Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.07.2004., 22:01   #61
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Supra ćisto može potegnnut nekih 8000 rpm s turbom to je prejebeno. Dok Skyline ide možda dp 9000rpm. Uostalom njegova snaga je u startu i vjerojatno je najbolji auto za drag.
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 11.07.2004., 23:22   #62
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Možda je stražnji pogon najbolji za "sportsku" vožnju, kad je cesta suha i prazna ili kad se utrkuje bez većih promjena smjera, ali za svakodnevnu vožnju, po kiši, snijegu, po zavojima, 4WD je zakon. Bilo tko tko je vozio auto sa 4WD-om zna o čemu pričam.
Meni je važnija sigurnost po svim vremenskim uvjetima i mogućnost vožnje kad padne snijeg od preseravanja sa powerslide-om (a to nitko približno pri zdravom razumu ne bi napravio na otvorenoj cesti) .
Dobra je ona Pirellijeva : Power is nothing without control.

Zadnje izmijenjeno od: Sky. 12.07.2004. u 01:56.
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 00:24   #63
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Ma nema boljeg pogona o Audijevog Quattra.

off topic

@ Sky - dobar sig
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 01:55   #64
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Originally posted by vga killer
Ma nema boljeg pogona o Audijevog Quattra.

off topic

@ Sky - dobar sig
Tako je!
Trebao sam se držati AOpena/Fortrona, a ne nekog lijevog Tagana. Sad sam u fazi ozbiljnog razmišljanja da ga čekićem zamlatim u zemlju...
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 02:14   #65
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Znaš da ja volim kršit komponente, poput trganja socketa, pa ću ti vrlo rado pomoći. Zel bum malj od 5 kila.
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 02:53   #66
vudu2
Premium
Moj komp
 
vudu2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,058
Citiraj:
Originally posted by Sky
Možda je stražnji pogon najbolji za "sportsku" vožnju, kad je cesta suha i prazna ili kad se utrkuje bez većih promjena smjera, ali za svakodnevnu vožnju, po kiši, snijegu, po zavojima, 4WD je zakon. Bilo tko tko je vozio auto sa 4WD-om zna o čemu pričam.
Meni je važnija sigurnost po svim vremenskim uvjetima i mogućnost vožnje kad padne snijeg od preseravanja sa powerslide-om (a to nitko približno pri zdravom razumu ne bi napravio na otvorenoj cesti) .
Dobra je ona Pirellijeva : Power is nothing without control.
OK, sve to stoji, ali auto sa zadnjim pogonom pruža bolji feeling u vožnji, a sa znanjem vožnje se daju eliminirati njegovi nedostatci. Meni osobno za cestu 4wd nema nekog smisla za auto koji nema barem 300ks, jer 4wd mu je 100-150 kg viška + veće trenje. Znaći litra svakih 100km gore, sekunda gore, 10kmh dole. A pod ovo nema smisla - govorim o sportskoj vožnji po suhom. Za snijeg ili blato 4wd je zakon, apsolutno. No u zavojima i po kiši baš i nije. Nije samo važan pogon, važan je raspored težine. Npr. 911 ima odozada nisko h6 boxera koji daje uvijek pritisak na zadnje kotače tako da handling nije nikakav problem, pa ni po snijegu. Ali od corvette nemožoš očekivati nešto takvo kada je naprijed 5.7 V8 i automatik. A za audijev quattro, naravno da je to odličan pogon sa odličnom performansama. No meni je jako zanimljiv onaj sa 959. A sada za ovu pirellijevu : pogon na jednu u odnosu na dvije osovine pruža sasvim dobru kontrolu u trkačim kao i cestovnim uvjetima. Jedino na streetraceu nema šanse. Ali na stazi...on gubi od 4wd samo na startu, a onda tijekom cijele utrke 4wd gubi zbog gore spomenutih razloga. Nije sve u startu ne?
vudu2 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 03:28   #67
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
to ono iz osobnog iskustva jel :confused:
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 03:45   #68
vudu2
Premium
Moj komp
 
vudu2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,058
Citiraj:
Originally posted by SlavoS
to ono iz osobnog iskustva jel :confused:
Pa iz iskustva suvozača Ali da razlika postoji, postoji. A ono sa pogonima/rasporedom težine naravno nije.
vudu2 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 08:36   #69
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Pa poznato je da Porsche ima fenomenalan handling čak i u većim brzinama. Al ja uvijek preferiram prednji pogon.
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 10:16   #70
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Ok, vudu, sve stoji. Evo malo tehničkih podataka (usporedba Passata TDI 130 KS sa prednjim i 4WD pogonom) : težina 4 WD je 100 kg veća, ubrzanje 0-80 je 0.1 sekundu brže kod 4 WD-a, ubrzanje 0-100 je 0.5 sekundi sporije kod 4WD, potrošnja je 0.8 litara veća. Handling na skliskoj (kiša+lišće/snijeg) cesti : neusporedivo. Ovo govorim iz vlastitog iskustva, vozio sam oba. A da ne govorim o tome kako sam izvlačio pretprošle zime susjeda sa CLK 200 Kompressor i zimskim gumama na uzbrdici pokrivenoj snijegom iz grabe. Hebeš auto koji te zajebe kad ti treba.
Što se tiče čisto sportske vožnje, ljudima koji znaju voziti, stražnji pogon je savršena stvar (pogotovo kod 50:50 rasporeda težine) i to potpisujem. Zajeb je to što ljudi misle da znaju voziti, a jako malo ih zbilja ZNA. A kad elektronika počne ispravljati greške vozača, opet se gube sekunde. Isključivanje elektronike za takve je najčešće najbrži put do grabe.
Ja iskreno rečeno nisam neki ludo dobar vozač, 5 godina vozim i vidim da ne znam ništa, treba mi auto koji je siguran, koji će me dovesti od točke A do točke B, makar se točka B nalazila na vrhu snijegom zametenog brijega, ne troši puno, mogu ga koristiti i za po gradu i kad idem na ljetovanje/zimovanje/prevoziti malo veći teret i koji me neće ostaviti na cesti. "Sportska" preseravanja prepuštam drugima, pravim sportašima i tako je sport samo na stazi, ljudima koji zbilja znaju voziti skidam kapu, a ja ću pokušati na sve načine ne postati još jedan članak u Crnoj kronici"
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 17:56   #71
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
bravo Sky sve si rekao, za dodat imam samo jos jednu i sjedi pet.
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 18:26   #72
vudu2
Premium
Moj komp
 
vudu2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,058
Eto to i govorim samo sa drugog stajališta! Samo šta sam htio reći da ti 4wd malo kad treba, jer kada je kiša/snijeg/blato - prilagodiš se uvjetima, smanjiš brzinu. A kada se ide od točke a do točke B u večini uvjeta sa pogonom na jednu osovinu se dođe za isto vrijeme jednako sigurno kao i sa 4wd. Naravno da po snijegu je zadnji pogon hendikep, ali postoji hrpa elektronike koja to riješava + kvalitetne gume. Mislim izgubiti češ sekunde u odnosu na 4wd, ali od točke a do b, mislim to su tako male razlike. A 4wd ti je opet 0.8L u tvom slučaju svakih 100km više. Ali opet treba gledati za šta ti auto služi, u kakvim si vremenskim prilikama, pa onda govoriti o boljoj isplatljivosti pojedinog pogona. Jer npr na islandu nemožeš ništa sa clk200 kompressor, a negdje gdje gotovo da i nema snijega 4wd ti nema neku ulogu. A ovo za sportska preseravanja i crnu kroniku- potpuno si u pravu, sve ima svoje mjesto i vrijeme.

P.S.
Ajmo napraviti članak za pce o pogonima/razmještaju težine i sl. pa da dobimo neku nagradu! A kad ju dobimo, dogovorimo se kome/gdje/šta/zašto.
vudu2 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 20:13   #73
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Istina, 4WD pogon većinu vremena ti ne treba, ali JEDNOM, SAMO JEDNOM ako te je u stanju izvući iz situacije gdje te jedna osovina ne bi izvukla, isplati se. Isto kao i sa gumama. Možda skuplje i kvalitetnije gume 99.999% vremena bivaju neiskorištene, ali neka te jednom zadrže na cesti kad bi te jeftinije gume otklizale van nje sa pitaj Boga kakvim posljedicama, odjednom skuplje gume postaju neusporedivo jeftinije. ESP isto ne treba veliku većinu vremena, ali nek ti jednom zatreba, a nemaš ga...
Ok, stvar je ukusa i isplativosti te u krajnjoj liniji koliko netko može potrošiti novca na auto, ali mi je glupo da se ima para za svakakve tjuninge i modifikacije, ali se za ono što se ne vidi na prvi pogled nema, a doprinosi sigurnosti. Mogu se kupit felge, ali se za dodatni par airbagova, ABS, ESP i slično nema.
Možda to gledam na taj način jer zimi dosta često prolazim kroz Liku, a Zagorje mi je drugi dom, tako da mi snijeg nije baš jednom godišnje.
Što se tiče susjeda sa CLK-om, sa 4WD Passatom sam ga izvlačio, upao je toliko duboko da ga nismo ni uz pomoć lopate mogli izvući. Sad pazi situaciju. Passat mora povući sebe i CLK (kojem elektronika nije ništa pomogla) na uzbrdici (i to ne blagoj), a sa svim kotačima je na snijegu, ništa nije očišćeno. I susjed i ja smo taj dan izgubili povjerenje u elektroniku + stražnji pogon .
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2004., 20:19   #74
Freek
Premium
Moj komp
 
Freek's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Zagreb/Dubrava
Postovi: 2,869
Kao što rekoh preferiram prednji pogon. Al obično ima karavama i đipaca koji imaju 4WD što je veoma korisno jer oni su i predviđeni za takav teren i to odlično odrađuju. Očito ti snijeg nije samo jednom godišnje pa ti posluži 4WD u velikoj svrsi, al recimo ja vidim snijeg samo kad sam prek zime tu u Zagrebu a inače izbjegavam snijeg i ne volim ga previše.
Freek je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2004., 04:25   #75
SlavoS
Premium
 
Datum registracije: May 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 1,115
Citiraj:
Originally posted by vudu2
Eto to i govorim samo sa drugog stajališta! Samo šta sam htio reći da ti 4wd malo kad treba, jer kada je kiša/snijeg/blato - prilagodiš se uvjetima, smanjiš brzinu. A kada se ide od točke a do točke B u večini uvjeta sa pogonom na jednu osovinu se dođe za isto vrijeme jednako sigurno kao i sa 4wd. Naravno da po snijegu je zadnji pogon hendikep, ali postoji hrpa elektronike koja to riješava + kvalitetne gume. Mislim izgubiti češ sekunde u odnosu na 4wd, ali od točke a do b, mislim to su tako male razlike. A 4wd ti je opet 0.8L u tvom slučaju svakih 100km više. Ali opet treba gledati za šta ti auto služi, u kakvim si vremenskim prilikama, pa onda govoriti o boljoj isplatljivosti pojedinog pogona. Jer npr na islandu nemožeš ništa sa clk200 kompressor, a negdje gdje gotovo da i nema snijega 4wd ti nema neku ulogu. A ovo za sportska preseravanja i crnu kroniku- potpuno si u pravu, sve ima svoje mjesto i vrijeme.

P.S.
Ajmo napraviti članak za pce o pogonima/razmještaju težine i sl. pa da dobimo neku nagradu! A kad ju dobimo, dogovorimo se kome/gdje/šta/zašto.
kad vec spominjes clk200 i slicne aute, mislis da je vlasnicima problem s par litara razlike u potrosnji...
__________________
SS
SlavoS je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2004., 17:00   #76
vudu2
Premium
Moj komp
 
vudu2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,058
Ma samo sam naveo kao primjer.....jer 4wd ti je uvijek tih 150kg više.....naravno da njima to nije problem, ali justy-u 1.3 je.
vudu2 je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2004., 17:37   #77
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
U principu, gotovo svi pogoni na sva 4 kotača pridonose 80-110 kg na vagu. Kao da voziš još jednu osobu u autu...
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2004., 15:47   #78
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Najveći problem kod prednjeg pogona ( i motora naprijed ) je proklizivanje nosa u zavojima prema van, a pogotovo ako je neki teži motor naprijed te je probljem i proklizivanje nosa pri jačem ubrzanju u zavojima.
Pogon na sva 4 nema takvih problema jer češ u svakom trenutku imat kontakt s podlogom.
vga killer je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2004., 20:05   #79
Sky
Guest
 
Datum registracije: Apr 2003
Postovi: 4,085
Citiraj:
Originally posted by vga killer
Najveći problem kod prednjeg pogona ( i motora naprijed ) je proklizivanje nosa u zavojima prema van, a pogotovo ako je neki teži motor naprijed te je probljem i proklizivanje nosa pri jačem ubrzanju u zavojima.
Pogon na sva 4 nema takvih problema jer češ u svakom trenutku imat kontakt s podlogom.
Ok, sve stoji, ali podupravljanje je neiskusnome vozaču lakše kontrolirati nego preupravljanje (dakle, dodavanjem volana umjesto kontre), a za pogon na sva 4... drži se luđački dobro, ali kad on počne proklizavati, kliže bočno i to je najteže za ispraviti (sveti ESP...)
Sky je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2004., 23:37   #80
vudu2
Premium
Moj komp
 
vudu2's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,058
Citiraj:
Originally posted by vga killer
Najveći problem kod prednjeg pogona ( i motora naprijed ) je proklizivanje nosa u zavojima prema van, a pogotovo ako je neki teži motor naprijed te je probljem i proklizivanje nosa pri jačem ubrzanju u zavojima.
Pogon na sva 4 nema takvih problema jer češ u svakom trenutku imat kontakt s podlogom.
Hmm....ali to se lagano riješi kočenjem..malo po kočnici i kotači ponovo imaju kontakt. No kako Sky kaže, preupravljanje je gadna stvar, jer onda kontriraš + daješ gas. AWD može i podupravljati/preupravljati, ovisno je od smještaja masa u automobilu.
vudu2 je offline   Reply With Quote
Staro 24.07.2004., 23:57   #81
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,007
Al je 4WD puno stabilniji i teže ga je izbacit iz takta pogotovo na mokrom ili na snjegu.
vga killer je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na