Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.08.2018., 16:48   #1
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Gasenje i Zaledi

Zdravo momci,kolege itd...

Imam problem sa racunarom znaci nove komponete od procesora rama grafe maticne SSDa

imam amd fx 6300 16GB rama r9 280x grafu..
Maticna je ASR-970-EXT3 ..
Napojna je enerex 900w 87+gold


Problem je dizem sistem vec 2 x nanovo isti problem nakon par sati kompjuter se sam ugasi i moram ga iz struje ugasit da bi ga nanovo upalio...ili zaledi sliku i nemogu nista mogu ga samo ugasiti na power buton...


Pomagaj te sta kako jer mi ovo fakat vise zivce vadi.

Hvala unaprijed.
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2018., 17:43   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Može biti svašta, treba proći cijelu proceduru detekcije / testova uključujući zamjenske dijelove, za početak drugo napajanje a na mobo spojeno samo nužni minimum.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.08.2018., 18:19   #3
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Temperature procesora,grafe?
__________________
ČSSR-četiri sjede sedam rade
SSSR-sedam sjedi sedam radi
SFRJ-sedam filozofira radi jedan
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2018., 18:59   #4
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor matrix30zg Pregled postova
Temperature procesora,grafe?
Procesror 25c
Grafa 40c
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 08:56   #5
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ako imas izlaze za gfx na ploci, izvadi grafu i probaj onda ...


Provjeri 4 ili 8 pinski konektor koji ide na maticnu...


Da li su komponente nove?
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 12:32   #6
Makaveli2
Premium
Moj komp
 
Makaveli2's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 100
Ako ne moras vaditi i bateriju iz maticne, problem nije u MBO, GPU niti RAM - u a napajanje ti je sasvim dovoljno.
Samo cu te pitati, na kojem disku je instaliran OS? Na SSD-u? Znam da ce se mnogi zgrazati , ali ja mislim da je (po opisanom) u njemu problem. Ili drajveri GPU ali sumnjam.
__________________
"The quieter you become, the more you are able to hear."
Makaveli2 je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 16:00   #7
Toncek
member
 
Toncek's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 758
Za pocetak testiraj jedan po jedan keks memorije.
Toncek je offline   Reply With Quote
Staro 28.08.2018., 18:28   #8
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ako imas izlaze za gfx na ploci, izvadi grafu i probaj onda ...


Provjeri 4 ili 8 pinski konektor koji ide na maticnu...


Da li su komponente nove?
Grafa nova,SSD nov,procesor nov,napojna nova.

Citiraj:
Autor Makaveli2 Pregled postova
Ako ne moras vaditi i bateriju iz maticne, problem nije u MBO, GPU niti RAM - u a napajanje ti je sasvim dovoljno.
Samo cu te pitati, na kojem disku je instaliran OS? Na SSD-u? Znam da ce se mnogi zgrazati , ali ja mislim da je (po opisanom) u njemu problem. Ili drajveri GPU ali sumnjam.

Prvo sam instalirao na SSD sistem,pa kad je se problem pojavio jos par puta sam dizao sistem na SSD pa sam onda pokusao na HDD problem je uvjiek tu.

Znaci kad zaledi zvucnici krce zuje...temperatura uredu za sve komponete,dovoljan zrak ulazi itd...stvarno nemam blage vise sta da uradim...jucer sam opet digao sitem i radio je sve ok do malo i zaledi.
Sad sam ga opet upalio i pa boga pitaj kad ce opet zalediti.

Citiraj:
Autor Toncek Pregled postova
Za pocetak testiraj jedan po jedan keks memorije.
sve je testirano ni errora nista...

stres odradjen na svemu nista.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 28.08.2018. u 19:31. Razlog: spojeni postovi
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 08:38   #9
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ajd ti probaj staviti drugo napajanje,mislim da nešto s njim nije kako treba ...

Pitanjce : Da li si možda produživao kablove od napajanja na matičnu (oni produžni kablići za 24 i 8 pina) ?
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 12:49   #10
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Ajd ti probaj staviti drugo napajanje,mislim da nešto s njim nije kako treba ...

Pitanjce : Da li si možda produživao kablove od napajanja na matičnu (oni produžni kablići za 24 i 8 pina) ?
Ne nisam,al ev vec 16h kompjuter se negasi ni ne ledi..

Uradio sam to da sam pomjerio SSD blizu hladnjaka collera jer mi je SSD ocitvao do 66c..znam da se ssd nemoze grijati al mozda je sistem citao jaku temp i gasio ledio sta ja znam vec...

Al ako bude se ugasio u naredih 24 stavicu drugo napojnu pa probat.
mussso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.08.2018., 13:29   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Možda i je do pregrijavanja ssd - a, nekima se kontroler zna pristojno grijati (a kad prokuha onda ga zaštitna kontrola gasi).
Eventualno ssd premjesti i fiksiraj na dno kućišta koje mu tada služi kao hladnjak.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 14:53   #12
matrix30zg
Premium
Moj komp
 
matrix30zg's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 176
Nekakva operativna temperatura ssd-a je od 0-70 stupnjeva,plus,minus koji stupanj...mozda je malo cudno da ssd ide do 66 a cpu i grafa su ti relativno hladne
Npr kod mene se grafa grije konstantno na 60 a cpu na 40-45 stupnjeva a temperatura ssd-a je uvijek oko 30-35...
__________________
ČSSR-četiri sjede sedam rade
SSSR-sedam sjedi sedam radi
SFRJ-sedam filozofira radi jedan
matrix30zg je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 17:03   #13
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor matrix30zg Pregled postova
Nekakva operativna temperatura ssd-a je od 0-70 stupnjeva,plus,minus koji stupanj...mozda je malo cudno da ssd ide do 66 a cpu i grafa su ti relativno hladne
Npr kod mene se grafa grije konstantno na 60 a cpu na 40-45 stupnjeva a temperatura ssd-a je uvijek oko 30-35...

http://prntscr.com/ko9msy

u gejmu...jos uvijek se nije zaledio ni ugasio sad za sad.
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2018., 22:49   #14
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Koliko vidim na netu taj Intenso ssd se grije ko blesav, sad smisli kako ga ohladiti ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 19:29   #15
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Koliko vidim na netu taj Intenso ssd se grije ko blesav, sad smisli kako ga ohladiti ...
2 dan otkako sam premjestio SSD nije se ugasio ni ledio.
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 30.08.2018., 20:08   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
Ok, al je i ovih 57 stupnjeva puno, mada radi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 02:45   #17
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
Meni nekak smrdi ploča ili psu
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 13:29   #18
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
Meni nekak smrdi ploča ili psu

Drug cim se taknem ssda PC odmah zaledi ..

Samo me brine sto je ovolika temperatura SSD a na dodir nije vruc ..

Jedino sta je vruce kad je u gejmu su ram plocice....

Ev opet Shut Down:

ev koji eror mi pokazuje:

DistributedCOM error event id 10016 windows 10

sad ko zna sta ovo znaci vjerovatno bi mi i pomogao rijesiti ovaj dosadni problem.

Zadnje izmijenjeno od: mussso. 31.08.2018. u 14:21. Razlog: :(
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2018., 18:04   #19
vedranzeman
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Kloštar Podravski
Postovi: 1,019
S obzirom da ti isto radi bez obzira na SSD/HDD provjeri da li ti je SATA kabel do kraja uštekan u matičnu ili ga čak probaj promijeniti.
__________________
Tko nije skršio Socket A procesor na bilo koji način, neka prvi baci kamen!
vedranzeman je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2018., 16:43   #20
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Bok,

ne znam je li ti operativni sada instaliran na SSD ili HDD, ali mislim da bi najjednostavnije bilo da eliminiraš SSD, instaliraš OS na HDD i ostaviš tako dok ne skužiš u čemu je problem. Isto nema potrebe da svako malo reinstaliraš OS, ponavljanje instalacije neće riješiti problem.

1. je li ti kod ovog zadnjeg gašenja iskočio BSOD (blue screen of death)? Na windows 10 bi to moglo izgledati nekako ovako

https://winbuzzer.com/wp-content/upl...BSOD-fLIKR.jpg

2. Problemi s memorijom uzrokuju smrzavanje računala i čudne zvukove iz zvučnika. Koliko modula RAMa imaš? Vidim da ta ploča ima 4 RAM slota i pretpostavljam da imaš dva modula od 8GB što bi činilo situaciju jednostavnijom.

Dakle, ima tu nekoliko kombinacija

a) moguće da je jedan od modula RAMa neispravan
b) moguće da je jedan od RAM slotova neispravan (ili je loš kontakt)
c) moguće da ta dva modula RAMa koja imaš ne rade ispravno u DDR
d) neka kombinacija od a, b i c (manje vjerojatno)

Prije svega provjeri da su moduli i slotovi čisti, iako ako je nova oprema trebalo bi biti sve bez prašine, mucica i sl. Da biš dalje ispitao situaciju, trebaš

a+b) izvaditi sve module RAMa van, osim jednog. Tog jednog stavi u prvi slot. Koristi računalo i vidi smrzava li se i dalje, što može potrajati neko vrijeme.

Ako se ne smrzne, preseli isti RAM modul u drugi slot. Time testiraš drugi slot a pretpostavljaš da je RAM modul OK.

Ako se smrzne, svejedno preseliš RAM modul u drugi slot. Time testiraš je li problem u slotu ili modulu. Ako isti modul smrzava u više slotova, modul je verojatni krivac. Ako smrzava samo u jednom, onda je slot vjerojatni krivac.

Ovu proceduru valja ponoviti za sve module i sve slotove, što može potrajati. Svaki korak treba trajati bar onoliko koliko inače računalu treba da se smrzne. Procedura zavrašava onda kada utvrdiš da neki modul ili slot stalno sudjeluje u problemu. Dakle, ili jedan modul u više slotova ili jedan slot s više modula.

c) prema manualu se može vidjeti koji su slotovi upareni u DDR, 1. i 3. te 2. i 4.

http://prntscr.com/kppbjp

Da biš testirao je li možda problem u uparivanju modula, možeš oba modula staviti u dva vanjska ili dva unutarnja slota i time oni neće više biti upareni, što rezultira minimalnim, čak i neprimjetnim gubitkom brzine.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2018., 15:10   #21
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Bok,

ne znam je li ti operativni sada instaliran na SSD ili HDD, ali mislim da bi najjednostavnije bilo da eliminiraš SSD, instaliraš OS na HDD i ostaviš tako dok ne skužiš u čemu je problem. Isto nema potrebe da svako malo reinstaliraš OS, ponavljanje instalacije neće riješiti problem.

1. je li ti kod ovog zadnjeg gašenja iskočio BSOD (blue screen of death)? Na windows 10 bi to moglo izgledati nekako ovako

https://winbuzzer.com/wp-content/upl...BSOD-fLIKR.jpg

2. Problemi s memorijom uzrokuju smrzavanje računala i čudne zvukove iz zvučnika. Koliko modula RAMa imaš? Vidim da ta ploča ima 4 RAM slota i pretpostavljam da imaš dva modula od 8GB što bi činilo situaciju

jednostavnijom.

Dakle, ima tu nekoliko kombinacija

a) moguće da je jedan od modula RAMa neispravan
b) moguće da je jedan od RAM slotova neispravan (ili je loš kontakt)
c) moguće da ta dva modula RAMa koja imaš ne rade ispravno u DDR
d) neka kombinacija od a, b i c (manje vjerojatno)

Prije svega provjeri da su moduli i slotovi čisti, iako ako je nova oprema trebalo bi biti sve bez prašine, mucica i sl. Da biš dalje ispitao situaciju, trebaš

a+b) izvaditi sve module RAMa van, osim jednog. Tog jednog stavi u prvi slot. Koristi računalo i vidi smrzava li se i dalje, što može potrajati neko vrijeme.

Ako se ne smrzne, preseli isti RAM modul u drugi slot. Time testiraš drugi slot a pretpostavljaš da je RAM modul OK.

Ako se smrzne, svejedno preseliš RAM modul u drugi slot. Time testiraš je li problem u slotu ili modulu. Ako isti modul smrzava u više slotova, modul je verojatni krivac. Ako smrzava samo u jednom, onda je slot vjerojatni krivac.

Ovu proceduru valja ponoviti za sve module i sve slotove, što može potrajati. Svaki korak treba trajati bar onoliko koliko inače računalu treba da se smrzne. Procedura zavrašava onda kada utvrdiš da neki modul ili slot stalno sudjeluje u problemu. Dakle, ili jedan modul u više slotova ili jedan slot s više modula.

c) prema manualu se može vidjeti koji su slotovi upareni u DDR, 1. i 3. te 2. i 4.

http://prntscr.com/kppbjp

Da biš testirao je li možda problem u uparivanju modula, možeš oba modula staviti u dva vanjska ili dva unutarnja slota i time oni neće više biti upareni, što rezultira minimalnim, čak i neprimjetnim gubitkom brzine.
Nisam dobio blue screen samo gasenje klasicno gdje sam morao kabal iz napojne ugasiti da bi ga nanovo upalio..

Ev nakon 4 dana opet je u po igre se ugasio....pratim temperature sve ok
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2018., 15:24   #22
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,510
"Nisam dobio blue screen samo gasenje klasicno gdje sam morao kabal iz napojne ugasiti da bi ga nanovo upalio" > vrati se na početak,
stavi drugo napajanje (nisi naveo jesi li ga mijenjao i koje je), po mogućnosti neko kvalitetnije.
Gašenje je jedna vrst greške i cca u 80% krivo je napajanje,
zaleđivanje je druga vrsta greške i nju si vjerojatno u međuvremenu riješio.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2018., 19:37   #23
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,890
Po mome iskustvu, gašanje je uglavnom uzrokovano pregrijavanjem, što kažeš da ovdje nije slučaj.

Ako se nešto nemilo dogodi BIOSu onda ga treba resetirati. I sad, ako je baterija na matičnoj slaba onda se može dogoditi da se BIOS postavke resetiraju kada isključiš napajanje. Po mom iskustvu, bolje je skroz bez baterije nego sa slabom baterijom, one ipak traju kojih 5 godina (ako nisu neke nabrijane). Matična koju imaš vidim da je postojala i pred kojih 7 godina (mislim na taj model, ne na konkretno tvoj primjerak ploče.)

Jesi li probao nadzirati temperature s različitim programima? Ponekad postoji razlika od 5 ili 10°C, valjda ovisno kako koji program interpretira rezulate. Više puta sam na sličan način bio u dubiozi oko toga koji me program laže.

Moja sugestija bi bila dakle da ili zamijeniš ili izvadiš bateriju iz matične i pustiš ju vani te da s različim programima nadzireš temperature. Recimo speedfan, core temp, hardware monitor., real temp.. nisam više upućen baš koje librarije ti programi koriste za dobivanje rezultata, ako dva različita programa koriste isti izvor, dobiti ćeš isto mjerenje u svakom slučaju.

Također možeš u CPUz baciti oko na instaliranu verziju BIOSa, vidim da je bilo nekoliko updatea.
mkey je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2018., 19:24   #24
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Po mome iskustvu, gašanje je uglavnom uzrokovano pregrijavanjem, što kažeš da ovdje nije slučaj.

Ako se nešto nemilo dogodi BIOSu onda ga treba resetirati. I sad, ako je baterija na matičnoj slaba onda se može dogoditi da se BIOS postavke resetiraju kada isključiš napajanje. Po mom iskustvu, bolje je skroz bez baterije nego sa slabom baterijom, one ipak traju kojih 5 godina (ako nisu neke nabrijane). Matična koju imaš vidim da je postojala i pred kojih 7 godina (mislim na taj model, ne na konkretno tvoj primjerak ploče.)

Jesi li probao nadzirati temperature s različitim programima? Ponekad postoji razlika od 5 ili 10°C, valjda ovisno kako koji program interpretira rezulate. Više puta sam na sličan način bio u dubiozi oko toga koji me program laže.

Moja sugestija bi bila dakle da ili zamijeniš ili izvadiš bateriju iz matične i pustiš ju vani te da s različim programima nadzireš temperature. Recimo speedfan, core temp, hardware monitor., real temp.. nisam više upućen baš koje librarije ti programi koriste za dobivanje rezultata, ako dva različita programa koriste isti izvor, dobiti ćeš isto mjerenje u svakom slučaju.

Također možeš u CPUz baciti oko na instaliranu verziju BIOSa, vidim da je bilo nekoliko updatea.

Nasao sam sta je problem ..

samo neznam sad kako to ispraviti.

Ovaj senzor sto mi pokazuje uvjek veliku temperaturu SSDA to je procesor moj,a ovaj na procesoru sto pokazuje malu temperaturu je od SSDa eh kako sad to vratiti na normalu.

http://prntscr.com/krdvth

Zadnje izmijenjeno od: mussso. 06.09.2018. u 19:25. Razlog: link
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 08:04   #25
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Pa imaš li fizički neke senzore ???
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 13:46   #26
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor mussso Pregled postova
Nasao sam sta je problem ..

samo neznam sad kako to ispraviti.

Ovaj senzor sto mi pokazuje uvjek veliku temperaturu SSDA to je procesor moj,a ovaj na procesoru sto pokazuje malu temperaturu je od SSDa eh kako sad to vratiti na normalu.

http://prntscr.com/krdvth
NE
mussso je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 13:52   #27
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Probao sa resetiranjem biosa .. ??


To bi moralo onda tamo biti da se da nešto podesiti,ili je na samoj ploči zamjenjen senzor ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2018., 14:43   #28
mussso
Banned
 
Datum registracije: Aug 2018
Lokacija: Travnik
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Probao sa resetiranjem biosa .. ??


To bi moralo onda tamo biti da se da nešto podesiti,ili je na samoj ploči zamjenjen senzor ...

Da resetovao sam sve al nista opet sve isto...
mussso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na