Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.08.2017., 12:15   #1
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Kako spojiti dva repeatera da rade?

Prvo pozdrav svima , citam vec dugo ovaj forum pa sam odlucio da se i ja regam i da potrazim pomoc,naime kupio sam dva razlicita repeatera sa ali expresa ,sve sam po uputstvima radio i ovaj prvi sto sam ga podesio radi super ali ovaj drugi po istim uputstvima sam ga uradio ali on se ne vidi ,tj idi se na wifi alalizery ali ne mogu ga spojiti radi znaci imam recimo na njemu dobar signal ali ne otvar internet,na prvom sam promijenio ime stavio mu incijale a ovom drugom sam ostavio ime kako i jeste i tako se i vidi u wifi analizery ali ovaj drugi nije u funkcijni , imam osjecaj da ne zele da rade zajedno , jesam li gdje pogrijesio pitam se sad?
Da dodam da obadva repeatera imaju WPS tipku....
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2017., 13:23   #2
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,173
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.08.2017., 18:34   #3
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Sve je to fino i ja sam to pregledo al nije mi nista vise pomoglo, ja sam jos uvijek na istom ovaj jedan mi radi gore na spratu i radi fino, a ovaj drugi mi je ovde u latici kupi prasinu a volio bi da ga upogonim da radi,
ima li jos kakvih prijedloga ?

Edit:
Hade da usput da upitam za savjet, dole mi je ruter i sve radi okey nemam problema, gore na spratu sam stavio ovaj repeater i sto se tice wifija radi dobro nemam problem, e sad gore bi hteli da gledamo tv preko stb-a e sad mislio sam kupiti neki bolji homeline repeater kao sto je tp ili devolo jer koliko sam citajuci pokupio oni mogu to da odrade, ubodes mrezni kabel u stb i mozes gledati tv, samo je problem sto nam je struja trofazna i ove uticnice dole se ne slazu sa onima gore na spratu tako da odaj tp04220 nece raditi dok za devolo imam sumnju jer neki kazu da radi na svim uticnicama i da nema veze koju strujno kolo imas dok drugi kazu da i tu moraju uticnice da se slazu, tako da ne znam sam sta mi je ovde rjesenje, zamolio bi vas za prijedloge !!!!

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 06.08.2017. u 20:46.
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2017., 21:04   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hm, kako misliš dobiti suvisli / detaljniji odgovor kad fali x potrebnih podataka:
- koji je gl. router i još važnije na kojoj je IP adresi
- ti repeteri koji model i koja im je default IP adresa
- jeli imaju Lan port na sebi kako bi se pristupilo njegovom web konfigu

U principu treba ti lap ili komp sa WiFi karticom ako nemaju Lan port, a ako imaju onda se trebaš spojiti Lan kabelom na svakog posebno.
Treba im prilagoditi IP, Subnet, Gateway da odgovara ostatku mreže,
a zatim podesiti WiFi link prema gl. routeru.
Da si dao gornje podatke dobio bi prijedlog postavki.

Ako u "origigi" uputi spominju WPS to često ne funkcionira jer se ta funkcija gasi iz sigurnosnih razloga.

Šta se tiče STB / IpTv - a ideja sa PowerLine (kako se zove) nije loša, više imaš u PowerLine temi.
Problem različitih faza se može riješiti ako nabaviš onaj "coupler", ima link u temi.
Jeftinija varijanta ali zato sa većom gnjavažom je da provučeš 1 - 2 Lan kabela između katova ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2017., 21:29   #5
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Hvala na brzom reagiranju Nikky!!!
Router je Experia v8
IP Address: 192.168.2.254
Ovaj repeater mi je gore na spratu https://nl.aliexpress.com/item/Origi...311.0.0.fUAiUX
A ovaj je u ladici ne mogu da ga spojim:https://nl.aliexpress.com/item/Mini-...311.0.0.SOYnkZ
Default IP adresa na obadva repeatera je 192.168.10.1
A u vezi ovih power linea ,citam zadnjih dana svaki dan edukujem se i sve me vise zanimaju.....
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2017., 22:23   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Kažeš da ti taj 1. repeter sada radi pa ga preskoči za sada, a sa ovim 2. probaj odraditi:
- factory reset
- spoji lap / komp direktno Lan kabel na repeter i probaj ozvoriti web konfig na kako kažeš 192.168.10.1
- ako treba privremeno postavi manualne postavke na mrežnoj:
IP=192.168.10.10
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.10.1
- trebaš ga prebaciti u Repeter mode rada
- pod Network / Lan mu postavi:
IP=192.168.2.10 (mora biti slobodna)
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.2.254
- reboot
- sada prilagodi manualne postavke mrežne na:
IP=192.168.2.100 (mora biti slobodna)
Subnet=255.255.255.0
Gateway=192.168.2.10
- ponovo otvoriš web konfig na novoj adresi (192.168.2.10)
- sada podesiš igrokaz oko WiFi na repeteru tj. na koju mrežu će se spajati + pass
- eventualno po potrebi i ako ima pod Lan treba ugasiti njegov DHCP Server, DNS1=192.168.1.254, DNS2=8.8.8.8

Tako podešen bi trebao raditi šta želiš.
Na lapu / kompu vrati mrežme postavke kako su bile.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2017., 19:23   #7
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Probo sam Nikky kako si reko ali nesto me nece neznam gdje grijesim, ali moze li misljenje za ovo ?
Dole mi je znaci router pa nesto razmisljam treba mi otprilike 20M utp kabla i mogo bi bez nekih poteskoca na gornji sprat da razvucem kabl,
e sta mi je onda najbolje da uzmem za gore ?
AP ii drugi neki router ili svich ili hub, ako moze odgovor na ovo bio bi veoma zahvalan!!!
Sta preporucujete za ovu soluciju.

Mislio sam ovako:kabl odozdo iz glavnog routera razvuci do jedne sobe na spratu
Htjeo bi odatle razvuci drugi kabl za drugu sobu
Hajte Majstori sta mi je najbolje rjesenje ?
Sta da uzmem gore za spajanje?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 07.08.2017. u 20:56.
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2017., 21:10   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
To je bar lako, dovučeš Lan kabel gore i staviš neki AP / Router koji ima više Lan portova,
recimo TL-WR841/842/843, konfiguriraš ga kao AP vulgaris ...

Međutim spominjao si da bi htio dovuči i IpTv za Set-Tob Box, za njega riješiti bi trebao dovući dodatni Lan kabel (ukupno 2) ili da ovog jednog "podijeliš" na dva 100 Mb linka ...
Pričali smo o tome više puta pa potraži, u osnovi 1. Lan kabel je po standardu 1-2 i 3-6 sa odg. bojama / paricama a 2. preostale parice krimpaš u drugi konektor isto 1-2 i 3-6.
Samo obratiš pažnju po kojim paricama si šta "poslao" prilikom spajanja.
Set-Tob Box obično traži direktni spoj na gl. router na Lan3 ili Lan4.

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 07.08.2017., 21:56   #9
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Nikky evo sta sam skonto pa molim te reci mi valja li mi ova solucija,ovalo :
RJ45 netwerkkabel CAT 6 U/UTP 20 metara (2x)
TP-LINK TL-SG1005D Netwerk switch RJ45 5 poorten 1 Gbit/s
Znaci prvi kabl razvuci do gore u sobu broj1 i odozdo sa routera tu prikljuciti u ovaj tp-svitch ,
iz tog svitcha drugi drugi kabl provuci u drugu sobu i to je to mislim , izaslo bi me ovi kablovi i ovaj switch zajedno oko 40 eura ,mislim da mi je ovo bolja varijanta nego da kupujem ove powerline koji kostaju 80 ili 130 eura ......

Zadnje izmijenjeno od: Beno. 07.08.2017. u 22:10.
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2017., 11:55   #10
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
To je bar lako, dovučeš Lan kabel gore i staviš neki AP / Router koji ima više Lan portova,
recimo TL-WR841/842/843, konfiguriraš ga kao AP vulgaris ...

Međutim spominjao si da bi htio dovuči i IpTv za Set-Tob Box, za njega riješiti bi trebao dovući dodatni Lan kabel (ukupno 2) ili da ovog jednog "podijeliš" na dva 100 Mb linka ...
Pričali smo o tome više puta pa potraži, u osnovi 1. Lan kabel je po standardu 1-2 i 3-6 sa odg. bojama / paricama a 2. preostale parice krimpaš u drugi konektor isto 1-2 i 3-6.
Samo obratiš pažnju po kojim paricama si šta "poslao" prilikom spajanja.
Set-Tob Box obično traži direktni spoj na gl. router na Lan3 ili Lan4.

That's it
Ipak mislim da je ova opcija koju predlazes Nikky ipak bolja sa routerom to rjesiti ,samo sto bi ja recimo ipak uzeo ovaj bolji sto ima u sebi 1gigu TP-LINK TL-WR1043ND WiFi router 2.4 GHz 450 Mbit/s brzine preko lan kabla,mislim ako uzimam onda cu odmah uzeti na mozda malo duze staze s tim sto bi mozda ovaj tp router ipak stavio dole u prizemlju a ovaj sad sto je dole experia v8 stavio bi gore ,dhcp bi mu iskljucio ,staticku adresu dodijelio i wifi bi ostavio naravno stavio bi na drugi kanal ,mislim da je ovo ipak najbolja opcija , e sad to je ja mislim da li je ovo sve ovako u redu molio bi za odgovor....
Beno je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.08.2017., 21:29   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
Hm, ideja nije loša ali fali podataka koje moramo potvrditi / provjeriti:
- nisi naveo kakva je konekcija prema ISP - u, jeli to xDSL ili preko WAN porta na tom Experia Box V8 ?
- ako se radi o xDSL - u onda ideja sa TL-WR1043ND pada u vodu jer on nema DSL modem u sebi
- ako "stvar" radi preko WAN porta onda TL-WR1043ND "ima šanse" ali bi morao saznati dodatne podatke vezano uz Internet i IpTv konekciju ako je imaš / koristiš
- šta je sa telefonom, jeli on preko xDSL spllitera ili je VoIp (čitaj izlazi iz Experia Box V8 routera ?

Ako je u igri / upotrebi IpTv + telefon preko VoIp - a onda stavljanje u funkciju alt. routera zna biti nemoguća misija.
Ako je podatak koji sam našao točan, ta Experia Box V8 ima GB Lan portove + WiFi N 2x2.

Jednostavnije ti je (nebi bila tragedija) da gore staviš TL-WR1043ND u funkciju kao switch + AP.

Nisi odgovorio šta je sa IpTv / Set-Tob Box - om ?
Jeli i njega "seliš" gore ili ostaje dole ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 08.08.2017., 23:53   #12
Beno
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: negde vani
Postovi: 7
Nikky evo ovako :
konekcija ide preko wan porta u experia box /200mb brzina ili kako se vec pise..
iptv ne koristim nego je to domaci paket (NL) koji ide preko boxa a i on ide u lan tako da to nije problem,dole u prizemlju je razvedeno u 2 sobe uticnica za lan konekciju i tel.,
experia router v8 je u hodniku ili preciznije u ormaru za struju ....sto se tice za tv gore gledati za to se nesikiram jer znam da funkcionise , provjereno ....
Reci koju bi ti varijantu napravio ,danas razmisljam dole u sobu kraj basce da isto stavim router pa da ga koristim kao AP ili swich pa da mi u basti isto dobar wifi prijem ,
uzeo bi onda i ovaj router :
https://www.conrad.nl/nl/tp-link-tl-...ts-399734.html
https://www.conrad.nl/nl/tp-link-tl-...s-1433381.html
Pa bi recimo ovaj od giga brzine dole ukopco u vec postojeci utp(Lan) ulaz posto dole direktno iz experie imam 200 i nesto prijem brzine a ovaj od 1oo mb bi onda gore stavio sa razvucenim kablom ,takvo mi je razmisljanje eee sad nisam tako strucan pa bi dobar savjet dobro doso ....
Beno je offline   Reply With Quote
Staro 09.08.2017., 19:01   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,565
OcKe
Ja bih za početak uzeo (za svoje vrijeme) čuveni TL-WR1043ND,
u njega prepisao šta treba vezano za WAN PPPoE konekciju i potvrdio da to uredno radi.
Alternativna trgovina > http://www.mediamarkt.nl/nl/product/...r-1182295.html

Ako to radi OK onda se Experia Box V8 seli "gore" uz korekciju odg. parametara, Lan kabel koji "dolazi u njega" spajaš na Lan1.
Ako zapneš pitaj.

Za ove dodatne malce možeš uzeti neki od jeftinih a dobrih:
- Asus RT-N12E (antene nisu skidljive)
- Edimax BR-6428nC (ima 2 velike 9dBi antene)
- kod onih 841/842/843 dobro bi bilo da nađeš 842ND ili 843ND jer su im antene na konektor pa lako zavidaš veću

Za sada toliko.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na