Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2015., 16:59   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,689
Synology DiskStation DS215j – zadnji trzaj ARM-a u SOHO klasi?

Bruno je testirao Synology DiskStation DS215j.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 19:11   #2
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Mislio sam da je autor možda malo prezahtjevan što se tiče hardverskih specifikacija dok nisam vidio cijenu.

Zašto zadnj trzaj ARM-a? Postoje jači ARM procesori koji bi odradili zadaću bez problema.
cccp je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2015., 19:27   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Zašto zadnj trzaj ARM-a?
Zato sto na trzistu imas x86 procesora koji rade jako ruzne stvari s bilo kojim ARM-om a kostaju jednake novce.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 19:54   #4
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Evo ovdje

http://www.phoronix.com/scan.php?pag..._preview&num=2

ima ponešto testova arm vs x86 pod Linuxom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 20:01   #5
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Zato sto na trzistu imas x86 procesora koji rade jako ruzne stvari s bilo kojim ARM-om a kostaju jednake novce.
Misliš na baš ovaj segment uređaja ili generalno?
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 20:15   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Evo ovdje

http://www.phoronix.com/scan.php?pag..._preview&num=2

ima ponešto testova arm vs x86 pod Linuxom
"Testovi" su mu do jaja - razliciti OS, razliciti kernel, i onda jos kao coup de grâce - SciMark po kojemu je dual core E8500 DUPLO brzi nego desetorojezgreni (20 s HT-om) E5-2670 v2.

Daleko od toga da Tegra nije mocna igracka, ali i dalje ARM ima jako usku primjenu usporedjujes li ga s x86 jezgrom.

md RAID je jedna od njih gdje ARM nema sto traziti.

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Misliš na baš ovaj segment uređaja ili generalno?
Cjenovno, generalno.

Ako me pitas postoje li NAS-ovi iste cijene s x86 procesorom - ne znam, nazalost. :/ Vrlo vjerojatno ne; no tome definitivno nije razlog cijena CPU-a.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 20:25   #7
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
"Testovi" su mu do jaja - razliciti OS, razliciti kernel, i onda jos kao coup de grâce - SciMark po kojemu je dual core E8500 DUPLO brzi nego desetorojezgreni (20 s HT-om) E5-2670 v2.

Daleko od toga da Tegra nije mocna igracka, ali i dalje ARM ima jako usku primjenu usporedjujes li ga s x86 jezgrom.

md RAID je jedna od njih gdje ARM nema sto traziti.

Cjenovno, generalno.

Ako me pitas postoje li NAS-ovi iste cijene s x86 procesorom - ne znam, nazalost. :/ Vrlo vjerojatno ne; no tome definitivno nije razlog cijena CPU-a.
Scimark FAQ:

"Are the SciMark kernels multithreaded?

No. SciMark 2.0 focuses on single-processor performance. Multithreaded kernels may be included in future versions.
"


Što se NAS-ova tiče, tu cijena hardvera još najmanje dolazi do izražaja, više naplaćuju ime i upotrebiljivost, zato
se po meni uvijek više isplati sam nešto složiti
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 21:06   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Scimark FAQ:

"Are the SciMark kernels multithreaded?

No. SciMark 2.0 focuses on single-processor performance. Multithreaded kernels may be included in future versions.
"
Jos gore!

Citiraj:
Što se NAS-ova tiče, tu cijena hardvera još najmanje dolazi do izražaja, više naplaćuju ime i upotrebiljivost, zato
se po meni uvijek više isplati sam nešto složiti
Cuj, cinjenica je da ovo cudo koliko god imalo shrotan hardver, zahtijeva sramno malen napor za veliku komociju.

Treba ti doslovce 30 sekundi da ubacis diskove i pokrenes NAS i jos 5 minuta za osnovnu konfiguraciju.

Realno, da si vrlo ispraksiran i imas znanje, za sloziti takvu pricu (hardver + instalacija i konfiguracija sustava + konfiguracija mreze, shareova i ostalog) ti treba sasvim fini radni dan.

Uredjaj je zaista prekrcan svakakvim featureovima, bilo da zelis sloziti iSCSI target za tri klika ili podignuti TFTP server na portu po zelji, dignuti cloud prema vani ili jednostavno stisati ventilator jer ti je buka prevelika.

Vrijedi li to 1.500 kn? Iskreno, da, jer ti samu implementaciju tako slozenog stroja bilo koji sistem integrator, pa makar to bio i mali Perica iz haustora (koji gotovo sigurno to ne zna a i tesko bi pratio Google upute), naplatio barem duplo vise.

To sto je cinjenica kako 99% korisnika koji tovare p0rn na eksternu USB 3.0 ladicu to ne treba je drugi par rukava. Ovakav hardver, s druge strane, ce se i s priucenim informaticarom/hakerom u manjem uredu sjajno snaci!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2015., 22:41   #9
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Razumljiva je cijena samog NAS-a jer to je sinology i komfor će uvijek koštati, ali upravo zato su mogli za par posto još dignuti cijenu jer ljudi koji ga žele kupiti znaju što to je i tih par posto skuplje cijene u tom slučaju nebi bio dealbreaker. Synology bi naplatio svoj komfor a end user bi dobio kvalitetniji proizvod. Neda mi se sad tražit, ali ako su koristili taj procesor u nekom/nekim prijašnjim modelima onda je ovo možda bilo rješavanje nekakvih preostalih zaliha i slično.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2015., 09:03   #10
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor Bruno
Od podržanih RAID polja baziranih na Linux md softverskom RAID-u su JBOD, RAID 0, RAID 1 i Synology Hybrid RAID. Kako nismo fanovi softverskog RAID-a uopće, samo kratko o zadnjem navedenom – radi se o Synologyjevoj “tehnologiji” koja omogućuje “pametno” raspoređivanje prostora unutar RAID polja za korisnike koji, unatoč tome što je cjelokupan softver simplificiran do najveće moguće mjere, razmišljati “još” i o RAID polju kojeg žele koristiti. Nije, doduše, jasno čemu ta opcija u ovom konkretnom modelu obzirom da joj je efekt isti kao i kod RAID1 polja.
Mislim da se softwerski RAID koristi u svim Synology NAS-evima bez obzira na klasu. SHR kao takav nije podržan na niti jednom hardverskom kontroleru.

Jedina prednost SHR s dva diska u odnosu na RAID1 je evenutalni kasniji upgrade. Napravi se SHR s dva 4TB diska i kasnije se poprilično lako (u teoriji) stvar upgradea u 2x6TB varijantu. Kod RAID1 potrebno je rasturiti polje.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2015., 09:33   #11
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,689
Javili su nam iz TecomTradea kako je ADM je jučer spustio cijenu na 1.435,99 kn s PDV-om.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 09:26   #12
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 893
Moze li se ovaj uredjaj normalno koristiti kao kucno multimedijsko srediste (filmovi, glazba, foto). Znaci povlacenje s njega full hd na media player, povremeno spajanje preko mobitela i sl...? Posto u ovom cjenovnom rangu nema nista slicno a da valja, onda bas i nema nekog izbora
Kako to ide s tim raid poljima kog Synology-ja? Ono sto ja zelim je staviti jedan 4TB hdd i jedan 2TB. Nisu mi potrebna nikakva polja vec samo prostor, posto za sve imam backup. Mogu li 4 i 2 TB ici zajedno u njega ili..?
Ukratko, isplati li se kupiti ga, instalirati i jednostavno zaborati na njega...da izvrsava zadano bez problema i bez stalno nekakvog cackanja i namjestanja?

Zadnje izmijenjeno od: robee. 25.01.2015. u 09:34.
robee je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 10:33   #13
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor robee Pregled postova
Moze li se ovaj uredjaj normalno koristiti kao kucno multimedijsko srediste (filmovi, glazba, foto). Znaci povlacenje s njega full hd na media player, povremeno spajanje preko mobitela i sl...? Posto u ovom cjenovnom rangu nema nista slicno a da valja, onda bas i nema nekog izbora
Kako to ide s tim raid poljima kog Synology-ja? Ono sto ja zelim je staviti jedan 4TB hdd i jedan 2TB. Nisu mi potrebna nikakva polja vec samo prostor, posto za sve imam backup. Mogu li 4 i 2 TB ici zajedno u njega ili..?
Ukratko, isplati li se kupiti ga, instalirati i jednostavno zaborati na njega...da izvrsava zadano bez problema i bez stalno nekakvog cackanja i namjestanja?
Odgovor je na sve potvrdan.
Ja sam ga kupio upravo zbog toga + torrenti i jednostavno sam zaboravio na njega, imao sam prije dlink 320 koji je bio star i ovo je 100 puta bolje i brze u svim pogledima.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 10:40   #14
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 893
Eh da, torente sam zaboravio
Hvala, takav odgovor mi je trebao, posto mi je stvarno vec dosta trazenja i citanja...
Sada idemo rijesiti nekakav media player koji ce se ponasati isto kao i ovaj synology. Mozda bi to mogao biti novi Minix z64
robee je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 10:50   #15
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Ja ga otprilike koristim tako kao i ti,sve to podržava najnormalnije, i više.
Prije sam imao htpc iz kućne radinosti, pa maltretiranja sa time, stalno neka čačkanja...

Uzeo Tvix s2 duo prije 4 do 5 godina kao media player, nakon toga synology, radi sve ko podmazano.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 11:01   #16
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,319
Citiraj:
Autor robee Pregled postova
Eh da, torente sam zaboravio
Hvala, takav odgovor mi je trebao, posto mi je stvarno vec dosta trazenja i citanja...
Sada idemo rijesiti nekakav media player koji ce se ponasati isto kao i ovaj synology. Mozda bi to mogao biti novi Minix z64
Gle nas nije bas tak slab da ne radi dobro (ak si citao onda znas kakav je 214se ) ovisi za kaj ces ga koristit, za ovo kaj si napisao sve ce radit brzo i glatko, a poanta svega bar kod mene je da radi 24-7 i da malo trosi, a tako i je.
Prosli dlink mi nije nikak legao, prespor, falilo je dodatnih opcije, iako kad sam ga uzeo podesio sam ga u 10 min i radio je bez problema.
215 nije jeftin al nakon zujanja po izborniku stvarno vrijedi tih par kn vise.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 11:20   #17
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 893
Citiraj:
Autor Mikeyy Pregled postova
Ja ga otprilike koristim tako kao i ti,sve to podržava najnormalnije, i više.
Prije sam imao htpc iz kućne radinosti, pa maltretiranja sa time, stalno neka čačkanja...

Uzeo Tvix s2 duo prije 4 do 5 godina kao media player, nakon toga synology, radi sve ko podmazano.
Imao sam i ja htpc ali vrisnuo mi je IR modul od iMon daljinca, tako da sam sada u potrazi za playerom koji moze gurati kodi, posto njega koristim od samog pocetka. Naravno player koji nema na sebi android, posto jednostavno zelim sistem izvali se i pritisni play gumb
Sorry na malo off...
Super za 215...idem da naruciti
robee je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 11:31   #18
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Citiraj:
Autor robee Pregled postova
Imao sam i ja htpc ali vrisnuo mi je IR modul od iMon daljinca, tako da sam sada u potrazi za playerom koji moze gurati kodi, posto njega koristim od samog pocetka. Naravno player koji nema na sebi android, posto jednostavno zelim sistem izvali se i pritisni play gumb
Sorry na malo off...
Super za 215...idem da naruciti
Sve mi jasno, i ja sam ljenčina ko ti tvix ima daljinski
Tada su bili populani tvix, meediater ili kako se već piše i slično. Svi su dolazili sa daljinskim i čitali sve živo od formata. Vjerovatno sada postoje neke nove generacije sličnih uređaja, nisam gledao otkako sam kupio ovaj...

Za Kodi ti treba neka linux/win inačica playera ili?
Svakako napiši ukoliko nađeš šta dobro. Možda je tako dobro da je vrijeme za zamijeniti player.
Mikeyy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2015., 11:52   #19
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
ja osobno imam zyxell NSA320 i full zadovoljan
torrenti rade, FTP radi (imamo wifi mrežu, pa ekipa cucla 24/7)
samba share, android tv sa kodi aka xbmc worka super, sve leti
ip kamere spojene na taj nas, šalju ako nešto vide, itunes baza, php SQL baza zbog kodija
2 diska unutra i 2 na usb NTFS i sve radi cakum pakum

Jedino si gruntam kako ču u budučnosti upiknut veče diskove sad imam unutra 1TB + 512GB (usb 512GB + 512GB)
Kako ču to bezbolno preselit? ??
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na