Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Audio, Video, Foto
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2014., 22:32   #1
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Spdif ili Optical converter u analogni signal 3.5mm

Ovako imam ovo računalo pod Moj komp, matična ploča ima Spdif i Optički audio izlaz. Znam da se radi o digitalnom izlazu signala koji bi trebao pretvoriti u analogni signal za zvučnike ili slušalice.

Mene zanima dali bi mi se isplatilo kupiti na ebay konverter za pretvorbu iz digitalni signal u analogni da bih mogao preštekati 3.5mm sluške ili zvučnike, pritom mislim na kvalitetu zvuka ?

Dali će biti kakve razlike u kvaliteti zvuka između one koju je već integrirana zvučna pretvorila u analogni signal pa imam već gore 3.5mm utore ili bi bila bolja kvaliteta zvuka ako bi kupio na ebay neki konverter ispod 100kn pa onda na njega preštekao sluške ?

Npr. mislio sam na ovaj konverter

http://www.ebay.com/itm/Digital-Opti...3D230675341215


Znam da bi bilo najjednostavnije riješenje kupiti xonar, x-fi i tome slično, ali nema ih ispod 250-300kn, a ovaj konverter imam već za 60-70kn po ebay-u.
Namjena je slušati što kvalitetniji zvuk muzike, govor na video tutorial-ima, pa tek onda nekakve igre koje obično ganjam na stereo jer nemam mijesta u sobi za 5.1 sustav kod Logitech x530 koje sam dobio od T-coma. I imam malo bolje Philips sluške od 200kn koje su onako dosta dobre za slušanje.

Zadnje izmijenjeno od: DANCI. 18.08.2014. u 22:57.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 07:39   #2
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Mislim da nije isplativo. Nema zašto biti bolje od onboard, D/A konverter koji je unutra je nepoznat, mooožda da je neki skuplji proizvod. A ni nema izlaz za slušalice? Vidi one MUSE male USB pizdarijice na eBayu (aka PCM2704), nisu skupe i to bi bio minimum. Sve je nagađanje, da li ćeš ti osobno čuti i prepoznati razliku i samim time opravdati investiciju... tja.

Bilo što bi bilo isplativo ako imaš kakvih očitih problema, tipa zujanja, krckanja i slično, u suprotnom jedino ako uvjeriš sam sebe da ti *treba* . Ali zapravo nemaš ni neke ekstre slušalice koje bi možda zahtijevale pojačalo....
Dac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.08.2014., 18:37   #3
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Nemam pojma zato pitam jer sam mislio da mozda integrirana zvucna kartica kvari zvuk na pretvorbi digitalni u analogni. A da preko digitalnog izlaza kao trebao bi biti kvalitetniji zvuk jer se nije izmjenio do DAC konvertora koji je opet izvan kucista racunala gdje nebi bilo magnetskih smetnji zbog unutrasnjih komponenata.

Ja sam bio jednom frendu spojio hdmi kabel s graficke na jeftin Samsung LCD TV. Preko hdmi-ja ide i slika i zvuk, i bome bolje zvuci kvaliteta zvuka preko mini zvucnike od TV-a nego izravno preko 3.5mm sa integrirane na slusalice od nekih 200kn.
Ja uopce nisam obracao paznju na to jer sam bio zaokupljen podesavanjem softwera od zvucne kartice, a frend se vec odmah bio pozalio kak se cuje ocita razlika u kvaliteti zvuka. I nis stavim sluske da odslusam pa poslije upalim ton na TV s istog youtube videa i bome je otprve bilo razlike tj. cuo sam jasnije zvukove.
Inace ne znam koje su bile slusalice, ali nisu one ni toliko lose kad im je cijena oko 200kn.

Stim da on ima malo stariju verziju Realteka (slagao sam mu komp prije 5 godina, ima amd proc x4 neki 620 itd.) i cak se primjecuje malo bolji zvuk na njegovom TV-u nego kod mene preko integrirane do zvucnike od Logitech x530 putem 3.5mm.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2014., 20:12   #4
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ne možeš to tako usporediti, svaki zvučnik drugačije reproducira, televizori imaju i bass/treble kontrole i boostove i virtual surrounde i koješta. Ali svejedno, ako TV ima bolji zvuk od slušalica, reci frendu da ih baci
Sa slušalicama je uglavnom problem ako su velike impedancije. Pojednostavljeno, prevelik su otpor za pojačalce koje bi ga trebalo tjerati, nisu dobro pogođeni i tako to... međutoa do tog problema dolazi kad se koriste skupe i ajmo reći audiofilske slušalice. Ove sa polica prosječnih trgovina mogu biti samo loše, ograničenog spektra, male osjetljivosti... itd.

Zvuk sa tvoje matične bi trebao biti sasvim ok za prosječnu upotrebu. Konkretniji problem je što vam ne valjaju metode usporedbe. Al to je samo moje mišljenje

Nego, ako ne možeš negdje nešto posuditi za usporedbu - kupi taj MUSE pa usporedi i sa slušalicama i sa Logitech zvučnicima. Pod istim uvjetima, sa istom muzikom ili filmom ili čime već, nekoliko puta, nekoliko dana ako treba. Osim toga sve je ostalo nagađanje. A vidim da ima i Xonara po 100-200 kn na njuški... osim toga ne vidim ništa jeftino a da bi trebalo biti ok.

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 19.08.2014. u 20:23.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2014., 15:57   #5
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Ma ne, ocu reci da je zvuk na tv cisci nego na sluskama, a one brojne efekte koje ima tv neracunam ako zvukovi nisu jasni.
Zato sam prepostavljao da tv ima bolji dac pretvarac.

A kupovati xonar zvucnu po njuskalama mene je strah da nekupim macka u vreci jer neznam zasto ju prodaje. Tak je moj prijatelj pokupovao komponente racunala po njuskalima i skoro pol toga mu nije radilo. Ak kupim neispravnu, a majmun se vise nejavlja na broj onda se mogu samo vragu zalit.
Dosada sam uvijek kupovao novo jer nove stvari imaju granaciju i imam se komu zalit. Kad bi kupovao od provjerenog trgovca onda "nema problema".
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2014., 09:05   #6
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Pogledao sam cijene zvucnih kartica xonar na njuskalu, samo jedan nudi za 100kn bez postarine, taj je Bogu iza nogu. A postarina je skoro 50kn i eto ti 150kn. Dok drugi nude za 150kn isto bez postarine ili samo jedan je u Zagrebu pa bi mogli razmijeniti novac-roba putem ruke. Samo dvojica imaju garanciju, a ostali nemaju.

E sad nova dode 209kn s tri godine jamstva kod extreme digital.
I kak se onda uopce isplati kupovati zvucnu preko njuskala za 50-60kn razlike kod najjeftinijeg trgovca, dok kod ostalih nebi bila razlika veca od 10-20kn ?
I jos ktomu ne znas sta kupujes gledajuci na kakve ljude mos naletijeti.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2014., 09:15   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Da, to je istina, naši oglasnici uglavnom imaju sulude cijene. I kolega i ja smo recimo kupovali grafičke nedavno, i zaključili da ćemo uzeti nove. Jer su polovne jeftinije cca 10-15% nego nove u trgovini a šta mi znači 150-200 kn ako ionako iskrcavam preko 1000 kn... nek vam budu onda.

Ali za Xonare nisam gledao u trgovinama. Za cca 200 kn mislim da se isplati više od kojekakvih polurješenja. Iako je i to "entry level", ali ako baš misliš da treba i hoćeš usporediti...

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 21.08.2014. u 09:21.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 27.10.2014., 01:29   #8
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Da, to je istina, naši oglasnici uglavnom imaju sulude cijene. I kolega i ja smo recimo kupovali grafičke nedavno, i zaključili da ćemo uzeti nove. Jer su polovne jeftinije cca 10-15% nego nove u trgovini a šta mi znači 150-200 kn ako ionako iskrcavam preko 1000 kn... nek vam budu onda.

Ali za Xonare nisam gledao u trgovinama. Za cca 200 kn mislim da se isplati više od kojekakvih polurješenja. Iako je i to "entry level", ali ako baš misliš da treba i hoćeš usporediti...
Nije me bilo dugo na forumu jer su me stisnuli ispitni rokovi i sad mi je ostao još samo završni rad da završim sa studiranjem.

E sad da se vratimo na temu, imaš pravo za taj Xonar za 200kn je "entry level" jer je gore C medijin chip (C-Media CMI8786 High-Definition Sound Processor (Max. 96KHz/24bit)).
To je tek nešto bolje od HD Realtek sa matične tako da vjerojatno neću niti primjetiti razliku.
Čak i ta zvučna nereproducira 192khz/24bit kao integrirana HD Realtek zvučna, tako da to neću uzimati jer nema smisla.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2014., 08:39   #9
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Nije to baš tako jednostavno. Taj C-medijin čip je zapraf vrlo dobar, možeš ga naći i u vrlo cijenjenim Auzentechovima i štajaznam... druga stvar je kako je implementiran i kakvi su D/A pretvarači i pojačala. Za pretpostaviti je da je cijeli taj lanac bolje odrađen nego onbard... ali to je samo pretpostavka. Onboard rješenja su sve kvalitetnija. A to što nam je C-media najpoznatija po dnu ponude od prije 10-15 godina je neki drugi problem...

A i te brojke 96/24 - to je sve upsample ako ne koristiš blu-ray (ripove) kao izvor zvuka. Sjeti se da je standardni audio CD 44,1/16, dakle i mp3 ili bilo koji drugi format iz toga.

No na kraju krajeva, pitanje je da li bi našao razliku i u direktnoj usporedbi slušanjem i jasno znao reći ovo je X a ovo je Y.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2014., 13:35   #10
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Ne znam bi li uopce primjetio razliku jer ovaj Realtek alc 892 nije obican nego hd verzija, a ova zvucna kartica pak kosta malo preko 200kn s c-media chipom.
Da mi to nebu bio bacen novac.

A kako pojacalo radi, pitam radi slusalice jel dovoljno jako da pogoni sluske ?
Imam taj Realtek i na njemu se slabo cuje zvuk na sluskama gotovo neupotrebljivo za tise tonove koje onda nemos pojacat jer je vec na 100%. I onda improviziram sa DTK zvucnikom koji ima malo pojacalo i utor za slusalice, jedino tak se onda bolje cuje. Al zvuk onda nije bas cist.
DANCI je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na