Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.09.2023., 21:11   #1
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Pravno-Građevinski Savjet?

Pozdrav ekipa

Ako tu na forumu ima geodeta, statičara i/ili pravnika, volio bih čuti vaše mišljenje prije nego što se upustim u mutne vode.

Naime, priča je sljedeća - živim u Zagrebu, u maloj stambenoj zgradi od 10 jedinica (stanova) po ulazu, a imamo dva ulaza/stubišta na istoj adresi. Dakle, 2x 10 stanova ukupno za cijelu zgradu.

Volio bih reći da problemi počinju nakon Zagrebačkog potresa 2020. ali u stvarnosti problemi su već BILI tu davno prije, potres ih je samo naglasio i bacio u prvi plan. Zgrada tone ... točnije njezina sjeverna strana tone, a od nakon potresa pukotine su se počele znatno javljati i "spuštaju" se prozori i vrata do te mjere da se recimo stara drvena vrata od zatvorenog balkona više ni ne mogu zatvoriti, a nov (6 godina star) PVC prozor počinje zapinjati kod otvaranja i zatvaranja, i vidljivo odstoji od prozora nasuprot, jasno se vidi kako je gore razmak cca 1cm, a kako ide dolje razmak između dva krila sve je širi (cca 2.5cm pri dnu)

I tu dolazimo do problema - razgovarao sam danas sa predstavnikom, mladim ljudima koji su nedavno preuzeli položaj i obećavali sve što se moglo obećati, da bi mi danas čovjek (kad sam ga suprostavio nezgodnim pitanjima) ljuto i bezobrazno odgovorio kako nemaju planova popravljati zgradu, jer strukturalni radovi PREVIŠE KOŠTAJU.

A sad ono najbolje ... na pitanje TKO bude platio štetu ako recimo pukne zid, ili popucaju stakla, ili stolarija on mi odgovori "Tko ... pa valjda vi, a tko drugi?!"

Nisam imao volje ulaziti u raspravu sa istim, ali više mi je puta rečeno i objašnjeno kako su vlasnici stanova dužni voditi brigu samo i ISJLJUČIVO o onome što je UNUTAR naših stambenih jedinica. Dakle, pregradni zidovi, namještaj, plafon i pod. Dok su strukturalne lokacije (zajedničke prostorije, nosivi fasadni zidovi, stubišta, itd) u domeni zgrade i kao takve popravljaju se iz zajedničkog fonda zgrade a NE pojedinačnih stanara.

Pa bih evo volio čuti drugo mišljenje od nekog tko je upoznat sa zakonom ... što bi se dogodilo da ne daj bože dođe do još jednog potresa (bilo jačeg ili slabijeg) i da se zid uruši - tko bi za ovo bio kriv, i tko bi morao snositi štetu za popravak svih stakala i stolarije - ja ili zgrada?
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2023., 21:31   #2
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Ako zgrada nema para na računu.... a vjerojatno nema... Odgovor znaš.
Lika091 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.09.2023., 21:47   #3
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,984
Pitanje je tko je to "zgrada"? Zgrada si ti

Točnije imaš suvlasnički udio u zgradi, valjda plaćate pričuvu i imate nekakvu firmu koja upravlja zgradom (GSKG npr.)
Vi predstavnika stanara kao suvlasnici samo ovlašćujete da u vaše ime sklapa ugovore, bira izvođače, ovjerava račune itd.itd.
Predstavnik stanara ne donosi odluke umjesto vas, oko toga što će se financirati zajedničkim sredstvima odlučuju suvlasnici, demokratskim principom od 50%+ glasova
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2023., 21:52   #4
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Hvala na odogovorima, ali mislim da me niste razumjeli - ono što me zapravo zanima je sljedeće, da li je zgrada odgovorna sanirati štetu koja prijeti ne samo mojem stanu već i svim stanovima na toj vertikali, mi koji "gledamo" na sjever?

Isto tako postoji li pravna odgovornost za slučaj da recimo ja odlučim NE popravljati štetu? Recimo ... uruši se zid, meni nije ništa osim materijalne štete, ali netko u stanu ispod je ozlijeđen ili strada. Na koga pada odgovornost u tom slučaju, i tko se navodi kao pravni krivac - ja kao stanar ili zgrada, privatna firma koja vodi brigu i predstavnik (predstavnici, bračni par) koji su plaćeni za tu poziciju?

Edit
Isto tako bih vjerojatno trebao napomenuti da (više) nisam osiguran. Skinuo sam osiguranje sa stana još prije godinu, godinu i pol nakon što su mi iz osiguranja velikodušno isplatili cca 2,500 kn odštete za potres u Zagrebu, a bilo je (i još uvijek imam) štete za barem 3, 4 puta više (gletanje svih zidova, optucavanje žbuke, skidanje pločica ... ima toga na gomile)
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2023., 22:09   #5
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,984
Niti ti baš skužio, ne postoji "zgrada". "Zgrada" nema pravnu osobnost.
Kao pozitivan dokaz tome možeš recimo otvoriti svoj e-građanin i sigurno ćeš naći poneku poruku od ministarstva pravosuđa gdje su suvlasnici tvoje zgrade ovršili nekog od neplatiša pričuve. Kao ovrhovoditelj nije navedena "zgrada" nego svi suvlasnici, inicijalima.
Predstavnik stanara nema nikakvu odgovornost takvog tipa jer bi to bilo potpuno suludo i ne znam tko bi pristao biti predstavnik stanara da mu možeš prilijepiti tako nešto
Isto tako, ako meni padne na glavu crijep sa vaše zgrade, neću tužiti predstavnika stanara nego sve vas, probao bi vam uzeti pare sa zajedničkog računa, ali čini mi se da tamo baš i nema puno tako da ću vas onda sve tužiti, i opet ćete u tužbi biti navedeni svi vi kao suvlasnici, kužiš?
Zgrada može sanirati samo ono za što ima para, a o tome koliko para ima i kolika je uopće visina pričuve opet odlučujete vi kao suvlasnici.
Predstavnik ti je rekao realnu situaciju, strukturni radovi takvog tipa su opsežni i skupi a pričuva koju skupljate tako nešto vrlo vjerojatno ne može ni iz bliza pokriti. Možete se dogovoriti da recimo dignete znatno iznos pričuve koju svi plaćate pa dignete kredit (tako se recimo u mojoj zgradi napravilo prije 20-ak godina kad je bio potreban novi krov) za radove.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2023., 22:23   #6
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Niti ti baš skužio, ne postoji "zgrada". "Zgrada" nema pravnu osobnost.
Kao pozitivan dokaz tome možeš recimo otvoriti svoj e-građanin i sigurno ćeš naći poneku poruku od ministarstva pravosuđa gdje su suvlasnici tvoje zgrade ovršili nekog od neplatiša pričuve. Kao ovrhovoditelj nije navedena "zgrada" nego svi suvlasnici, inicijalima.
Predstavnik stanara nema nikakvu odgovornost takvog tipa jer bi to bilo potpuno suludo i ne znam tko bi pristao biti predstavnik stanara da mu možeš prilijepiti tako nešto
Isto tako, ako meni padne na glavu crijep sa vaše zgrade, neću tužiti predstavnika stanara nego sve vas, probao bi vam uzeti pare sa zajedničkog računa, ali čini mi se da tamo baš i nema puno tako da ću vas onda sve tužiti, i opet ćete u tužbi biti navedeni svi vi kao suvlasnici, kužiš?
Zgrada može sanirati samo ono za što ima para, a o tome koliko para ima i kolika je uopće visina pričuve opet odlučujete vi kao suvlasnici.
Predstavnik ti je rekao realnu situaciju, strukturni radovi takvog tipa su opsežni i skupi a pričuva koju skupljate tako nešto vrlo vjerojatno ne može ni iz bliza pokriti. Možete se dogovoriti da recimo dignete znatno iznos pričuve koju svi plaćate pa dignete kredit (tako se recimo u mojoj zgradi napravilo prije 20-ak godina kad je bio potreban novi krov) za radove.
Kužim. Dakle, konkretni odgovor je svi ... ali zapravo nitko (svi budu prebacivali krivnju na onog drugog, i tako u krug, kao i za sve u ovoj državi), a eventualne kazne za građevinske propuste bi išle iz pričuve.

Čovječe... Vrijeme da se preselim izvan Zg
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2023., 22:55   #7
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Trekkie iskren savjet od mene je da prodaš taj stan ASAP i nadjes strukturno zdravu nekretninu. Strukturna ostecenja, pogotovo temelja i propadanja su jako skupa za riješit, i opet upitna,jer su bitni zidovi već popucali. Može se sanirat ali nikad neće biti to "to".
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 00:46   #8
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Trekkie iskren savjet od mene je da prodaš taj stan ASAP i nadjes strukturno zdravu nekretninu. Strukturna ostecenja, pogotovo temelja i propadanja su jako skupa za riješit, i opet upitna,jer su bitni zidovi već popucali. Može se sanirat ali nikad neće biti to "to".
Da mogu, otišao bih sutra ... što je pomalo ironično obzirom da sam i ne tako davne 2015. baš želio (natrag) u ovu zgradu nakon 20 godina odsutnosti.

Ali jbga, cijene nekretnina su napravile svoju štetu, a i sumnjam da bih mogao prodati stan po cijeni za koju bih mogao platiti novi + plus troškove preseljenja. Možda jedino ako dobijem na lutriji...?
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 08:12   #9
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
ako se ne varam, treba biti više od 50% stanara za obnovu zgradu
ako uspiješ skupiti potpise stanara, onda je sve moguće
chief_wolfinjo je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 08:49   #10
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Po ZOV-u (NN 91/96) zgrada je u vlasništvu suvlasnika sukladno njihovim suvlasničkim udjelima.
U Uredbi o održavanju zgrada (NN 64/97) taksativno je navedeno što su sve zajednički dijelovi zgrade.

Kao što su kolege spomenule, u ovom slučaju, troškove sanacije trebaju snositi svi suvlasnici zgrade sukladno suvlasničkim udjelima tj. iz pričuve. Ako na pričuvi nema dosta sredstava za taj zahvat, uzmite kredit kod banke. Kredit ide na zgradu/pričuvu tj. nema zabilježbe na privatnim stanovima. Na osnovu vašeg zahtjeva tj. potrebnog iznosa, površine zgrade, prihoda i rashoda, banka određuje vašu novu pričuvu na način da se iz nje mogu financirati rate kredita i da nešto novaca ostane na računu pričuve. Za zgradu vaše veličine, većina banaka će tražiti 60% suglasnost.

Prvo i osnovnog bi bilo da angažirate neku tvtrku koja se bavi geofizikom da utvrde stanje.
Kada od njih dobite elaborat, morate se obratiti tvrtci koja se bavi sanacijom temelja koja će na osnovi tog elaborata predložiti mjere sanacije i sastaviti troškovnik radova.

Cifra će biti ogromna - ispod 50k nemoj ni računati.

Drugi, duži put bi bio da tužite izvođača, nadzor i tvrtku koja je radila geofiziku prije gradnje zgrade. Izgledi da dobijete nisu povoljni jer je potres uzrok tome, proces će trajati i koštati i upitno je kako će se završiti.

Postoje ti Udruga upravitelja i Udruga suvlasnika pa se možeš njima obratiti.

Iz perspektive upravitelja, moj savjet ti je da prodaš stan i odseliš.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2023., 11:09   #11
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Da mogu, otišao bih sutra ... što je pomalo ironično obzirom da sam i ne tako davne 2015. baš želio (natrag) u ovu zgradu nakon 20 godina odsutnosti.

Ali jbga, cijene nekretnina su napravile svoju štetu, a i sumnjam da bih mogao prodati stan po cijeni za koju bih mogao platiti novi + plus troškove preseljenja. Možda jedino ako dobijem na lutriji...?
Ne znam di je kvart i koja je okvirna prodajna cijena stana, al uvik se može nešto iskombinirat. Ako nisi poslovno vezan za ZG, uvik možeš malo na periferiju, ili u Istru koja i dalje ima relativno povoljnih nekretnina na 10-20min od mora. Teško je to sve, al ne znam, zbog vlastite sigurnosti i sigurnosti obitelji se može svašta učinit.
A sa lutrijom, sritno, siti se nas ako dobiješ
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 11:33   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Vi tu savjetujete prodaju stana, kao da su kupci sljepi? Da ne govorim u situaciji gdje će netko potencijalno htjet dići kredit pa procjena i sl.

S druge strane, ne znam kako to poslije izgleda u potencijaloj parnici gdje novi vlasnik tuži staroga zbog prodaje mačka u vreći i sl.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 12:12   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Ta zgrada neće više nikada biti onakva kakva je bila. Sanacija će učvrstiti tlo na kojem se ona nalazi, ali to će koštati i ona vjerojatno neće u potpunosti spriječiti tonjenje, već ga samo osjetno usporiti.
Ako uzme umanjenu cijenu stana i tome još pribroji svoj udio u trošku sanacije, onda mu je novi stan bolja investicija.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2023., 12:32   #14
jopis
gadget freak
Moj komp
 
jopis's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Jasenovac
Postovi: 2,196
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Vi tu savjetujete prodaju stana, kao da su kupci sljepi? Da ne govorim u situaciji gdje će netko potencijalno htjet dići kredit pa procjena i sl.

S druge strane, ne znam kako to poslije izgleda u potencijaloj parnici gdje novi vlasnik tuži staroga zbog prodaje mačka u vreći i sl.
Daj ne prduckaj.
Priča se o Zagrebu, dakle prodat stan po nekoj iole realnoj cijeni nije nikakav problem. A pogotovo ovaj dio za tužbu, kakav mačak u vreći, kakvi bakrači, pogotovo ako eto potencijalni kupac povede 'stručnjaka'.

Zašto ti to pišem, zato što je kum prodao 2 stana u razmaku od par mjeseci, za neveliku razliku u lovi, jedan jer je morao zbog razvoda a drugi iz sličnih razloga ko trekkie. Prvi stan, lokacija odlična, "novogradnja" (10ak god.), dvoetažni, 90ak m2. Cijena prodajna mrak. Drugi stan, lokacija dobra za one koji vole bit u žiži prometa , iznimno frekventna lokacija, ali blizu centra i cijena je isto bila vrlo dobra u prodaji, a stan/cijela zgrada je najebao u potresu, popravak je bio rješiv samo u vlastitom aranžmanu jer je skupština stanara datebogsačuva, a zgrada spada u povijesne, pa je cifra popravka bila veća nego stan vrijedi. I svejedno je došao lik i kupio i taj i susjedni stan bez ikakvih natezanja oko cijene koja nije bila nimalo niska (stan je na zadnjem katu i svaki stan ima extra 30ak m2 terase).
I evo već godinu i kusur, nije nitko niti zvao niti pitao za mačka u vreći

Od te love, kupio jedan u novogradnji na zagrebačkoj cesti, drugi u novom zagrebu. Maknuo se od centra sa oba stana, kupio 2 nova (cca 20ak m2 manje ima sad nego sa ova dva prijašnja), isplatio 'ženu' i još mu ostalo i za živit
__________________
"If everything seems under control, you're just not going fast enough." - Mario Andretti
jopis je offline   Reply With Quote