo tu mogućnost." ...

Druga prodajna agentica se pravila luda i ignorirala je to što joj pišem za INA karticu.

Samo sam zatvorio chat.
Sad ću se uskoro ponovno javiti putem chata. Možda odgovori netko normalniji.

Ako ne uspijem, poslat ću mail na info@t.ht.hr i probati preko njih ugovoriti sve to.
djzuza je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 19:43   #12162
purger22
Premium
Moj komp
 
purger22's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 176
Preko chata nedaju te potrošačke kartice, ja sam maloprije produljio max3 po cijeni od 28.73€, pitao za kartice i onaj max sport extra paket i kaže agentica da oni nemaju tu mogućnost, a i kao dobio sam paket po promo cijeni pa ne mogu dobiti karticu.
Pisat ću na info i tražit oboje.
purger22 je offline   Reply With Quote
Staro 01.08.2023., 22:28   #12163