Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.02.2015., 21:33   #481
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Glupa mačka
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 17:28   #482
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Pitanjce - kupio sam (prijenosni) HDD u svijetu medija (došlo dostavnom na kućnu adresu) i papir od garancije nije ovjeren niti je napisan datum kupnje, ama baš ništ.

Na jamstvenom listu piše: MICROLINE, model/ser. br., datum prodaje, prodavatelj. Jamstveni rok je 24 mjeseca od dana kupnje...

Što sad, u slučaju nekakvog kvara ne daj Bože po ovome nemam pravo na nikakvu garanciju, wtf?!
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.03.2015., 17:29   #483
Laszlo
Premium
Moj komp
 
Laszlo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 321
Imas, bitan ti je racun, garantni list ne moras niti predavati kod reklamacije/garancije
Laszlo je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2015., 18:13   #484
Remixer
Premium
Moj komp
 
Remixer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Irska
Postovi: 1,142
Citiraj:
Autor Laszlo Pregled postova
Imas, bitan ti je racun, garantni list ne moras niti predavati kod reklamacije/garancije
Aha, onda dobro, jer na računu je sve OK
Hvala.
__________________
http://img845.imageshack.us/img845/7167/croatia240animatedflagg.gif
Remixer je offline   Reply With Quote
Staro 20.03.2015., 22:26   #485
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 539
postoje li eksterni hdd-ovi sa 2+ usb portova. dakle spojio bi jedan na pc, drugi na tv, treći izlaz na receiver za snimanje .. ili se to može riješiti nekakvim usb splitterom? (iako sve što sam na googlu našao pod tim pojmom nije ono što trebam)
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 15:44   #486
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Može preporuka za hdd koji bi služio isključivo za backup? Dvojim između 4TB do 6TB, jer kad se usporede cijene GB je jeftiniji u 4TB, ali opet danas sutra će mi 4TB biti malo.

Tako da imam ove opcije:

1. Uzeti 2 HDD od 4TB, ali onda mi treba i docking station? Svaki savjet tu je dobrodošao, jer do sada nisam imao iskustva sa docking stationima.

2. Uzeti posebno unutarnji HDD od 5 ili 6 TB, a posebno kućište.
Koje HDD i koje kućište bi mi preporučili?

Disk će biti korišten kao storage trenutnog HDD, te ga ne mislim koristiti često (kad napravim backup, eventualno par puta, doslovno 2-3 puta, mjesečno ću ga koristiti). Naravno što duža garancija je plus, jer je cilj da ovaj disk koji uzmem bude dugotrajan.

Zadnje izmijenjeno od: Id10t. 21.04.2015. u 16:23.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 21:47   #487
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Docking station je ok rješenje, posebno ako trebaš često mijenjati diskove.
Za backup je možda sigurnije klasično ext.kućište da smanjiš rizik od fizičkog oštećenja prilikom stavljanja/vađenja diskova.

Imam dva i rade ok, jedan stariji IcyBox (kao na linku, ali USB2.0)
http://www.raidsonic.de/de/products/..._objectID=6819
i noviji Orico 6518SUS3
http://www.oricoonline.us/list.aspx?pid=2

Za oba sam htio da imaju i eSATA pa da mogu na brzinu dignuti i OS (npr. Windowse bez hakeraja ne možeš instalirati na USB disk), a u vrijeme USB2.0 je i samo kopiranje bilo bitno brže.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 22:16   #488
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Hvala linkovima i savjetu.

Razmišljam si o docking stationu čisto iz nekih dugoročnih razloga te i slučaja ako bih si kupio npr 2 diska od 4 TB.

Pa ako netko ima od 4, 5 i 6 TB HDD za preporučiti , eksterni i interni?

Da li bi mi HDD za NAS sustave mogao biti rješenje? Ili da se držim izbora tipa WD Green (znam što mislite, ali Green je za storage, kao što bi bila namjera mom disku), Toshibe Stor.E, itd., znači nekih "standardnih" diskova kod nas?
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 22:37   #489
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Što se tiče dileme oko diskova ja bih prije uzeo 2 x 4TB, ne samo zbog Fate .
Dva fizička uređaja su ipak nešto sigurnija a one najvažnije podatke (kojih vjerojatno nema baš 4TB) bi onda "mirrorirao" i na taj drugi. Pouzdanog diska nema, možeš ga dobiti neispravnog, može izdahnuti za 2 dana, 2 mjeseca ili 2 godine ... ja bi gledao garanciju i odnos Kn/GB. Nemam ni jedan od NAS diskova (WD-ova Red serija ili Seagateova NAS) pa ne mogu reći da li ima neke osjetne razlike u odnosu na obične.

Imam čitavo jato Barracuda, (Seagate ST2000DM001 i ST3000DM001) i rade ok, brzi, tihi i hladni, pa pretpostavljam da ni 4 TB verzije nisu ništa lošije.
(sad sam pogledao pa da dopunim: Seagate ima i novu Archive seriju sa 5, 6 i 8TB diskovima).
WD-a nešto manje, mislim da je zadnji bio Green 20EARS/EADS i isto rade ok, pa mi se flejmanje oko brandova čini besmislenim.

Zadnje izmijenjeno od: Max Rockatansky. 21.04.2015. u 22:47.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Staro 22.04.2015., 09:21   #490
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Tako sam nekako i mislio. Isto sam do sada imao iskustva sa par tvrtki i dosad nisam imao problema. Čitajući po netu može se doći do raznih istraživanja koja upravo kažu što i ti, da postoje okolnosti gdje disk izdahne, neovisno o proizvođaču.
Id10t je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.04.2015., 09:42   #491
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Najbolji ti je backup dupli backup, ali preko dva različita divajsa. Naprimjer na eksterni disk i na drugo računalo.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2015., 16:57   #492
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Kad sam si malo razmislio, mislim da će odluka pasti na 5 TB, što iz financijskih razloga, što iz praktičnih razloga (sav backup je na jednom mjestu - ovo je drugi backup, da se razumijemo ).

Sad, stanje je ovako ili se uzima Toshiba (http://www.nabava.net/vanjski-ekster...-5tb__11784601) ili se uzima WD (http://www.nabava.net/cvrsti-diskovi...-sata__6798871) sa ladicom/kućištem.

Iskustva, savjeti, bolji prijedlozi?

Zadnje izmijenjeno od: Id10t. 23.04.2015. u 17:13.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2015., 19:12   #493
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Rađe druga kombinacija hdd + "ladica", lakše je spasit stvar ako crkne konverter.
Recimo ovu > http://www.links.hr/?naziv=eksterno-...kl=051.619.025
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2015., 20:24   #494
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Što postoji neki problem kod Toshibe sa mijenjanjem kućišta/ladice?

Jer ako da, onda definitivno otpada iz utrke, jer do sada nisam imao problema sa HDD i mijenjanjem kućišta/ladice.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2015., 20:29   #495
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Čim je "gotovi proizvod" pitanje je jel možeš rastaviti (ako bude trebalo) + u zadnje vrijeme toshiba ima očajne hdd - ove (rade oni ali su loših karakteristika).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2015., 20:46   #496
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Hvala na savjetu, onda se klonim Toshibe.

Njihove HDD još nisam imao, pa sam mislio probati. Mada mi je dosta važno da ovaj HDD koji ću uzeti bude dugotrajan (to je lutrija sa bilo kojim HDD), ali sam naišao već par linkova gdje se ljudi žale na zagrijavanje i ponekad čudne zvukove iz kućišta/ladice i ovo što si spomenuo da u zadnje vrijeme imaju očajne HDD onda ću ga zaobići.

Uvijek je moguće da ljudi krivo koriste HDD, kao što sam čuo za WD Green. Naime, disk je idealan za arhiviranje (storage ), ali su ga neki zamislili koristiti, radi niske cijene , kao sistemski HDD i sad se žale kako je loš.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2015., 13:34   #497
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 09:26   #498
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Izgleda mi fenomenalno. Najradije bi sad ubo sebi jedan za backup laptopa i desktopa. Ako imaš $299 negdje na lageru slobodno si ga kupi pa javi jel valja. Na bajke oko pouzdanosti i nepouzdanosti slobodno zaboravi. Imao sam preko 20 WD, 4 Seagate i 2 Hitachi diska, a trenutno koristim 2 WD i 1 Seagate hibridni. Nikada mi ništa nije crklo ili bacalo error. Najbitnije je da imaš sreće jer svi proizvođači izbacuju škart primjerke diskovlja, zakon velikih brojeva. Tu ti je po meni jako bitna karma. Ako si pakšu kroz život "Bog diskovlja" će da te kazni, a ako si lega sve će da radi genijalno. Iznimke naravno uvijek postoje, ali generalno, bez sreće si u banani.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 12:02   #499
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Citiraj:
Autor Id10t Pregled postova
Superica. Osim jedne stvari: "Single storage". Znam, znam, pere me paranoja...

@Id10t: Ja sam imao sreće pa sam našao INTERNU ladicu:
http://www.edigital.hr/dock-station-...&partner=10001

Backup mi ide na WD Duo RAID e-SATA disk (2*1TB) i Seagate/Samsung M3 1TB.
No, ja važnih podataka imam oko 450MB, pa mi nije sila za većim diskovima.
Također imam vanjski combo (3,5" i 2,5" diskovi) plug-in dock
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 13:45   #500
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
Izgleda mi fenomenalno. Najradije bi sad ubo sebi jedan za backup laptopa i desktopa. Ako imaš $299 negdje na lageru slobodno si ga kupi pa javi jel valja. Na bajke oko pouzdanosti i nepouzdanosti slobodno zaboravi. Imao sam preko 20 WD, 4 Seagate i 2 Hitachi diska, a trenutno koristim 2 WD i 1 Seagate hibridni. Nikada mi ništa nije crklo ili bacalo error. Najbitnije je da imaš sreće jer svi proizvođači izbacuju škart primjerke diskovlja, zakon velikih brojeva. Tu ti je po meni jako bitna karma. Ako si pakšu kroz život "Bog diskovlja" će da te kazni, a ako si lega sve će da radi genijalno. Iznimke naravno uvijek postoje, ali generalno, bez sreće si u banani.
Najviše me brine dostava tj. da se ne bi disk "razmrdao" prilikom dostave.
Je li vrijedi da ako je oprema iz EU da se ne placa carina?

Citiraj:
Autor Bodisson Pregled postova
Superica. Osim jedne stvari: "Single storage". Znam, znam, pere me paranoja...

@Id10t: Ja sam imao sreće pa sam našao INTERNU ladicu:
http://www.edigital.hr/dock-station-...&partner=10001

Backup mi ide na WD Duo RAID e-SATA disk (2*1TB) i Seagate/Samsung M3 1TB.
No, ja važnih podataka imam oko 450MB, pa mi nije sila za većim diskovima.
Također imam vanjski combo (3,5" i 2,5" diskovi) plug-in dock
Odlicna je ladica, hvala na prijedlogu. Kod mene je malo drugacije, ja imam oko 3TB, ali isto tako pazim na to "single storage", imam u planu disk gdje ce biti oni najbitnije stvari, te jedan veci gdje bih stavio te bitne stvari (opet) i stavljao novije datoteke.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 14:46   #501
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Citiraj:
Autor Id10t Pregled postova
Najviše me brine dostava tj. da se ne bi disk "razmrdao" prilikom dostave.
Je li vrijedi da ako je oprema iz EU da se ne placa carina?
A kako misliš da isti takav HDD dođe do naših dućana? :-)

Kod kupnje iz EU zemalja plaćaš jedino razliku u porezu ako stvari uzimaš iz zemlje gdje je porez manji od našeg PDV-a, ali to NISAM SIGURAN, no bolje da napomenem pa da me netko ispravi nego da nitko ni ne spomene.

Carine nema.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 16:04   #502
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Citiraj:
Autor Id10t Pregled postova
Odlicna je ladica, hvala na prijedlogu.
Ja je imam preko 3 godine (kupljena je kod drugog dobavljača), no upozorenje: jako je osjetljiva na kvalitetu kablova! Preporuka: kupi nove, kvalitetne kablove za nju. Naravno, ukoliko se odlučiš za takvo rješenje...

U svojoj vrtim (zadnje 2 godine) Seagate Barracudu 2TB...
Bodisson je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 21:45   #503
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Citiraj:
Autor The Man Pregled postova
A kako misliš da isti takav HDD dođe do naših dućana? :-)

Kod kupnje iz EU zemalja plaćaš jedino razliku u porezu ako stvari uzimaš iz zemlje gdje je porez manji od našeg PDV-a, ali to NISAM SIGURAN, no bolje da napomenem pa da me netko ispravi nego da nitko ni ne spomene.

Carine nema.

Ipak mislim da je puno bolje očuvana pošiljka HDD koja ide preko dobavljača do izloga nego što je rukovanje jednog HDD od strane naše pošte ili neke kurirske službe.

Oduvijek sam skeptičan prema kupovini tako osjetljive opreme preko neta upravo iz razloga da se radi lošeg rukovanja ne uništi oprema.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 22:07   #504
wooden
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: hr
Postovi: 804
Citiraj:
Autor Id10t Pregled postova
Ipak mislim da je puno bolje očuvana pošiljka HDD koja ide preko dobavljača do izloga nego što je rukovanje jednog HDD od strane naše pošte ili neke kurirske službe.

Oduvijek sam skeptičan prema kupovini tako osjetljive opreme preko neta upravo iz razloga da se radi lošeg rukovanja ne uništi oprema.
Ajmo se uozbiljit, nećeš biti prvi čovjek na svijetu koji je kupio HDD preko neta.

Valjda ti je jasno da je svaka komponenta osjetljiva (ne samo HDD) i da se svaka komponenta propisno zapakira, neće dostavljač gurnuti goli HDD sebi pod noge.

Taman i da nešto bude s određenom komponentom kad ti stigne, postoji jamstvo, zato je i izmišljeno.
__________________
...
wooden je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2015., 23:58   #505
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Kad bi ti znao kako sam znao dobiti stvari (od osjetljivih do manje osjetljivih) zapakirane te kako sam vidio zaposlenike (pošte i kurirskih službi) kako rukuju sa istima i ti bi imao bojazan po ovome pitanju.

Jer, neka platim HDD 2500 kuna i dobijem eksterni hard koji nakon nekog vremena moram mijenjati te kome da se obratim sa jamstvom? Našim tvrtkama koje se znaju izvlačiti i uz račune?
Da tvrdim kako mi je dostavljač loše rukovao sa opremom?

Mislim kako ti je dobro poznata problematika, a na kraju se svodi na jednostavnu stvar, da li se nekome isplati uzeti nešto jeftinije preko neta te u slučaju kvara naganja "sto vragova" ili čeka da ovdje kupi HDD za 100-200 kuna više?

Što se tiče ovoga HDD od 8TB, za sada nema pozitivnih informacija kako će isti uskoro biti ponuđen u RH, nažalost.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2015., 05:12   #506
The Man
Premium
 
The Man's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Agram
Postovi: 1,096
Kontaktiraj uvoznike koji su ujedno i maloprodaja (Links, Mikronis i slična ekipa...) pa pitaj kad i za kuliko bu došel. Links će to vjerojatno naručivat jer oni vole imati sva nova čuda tehnike u ponudi, pošto briju da su tekno lideri na sceni i te sheme. Telefon u ruke i zovi ili natipkaj mail pa ga pošalji na više adresa.
__________________
I LIKE TO WALK ALONG THE BEACH WITH A RAGING HARD ON. IT'S FUNNY TO SEE THE REACTIONS.

The Man je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2015., 08:58   #507
Id10t
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: ispod mosta
Postovi: 30
Već obavljeno i kao što si rekao jedino tko bi se upustio u nabavu je Links, ostali su pomalo nezainteresirani tj. kao dobavljači ne žele to uvoziti.

Nikada nisam vidio da jedna tvrtka tj. dobavljač na takav način oblikuje rad drugoj firmi. Čovjek je nekako pod dojmom da tvrtka zatraži od dobavljača opremu, a ne da ti dobavljač određuje što i kada ćeš ti prodavati.

Ako bude promjena, obavijestit ću vas tu.

Usput, ima tko kakvu stranicu iz EU koju može preporučiti za kupnju HDD?

Zadnje izmijenjeno od: Id10t. 30.04.2015. u 09:26.
Id10t je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2015., 16:29   #508
camil1950
N00B
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: Split
Postovi: 56
Moze preporuka nekog eksternog diska na kojem bih vrtio secondary OS za potrebe ukućana od nekih 500GB?
__________________
When I wrote this, only God and I understood what I was doing. Now, God only knows
camil1950 je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 08:05   #509
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,307
Koji bi to bio OS? Ne možeš vrtiti winse na externom disku.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 08:44   #510
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,085
Ak je eSata zakaj ne :-)
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na