Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 10.10.2022., 07:32   #31
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
"pristupačni" !??, mene kao stručnjaka i kao savjetnika to ne interesira, mene interesira riječ "pouzdani"
Barem bi trebao znati da kod sigurnosti podataka nema ništa pouzdanijeg osim backupa. HDD će nenajavljeno početi klikati isto kao što se SSD može zbrickati.
Ako već i hoćeš mehaniku u pogonu, ona nema što tražiti u aktivnom računalu, ona se stavlja u recimo NAS na koji radiš backup.
Sinac je offline  
Staro 10.10.2022., 12:40   #32
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
pih zar ovdje nema nikog kome je krepao ssd !??? aha još je nova tehnologija i meni nije još krepao vjerovatno jednog dana hoće ajde kad nekome od vas krepa opišite na ovaj post doživljaje kako se to desilo , ja ću također zapratit ovaj post pa ću opisati kako je krepo, za hdd mehanički vjerovatno nemoram opisivati jer ih imam nekoliko sa bad sectorima koji se još uvjek vrte i koriste, a vi svi koji imate "iskustva" s ssdovima samo podjelite ovdje vaša iskustva kad prvi prdne
deevzg je offline  
Staro 10.10.2022., 13:00   #33
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Aha, ti misliš da hdd u stvari ne može odapet, nego samo dobije bad sectore. Dobro je. Pretpostavljam da i informatički suradnici u current year svojom kvalitetom rada u stopu prate moderna kretanja

Netko je spomenuo forum.hr, ovo je još gore.
Exy je offline  
Staro 10.10.2022., 13:25   #34
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 526
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
pih zar ovdje nema nikog kome je krepao ssd !??? aha još je nova tehnologija i meni nije još krepao vjerovatno jednog dana hoće ajde kad nekome od vas krepa opišite na ovaj post doživljaje kako se to desilo , ja ću također zapratit ovaj post pa ću opisati kako je krepo, za hdd mehanički vjerovatno nemoram opisivati jer ih imam nekoliko sa bad sectorima koji se još uvjek vrte i koriste, a vi svi koji imate "iskustva" s ssdovima samo podjelite ovdje vaša iskustva kad prvi prdne

stvarno si strucnjak sa svojim stavom.
Ako ti mislis da je ono sto ti radis ispravno, to ne znaci da to zaista je ispravno.
Ili probaj prodati svoju pricu iole ozbiljnijoj firmi i reci im da im je backup nepotreban, samo neka koriste mehanicke diskove i sve ce biti OK.
RainZG je offline  
Staro 10.10.2022., 13:40   #35
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
pih zar ovdje nema nikog kome je krepao ssd !??? aha još je nova tehnologija i meni nije još krepao vjerovatno jednog dana hoće ajde kad nekome od vas krepa opišite na ovaj post doživljaje kako se to desilo , ja ću također zapratit ovaj post pa ću opisati kako je krepo, za hdd mehanički vjerovatno nemoram opisivati jer ih imam nekoliko sa bad sectorima koji se još uvjek vrte i koriste, a vi svi koji imate "iskustva" s ssdovima samo podjelite ovdje vaša iskustva kad prvi prdne
Evo, nedavno mi krepao HDD 2,5" Seagate 320 Gb, slabo korišten u eksternom USB kućištu. Stajao na stolu, nigdje nošen, nije padao. Prije toga su mi otišla dva 3,5" WD SATA diska, jedan od 1 Tb, jedan od 1,5 Tb. Otišao mi i jedan SSD Kingston 120 Gb, zbrickao se iz čista mira. Ima li pravila oko krepavanja? Nema, jednako će crknuti HDD kao i SSD, ako nemaš backup patit ćeš se s povratom podataka i kod jednog i kod drugog diska, za HDD ćeš proći jeftinije. Zato - backup glavu čuva.
HDD kada ode, ima zgodan kvar da mu otpadne glava i ploče dobiju mehaničko oštećenje i pozdravi se s povratom podataka, to se zove HDD head crash:
https://en.wikipedia.org/wiki/Head_c...gnetic%20media.

Evo još zanimljivog štiva s istom temom: https://datarecovery.com/rd/what-is-...ve-head-crash/

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 10.10.2022. u 14:21.
Sinac je offline  
Staro 10.10.2022., 14:24   #36
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Otišao mi i jedan SSD Kingston 120 Gb, zbrickao se iz čista mira. Ima li pravila oko krepavanja? Nema, jednako će crknuti HDD kao i SSD
evo napokon se javio jedan korisnik kojemu je krepao ssd, evo možeš li objasniti šta to znači "zbrickao" ja ne razumijem a i vjerovatno ostali članovi koji čitaju, imali pravila kod krepavanja? (javit ću svoj doživljaj kad mi krepa prvi ssd trenutno imam 2 u pogonu) od svih hddova koje sam imao zadnjih 25 g. samo je jedan trenutno krepao i to je lupio grom spalila se ploča, zamjenom elektronike uspio sam spasit podatke, svi ostalo su krepalji na način da su počeli gubiti health i performance, nekima je počela mehanika škljocat, bad sectori itd. velikom vjerovatnošću sam uvjeren da je to sigurnije krepavanje od "zbrickavanja iz čistog mira"

p.s. znači ovom tvrdnjom ne govorim da ne treba bekapirati podatke kao i što sama riječ govori čemu služi ( u firmi imamo posebnog čovjeka za bekap)
deevzg je offline  
Staro 10.10.2022., 14:28   #37
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Ovdje bi Bubba uletio ko kec na desetku
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 10.10.2022., 14:33   #38
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
evo napokon se javio jedan korisnik kojemu je krepao ssd, evo možeš li objasniti šta to znači "zbrickao" ja ne razumijem a i vjerovatno ostali članovi koji čitaju, imali pravila kod krepavanja? (javit ću svoj doživljaj kad mi krepa prvi ssd trenutno imam 2 u pogonu) od svih hddova koje sam imao zadnjih 25 g. samo je jedan trenutno krepao i to je lupio grom spalila se ploča, zamjenom elektronike uspio sam spasit podatke, svi ostalo su krepalji na način da su počeli gubiti health i performance, nekima je počela mehanika škljocat, bad sectori itd. velikom vjerovatnošću sam uvjeren da je to sigurnije krepavanje od "zbrickavanja iz čistog mira"

p.s. znači ovom tvrdnjom ne govorim da ne treba bekapirati podatke kao i što sama riječ govori čemu služi ( u firmi imamo posebnog čovjeka za bekap)
Znači da se disk pokvario tako što se kvar očituje kao da se pretvorio u ciglu, bez znakova života, ikakve detekcije na računalu. Evo ti Google pa se divi tome što sve korisnici dožive s "pouzdanim" SD-ovima:
https://www.google.hr/search?q=brick...client=gws-wiz
Sinac je offline  
Staro 10.10.2022., 14:40   #39
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Znači da se disk pokvario tako što se kvar očituje kao da se pretvorio u ciglu, bez znakova života, ikakve detekcije na računalu.
ma nije valjda !? cigla, bez znakova života, nema detekcije! eto meni se to desilo samo sa jednim hddom kojeg je spalio grom
, evo pa neka kolega "delavi" sam procjeni šta mu je činit
deevzg je offline  
Staro 10.10.2022., 14:47   #40
Chuby
Premium
Moj komp
 
Chuby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,274
Meni za sad nije crko nijedan ssd. Najstariji je sad vec ozbiljno star. Iz dana kad je samsung ssd 250 GB kostao 1200 kuna. Jos radi.

S druge strane krepala su mi 3-4 mehanicka diska u zadnjih 15 godina.
Zadnji je samo nestao iz windowsa.

Ne kuzim dramu sa svakodnevnim backupom, postoji free software koji ti radi jako dobro. Ako imas nekakve enormne zahtjeve platis software par eura i mir.

Uglavnom meni se ssd za sad pokazao jednako pouzdan kao i hdd. Naravno ne pada mi na pamet radit recovery sa hdd-a. Jeftinije je kupit jos jedan disk, bilo kakav i software koji radi backup
Chuby je offline  
Staro 10.10.2022., 14:51   #41
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
ma nije valjda !? cigla, bez znakova života, nema detekcije! eto meni se to desilo samo sa jednim hddom kojeg je spalio grom
, evo pa neka kolega "delavi" sam procjeni šta mu je činit
Poštovani kolega, molim da malo smanjiš doživljaj jer se tvoji komentari nepotrebno pretvaraju u trolanje. Svi su te ovdje upozorili da ne možeš smatrati HDD išta bolje pouzdanom pohranom podataka od SSD-a. Nema razloga za daljnju prepirku, ove komentare možeš shvatiti kako hoćeš, take it or leave it, stavljeni su u dobroj namjeri, ja sam stavio linkove kao argumente za svoje tvrdnje. Daljnje prepucavanje HDD vs SSD nije konstruktivno niti ičim pridonosi kvaliteti diskusije. Možeš staviti neki link koji potkrepljuje tvoju tvrdnju i to je to, svi smo, uključujući i tebe, došli do zaključka da je backup neophodan o kojem se god mediju pohrane radilo.
Sinac je offline  
Staro 10.10.2022., 16:03   #42
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
ma nije valjda !? cigla, bez znakova života, nema detekcije! eto meni se to desilo samo sa jednim hddom kojeg je spalio grom
, evo pa neka kolega "delavi" sam procjeni šta mu je činit
Da, upravo tako, komp ga je počeo "gubiti" u BIOSu (detektirati svaki 2.-3. put nakon restarta), umirao je par sati dok na kraju više nije davao nikakve znakove života.
U tih par sati ni proizvođačev diag utility nije uvijek jednako očitavao stanje i kapacitet (ukupni i po particijama).

Da se nadovežem na ovo što je Sinac napisao, i da imaš desetak SSD i/ili HDDa to je kap u moru kao uzorak za bilo kakve tvrdnje o pouzdanosti. Trenutno od svojih 14 SSDa i 38 HDDa mogu samo izdvojiti 39. koji stoji kao suvenir za anegdotalne pričice, Quantum LPS170 iz 1992. (170 MB ) koji još uvijek radi. Da u međuvremenu nije crklo par desetaka (od "slavnog" IBM Deathstara, nekoliko WDa i Seagatea), možda bih i mogao pomisliti da su HDD pouzdani ali nažalost ipak nisu. To je i dalje najgora komponenta po šteti koju napravi, tako da ih treba imati što više komada, sa što više kopija i na više lokacija, ovisno koliko su ti podaci bitni.
Max Rockatansky je offline  
Staro 10.10.2022., 17:15   #43
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
O cemu vi baljezgate....
Onome kome je bitno da ne izgubi TRENUTNE podatke ima RAID.
i onda ti TRENUTNO dođe cryptolocker i na tu tvoju teoriju kaže gromoglasno: “muahahahahaaaaa”
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 10.10.2022., 17:40   #44
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,692
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
i onda ti TRENUTNO dođe cryptolocker i na tu tvoju teoriju kaže gromoglasno: “muahahahahaaaaa”
bome da.
imao sam samo jednu situaciju krepavanja HDD da više nisam mogao ništa, te nekoliko sa bad sectorima koji sam uspješno zamjenio drugim i zliglasni cryptolocker koji je kodirao 80% sadržaja. disk je ispravan bio ali sa beskorisnim podacima
__________________
...and fly...
quazar912 je offline  
Staro 10.10.2022., 18:14   #45
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
i onda ti TRENUTNO dođe cryptolocker i na tu tvoju teoriju kaže gromoglasno: “muahahahahaaaaa”
Zato imas backup, nadam se A sada valjda svi znamo da raid nije backup.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 10.10.2022., 19:32   #46
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
No...comment...ovaj forum se poceo zbilja pretvarat u forum.hr...
tomek@vz je offline  
Staro 10.10.2022., 23:20   #47
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262


mogu jedino podkrijepit svoje stajalište svojim iskustvom moja kolekcija svi su mehanički i još četvrtinu ih imam s bed sektorima koji još uvijek pišu brišu znači mogu se koristit kao usb stickovi za prebacivanje podataka , diskovi nisu u pogonu već se pale po potrebi što se tiče sadržaja skupljano zadnjih 15-stak godina..

https://postimg.cc/vDMYg39J
deevzg je offline  
Staro 11.10.2022., 05:29   #48
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Nek si ti s nama podijelio svoju file listu 😁

Ajd molim te ubuduce koristi tocku, zarez. Bit ce nam lakse citat sta si nadrobio. Hvala 😉
Cuky je offline  
Staro 11.10.2022., 06:08   #49
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova


mogu jedino podkrijepit svoje stajalište svojim iskustvom moja kolekcija svi su mehanički i još četvrtinu ih imam s bed sektorima koji još uvijek pišu brišu znači mogu se koristit kao usb stickovi za prebacivanje podataka , diskovi nisu u pogonu već se pale po potrebi što se tiče sadržaja skupljano zadnjih 15-stak godina..

https://postimg.cc/vDMYg39J

Zasto bih koristio disk za koji neznam pouzdano da su podaci koje kopiram gore isti kao i oni koje cu kopirat sa njega? CRC/MD5 Errors pozdravljaju pa dobijes na kraju fajlove koji izgledaju kak spada ali nisu (npr. mp3-ce di jedan dio od 1-2 sekundi fali i slicno)...sorry al nakon ovih izjava zbilja vise neznam dal trollas ili si prirodni...."talent"... Ak trollas > svaka ti dala samo ne tvoja, ak ne > dobro razmisli o svojoj karijeri u IT-u kao "informaticki suradnik"...nhf.
tomek@vz je offline  
Staro 11.10.2022., 07:23   #50
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova


mogu jedino podkrijepit svoje stajalište svojim iskustvom moja kolekcija svi su mehanički i još četvrtinu ih imam s bed sektorima koji još uvijek pišu brišu znači mogu se koristit kao usb stickovi za prebacivanje podataka , diskovi nisu u pogonu već se pale po potrebi što se tiče sadržaja skupljano zadnjih 15-stak godina..

https://postimg.cc/vDMYg39J
Svaki moj disk na kojem su se pojavili bad sectori završio je van pogona jer takav disk više nisam mogao smatrati pouzdanim za svoje podatke. Radio sam backup podataka, ali je isto tako ispalo da su fotografije snimljene na dijelu diska na kojem su se pojavili bad sectori bile s greškom (fajl se otvarao bez problema, ali s artefaktima tipa šareni kvadrati na fotografiji) i fotografije su zbog toga bile neupotrebljive. I to na dijeljenom disku na koji je kolega direktno skenirao. Kada radiš grafičku pripremu i ostaneš bez fotografija, to ti je isto kao da programiraš i dio programskog koda ode u vjetar. Naravno da je disk letio van i kolega je morao sve ponovo skenirati.
Tebi sretno s tvojim [mehaničkim] diskovima...
Sinac je offline  
Staro 11.10.2022., 08:58   #51
Taproot7
Premium
Moj komp
 
Taproot7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2021
Lokacija: HR
Postovi: 208
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zato imas backup, nadam se A sada valjda svi znamo da raid nije backup.
raid0 je najbolji za backup tako su rekli mnogi strucnjaci koji su kasnije suze ronili
Taproot7 je offline  
Staro 11.10.2022., 10:19   #52
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Za zaštitu od bad sectora može poslužiti ZFS ali nažalost tu nema dobre integracije s windowsima. Eventualno u vidu dedicted NAS storagea kojem windows radne stanice pristupaju kao mrežnom disku. I naravno to nije backup još uvijek.
BinaryJesus je online  
Staro 11.10.2022., 10:31   #53
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Trošenje M.2 NVMe diska

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Zato imas backup, nadam se A sada valjda svi znamo da raid nije backup.

Tu pomažu snapshoti uz aktivni sync na OneDrive, Google Drive ili nešto slično što synca u realnom vremenu s mogućnošću vraćanja starih verzija fileova.

ZFS ftw
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 11.10.2022., 10:40   #54
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Mirror RAID na stolnim računalima je ionako pro forme da korisniku pruži osjećaj sigurnosti, a zapravo je banana kada se pojavi greška u fajlovima (iz bilo kog razloga) na jednom disku koja se identično prekopira i na drugi disk.
Ne postoje serveri bez razloga.
Isto tako cryptolocker će preko mreže dohvatiti i podatke na NAS-u i bilo kojem mrežnom disku na koji korisnik zaraženog računala ima nenadzirani pristup (unattended, automatski pristup bez recimo upisivanja passworda ili nekog drugog oblika zaštite pristupa).
Ovo spominjem da izvjesni kolega ne bi pomislio da su RAID i NAS 100% sigurni kao backup varijante...
Sinac je offline  
Staro 11.10.2022., 11:14   #55
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Da, RAID je samo redundancija da nema zastoja a nekad je zgodan i da se od manjih, jeftinijih diskova napravi veći "volume", npr. 3x4TB RAID5 daje 8TB raspoloživog prostora u komadu.
Bitnije mi se čini razlikovati da li je NAS samo backup ili ujedno i file-server.
Ako je oboje, backup dio svakako treba biti nedostupan userima (a time i virusima), odnosno dostupan samo backup softveru (poseban user) koji radi automatski backup (samo sync, inkrementalni, bez ili sa snapshotima, nebitno). Iznenadno povećanje backupa je dovoljan znak da je nekakav crypto poharačio "glavni" volume.
Da ne offtopičarim dalje, imamo temu o NASevima.
Max Rockatansky je offline  
Staro 11.10.2022., 11:54   #56
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Tu pomažu snapshoti uz aktivni sync na OneDrive, Google Drive ili nešto slično što synca u realnom vremenu s mogućnošću vraćanja starih verzija fileova.

ZFS ftw
Snapshotovi i file versioning su super protiv cryptosranja sve dok obicni useri nemaju otvoren pristup snapshotovima, a admin account je (o)siguran. Fala bogu ima cijela nauka iza dobro koncipiranog backup plana da te na kraju doslovno boli uho hoce li ti danas-sutra riknuti hdd ili ssd disk ili ce se macka popisati po vanjskim diskovima.

Najezim se kad vidim ove arhive po vanjskim diskovima i pricama o nekoj sigurnosti podataka, ja sam zavrsio ovdje
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline  
Staro 11.10.2022., 12:47   #57
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Zasto bih koristio disk za koji neznam pouzdano da su podaci koje kopiram gore isti kao i oni koje cu kopirat sa njega? CRC/MD5 Errors pozdravljaju pa dobijes na kraju fajlove koji izgledaju kak spada ali nisu (npr. mp3-ce di jedan dio od 1-2 sekundi fali i slicno)...sorry al nakon ovih izjava zbilja vise neznam dal trollas ili si prirodni...."talent"... Ak trollas > svaka ti dala samo ne tvoja, ak ne > dobro razmisli o svojoj karijeri u IT-u kao "informaticki suradnik"...nhf.
https://www.goodlucksoft.com/


Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Svaki moj disk na kojem su se pojavili bad sectori završio je van pogona jer takav disk više nisam mogao smatrati pouzdanim za svoje podatke. Radio sam backup podataka, ali je isto tako ispalo da su fotografije snimljene na dijelu diska na kojem su se pojavili bad sectori bile s greškom (fajl se otvarao bez problema, ali s artefaktima tipa šareni kvadrati na fotografiji) i fotografije su zbog toga bile neupotrebljive. I to na dijeljenom disku na koji je kolega direktno skenirao. Kada radiš grafičku pripremu i ostaneš bez fotografija, to ti je isto kao da programiraš i dio programskog koda ode u vjetar. Naravno da je disk letio van i kolega je morao sve ponovo skenirati.
Tebi sretno s tvojim [mehaničkim] diskovima...
https://www.goodlucksoft.com/

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Najezim se kad vidim ove arhive po vanjskim diskovima i pricama o nekoj sigurnosti podataka, ja sam zavrsio ovdje

govorio sam za privatnu hobi kolekciju ne za poslovne svrhe kao što sam rekao imamo posebnog čovjeka firmi za buckup


btw ako imate starih diskova s bed sektorima a planirate ih bacit slobodno mi javite na pm da pokupim
deevzg je offline  
Staro 11.10.2022., 12:49   #58
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 175
Što se tiče arhiviranja tu je WinRAR s recovery recordom super jer može popravit greške od nekoliko bitova, ovisno koliko velik mu je recovery record.

IMO must have za bilo kakvo dugotrajno pospremanje podataka.
BinaryJesus je online  
Staro 11.10.2022., 13:09   #59
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor deevzg Pregled postova
Frend s kojim sam odrađivao neke stvari po računalima nabavio je RAID karticu, poluprofesionalnu ediciju koja je koštala ko Svetog Petra kajgana. Imao je RAID 5 polje diskova i jedan disk je crknuo. Zamijenio ga je drugim diskom i gle čuda, RAID kontroler nije uspio rebuildati RAID polje. Dopisivao se s korisničkom podrškom proizvođača da bi ga na kraju otkantali riječima da je trebao uzeti profesionalnu ediciju kontrolera. Tako ispada da je pouzdanost nekog softvera da popravlja hardverski kvar vrlo upitna. Znam što znači locirati bad sectore i izolirati ih, ali nemam povjerenja u disk da neće prijaviti još koji bad sector.
Konkretno, ja ne bih na disk s bad sectorima snimao apsolutno ništa jer ako i snimim nešto na takav disk, ne znam hoću li sutra imati pristup fajlovima ili ne, a takvih fajlova nemam.
Sinac je offline  
Staro 11.10.2022., 13:31   #60
deevzg
informatički suradnik
Moj komp
 
deevzg's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: novi_zg
Postovi: 262
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Frend s kojim sam odrađivao neke stvari po računalima nabavio je RAID karticu, poluprofesionalnu ediciju koja je koštala ko Svetog Petra kajgana. Imao je RAID 5 polje diskova i jedan disk je crknuo. Zamijenio ga je drugim diskom i gle čuda, RAID kontroler nije uspio rebuildati RAID polje. Dopisivao se s korisničkom podrškom proizvođača da bi ga na kraju otkantali riječima da je trebao uzeti profesionalnu ediciju kontrolera. Tako ispada da je pouzdanost nekog softvera da popravlja hardverski kvar vrlo upitna. Znam što znači locirati bad sectore i izolirati ih, ali nemam povjerenja u disk da neće prijaviti još koji bad sector.
Konkretno, ja ne bih na disk s bad sectorima snimao apsolutno ništa jer ako i snimim nešto na takav disk, ne znam hoću li sutra imati pristup fajlovima ili ne, a takvih fajlova nemam.
opet napominjem govorim za amatersku privatnu arhivu ne za pro poslovnu, (npr. trebam poslat nekakav video uradak za osijek, korisnik kaže da nema optički uređaj, ja rekoh može na kakav hdd, on veli može , ja mu pošaljem hdd i velim odmah kopiraj podatke jer ima bb, on pita šta da radim sa hddom , ja velim baci ga u smeće , ako mu je kojim slučajem nije dobro prekopiro podatke šaljem drug nije bed, hoću reći da se da iskoristit kao usb stick (u firmi čim hddovima padne h/p ili sl. odmah se uklanjaju iz uporabe naravno)
deevzg je offline  
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na