Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > NVIDIA
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.01.2011., 01:17   #1
Skorn
Premium
Moj komp
 
Skorn's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 604
Project Denver - nVidia ulazi u desktop/notebook CPU proizvodnju sa ARM procesorima

upravo najavljeno na CES 2011.

"A "full custom processor," designed by NVIDIA in partnership with ARM. World's first ARM processor targeted at high performance computing. NVIDIA really sprung this Project Denver as a major surprise at the end of its CES press conference here. This chip is "in development" and seems intent to conquer the desktop and laptop scene that is currently wholly owned by the x86 duo of AMD and Intel. It's true folks, NVIDIA's building a CPU! Madness!

It's hard to properly express the gravity of a move like. ARM processors, as Jen-Hsun Huang just pointed out, are becoming the most ubiquitous around the world because of their great success on the mobile front. Taking them into the fortress of high performance computing is a daring decision, but if anyone has the requisite technical knowhow and OEM relationships to hit that ball out of the park, it's NVIDIA. For its part, Jen-Hsun's company is taking its antagonism with Intel to the next logical stage, finally announcing that it'll leap out of the GPU market and into the shark waters of CPU manufacturing. And oh yes, Microsoft just announced ARM compatibility for the next version of Windows. The future just got a lot more exciting.

Update: The press release (available after the break) informs us that Project Denver will integrate graphics processing with straight computational skills in a fully integrated CPU / GPU hybrid package -- much like AMD's Fusion hardware -- and we've got a highly informative blog post from NVIDIA's Chief Scientist Bill Dally for you at the link below."

link

http://www.engadget.com/2011/01/05/n...r-the-desktop/

also

http://www.engadget.com/2011/01/05/m...s-will-play-n/
__________________
~ Reductio ad Absurdum ~

igre za PS ONE / PS2 koje me zanimaju
Skorn je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 01:36   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
supač, još više socketa i još više neoptimiziranih programa...

al uglavnom, barem bude sve pojeftinilo
domis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2011., 01:40   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Hoce li pokazati i prvi drveni cpu.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 11:02   #4
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Hmmm, zanimljivo, samo ako je generalno stajalište da programi (barem na Windowsima) nisu dovoljno optimizirani za CISC procesore, kako li će tek biti na RISC (ARM) kad će trebati više instrukcija za obaviti jednu te istu stvar?
Ali u svakom slučaju, interesantno, ima moju pozornost
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 15:02   #5
kripton
Cars & Tunning
Moj komp
 
kripton's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Vukovar - Rijeka
Postovi: 533
Zanimljivo, mozda dobijemo situaciju kao kod AMD-ATi, no iovako su tu 2 najveca proizvodjaca Intel i AMD, a Intel po postotku ima jedno 3 puta vecu proizvodnju? Nvidia ce se namucit.
__________________
NovA Squadron

D6C DOHC GTi 16v | D2A SOHC on 2Barrel-Solex 8v | Red Devil | D2F SOHC GTi 8v |
kripton je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 16:34   #6
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,280
ARM nema veze se Intelom, AMDom i x86 općenito.
Proizvodit će Arapi, Tajvanci, Koreanci, Kinezi ... TSMC, GloFlo, Samsung, UMC ... nikad se više fabova nije gradilo, nego što je to trenutno slučaj.
Ak se progura softver, za hardver je lako. Ima tko pored Nvidije ... Samsung, Qualcomm, TI. Ovo ne treba gledati kao striktno Nvidijinu platformu nego kao ARM desktop/server platformu (vjerojatno baziranu na Cortex A15).

Zadnje izmijenjeno od: stef. 06.01.2011. u 16:49.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 17:30   #7
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Proći će još par godina, A15 je predviđen za 2013. Kako su Intel i AMD počeli sa snižavanjem potrošnje svojih procesora mislim da bi oni mogli dobiti komadić ARM-ovog kolača. U svakom slučaju bit će zanimljivo. Ne znam što im "high performance computing" znači, ali sumnjam da će brzo stići do razine perfomansi koju danas nude "high performance computing" x86 procesori. Prije da je to Intelova "good enough" razina. Sigurno je da Intel i AMD neće čekati prekrštenih ruku.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 18:21   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Hmmm, zanimljivo, samo ako je generalno stajalište da programi (barem na Windowsima) nisu dovoljno optimizirani za CISC procesore, kako li će tek biti na RISC (ARM) kad će trebati više instrukcija za obaviti jednu te istu stvar?
Kako se to program "optimizira za CISC"?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 19:05   #9
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,747
Mislim da je Nvidia najavljivala takvo nešto još dok se razvijao Ion. Uglavnom, suradnja Nvidie i ARM-a mogla bi uroditi dobrom platformom, pogotovo što i Intel i AMD smišljaju integraciju CPU i GPU za slijedeće generacije proizvoda. Mislim da bi CPU sa integriranim Nvidia GPU bio bolja varijanta nego Intel i njegov integrirani GPU, za AMD bude tek vrijeme pokazalo. Ionako tržište teži velikoj snagi a uz malu potrošnju energije za mobilne platforme - netbook, tableti, e-book readeri, smartphone. Sve u svemu, Nvidia je rijetko imala promašene investicije, sjetite se 3DFX i Ageie, sva je ta tehnologija u današnjim proizvodima, koliko god 3DFX bio na rubu bankrota i koliko god da je Ageia imala poteškoća da progura Physix u igre.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 19:15   #10
Swarm dude
Premium moderator
 
Swarm dude's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,600
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Kako se to program "optimizira za CISC"?
Ma ne za CISC nego na CISC arhitekturi znaš što sam htio reći, eto, za isprogramirati nešto na CISC-u treba manje instrukcija a na RISC-u više
__________________


CPU: AMD Opteron 3365 cooled by LC-CC-120
MBO: MSI 760GM-E51 FX
RAM: 4 x 8 GB G.Skill Ripjaws DDR3 PC-12800
VGA: Nvidia Quadro K600
SSD: Crucial BX500 1TB
HDD: Seagate Barracuda Guardian 2 TB
PSU: Silverstone Strider Essential 600W
Swarm dude je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2011., 19:20   #11
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
mislim da je to ocito ako znas sto zapravo znace CISC i RISC
domis je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2011., 20:20   #12
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Swarm dude Pregled postova
Ma ne za CISC nego na CISC arhitekturi znaš što sam htio reći, eto, za isprogramirati nešto na CISC-u treba manje instrukcija a na RISC-u više
Onda ti ne znas sto podrazumijeva pojam CISC/RISC.

Odakle ti ideja da za za "CISC treba vise za RISC manje instrukcija da se isprogramira nesto"? Ovo "R" tj. reduced ne znaci da instrukcija ima *malo* (kontraprimjera imas nebrojeno, za DZ ih pronadji sam), nego da su instrukcije jednostavne/kratke/brzo izvedive. Na kraju krajeva, sam Patterson je na presao u Sun kada je shvatio da njegov proof of concept (RISC 1 i RISC 2) mogu funkcionirati, i to relativno dobro.

Tehnicki, inicijalna zamisao RISC-a uopce ne podrazumijeva pipeline, tako da niti jedan procesor koji danas postoji prakticki nije RISC.

Vec prije 10 godina (uvodjenjem ucodiranja cipova) bilo je nemoguce razlikovati CISC i RISC (sa svim iznimkama koje nose). Danas je to jos teze, s ovim stupnjem integracije...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2011., 01:25   #13
e1ectra_one
Creepshow
Moj komp
 
e1ectra_one's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 417
Zar i Creative nije trebao CPU-e neke proizvodit
e1ectra_one je offline   Reply With Quote
Staro 10.01.2011., 23:12   #14
Skorn
Premium
Moj komp
 
Skorn's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 604
Intel agrees to pay NVIDIA $1.5b in patent license fees, signs cross-license

Between slagging each other off with cartoons like the one above and taking each other to court over chipset licenses, there's been no love lost between NVIDIA and Intel over the past few years -- but it looks like the war is over. The two companies just announced a new six-year cross-licensing deal that will see Intel paying NVIDIA a total of $1.5b over the next five years for access to NVIDIA's technology, while also giving NVIDIA a license to some of Intel's patents. The two companies have also agreed to drop all pending litigation, because you know, they're now friends who just exchanged a billion and half dollars. Crucially, Intel won't give up rights to x86, flash memory or "certain chipsets," so we don't really know if this agreement allows NVIDIA to produce integrated graphics for Sandy Bridge -- although most manufacturers are going with an Optimus-style discrete / integrated switchable arrangement that pairs Intel's on-die graphics with a discrete NVIDIA chip anyway, so we're not so sure it actually matters. We would love to see NVIDIA support Intel's Wireless Display 2.0 and the new Insider 1080p movie service, though -- and if these two coming closer together results in better Intel on-board graphics that can rival AMD Fusion, well, things will get very interesting indeed. Oh, the possibilities of peace.

P.S.- And seriously, what a turnaround for NVIDIA at CES: it's gone from being the company that was going nowhere with Tegra to completely dominating the Android landscape with Tegra 2, finding its way into all sorts of cars, and upending the desktop processor space with Project Denver -- all while pocketing $1.5b of Intel's cash while doing it. Not bad work for one Mr. Jen-Hsun

source:


http://www.engadget.com/2011/01/10/i...-fees-signs-c/
__________________
~ Reductio ad Absurdum ~

igre za PS ONE / PS2 koje me zanimaju
Skorn je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na