Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.06.2018., 16:52   #31
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,535
Citiraj:
Autor The AC Pregled postova
s čime ih učvrstiti za pod prije nego dođe glazura
Perforirana traka i onda je učvrstiš direktno čavlima za beton ili tipla + vida, cijevi ti moraju biti jako "napete" kako bi kroz njih provukao žice što lakše, najbolje provući sve prije nego napraviš pod jer kasnije bi mogla biti muka vući žice a dva su koljena
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 17:22   #32
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ja sam sebi sad radio i imam u cijeloj kući od 103 kvadrata samo 4 razvodne kutije. Tri u tri sobe i jednu iznad indikatora u hodniku. Posebni fid za kupatilo i amen. Svaki potrošač svoj kabel i basta. Tu ide kabela ali tako se to radi pa zato imam dolje trorednu plocu s osiguracima a gore dvorednu al jednom se radi... Stavi svuda utičnica i rasvjete al nemoj ga sad preterat i nema straha od proširenja. Perforirana traka,udarne tiple s vijcima,cvikcange i čekić. Kod mene je na pod na ovo što vidiš išlo 10cm stiropora,estrih i onda pločice. Sve poslikaj i to je to. Utp mi je na jednom dijelu uz struju i nikad problema...

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: smuchac. 28.06.2018. u 17:29.
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 17:35   #33
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ne bih te htio razuvjeravati da jer podna izvedba lošije rješenje ali računaj da ti je pod na mjestima gdje prolaze cijevi uvijek malo "mekši" i skloniji pucanju betonske glazure nego ostatak poda. Ako i nema glazure opet je problem što plastična cijev u koju ćeš ugurat kabele nema nikakvu nosivost. Ovo gore je primjer dobre izvedbe ali računaj koliko je još pokrivnog sloja išlo na cijevi.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 21:10   #34
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
ali računaj da ti je pod na mjestima gdje prolaze cijevi uvijek malo "mekši" i skloniji pucanju betonske glazure nego ostatak poda.
Treba i od zida odmaknut cijevi jer se taj dio glazure nikako ne drži. Naravno jbg tamo kod ormara nema baš izbora osim stavit vlakna u glazuru, makar nisam nikad svjedočio kolko to vlakna drže. Ima ko kakvih iskustva s time?
domina je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 21:29   #35
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
vlakna su zamjena i za mrežu

ja doma radio pod bez mreže, nego ta vlakna ..
12 godina i za sad ne vidim problema
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 22:00   #36
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
e super, hvala svima na savjetima. Ako netko ima još nešto, samo pišite
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 22:04   #37
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ma da, al nema potrebe stavljat mrezu na pol kvadrata tamo ispred ormara. Ovako zamješat kantu dvije tri sa vlaknima i čao. Zato pitam. Postavljo sam i mrežu i vlakna zajedno, al ne sebi , zato pitam.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 22:48   #38
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Gledam ovu silu PGP kablova pa se sjetim da sam prije 40 god. za kuću (jedna etaža 10x10m) utrošio otprilike 20m PGP (bojler, šporet, dolaz iz vanjskog ormara na kutiju sa 15 osigrača-patrone) a sve od razvodnih kutija do prekidača, utičnica i lustera je PPR kabal.

Od osigurača do razvodnih kutija je razvučeno po rebrastim plastičnim cjevima žica (različitih boja plastične izolacije) pa je u nekim cjevima i po 15 žica . Cjevi su postavljene u armirani dio iznad zidova od betonskih bloketa ( cerklaž) prije punjenja betonom a svi čavlići iz PPR kablova izvađeni poslije gipsanja.
Sad da zamjenim osigurače sa automatskim (u planu) stala bi i fidova sklopka i 26 osigurača pa bi rasporedio trošila po njima jer sad na pojedinim osiguračima ima 2 pa i 3 odvoda.
Činjenica je da nikad nisam imao problema sa instalacijom niti mi je zatrebalo više utičnica .
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2018., 23:43   #39
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,726
meni je najgore predviđanje di će što bit od potrošača,koja visina utičnica,i kolko utičnica po prostoriji,da ne moram poslije kopat po zidu kad je sve gotovo jer sam se sjetio da bi mogo dodat još koju utičnicu.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2018., 07:44   #40
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Po PS-u :

Paziti da je sve pod pravim kutem ...

Ucrtati sve trase u neki papir ...

...

Sve je to super kaj si sam radio,makar i po podu,ali jesi li razmišljao o novoj razvodnoj kutiji i dodavanju osigurača,jer ako češ sve na jedan,imati ćeš istu situaciju ko i do sada ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2018., 10:24   #41
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
ja za sada uređujem samo jednu sobu u potkrovlju. Soba će imati 1 coax, 1 LAN, 2 plafonjere (jedna dupla sklopka) i 6 utičnica. Tih 6 utičnica sam mislio razdijeliti na 2 razvodne kutije te na 2 osigurača.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2018., 18:14   #42
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Ja sam sebi isto provlačio maximalno koliko je išlo jedan potrošač jedan osigurač, s time da sam na pola puta do njih stavio jednu veliku razvodnu kutiju.
Nema bolje kad npr ideš na more, pogasiš sve osim osigurača utikača od frižidera.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 30.06.2018., 10:19   #43
marikris
made in Usora
 
marikris's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 215
Uredno slazi,
ravne linije od ormara do izvoda,
ako štukaš cijevi u podu dobro zabrtvi izolirom da se ne zapune,
utp/telefonija pozeljno malo odvojiti ali ako je oklopljen nemas problema,
gdje mislis da ces mozda nesto zaboraviti povuci cijev vise,
sira cijev uvijek dobrodosla,
za kupaonu i vanjske prostore vuces kabel za ostali dio prostora pf odnosno zile,
pazi na kvadrature (rasvjeta 1,5, uticnice 2,5, stednjak 4 kvadrata)
cijevi ucvrstiti perforiranom trakom ali pazi da ih ne zdrobis,
jako paziti na lukove gdje izlaze iz poda da budu sto veci moguci
__________________
ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori
marikris je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 16:29   #44
mladen88
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 2
Poz, ako bi htio razvuci kabel iz razvodnog ormara u dvorisni stan gdje ima bojler , grijalica , TV i linija koliko debel kabel trebam , koliko jak osigurac ide u razvodni ormar i smije li se taj kabel izvuci po zidu plasticnim kanalicem direkt iz razvodnog ormara jer je tako puno jednostavnije nego preko tavana ?
Ako ima neki elektricar u Osijeku molim kontakt
mladen88 je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 16:37   #45
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ako vučeš samo jednu fazu, obavezno 4mm2, ako vučeš 3 faze, onda ti je dosta 5x2.5, samo onda bojler,grijalicu i ostalo razvezi po 3 faze ...

16A po fazi bi bilo dosta u slučaju 3 faze ...

U slučaju jedne, hmmmm, trebal bi barem 25A ...

I mogao bi to kanalicom ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 18:00   #46
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
nema li negdje neki pravilnik o tome? znam da se mi u firmi držimo nekog pravilnika pa je kabel uvijek predimenzioniran jedan red veličine za potrebnu snagu, just in case.
bojler 2kW, grijalica do 3.5kW, ostalo zanemarivo. dakle 5.5kW.
ma da, 4 kvadrata bi trebalo biti dovoljno. ako je razlika u cijeni mala možeš 6 kvadrata uzet.

i može po fasadi najnormalnije ali zavuci to u alkatenku prije pa stavi kanalicu. čisto da kabel na bude na vlagi i da ne dođe u doticaj s nečim/nekim.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 18:14   #47
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Ja sam za 32A stavlja 6 kvadrata. Jednom stavljas,radje malo deblji.
A za 20A 4 kvadrata. 16A moze na 2.5 kvadrata


Nije bakar bakar ka sta je bia prije. Bas gledam stare skverske kabele,i ove nove...nebo i zemlja razlika, na oko se vidi da 2,5kv nije ka starih 2,5kv debelo
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2022., 19:24   #48
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova

Nije bakar bakar ka sta je bia prije. Bas gledam stare skverske kabele,i ove nove...nebo i zemlja razlika, na oko se vidi da 2,5kv nije ka starih 2,5kv debelo
Ovo mogu potvrdit za 3x1.5 i 3x2.5,mjereno pomičnim mjerilom.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 12:49   #49
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Koliko sam napajanja kineskih koji su deklarirani za 0.75 zblankirao, a ono 10 licni ko vlas, niti ih možeš ufrkat, niti zalemiti ... a deklarirane na 0.75 ....

Možda su bile 0.6, i to ako .... prije 0.5 ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 22:36   #50
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 409
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova

i može po fasadi najnormalnije ali zavuci to u alkatenku prije pa stavi kanalicu. čisto da kabel na bude na vlagi i da ne dođe u doticaj s nečim/nekim.
Najbolje 5x4 (Futureproof), tak bi si ja. I nema potrebe alkaten ako uzme NYY-J

I na 32A osigurači + Fi sklopka
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2022., 23:33   #51
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,101
Kakva sam instalacija vidio po Centru zadnjih pola godine dok traju sanacije, cisti maleraji/mrezice, do protutresnih obnova

Kod susjeda zice u dvije sobe, debljina telefonskih zica, ali doslovno. Pa onda toliko uski izlazi, da ih doslovno moras prosirivati, jer nema pretpostavke da ih spojis s bilo kojim modernijim salterom. Pravo je cudo da neki ne zavrse u crnoj kronici, kad bi na to spojili hošimin strujnu letvicu i povukli malo vise potrosaca.

Onda majstori rade na vise gradilista, lokacija, pa ljudima se ne da uopce provlaciti novu struju, jer i dalje zive u prostoru dok se po etapama saniraju prostorije, tako da vecina ostaje na istim instalacijama, samo usminkanim novim salterima i uticnicama.


.
Visage je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2022., 01:06   #52
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Žice pod "45" zbog štednje na dužini, ne znaš ko pije, ko plaća
syss je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2022., 09:46   #53
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Ima i danas svega. Neki dan sam radio drugu fazu u jednoj montažnoj kući od 50 kvadrata. Sve novo novcato i po "projektu". Dočekali me kablovi koji vire iz zida. Ugradio sam kutije i utičnice. 7 komada u paraleli tj. cijeli dnevni boravak na 1 osigurač. Naletio sam par puta na izvođače i brane se da su radili po projektu i pogledam i u pravu su. Uzimaju "projektanti" danas novce a projekti zaquratz.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2022., 10:25   #54
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ma daj projektanti, a prakse ni malo ...

Jednom zgodom došao mi u trgovinu mladi inžinjer (vidi se da je završio školu nedugo), tatica očigledno sredio posao ...

Radilo se o drugom nadvožnjaku za Maribor, tako je iza podsusedskog mosta, Vijadukt "Bestovje" ...

Trebao je 300 komada ČBR 30 po 4 metra (ČBR - Čelik Betonski Rebrasti) za stupove koji drže nadvožnjak ...

Mislim da ih je bilo 4 na njegovom nacrtu ...

Uz odgovor da nemamo za odma i razgovore o metraži, sam ga upitao za kaj mu to treba, pa mi je onda pokazao nacrt i stupove u kojima je bilo jedan do drugoga kružići u velikom krugu ...

Uz moje glupo pitanje da gdje će staviti beton uz te šipke, mladi inžinjer ustakne, pogleda me i odgovori : Pa njega uopće nisam ni računao ....

Odletio, došao za koji sat sa prepravkom na 70 komada ČBR 30 .......
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2022., 02:18   #55
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 409
Citiraj:
Autor smuchac Pregled postova
Ima i danas svega. Neki dan sam radio drugu fazu u jednoj montažnoj kući od 50 kvadrata. Sve novo novcato i po "projektu". Dočekali me kablovi koji vire iz zida. Ugradio sam kutije i utičnice. 7 komada u paraleli tj. cijeli dnevni boravak na 1 osigurač. Naletio sam par puta na izvođače i brane se da su radili po projektu i pogledam i u pravu su. Uzimaju "projektanti" danas novce a projekti zaquratz.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
A što da ti ja kažem...radim na novoj zgradi sa 8 stanova, u jednom selu. Svaki stan ima utičnice i svjetla na istom osiguraču , tako je planirano, takav sam plan za ormar dobio. Također boravak, blagovaona, ostava na istom osiguraču.
A planirani kabel - 5x1,5
To budem izmjenio, ne želim imati pizdariju kasnije.
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2022., 23:24   #56
smuchac
AMD Hammer
Moj komp
 
smuchac's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Korčula
Postovi: 1,155
Odradi za inat po projektu i ne zahebavaj se. Da se kasnije nešto desi,ti si donji sve i da si htio najbolje. Sva dobra djela ne prođu nekažnjeno. Na tebi je da pratiš projekt a kasnije nek udare po inžinjerima projektantima.

Poslano sa mog Redmi Note 8 Pro koristeći Tapatalk
smuchac je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 16:20   #57
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Pismeno preko maila dogovori sa nadzorom i odradi kako treba. To je jedini ispravan način, ali sve treba mailom dokumentirat da nebi bilo poslije problema.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 16:49   #58
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,200
Citiraj:
Autor GreenLife Pregled postova
A što da ti ja kažem...radim na novoj zgradi sa 8 stanova, u jednom selu. Svaki stan ima utičnice i svjetla na istom osiguraču , tako je planirano, takav sam plan za ormar dobio. Također boravak, blagovaona, ostava na istom osiguraču.
A planirani kabel - 5x1,5
To budem izmjenio, ne želim imati pizdariju kasnije.
Pa onda onaj što je meni 33 utičnice (dnevni, kuhinja, balkoni, wc) na jednom osiguracu samo bio u trendu kako se i radi sad Ali ajde on je bar 2.5mm2 stavio

Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Pismeno preko maila dogovori sa nadzorom i odradi kako treba. To je jedini ispravan način, ali sve treba mailom dokumentirat da nebi bilo poslije problema.
Dada obavezno tako, osiguraj se!
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2022., 21:50   #59
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 409
Naravno, svaka izmjena se evidentira.

Ma ovdje u DE sam se nagledao svega i svačega. Mislio sam da je to sve organiziranije, ali je totalno suprotno (čast pojedincima).
Nema bauštele gdje je išlo sve po loju. Najbolje od svega - odradiš po planu, namontiraš, spojiš...dođu nakon tjedan dana - uh, zaboravili smo ovo i ono. Odspoji, demontiraj, montiraj dodatak, vuci drugi kabel (il' produži postojeći) i spoji.
I tako popriličan broj puta .
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 29.06.2022., 01:01   #60
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Isto ti je i u hrvatistanu. Koliko god da se projekt razradi uvijek nesto iskrsne.
Cuky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na