Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2022., 13:40   #31
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
Da klima(tj dizalice topline) su jedini uređaji koji daju više topline nego što potroše električne energije... Ja isto gledam kako da sebi uguram jednu jos klimu negdje u hodnik za grijat sobe samo ono... nezz jos u kojem smijeru ic.
To sam i ja napravio prije nekih 5 godina. Prije smo grijali samo sobe uljnim radijatorima. Stavio sam Mitsubishi od 5 kW u hodnik iznad ulaznih vrata, na čuđenje majstora koji su je postavljali. Usprkos nezahvalnom rasporedu prostorija, sad je u cijeloj kući ugodnije. Općenito je toplije i manje je vlage i kondenzacije. Prije se u hodniku ledio dah po zimi. Potrošnja je ostala otprilike ista ili je čak malo manja.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 13:53   #32
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
tocno to zelim i sam napraviti... samo me muci odvod kondenzata iz unutarnje jedinice
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 13:57   #33
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Kondezat iz unutarnje ti ide samo ljeti, kod hladjenja. Kupis visoki kanistar 20 litara i stavis ispod klime. Il kerefeke do wc odvoda
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 13:58   #34
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
To je u biti onaj SCOP i SEER kako se ne varam sezonski ucinak, odnosno prosjek.

E vidis to si mi dobro riješio, ja gledam di cu sa cijevima jer mi je hodnik u biti skroz nepraktican, a odma do je odvod za mašinu, slobodno ide u njega.... nije mi uopce palo to napamet
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 13:59   #35
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 295
super je sa klimom al efikasnost na minus 5,10 več jako pada

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 14:04   #36
RaneZ
Vršni visioc
Moj komp
 
RaneZ's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Samobor
Postovi: 2,189
Ja imam u 48m2 stanu, u dvije sobe, 2 klime od 3.5kw (inverteri, k, palci, rade na -30c, feature-i ovi oni). NEMA šanse da zagriju išta osim prostorije u kojoj su. Nemre klima napravit "L" zavoj do kuhinje, kupaone, bla bla..

U sobi ugodnih 21-23, wc skoljka u kupaoni -48

Tako da, moje iskustvo kaze da je ok za pocetak jeseni, par dana...ako i to...
__________________
Bez potpisa.
RaneZ je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 14:17   #37
Matebaron
Premium
Moj komp
 
Matebaron's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Supetar
Postovi: 323
Da, iz sobe kroz vrata će teško zagrijati. A i Dalmacija je ipak druga priča u odnosu na kontinent. Naravno, važna je i dobra izolacija.
__________________
I have spoken.
Matebaron je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 14:18   #38
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,216
Citiraj:
Autor Badboy Pregled postova
super je sa klimom al efikasnost na minus 5,10 več jako pada

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
U mene je jednom bilo -7, apsolutno rekord, prosle zime je bilo -3 minimalno ja mislim i to jedan dan, tako da nema straja za to najveci mi je problem kako to sve pozicionirat i koliku klimu
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 18:35   #39
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor DoxyTheCroat Pregled postova
To možeš riješiti JEDNOM jačom inverter klimom ako je relativno povoljan raspored prostorija, što znači da s 1.3 kW možeš zagrijati i više od 50m2 prostora.

Ako želiš pojedinačno sobe grijati, onda BEHA.
To je preslabo za 50 m2, bez 2,5 kW ništa pod uvjetom da nema vrata i zidova (osim ako nisi mislio na realnu snagu koju vuče iz zida, a tako ne gleda nitko). Probao sam te konvektore odnosno norveške radijatore, neupotrebljivo, a vuče struje katastrofa, nakon 10-ak dana sam ih vratio u trgovinu.

Citiraj:
Autor RaneZ Pregled postova
Ja imam u 48m2 stanu, u dvije sobe, 2 klime od 3.5kw (inverteri, k, palci, rade na -30c, feature-i ovi oni). NEMA šanse da zagriju išta osim prostorije u kojoj su. Nemre klima napravit "L" zavoj do kuhinje, kupaone, bla bla..

U sobi ugodnih 21-23, wc skoljka u kupaoni -48

Tako da, moje iskustvo kaze da je ok za pocetak jeseni, par dana...ako i to...
Takav je i moj hodnik, spaja dnevnu s kuhinjom, tri sobe, kupaonicu i WC. Peć na drva od 11 kW se treba dobro naložiti da toplina dođe do krajnje sobe jer je između zid i zavoj. Na grijanje garaže mogu zaboraviti...

Zato sam naručio ove igračke:

1 x Mitsubishi Electric MXZ-5F102VF-E1 - vanjska jedinica 10 kW
2 x Mitsubishi Electric MSZ-AP35VGK-E3 - unutarnja jedinica - zidna 3,5 kW
3 x Mitsubishi Electric MSZ-AP20VGK-E2 - unutarnja jedinica - zidna 2,0 kW

Pa javim dojmove kada sve stigne i montiramo.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2022., 19:47   #40
Badboy
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 295
Citiraj:
Autor OuttaControl Pregled postova
U mene je jednom bilo -7, apsolutno rekord, prosle zime je bilo -3 minimalno ja mislim i to jedan dan, tako da nema straja za to najveci mi je problem kako to sve pozicionirat i koliku klimu
zavisi open space il više prostorija i izolacija i onda po m2 uzmeš klimu,imaš i klulator recimo kolko kw ti troši prostor i tako dimenzioniraš i klimu,ja u staroj kući imam fuji 4.5kw za 40m2 l je to jako naknap još se i kamin pali kad padnu vanjske ispod 0

Poslano sa mog POCOPHONE F1 koristeći Tapatalk
__________________
Život je samo san na putu prema smrti!
Badboy je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2022., 22:25   #41
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Imaj da umu da i ako ti na klimi pise da je COP 3 to znaci da za 1kW struje daje 3kW grijanja.

Ali, COP nije konstantan i mijenja se s razlikom vanjske temerature u odnosu na onu na koju grijes stan. Ako stan grijes na recimo 20 stupnjeva, COP ce biti znacajno nizi ako je vani 0 ili ako je vani 15. Pazi, neces samo potrositi manje energije jer zagrijavas zrak s 15 na 20, nego ce ti bas sama efikasnost biti manja, tj neces dobiti 3 puta vise toplinske energije od ulozene elektricne energije.

Dakle kod specifikacija klima trazi COP u ovisnosti o vanjskoj/unutarnjoj temperaturi, a ne aproksimativni konstantni COP kojim se svi hvale.

Isto tako, ako se dobro sjecam sto je kolega Ziiky pisao, na vanjskim jedinicama se stvara led (na znam kak se zove obrnuto od sublimacije ) kod jako niskih temperatura cime ti opada efikasnost klime pa klima mora imati i rijeseno to otapanje leda.

Uglavnom, kad kupujes klimu raspitaj se za bas za grijanje i uzmi u obzir vanjske temperature zimi u svom kraju.

Slobodno shareaj sto si nasao, zivo me za