Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.12.2015., 18:59   #1
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Novi komp, nasumični freeze i crni ekran pri paljenju

Poštovanje,

Dakle, prije kojih mjesec dana sam nabavio novi komp, no svako malo se zblesira slika na monitoru i prestane reagirati sve osim gumba za paljenje (koji moram držati), dakle, miš, tipkovnica, reset i DVD Drive.

To je još donekle podnošljivo, no pravi problem je što nakon što ga "na silu" ugasim, opet ništa ne reagira, komp se upali, ventilatori se vrte, sve svijetli no na monitoru nema slike, tipkovnica ne reagira (CAPS ne pali lampice), reset ne radi. No, radi DVD drive.

Tek nakon što odstoji kojih 2-3 sata onda se da upaliti normalno. Bateriju sam probao izvaditi, nekada pomogne, nekada ne (no iskreno, nisam ju držao izvan matične duže od pola sata).

Komp je bio na popravku (Uzishop), no nisu ništa našli, problem je što se ovo događa u nasumičnim intervalima, nekada svaki drugi dan, nekada svaka 2 tjedna.

Komponente su:

CPU: Intel i5 6600
GPU: N/A (HD 530)
PSU: XFX TS 550W
MOBO: Asus Z170m-PLUS (na servisu ažuriran BIOS)
HDD: WD Caviar Blue 1TB
RAM: HyperX Savage 2400 2x4GB DDR4
Monitor: Philips 170X (DVI kabel)

Imam još i Wifi karticu ukoliko je bitno.

Probao sam razne testove, na servisu su ga isto 3 dana testirali, sve žice ponovno prespojene, nije bilo poteškoća.

Na početku sam mislio da je povezano sa sleep mode koji se periodično opali no sve više se čini da je povezano s naponom, e sada, koji točno dio (PSU, CPU ili matična), nisam siguran.

Imate li kakvih ideja?

U prilogu slike ekrana kada se zblesira i slika matične (sorry na lošoj kvaliteti, nemam bolju kameru)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo4264.jpg‎
Views:	334
Size:	277.7 kB
ID:	15797   Click image for larger version

Name:	Photo4265.jpg‎
Views:	301
Size:	289.4 kB
ID:	15798  
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2015., 20:31   #2
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
hihi duhovi mrak.

znam jedno takvo racunalo, doduse malo starije al ista stvar, svugdje radi osim kod vlasnika, i dan danas je tako, jedini zakljucak nakon svih operacija, prepikavanja i preinstaliravanja, kriminalno loš feng shui kod vlasnika... tough titty...

znaci testiran u servisu radi, tebe zeza, problem je kod tebe.
kakvo je uzemljenje u stanu/kuci? ako mozes posudi neki mali UPS, (uvijek u firmi ima neki koji stoji, obicnu mu ne rade baterije, to ti nije ni bitno), pa probaj preko njega.

odspoji apsolutno sve s kutije, i probaj s drugom periferijom. znaci ne mjenjat jedno po jedno nego kutiju pod ruku, u drugu sobu na drugu fazu, na drugi monitor/tv, s drugim kablovima, drugom tipkovnicom, pa probaj.

znam da je tlaka al drugo neznam, mozda se javi netko mudriji.
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.12.2015., 20:54   #3
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Da, probao sam utipkati "hello" kada se to dogodilo :P

Pa, nije da radi na servisu, već jednostavno nije došlo do problema u tom periodu, i ja sam vrtio Prime među ostalim kod sebe, no teško raditi dijagnostiku kada ne znaš kada će se pojaviti problem (npr. sada zadnja 2 tjedna nisam imao problem).

Uglavnom da, nisam probao zamjeniti sve periferije (tipkovnica je PS/2), kabel sam već mijenjao (bio VGA) pa ću onda probati drugi monitor posuditi.

Za uzemljenje ne znam, napajanje ide preko 2 produživača jer nemam puno utičnica u kući (jednu po sobi), bio sam probao uštekati komp u drugu kada se prvi put pojavio problem, no budući da se nije javljala slika sam se vratio (no, vjerovatno je još bilo pod naponom)

Stari komp i laptop nemaju problema, no vjerovatno troše manje struje.

Ugl fala, budem vidio da li će biti promjena.
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2015., 20:55   #4
icanic
Premium
Moj komp
 
icanic's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Postovi: 111
Novi komp, nasumični freeze i crni ekran pri paljenju

Probaj drugu memoriju i jel ti memorija uopce pod supported ram u manualu od ploce?
icanic je offline   Reply With Quote
Staro 30.12.2015., 21:01   #5
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Jesi probao drugi monitor?
BTW jesi pogledao WhoCrashed?
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 30.12.2015., 21:13   #6
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor icanic Pregled postova
Probaj drugu memoriju i jel ti memorija uopce pod supported ram u manualu od ploce?
Ako misliš na brzinu da (s tim da sam ostavio default vrijednosti u BIOS na 2133), a model se ne spominje (mada je lista modela ograničena). S tim da se vrtio Memtest86+ koja 4 sata bez problema.

Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Jesi probao drugi monitor?
BTW jesi pogledao WhoCrashed?
Bio sam obični Event Viewer koristio, nema ništa specifično jer sam ga ručno ugasio pa nema BS niti restart koji bi zabilježio. Budem probao instalirati da vidim što ć reći.

EDIT:
@Karlo: ništa ne pokazuje, jer nema dumpova iz kojih bi uzeo podatke (uključeni su btw)

EDIT2:
Vidim da je izašao novi driver za Intel HD, kažu da su popravili neke stvari koje zvuči slične mojim simptomima, budem baš vidio i to.

Zadnje izmijenjeno od: Otakon7. 30.12.2015. u 21:54.
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 17:01   #7
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Ako su uključeni mora bit i kad očita samo scrollaj doli za informacije.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 18:22   #8
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Piše:

Crash dumps are enabled on your computer.

No valid crash dumps have been found on your computer


Sada, jedino možda jer imam kernel memory dump umjesto small memory dump pa WhoCrashed ne daje informacije, budući da se ne spominje kernel na stranici od WhoCrashed, no ne razumijem se u to. EDIT: zanemari, našao da se spominje kernel.
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 22:57   #9
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Citiraj:
Autor Otakon7 Pregled postova
Piše:

Crash dumps are enabled on your computer.

No valid crash dumps have been found on your computer


Sada, jedino možda jer imam kernel memory dump umjesto small memory dump pa WhoCrashed ne daje informacije, budući da se ne spominje kernel na stranici od WhoCrashed, no ne razumijem se u to. EDIT: zanemari, našao da se spominje kernel.
No dobro izvadi file i renameaj ga i učitaj ga u WhoCrashed. BTW koji Windowsi?Meni se neki dan crashao PC zbog nedovoljne voltaže na CPU a uredno mi je WhoCrashed našao.
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 00:24   #10
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
No dobro izvadi file i renameaj ga i učitaj ga u WhoCrashed. BTW koji Windowsi?Meni se neki dan crashao PC zbog nedovoljne voltaže na CPU a uredno mi je WhoCrashed našao.

Sretna Nova

Unutar Minidump foldera nemam ništa (kada sam namjerno izazvao BsoD prije, onda je bilo, no nakon ovih "crvenih" ekrana nema ništa).

Windows 7 je OS
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.01.2016., 16:02   #11
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,404
Pokušaj s 10kom
__________________
Pošten trgovac:
1,2,
Karlo666 je online   Reply With Quote
Staro 02.01.2016., 21:41   #12
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Citiraj:
Autor Karlo666 Pregled postova
Pokušaj s 10kom
A, windows 10.

Meh, ako baš nemam izbora budem probao da vidim hoće li biti greška/reporta, no za sada čekam da ju ispeglaju.
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 08:59   #13
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Ispeglana je, go for it.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 11:31   #14
DraŽ
Premium
 
DraŽ's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Miami, 1984, Ferrari F40
Postovi: 902
Citiraj:
Autor Otakon7 Pregled postova
Imate li kakvih ideja?
Ovo je slično mojim iskustvima sa ASRock Extreme 4 + i7 2600k, random freez-ovi (nekad 3 puta u jednom danu, nekad jedanput na mjesec) i nikad nisam točno otkrio u čemu je stvar.

No uzimanjem druge polovne matične (trenutne ASUS P8Z77M-PRO), se stvar riješila, ali ne odmah iz prve.

Kada je došla nova matična, novi ram nije nikako htio proradit (4 keksa istog rama od jednom), no s puno potrošenog vremena sam uspio shvatiti da ako trun pomaknem procesor u socketu prije stavljanja coolera (pol milimetra u jednu stranu, nema tu puno lufta), da to utječe nekako na cijeli sustav i ram je na kraju proradio i to na XMP profilu. Još jedan problem s kojim sam se susreo je pritisak s kojim stegnem Mugen 2 cooler, npr. premalo ili previše stegnem, imam black screen i svijetli crvena dioda za ram, dok ak je nešto između onda sve šljaka rock solid, a sa stock coolerom je radio kak spada odmah.

Znači moja pretpostavka je da nešto nije u redu s kontaktom između procesora i LGA socketa, socket sam ispregledao, nema niti jedne nožice svinute, no tko zna možda jedna ne sjeda skroz na one "jastučiće" od procesora pa se javljaju ti iritirajući simptomi (jedan keks rama radi a sa 4 nikakako, random freeze i bsod itd.)

Kad moram mijenjat pastu znoj me oblije, jer teško ga je dobit da radi kak spada.

Taj LGA socket mi se ne sviđa nikako, sve je to nekako krhko, kod pga ili svi pinovi/iglice uđu s procesora u socket ili ne i gotovo, a ovdje nemaš pojma jel svi pinovi imaju dobar kontakt s procesorom.

A pošto vidim da imaš Skylake, sigurno si čuo i za savijanje, pa tim ti je još "bolje". XD

Nedavno sam opet imao problema kad mi je crklo napajanje, sad procesor ne mogu dobit da radi izna 4-4.2GHz i ram mi mora radit na 1333MHz.
__________________
Skylake PCIvy bridge Notebook


CPU: Intel Core i7 6700k @ 4.4GHz, 1.28V Adaptive, LLC 4
COOLER: Scythe Mugen Max
MBO: ASUS Z170 Pro Gaming
RAM: Kingston HyperX Savage DDR4 16GB (2x8GB) 2666MHz CL13
GPU: Asus Strix Nvidia GeForce GTX 1080
SSD1: Crucial MX500, 1TB
HDD1: WD Green 3TB, WD30EZRX
HDD2: WD Red 4TB, WD40EFRX
HDD3: WD Blue 6TB, WD60EZRZ
HDD4: WD Blue 6TB, WD60EZRZ
OPTICAL DRIVE: LG CH10LS20, Blu Ray
PSU: EVGA Supernova G2, 550W
CASE: Fractal Arc XL
VENTS: 3x Fractal 140mm, 3x Arctic Cooling F14, 140mm
OS: Win 10 Pro, 64-bit

MONITOR: AOC Q3279VWFD8 - 32", IPS, 2560x1440
TV: Panasonic P47AS650 - 47 inch, IPS, 1920x1080, 3D + DIY Ambilight
MOUSE: Logitech MX Master 2s
KEYBOARD: Roccat Suora FX with HyperX Palm Rest
GAMEPAD: XBOX One
HEADPHONES: Sennheiser HD598 SE


DELL Inspiron 15R, 5520
Intel Core i7 3632QM, 2.20Ghz, turbo 3.20GHz
DDR3, 6GB (4GB + 2GB), 1600Mhz CL11
AMD Radeon 7670 + Intel HD4000
OCZ Agility 3, 120GB
15,6 inch LCD, 1366x768
6-cell baterry, 48Whr
Win 10 Pro, 64-bit

DraŽ je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2016., 12:45   #15
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
@X-Plosiv: Čekam da vidim neki update koji ljudi hvale, za sada vidim samo probleme da javljaju :P (A i čekam da TP-LINK izda nove drivere za moju wifi karticu)

@DraŽ: CPU nisam provjeravao (pretpostavio sam da su na servisu pregledali, no izgleda da su samo kablove prespojili), no to što kažeš, Skylake navodno ima s tim problema.

Jedino što sam primjetio da se jedan "šaraf" od coolera vrti na mjestu, pa moguće da nije kontakt dobar, budem probao ponovno instalirati cooler.


Bio sam jučer probao CMOS isprazniti kada je dogodio freeze i nakon toga se odmah dao boot-at komp, pa ako ništa drugo, sada ne moram čekati satima da mogu korisiti komp.


Imam još par "trikova" za isprobati pa ću vidjeti da li što pomaže, u suprotnom ću vidjeti da li se može što s pločom napraviti.

Hvala
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2016., 12:16   #16
Otakon7
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 61
Samo obavijest.

Čujem da se općenito freeze sa Skylake događa

http://www.fudzilla.com/news/process...lake-bug-found

Budem vidio da li će BIOS update pomoći kada ga izdaju pa javim.
Otakon7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na