Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.11.2017., 11:28   #1
stokis
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: vinkovci
Postovi: 191
HAKOM i brzina

pozdrav
moželi mi tko reč koja brzina je zakonski propisana koju operater mora isporučit korisniku?
1 Mbit/s. ili 1mb/s ?
stokis je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 11:33   #2
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
50% ugovorene brzine ako je ugovorena brzina ispod 20mbps.
domis je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.11.2017., 11:42   #3
stokis
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: vinkovci
Postovi: 191
pa ja imam vip hombox turbo i brzina mi je 80 Mbit/s,,ali kad potrošim 100gb imam brzinu ovu

stokis je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 11:47   #4
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
Citiraj:
Autor stokis Pregled postova
pa ja imam vip hombox turbo i brzina mi je 80 Mbit/s,,ali kad potrošim 100gb imam brzinu ovu

pa koji si ugovor potpisao? ako imaš 100gb paket ništa čudno
https://forum.vipnet.hr/pretplata-mo...urbo-tarifa-64
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 19:53   #5
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
mobilni operateri nemaju minimalnu brzinu kao na fizičkim vezama, ali ti moraju isporučiti 1mbps.
ovo šta si ti naveo "1 Mbit/s. ili 1mb/s " je jedno te isto. 1mbit=1mbps=1mb/s.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 20:27   #6
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mobilni operateri nemaju minimalnu brzinu kao na fizičkim vezama, ali ti moraju isporučiti 1mbps.
ovo šta si ti naveo "1 Mbit/s. ili 1mb/s " je jedno te isto. 1mbit=1mbps=1mb/s.
baš i ne.. 1mbit se dijeli s 8, što ispadne 125 kilobajta po sekundi.. 1mb po sekundi je doslovno 1 megabajt po sekundi, što je u prijevodu nekih 8mbit veza (u idealnim uvjetima)
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 20:31   #7
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Mb = Megabit, MB = Megabajt. Sto svi znaju a nitko ne odgovara na pitanje.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 20:34   #8
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
Citiraj:
Autor Rista Pregled postova
Mb = Megabit, MB = Megabajt. Sto svi znaju a nitko ne odgovara na pitanje.
kako ne? eno gore link od njegovog paketa.. nakon potrošenih 100gb, dobije manju brzinu.. s time da ima flat kao noćnu opciju uz punu brzinu.. jedino, što je njemu ipak brzina nešto premala nakon tih potrošenih 100gb.. nek nazove službu za korisnike i pita njih.. hakom nema veze s ovime.. možda je tehnički kvar, a možda su u šumi
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 22:21   #9
Roje
Premium
Moj komp
 
Roje's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Dubrovnik
Postovi: 26
Muko moja koja je ovo brzina?

svi ISP pišu brzinu u Mbps - megabitovi po sekundi (e da su megabajti). Tako valjda bolje zvući.
Roje je offline   Reply With Quote
Staro 24.11.2017., 22:30   #10
bacelj
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: Osijek
Postovi: 129
Citiraj:
Autor domis Pregled postova
50% ugovorene brzine ako je ugovorena brzina ispod 20mbps.
70%, ako se ne varam.. bilo je 50% pa su podigli da operater moram minimalno isporucit 70%. ili cak 75, nisam siguran
bacelj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.11.2017., 07:05   #11
Dundimonio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 66
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mobilni operateri nemaju minimalnu brzinu kao na fizičkim vezama, ali ti moraju isporučiti 1mbps.
ovo šta si ti naveo "1 Mbit/s. ili 1mb/s " je jedno te isto. 1mbit=1mbps=1mb/s.
Ovo da moraju isporučiti 1mbps nije istina.

Ne postoji odredba bilo kojeg zakona ili pravilnika koja bi nametala obvezu operatoru usluga u pokretnoj elektroničkoj komunikacijskoj mreži definiranja i time isporuke minimalne zajamčene brzine prijenosa podataka.

Dakle, kod mobilnih operatora ne postoji obveza isporuke određene minimalne brzine niti postoji obveza pokrivanja cijelog teritorija RH.

Postoji odredba koju svi mobilni operatori imaju, a to je da pružaju pokrivenost unutar tehničkih i operativnih mogućnosti, što može značiti puno stvari, ali nikako obvezu minimalnog praga i na bilo kojem području.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Dundimonio je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2017., 08:45   #12
stokis
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: vinkovci
Postovi: 191
sve u svemu,,ja sam se shebo kad sam prešao kod njih!!!
sad je kasno ugovor potpisan na 2gd.
njihov prodajni predstavnik mi reče kad potrošiš 100gb,, imaš brzinu kao što si imao kod t-coma a to je 10 Mbps = 1.25 MB/s,, a ja kao i svi ostali imaju 1 Mbps = 0.125 MB/s,
a to nije dovoljno da pokrene youtube, a onih dotatnih 100gb od 30kn možež samo jednom produžit u tekučem mjesecu,, ja 200gb spičim za 15dana. jer ti GB lete ko ludi kod njih.
stokis je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2017., 10:17   #13
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,015
ako potražite hakom-ove odluke od pred par godina, postoji odluka kojom se svim operaterima u HR nalaže da nude "osnovnu uslugu" (ili tako neki termin), s minimalnom brzinom pristupa od 1mbit.

stokis - VIP ima jaaako puno problema sa data prometom u svojoj mreži, gdje se puno paketa koruptira i moraju se ponovno slati (čitaj na vip forumu u homebox temi). to "resendanje" pojede i preko 50% prometa. npr, skineš file od 1GB, a onaj vip portal ti izbaci da si potrošio 1.5GB. mislim da im je problem na lte mreži, dok na 3g nije. ako se dobro sjećam. nemam homebox pa nisam baš pamtio.
i ps - šta slušaš prodajnog predstavnika? sve ti piše u sitnom tekstu na stranicama vipa. nakon potrošenih 100gb, brzina se spušta na 1mbit. ako tebi daju manje, može stvarno biti da to resendanje paketa pojede razliku do 1mbit. prebaci router na 3g i napravi speedtest opet.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2017., 10:56   #14
stokis
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: vinkovci
Postovi: 191
hvala na odgovoru
stokis je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2017., 17:25   #15
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,360
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ako potražite hakom-ove odluke od pred par godina, postoji odluka kojom se svim operaterima u HR nalaže da nude "osnovnu uslugu" (ili tako neki termin), s minimalnom brzinom pristupa od 1mbit.
Termin je "univerzalna usluga" , ali T-com je jedini operater univerzalnih usluga koji takvu uslugu (od minimalno 1mbit) mora pružiti bilo gdje u HR.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 25.11.2017., 18:49   #16
Dundimonio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Osijek
Postovi: 66
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Termin je "univerzalna usluga" , ali T-com je jedini operater univerzalnih usluga koji takvu uslugu (od minimalno 1mbit) mora pružiti bilo gdje u HR.
A to se odnosi na nepokretnu elektroničku komunikacijsku mrežu i prethodno tomu hakom mora ocijeniti zahtjev korisnika razumnim. Ima baš jedna takva odluka od ovog mjeseca na hakom stranicama.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
Dundimonio je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 11:43   #17
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
stokis - VIP ima jaaako puno problema sa data prometom u svojoj mreži, gdje se puno paketa koruptira i moraju se ponovno slati (čitaj na vip forumu u homebox temi). to "resendanje" pojede i preko 50% prometa. npr, skineš file od 1GB, a onaj vip portal ti izbaci da si potrošio 1.5GB. mislim da im je problem na lte mreži, dok na 3g nije. ako se dobro sjećam. nemam homebox pa nisam baš pamtio.
Ja sam isto imao te probleme, 6 mjeseci sam se ganjao s vipom da nešto riješe. Dolaze koruptirani paketi na 3G usluzi, ja sam u ruralnom kraju, mali gradić na moru i lokalni Vip odašiljač daje samo 3G, ali po punoj brzini (DC-HSPA+, 35/5 Mbps).
Slali su mi 3x novi router, svaki put ZTE MF283+, problem uvijek prisutan, ali samo na LAN portovima. Sumnja je bila na infrastrukturu jer imaju hrpu prijava i iz drugih krajeva HR, ponegdje i od ljudi s drugačijim routerima. Najgore je bilo preko ljeta, skineš 5x .zip file od 20MB, od toga je 4 puta neispravan CRC. Skineš torrent od 12GB preko noći i klijent prijavi 2GB corrupted blokova.
Riješilo se nedavno kad su mi poslali router Huawei B310, sve radi ok nakon toga, više nijedan jedini loš paket.
Dakle, u mojem slučaju izgleda nije bilo do infrastrukture nego do smeća od ZTE routera.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na