Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2019., 12:13   #6331
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?

Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.

Postavljanje bakra je koštalo daleko više pa smo imali telefoniju još prije 50 godina. No nakon 50 godina se može zaključiti da je ta mreža svoje dala i da se u nju ne isplati više ulagati.

Ako se počupa ovaj bakar iz DTK biti će i više nego dovoljno mjesta za optiku u tom istom DTK.

Prostorija gdje bi se smjestile centrale postoje u današnjim centralama jer nova oprema treba daleko manje prostora od postojeće.

Dakle ne kreće se od čiste nule, jer nešto već postoji.

Kažete da nema dovoljno ljudi za izgradnju. Vrlo lako se prekvalificira određei broj ljudi za tako nešto, jer ovi poslovi se lako podjele na jednostavne koje može raditi bilo tko i složene gdje trebaš stručnjake. Razvlačenje kablova po terenu i zgradama može raditi svatko, spajanje uređaja kod korisnika se može vrlo lako obučiti ljude za tako nešto, a za poslove na centrali trebaju stručnjaci, ali se neće opterečivati sa onim poslovima koje može raditi i priučeni radnik.


Meni je jasno da je unosnije cuclati i zadnju paricu na postojećoj infrastrukturi nego napraviti novu primjereniju današnjem vremenui i tehnologji.


Od vječnog krpanja prastare tehnologije ima samo troška za nas korisnike, a za vlasnike relativnu trenutnu dobit, no to je usko gledanje koje nosi svima na kraju više štete nego koristi.


Princip gdje se samo gleda što se ne može je krivi, jer treba gledati pozitivno i razmsliti kako nešto napraviti da se može.


Jer po ovom principu koji gleda samo što se ne može još bi bili u kamenom dobu.


A drugi princip da je sve skupo i preskupo, onda nikada ništa ne bi gradili, a novci se ionako potroše, a ovako ipak ostane infrastrukltura pa je tako i sa autocestama.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 20.11.2019. u 12:18.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:25   #6332
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 114
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Naravno da je prije nekoliko godina to bilo dovoljno. Imao sam cijelu banku na 52k modemu i WinGateu, recimo.
No danas imam jači link doma nego u firmi.
Ni tada nije bilo dovoljno nikome tko je koristio bilo što drugo osim tekstualnog maila, ali tebi je bilo dovoljno i odmah mora biti svima dovoljno.
Imam ja i sada u 2019. jedan sustav na koji mogu nakačiti oko 1000 clienata, sa samo 128/128 ali to je iznimka, a ne pravilo.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Idealno? Tko kaže da je idealno? Problem nije u "idealnom" već "isplativom". Želiš svuda optiku? Plati.
Problem je u žabokrečini koja je ostala od prošlog sustava i u skoro 30 godina nije prestala biti žabokrečina. Da, želim optiku i da dobio sam je i da platio sam je. Volio bih imati i konkurenciju, jer bi to onda bilo blizu trulog kapitalizma u kakvom trunu ljudi na zapadu već godinama. Nama je dovoljan socijalizam, regulacije, papiri, pečati i prije svega zabrane. Ne može nikako biti drugačije od ovog što imamo.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:32   #6333
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?
Da.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.
Ne može. Nismo više u socijalizmu. Na stranu što se taj DTK mora riješiti, ali se rješava kao i nekretnine u Dalmaciji, desetljećima. Papiri, papiri...

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Ni tada nije bilo dovoljno nikome tko je koristio bilo što drugo osim tekstualnog maila, ali tebi je bilo dovoljno i odmah mora biti svima dovoljno.
Imam ja i sada u 2019. jedan sustav na koji mogu nakačiti oko 1000 clienata, sa samo 128/128 ali to je iznimka, a ne pravilo.
Itekako je bilo dovoljno za mail i surfanje. S druge strane, jedino što si od tadašnjeg HT-a mogao službeno bolje dobiti je koštalo enormno.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Problem je u žabokrečini koja je ostala od prošlog sustava i u skoro 30 godina nije prestala biti žabokrečina. Da, želim optiku i da dobio sam je i da platio sam je. Volio bih imati i konkurenciju, jer bi to onda bilo blizu trulog kapitalizma u kakvom trunu ljudi na zapadu već godinama. Nama je dovoljan socijalizam, regulacije, papiri, pečati i prije svega zabrane. Ne može nikako biti drugačije od ovog što imamo.
Nisi jedini koji ima optiku, ali dovesti optiku svima je i iluzorno i nepotrebno.
Čak i na zapadu.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:53   #6334
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 114
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne može. Nismo više u socijalizmu. Na stranu što se taj DTK mora riješiti, ali se rješava kao i nekretnine u Dalmaciji, desetljećima. Papiri, papiri...



Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Itekako je bilo dovoljno za mail i surfanje.
Surfanje, hahaha.
Da se tebe pita, ljudi bi i danas vozili konjske zaprege po makadamskim cestama. Kod nas je nažalost to skoro pa realnost, ali eto granice su otvorene pa ljudi odlaze tamo gdje se MOŽE.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:02   #6335
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Hoćeš reći da smo još uvijek u socijalizmu?
Pa onda privatiziraj HT i "naredi" mu da dovede optiku u svaki dio RH.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Surfanje, hahaha.
Da, surfanje, bez problema.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Da se tebe pita, ljudi bi i danas vozili konjske zaprege po makadamskim cestama. Kod nas je nažalost to skoro pa realnost, ali eto granice su otvorene pa ljudi odlaze tamo gdje se MOŽE.
Da se mene pita riješile bi se prvo stvari oko DTK, a onda bi se vidjelo što se može financirati preko EU i definirati što je realno moguće za urbani, a što za ruralni dio RH.
Optika to sigurno nije kao univerzalno rješenje.

A to što ljudi odlaze - daj navedi gdje to odlaze a gdje je optika svuda dostupna.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:14   #6336
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 114
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Hoćeš reći da smo još uvijek u socijalizmu?
Da.
Mi smo od kapitalizma miljama daleko.
Okreni se malo oko sebe.


Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
A to što ljudi odlaze - daj navedi gdje to odlaze a gdje je optika svuda dostupna.
https://www.eca.europa.eu/Lists/ECAD...OADBAND_EN.pdf
Probaj za promjenu malo govoriti "može se", umjesto papagajski "ne može" i dovoljno je 64kbps.
Uhvatio se toga "svuda" i ko pijan po plotu.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:22   #6337
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Kažete optička mreža košta silne milijarde i neisplativa je, a sadašnje stanje je jako isplativo?

Problem DTK i vlasništva, država to može jednim potezom pera riješiti odnosno presjeći jer se radi o općedruštvenom interesu.

Postavljanje bakra je koštalo daleko više pa smo imali telefoniju još prije 50 godina. No nakon 50 godina se može zaključiti da je ta mreža svoje dala i da se u nju ne isplati više ulagati.

Ako se počupa ovaj bakar iz DTK biti će i više nego dovoljno mjesta za optiku u tom istom DTK.

Prostorija gdje bi se smjestile centrale postoje u današnjim centralama jer nova oprema treba daleko manje prostora od postojeće.

Dakle ne kreće se od čiste nule, jer nešto već postoji.

Kažete da nema dovoljno ljudi za izgradnju. Vrlo lako se prekvalificira određei broj ljudi za tako nešto, jer ovi poslovi se lako podjele na jednostavne koje može raditi bilo tko i složene gdje trebaš stručnjake. Razvlačenje kablova po terenu i zgradama može raditi svatko, spajanje uređaja kod korisnika se može vrlo lako obučiti ljude za tako nešto, a za poslove na centrali trebaju stručnjaci, ali se neće opterečivati sa onim poslovima koje može raditi i priučeni radnik.


Meni je jasno da je unosnije cuclati i zadnju paricu na postojećoj infrastrukturi nego napraviti novu primjereniju današnjem vremenui i tehnologji.


Od vječnog krpanja prastare tehnologije ima samo troška za nas korisnike, a za vlasnike relativnu trenutnu dobit, no to je usko gledanje koje nosi svima na kraju više štete nego koristi.




A drugi princip da je sve skupo i preskupo, onda nikada ništa ne bi gradili, a novci se ionako potroše, a ovako ipak ostane infrastrukltura pa je tako i sa autocestama.
Te centrale su u nečijem vlasništvu, privatnome vlasništvu i ne može se samo tako reći da ima mjesta. To što ti govoriš je u stvari zastrašujuće. Ti bi uveo nacionalizaciju privatne imovine. Tek tad možeš zaboraviti na ikakve investicije i napredak.

HT je ogroman investitior, oni godišnje investiraju oko milijardu kuna u novu opremu, što proširenje optike, što DSLAM-ova, novih centrala, kreće rollout FTTDp nove tehnologije i hrpe drugih stvari. Ali to je vrlo skupo i zato ne može doći svugdje odmah, a danas kao da su svi izgubili zdrav razum da ne razumiju da ne može sve odmah.

I sad dolazi tvoj koncept. Ta sva imovina se nacionalizira. Znaš što je prvi sljedeći korak? Prestanak svih investicija. Nitko ne želi investirati igdje kad sutra se može neko sjetiti da bi to što su oni investirali mogao uzeti jednim papirom. Zbog nekakvog tzv. općedruštvenog interesa.

Ali zašto ne bi otišli dalje kad smo već krenuli s nacionalizacijom? Eto, u Hravtsku se npr. žele doseliti neki ljudi koji imaju bolje znanje i potencijal od tebe, zašto bi ti onda bio u tvome stanu? Pa nacionalizirati ćemo ga jer je općedruštveni interes da u stanu žive ljudi s većim potencijalom za društvo.

Prekvalificirao bi ljude? A tko će platiti te ljude onda? Što će biti za nekoliko godina kad nestane potrebe za tolikim instalaterima i svi počnu dobivati otkaz? Ne može se ljude samo tako prekvalificirati, a i prekvalificirao bi koga? Sposobni ili već rade ili su vani, ostali su oni čija zanimanja su čistačice, prodavači i slično koji rade sezonski, oni defitivno nisu kadar s takvim sposobnostima. Tebi je to samo spajanje, samo provlačenje kabela i sve je samo. Pa jel ti imaš 10 godina?! Vidio sam osnovnoškolce koji imaju više pameti i razuma od toga što ti pišeš.

Pa bakrene telefonske žice može spajati svaka budala, svaki električar, ne imaš šta fulat, optika je daleko osjetljivija, mora se spajati u kontroliranoj atmosferi ako je kiša, ako je magla, ako je prevruće i mislijun drugih uvjeta koji mogu oštetiti spoj stakla.

Uostalom, bakar se ne može vaditi iz DTK jer i dalje ima korisnika koji ga koriste. I to dosta. Puno starijih ljudi ima samo telefon i ništa drugo im ni ne treba. I kod takvih se optika ne treba uvoditi, niti ima smisla ljudima uvaljivati opremu koja im je nepotrebna. Podsjećaš me na političare, sve bi napravili na ho-ruk, a uopće ne razmišljaju o milijun drugih stvari i zašto to tako ne može.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:26   #6338
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
https://www.eca.europa.eu/Lists/ECAD...OADBAND_EN.pdf
Probaj za promjenu malo govoriti "može se", umjesto papagajski "ne može" i dovoljno je 64kbps.
Uhvatio se toga "svuda" i ko pijan po plotu.
Vi ljudi stvarno nemate pametnijeg posla?
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:26   #6339
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Da, surfanje, bez problema.

Meni na optici 100/100 ima stranica kada surfam treba skoro pola minute da učita neke stranice koje imaju puno grafike.
Naravno da svi ne rade takve stranice, ali nije to klik i imaš cijelu stranicu, već ipak se mora čekati. A govorimo o 100/100 brzini.


I onda kada ideš sa takve stranice na istu neku drugu takvu nije to baš surfanje bez problema kao što kažeš.


Primjer je Kodi sa prikazom slike filmova za izbor, zna to potrajati dok se učta takva stranica, a onda odeš na stranicu 2 i opet isto, a imaš npr. 16 ili 30 takvih stranica, na kraju potrošiš jedan sat samo da bi prigledao neki video katalog.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 20.11.2019. u 13:32.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:26   #6340
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Da.
Mi smo od kapitalizma miljama daleko.
Okreni se malo oko sebe.
Srećom, nismo u socijalizmu. Bar ovo oko mene, koliko vidim.

Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
https://www.eca.europa.eu/Lists/ECAD...OADBAND_EN.pdf
Probaj za promjenu malo govoriti "može se", umjesto papagajski "ne može" i dovoljno je 64kbps.
Uhvatio se toga "svuda" i ko pijan po plotu.
Aha, da vidimo, dokument Broadband in the EU Member States: despite progress, not all the Europe 2020 targets will be met.
Da vidimo dalje: 30 MBps broadband full coverage - nigdje: optika full coverage - nigdje, raspravljali se samo o optici za broadband - ne, što je sve podržano je jasno definirano (i coax i wireless i sateliti itd.), na koji način i s čijim parama izvesti - jasno definirano, iliti - nisi odgovorio na pitanje (niti možeš, realno).

Ne, optika neće ići svuda ni kod nas ni u EU, no kako će i kad doći prvo bazični, a onda brzi broadband je jako upitno.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Meni na optici 100/100 ima stranica kada surfam treba skoro pola minute da učita neke stranice koje imaju puno grafike.
Naravno da svi ne rade takve stranice, ali nije to klik i imaš cijelu stranicu, već ipak se mora čekati. A govorimo o 100/100 brzini.
Govoriš o 100/100 sa svoje strane.

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
I onda kada ideš sa takve stranice na istu neku drugu takvu nije to baš surfanje bez problema kao što kažeš.
Mislim da moraš jako naučiti osnove.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:32   #6341
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Ovo mi se vise lici na ovo...

Prebaciti na 2:36 pa gledat dalje ako ne krene odma od tamo (malo me ovaj YT tag zafrkava)...

__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim

Zadnje izmijenjeno od: calypso. 20.11.2019. u 13:39.
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:34   #6342
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Meni na optici 100/100 ima stranica kada surfam treba skoro pola minute da učita neke stranice koje imaju puno grafike.
Naravno da svi ne rade takve stranice, ali nije to klik i imaš cijelu stranicu, već ipak se mora čekati. A govorimo o 100/100 brzini.


I onda kada ideš sa takve stranice na istu neku drugu takvu nije to baš surfanje bez problema kao što kažeš.


Primjer je Kodi sa prikazom slike filmova za izbor, zna to potrajati dok se učta takva stranica, a onda odeš na stranicu 2 i opet isto, a imaš npr. 16 ili 30 takvih stranica, na kraju potrošiš jedan sat sao da prigledao neki video katalog.
Ti stvarno misliš da te stranice imaju neograničeni upload? Ili izvori na Kodiju? Učitavanje stranice ne traje tako dugo do brzine interneta, već do preglednika, računala i servera. Tu je jako puno faktora, ali tvoja brzina je među onim koji su tu najmanji.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:34   #6343
deda.cro
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Sesvete
Postovi: 114
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Srećom, nismo u socijalizmu. Bar ovo oko mene, koliko vidim.
Da, srećom.
Skoro sve zemlje EU su miljama ispred nas, ali ti svršavaš na to što niko nikad neće biti na 100% i udaraš dalje po "ne može".
Idealan si kandidat za referenta općenarodne obrane i društvene samozaštite u općini Peščenica.
Nadam se da se niko sa pešče neće naći uvrijeđen.
Ugodan dan ti želim.
deda.cro je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:36   #6344
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor deda.cro Pregled postova
Da, srećom.
Skoro sve zemlje EU su miljama ispred nas, ali ti svršavaš na to što niko nikad neće biti na 100% i udaraš dalje po "ne može".
Ajde malo pročitaj taj dokument koji si sam stavio, bit će ti možda jasnije.
Kao da sam ga ja pisao po pitanju ove teme.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 14:05   #6345
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Te centrale su u nečijem vlasništvu, privatnome vlasništvu i ne može se samo tako reći da ima mjesta. To što ti govoriš je u stvari zastrašujuće. Ti bi uveo nacionalizaciju privatne imovine. Tek tad možeš zaboraviti na ikakve investicije i napredak.

HT je ogroman investitior, oni godišnje investiraju oko milijardu kuna u novu opremu, što proširenje optike, što DSLAM-ova, novih centrala, kreće rollout FTTDp nove tehnologije i hrpe drugih stvari. Ali to je vrlo skupo i zato ne može doći svugdje odmah, a danas kao da su svi izgubili zdrav razum da ne razumiju da ne može sve odmah.

I sad dolazi tvoj koncept. Ta sva imovina se nacionalizira. Znaš što je prvi sljedeći korak? Prestanak svih investicija. Nitko ne želi investirati igdje kad sutra se može neko sjetiti da bi to što su oni investirali mogao uzeti jednim papirom. Zbog nekakvog tzv. općedruštvenog interesa.

Ali zašto ne bi otišli dalje kad smo već krenuli s nacionalizacijom? Eto, u Hravtsku se npr. žele doseliti neki ljudi koji imaju bolje znanje i potencijal od tebe, zašto bi ti onda bio u tvome stanu? Pa nacionalizirati ćemo ga jer je općedruštveni interes da u stanu žive ljudi s većim potencijalom za društvo.

Prekvalificirao bi ljude? A tko će platiti te ljude onda? Što će biti za nekoliko godina kad nestane potrebe za tolikim instalaterima i svi počnu dobivati otkaz? Ne može se ljude samo tako prekvalificirati, a i prekvalificirao bi koga? Sposobni ili već rade ili su vani, ostali su oni čija zanimanja su čistačice, prodavači i slično koji rade sezonski, oni defitivno nisu kadar s takvim sposobnostima. Tebi je to samo spajanje, samo provlačenje kabela i sve je samo. Pa jel ti imaš 10 godina?! Vidio sam osnovnoškolce koji imaju više pameti i razuma od toga što ti pišeš.

Pa bakrene telefonske žice može spajati svaka budala, svaki električar, ne imaš šta fulat, optika je daleko osjetljivija, mora se spajati u kontroliranoj atmosferi ako je kiša, ako je magla, ako je prevruće i mislijun drugih uvjeta koji mogu oštetiti spoj stakla.

Uostalom, bakar se ne može vaditi iz DTK jer i dalje ima korisnika koji ga koriste. I to dosta. Puno starijih ljudi ima samo telefon i ništa drugo im ni ne treba. I kod takvih se optika ne treba uvoditi, niti ima smisla ljudima uvaljivati opremu koja im je nepotrebna. Podsjećaš me na političare, sve bi napravili na ho-ruk, a uopće ne razmišljaju o milijun drugih stvari i zašto to tako ne može.

Kao prvo kod prodaje telekoma napravljena je greška što infrastruktura nije odvojena od same usluge. Infrastruktura je trebala ostati u vlasništvu države. Podržavljenje nekih bitnih stvari se i danas događa posvuda u svijetu kada se zaključi da monopol nad nečim ugrožava opće dobro. Nije to ništa neobično niti u kapitalizmu, jer se nekada događa i zloupotreba privatnog vlasništva.


Primjer je kupnja licence nad jednim lijekom i poskupljenje istog točno 50 puta. Evo to je neodgvorno privatno vlasništvo i ugrožavanje života opće populacije i u tom slučaju premisa o nepovredivosti privatnog vlasništva pada u vodu. Iako je intelektualno vlasništvo također svetinja mnoge nerazvijenen države su prekršile to pravilo i proizvele su generike da bi se njihovi državljani mogli liječiti po razumnim i prihvatljivim cijena za njhovo stanovništvo. Dokaz više da privatno vlasništvo u takvim slučajevima nije svetinja, ako je na štetu opće populacije.


Što se tiče privatizacije nečega treba se prvo sjetiti da je DT kupio jako jeftino kompletnu infrastrukturu, nakon toga povisio cijene telefoniranja i sada traži i dalje monopol nad onim što bi izgradio kako bi mogao izvlačiti extra profit iz tog monopola i sprečavajući konkurenciju, a izgradnja dvostruke ili čak višestruke mrežne infrastrukture je još manje prihvatljiva i isplativa opcija.


Zašto tolika borba o jednakom pristupu infrastrukturi za sve telekome i pod jednakim uvjetima i onda ako nije tako slijedi ucjenjivanje sa investicijama? Ako bi svi plaćali jednaku nadoknadu za pristup mreži ne vidim razloga osim želje da se ima monopol i da se iskorištava svoja pozicija, nije to neprirodno ali zato tu treba uskočiti država i regulirati odnose na tržištu.


Što je to ako ne ucjena države i tome se mora jednom stati na kraj, pogotovo jer je kod kupnje HT dobijena kompletna infrastruktura zajedno sa korisnicima, novac za kupnju je odavno vraćen i preplaćen. Daleko smo više mi sami korisnici uložili u tu mrežu nego što je DT to sve skupa platio. Što je sa našim pravima nad vlasništvom DTK i svega ostalog? Ako je moglo tada to tako proći onda se na isti način mogu postaviti i neki uvjeti prema današnjem vlasniku svega toga i ne prihvatiti ucjenu i zahtjev za produženjem monopola nad infrastrukturom. Jednostavno postaviš uvjete na koncesiju koja nije trajna nego se obnavlja i tko voli nek izvoli, a tko neće može i odustat.


Poštujem privatno vlasništvo, ali kada počnu ucjene onda tu uskače država i rješava tako nešto za opće dobro. Tako je to svuda u svijetu i podržavljenje nekih kompanija nije ništa novo i neobično, ako ne žele da do toga dođe neka se ponašaju malo manje tvrdo i prestanu sa ucjenama, jer i kada se dopusti pristup svima i na novoizgrađenoj mreži investitor neće odnijet gaće na štapu niti će zbog toga uopće iimati financijski gubitak, jedino neće moći koristiti svoj monopolisitčki položaj i ništa više od toga, kolač je dovoljno bogat da ima mjesta za sve, ali druga je stvar što bi netko želio cijeli kolač samo za sebe a to neće ići.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 14:28   #6346
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Infrastruktura je trebala ostati u vlasništvu države...

Iako je intelektualno vlasništvo također svetinja mnoge nerazvijenen države su prekršile to pravilo i proizvele su generike da bi se njihovi državljani mogli liječiti po razumnim i prihvatljivim cijena za njhovo stanovništvo. Dokaz više da privatno vlasništvo u takvim slučajevima nije svetinja, ako je na štetu opće populacije.
Brkaš državu kao vlasnika i državu kao regulatora. To ne ide zajedno.
Regulatora već imamo.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 14:58   #6347
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Brkaš državu kao vlasnika i državu kao regulatora. To ne ide zajedno.
Regulatora već imamo.

Regulatora imamo samo što ne radi svoj posao inače ne bi dozvolio kupnju malih telekoma od strane dva najveća i na kraju smo tamo gdje smo bili na početku.



Jer od demonopolizacije tržišta i poticanja konkurencije nije ostalu puno.
sakomako je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 15:04   #6348
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Regulatora imamo samo što ne radi svoj posao inače ne bi dozvolio kupnju malih telekoma od strane dva najveća i na kraju smo tamo gdje smo bili na početku.

Jer od demonopolizacije tržišta i poticanja konkurencije nije ostalu puno.
Nećeš nikad imati više od dva ozbiljna telekoma. Premalo smo tržište, nema tu nikakve ozbiljne opcije za trećeg.
Zato svi ostali i jesu propali (osim Amisa, no oni su posebna priča).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2020., 20:31   #6349
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Sad na Dnevniku HTV-a rakli da ih zafrkava internet u RH, prilog iz Turske ih jako zafrkavao-zapinjao i prekidao.


Idem probati kod sebe a ono uzas od veze, inace A1 optika (Amis) 100/100:





EDIT: Resetirao router, sad je malo bolje:



Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 05.03.2020. u 21:38.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2020., 15:42   #6350
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Zna li netko ima li A1 mesh uređaje u svojoj ponudi? HT koristi Fritz!Box 7590 kao router i Fritz!WLAN Repeater 1750E kao mesh satelite.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.03.2020., 00:24   #6351
ibme74
Premium
 
ibme74's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Planet Zemlja
Postovi: 1,412
pozdrav, jel ima tko ovo gofno od modema

https://uploads-eu-west-1.insided.co...c1912232f2.png

Ubee TVW625 i jel zna kako pristupiti postavkama modema?
Navodno bi trebalo biti
USERNAME: admin
PASSWORD: zadnjih 8 brojeva serijskog broja

ali naravno ne radi, zvao sam službu za korisnike ali ni oni pojma nemaju, probao sam i factory restart, i staviti user umjesto admin ali ista stvar, imao sam već prije taj modem i sjecam se da je bio isti problem i da je šifra na kraju bila 091VIP ili tako nešto ali ni to ne šljaka...
ibme74 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 15:54   #6352
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Od kako su mi metnuli prije mjesec dana cca ove Kaon risivere primjetio se povremeno trzanje slike recimo u sat vremena 2-3 puta zna trznut slika na domatv i na rtl2 (te sam jedine pratio) i na poziv službi su mi pustili nekakvu nadogradnju novu i kao da pratim od tada, no i dalje ista priča i sad će mi doć tehničar kao da pogleda. Čisto sumnjam da će išta uspjet riješit jer mora sjest pred TV i gledat ga sat vremena i pazit svaku sekundu kad će se trzaj desit. Baš me zanima kako će se sve to odvit sad i hoće li riješit.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 16:31   #6353
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,517
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Od kako su mi metnuli prije mjesec dana cca ove Kaon risivere primjetio se povremeno trzanje slike recimo u sat vremena 2-3 puta zna trznut slika na domatv i na rtl2 (te sam jedine pratio) i na poziv službi su mi pustili nekakvu nadogradnju novu i kao da pratim od tada, no i dalje ista priča i sad će mi doć tehničar kao da pogleda. Čisto sumnjam da će išta uspjet riješit jer mora sjest pred TV i gledat ga sat vremena i pazit svaku sekundu kad će se trzaj desit. Baš me zanima kako će se sve to odvit sad i hoće li riješit.
Meni se nesto slicno desavalo na T-Com DSL liniji u Rijeci, brdo ping lossova, ali ne uvijek nego povremeno, a u nekim dobima se znalo tolko pogubiti da je vise bilo ping lossova nego ping responseova... Manifestiralo se kao trzanje slike na ekranu i kao trzanje RDP konekcija...

Kada smo krenuli pregledati o cemu je rijec (dvaput je tehnicar dolazio i nije uspio rijesiti), ispalo da smo bili spojeni na neki krivi DSLAM ili stavec pa je to prespojio... No cak i nakon toga je bilo uzasno puno ping lossova... Sve u svmeu, nemam pojma u kakvom je to stanju, pogledat cu sljedeci tjedan kad budem bio u Rijeci...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 16:40   #6354
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Od kako su mi metnuli prije mjesec dana cca ove Kaon risivere primjetio se povremeno trzanje slike recimo u sat vremena 2-3 puta zna trznut slika na domatv i na rtl2 (te sam jedine pratio) i na poziv službi su mi pustili nekakvu nadogradnju novu i kao da pratim od tada, no i dalje ista priča i sad će mi doć tehničar kao da pogleda. Čisto sumnjam da će išta uspjet riješit jer mora sjest pred TV i gledat ga sat vremena i pazit svaku sekundu kad će se trzaj desit. Baš me zanima kako će se sve to odvit sad i hoće li riješit.
Samo da napomenem i da se neki ljudi zale da se i na kabelu (B.net) povremeno drma RTL.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 17:44   #6355
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Samo da napomenem i da se neki ljudi zale da se i na kabelu (B.net) povremeno drma RTL.
Meni i doma tv i rtl trzuckaju zasad kolko sam malo i pratio tv dok sam na GO. Roknuo sam im mail sad za umanjenje računa, to već 2 mjeseca tako od kad sam dobio ove nove Kaon-e, prije mi nikad nije to radilo na albisima.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 19:05   #6356
rossi46
Premium
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 50
i ja imam isto problema...na bnetu sa rtl-om...


jucer bio tehnicar i nista nije ustanovio...promjenio par kablova i to je to i dalje problem.....
najbolje kad sam stavio rtl nakon sto je promjenio kablove i pocelo malo trzuckat i kazem tehnicaru da gleda i on na to da nista ne vidi.... ja lud....


uglavnom kaze da snimim kad trza....i da ponovo prijavim...koliko vidim više ljudi ima isti problem....


pozzzz
rossi46 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2020., 19:45   #6357
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor rossi46 Pregled postova
i ja imam isto problema...na bnetu sa rtl-om...


jucer bio tehnicar i nista nije ustanovio...promjenio par kablova i to je to i dalje problem.....
najbolje kad sam stavio rtl nakon sto je promjenio kablove i pocelo malo trzuckat i kazem tehnicaru da gleda i on na to da nista ne vidi.... ja lud....


uglavnom kaze da snimim kad trza....i da ponovo prijavim...koliko vidim više ljudi ima isti problem....


pozzzz

Ja sam na aktivnoj ex. amis optici gdje nebi smijelo nikako ništa trzat. A fino dok ne riješe umanjenje računa ne zanima me.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 11:34   #6358
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Evo riport od danas.

Bio je tehničar zamijenio ovaj shit eltek router jer drugo ništa ne može. I razumijem njegovu situaciju ipak je ovo takva vrsta mreže di mora zvat tamo u centralu da mu gledaju uriktavaju itd.

Rekao je da pratim sad kako će biti sa ovim drugim routerom ponašat, moguće da je do njega bilo, a ako nije da nazovem A1 i kažem im da hoću njihovu optiku. Kaže mi tehničar da mi brzina ostaje ista i sve samo će mi promijeniti router sa Huawei-evim i novi konektor na optiku staviti. Da nikakav ugovor novi se ne potpisuje sve ostaje isto. I da moguće da će mi reći kad zovem za tom promjenom da mi optika nije dostupna, šta kaže on nije točno jer nemaju još sve adrese stavljene u sustav, svugdje di ima ex.amis optika moguća je i A1 optika. Pa ću pratit ako opet bude trzalo onda ću nazvat njih pa ako mi kažu da ne može rekao je tehničar njega direktno nazovem pa će on sredit da se to prebaci.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 11:55   #6359
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
OK, dobro je znati, ali znaci promjena je jedino u routeru dobije se Huawei a normalno da on ima i drugaciji taj prikljucak kojega onda moraju zamjeniti - postaviti na tvoju opticku nit - kabel.
Oprema u centrali (zgrada 21) je i dalje ista i nemozes dobiti vecu brzinu od sadasnjih 100/100 mbps.
Sused cuvaj taj tehnicarev broj.


U mene jos od prvog dana Genexis Hybrid Live Titanium router


https://genexis.eu/content/uploads/2...-1024x1024.jpg

https://genexis.eu/content/uploads/2...1-1024x683.jpg



Zadnje izmijenjeno od: Cilim. 10.08.2020. u 12:06.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 10.08.2020., 14:21   #6360
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,311
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
OK, dobro je znati, ali znaci promjena je jedino u routeru dobije se Huawei a normalno da on ima i drugaciji taj prikljucak kojega onda moraju zamjeniti - postaviti na tvoju opticku nit - kabel.
Oprema u centrali (zgrada 21) je i dalje ista i nemozes dobiti vecu brzinu od sadasnjih 100/100 mbps.
Sused cuvaj taj tehnicarev broj.


U mene jos od prvog dana Genexis Hybrid Live Titanium router


https://genexis.eu/content/uploads/2...-1024x1024.jpg

https://genexis.eu/content/uploads/2...1-1024x683.jpg


Pa vidiš nisam ga pitao, to sam mislio ako dođe do toga da bi trebao izmijeniti, no zasad kolko je upaljen TV i kolko uspijevam pratit izgleda da je fakat problem u routeru bio. Jer nisam vidio da je zatrzalo još, ali popratim danas još tokom dana pa editiram ako primjetim.

EDIT:
Upravo je zatrzalo, tako da ću kontaktirat ih.

EDIT 2:
Kontaktirao tehničara, i pitao za centralu, više neće biti u Trnsko 21 nego se prebacuje negdje drugdje, nisam pitao di.

Uglavnom zvao sam A1 0800 091 091 i njima je samo vidljivo da mi je kabel dostupan, no tehničar je rekao da će on to sad sa kolegama unijet u sustav pa me nazvat tokom dana. Kaže mi da brzina i svi paketi će ostat isti, samo priključak i router će se izmijeniti. Pitao sam i da li ću imat mogućnost nadogradnje na veću brzinu u buduć,e kaže da hoću, ali da ne zna kolke su brzine.



Uopće me ne čudi da je do routera jer su sva tri koja su nudili bila smeće Genexis, Telsya i ovaj elteka. Kolko sam ih se na reklamirao od sva tri i kod sebe i kod drugih užas.

Zato sam sebi fino stavio svoj router iza ovog i ovaj njihov škart zafitiljim negdje iza ga ne gledam no teško je protiv smeća kad ti je on glavi pa kad počne od njega onda sve šteka.

Zadnje izmijenjeno od: Thermaltake. 10.08.2020. u 14:43.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na