Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.10.2007., 00:44   #1
mmausa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 109
pristup Vista particiji iz XPa

S obzirom da je sistem već odavno spreman za jedan lijepi format i clean install, mislio sam prije toga probati dual-boot Viste i XPa. Imam 3 primary particije C,D i E - sve tri u NTFSu pune podataka. Na C je instaliran XP, mislio sam staviti Vistu na D na preostalih 15ak GB.

Mene zanima da li ću kad bootam XP moći normalno pristupiti D particiji na kojoj je Vista?

Kako nakon toga ukoliko želim maknuti Vistu s D particije sačuvati podatke na njoj?
mmausa je online   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 02:24   #2
Caky_OS
Premium
Moj komp
 
Caky_OS's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Croatia, Osijek
Postovi: 50
možeš pristupit podacima!

podatke sacuvaj tak da ih makni na neku drugu particiju i formatiraj ovu na kojoj zelis uklonit OS... ja nisam cuo da se moze vista ili xp uninstalirati tako da ostanu podatci znam na sta si mislio al najjednostavnije ti ih je prebacit negdje dalje i na ovoj napravit format

inaće imaš tu objašnjeno kako napravit. Ovaj program Linux G-parted je meni super što spominju
http://lifehacker.com/software/top/w...sta-179906.php
Caky_OS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.10.2007., 13:06   #3
mmausa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 109
Pitam zato jer nisam imao dualboot, barem ne od vremena Windowsa i DOSa i SuperCommandera

Znači ako je XP na C particiji, a Vista na D, da li kad bootam XP mogu kopati po D particiji i obrnuto, da li kad bootam Vistu mogu kopati po C particiji (vidi li se uopće iz jednog OSa particija na kojoj je drugi OS)?
mmausa je online   Reply With Quote
Staro 17.10.2007., 13:35   #4
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Vidi, no pravi problemi nastaju kada hoćeš to sve skloniti, bez formata diska. Sam XP i nije problem jer je na zasebnoj particiji, no ako staviš Vistu na particiju D s ostalim podacima kako ćeš je obrisati kada ti ne bude trebala? A nija baš da zauzima par MB pa da ti je svejedno što stoji tamo...Desni klik delete na folder Windows i neće ići. Bar ne bez posebnih boot CD-a i sličnih naprava.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2007., 22:36   #5
mmausa
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 109
Ljudi, pustimo sad na trenutak brisanje Viste, nije ni formatiranje strasan problem nego nek mi netko odgovori ovo o podacima XP C: - VISTA D:
mmausa je online   Reply With Quote
Staro 02.11.2007., 09:05   #6
Kobe
Premium
Moj komp
 
Kobe's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Ispod zvijezda
Postovi: 94
Evo postam ovdje da ne otvaram novu temu. Planiram uzeti 2 diska. Na C: instalirati Vistu, na D: xp. Kad pomoću boot managera odaberem jedan operativni sustav ne želim da on vidi niti bilo šta radi po disku na koji nije instaliran. Jel to tako napravljeno po defaultu ili to trebam sam postaviti.
A ako jedan operativni sustav maknem, npr. formatiram c: sa vistom želim da ga XP naravno vidi i koristi. Pomoć i pokoji savjet bi mi dobro došao. Nikad nisam imao dual boot, u ovom području sam totalni početnik.
Kobe je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2007., 10:31   #7
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
HM, možda ti je najjednostavnije riješenje to napraviti fizički. Odspojiš jedan disk, na drugi instaliraš jedan od OS-a, nakon toga spojiš drugi disk, odspojiš prvi i instaliraš drugi OS. U windowse ulaziš tako da u BIOS-u odrediš s kojeg diska da se prvo boota i to je to. Imaš dva OS potpuno neovisna jedan o drugome. Jes da moraš stalno u BIOS, no ni to nije tako strašno.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2007., 11:20   #8
Kobe
Premium
Moj komp
 
Kobe's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Ispod zvijezda
Postovi: 94
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
HM, možda ti je najjednostavnije riješenje to napraviti fizički. Odspojiš jedan disk, na drugi instaliraš jedan od OS-a, nakon toga spojiš drugi disk, odspojiš prvi i instaliraš drugi OS. U windowse ulaziš tako da u BIOS-u odrediš s kojeg diska da se prvo boota i to je to. Imaš dva OS potpuno neovisna jedan o drugome. Jes da moraš stalno u BIOS, no ni to nije tako strašno.

Nije loše rješenje. A druga je opcija koliko sam svatio ova:

Instaliram vistu na c:
xp na d:

oba operativna sustava će vidjeti onaj drugi disk, ali ja npr. kad koristim vistu neću snimati na d nego isključivo na c i obrnuto, tako da neće bit nikakvih problema kad odlučim formatirat jedan od diskova.

Jesam dobro ovo svatio? Ako je situacija ovakva odlučit ću se za ovu soluciju.
Kobe je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2007., 12:45   #9
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Jes da moraš stalno u BIOS, no ni to nije tako strašno.
Većina BIOS-a ima opciju npr. ESC sa kojom se ulazi u meni sa mogućnošću izbora sa čega će nastaviti boot. Ja ovo koristim već mjesecima bez ikakvih problema.
OS-ove sam instalirao tako da sam fizički isključivao diskove.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 16.11.2007., 11:03   #10
coca-cola kid
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Virovitica
Postovi: 2
Uh, i mene muči skoro ista stvar tj.samo jedan korak dalje. Što se tiče instalacije XP-a na
jedan hard a Viste na drugi, tu nema nikakvih problema. Od prije sam na jednom disku imao
instaliran XP, a kada sam dodao još jedan disk jednostavno sam na njih instalirao Vistu i
svaki od njih radi neovisno jedan od drugoga iako se , naravno međusobno vide, te se uvijek može jedan disk isključiti ili formatirati a onaj drugi će normalno raditi. E, sada dolazi
moj problem koji pokušavam riješiti već tri dana (noći) ali zasada bez rezultata. Dakle, kada pokrećem računalo uvijek će mi se podići onaj OS koje je instaliran na disku koji je
u BIOS-u postavljen kao prvi, što znači da pri prelasku iz XP-a na Vistu ili obrnuto uvijek
moram ulaziti u BIOS i tamo mjenjati boot hd.To mi je gubitak vremena a i živcira me pa
sam mislio da je moguće napraviti nešto kao boot manager gdje ću nakon pokretanja
računala dobiti nešto slično kao što je dual boot pa da samo odaberem što želim.Naravno,
neki će odmah reći "pa zašto nisi napravio instalaciju oba sustava na jedan disk pa napravio klasičan dual boot i to je to " ! E, pa baš sam htio da XP i Vista budu totalno odvojeni, svaki na svom disku. Dosta toga sam već probao, prekopao pola svijeta po internetu ali ništa. Prvo sam probao s "Acronis Disk Direktorom" koji sadrži "Acronis Selector OS" (zadnja verzija) za koji sam bio uvjeren da će raditi. I usprkos tome što mi
se čini da sam sve napravio tj. pri podizanju dobijem acronisov boot manager koji mi uredno prepozna oba OS-a međutim uvijek mogu podići samo onaj čiji je disk proglašen
kao boot. Probao sam sve moguće kombinacije i teorije ali ništa. Zatim sam pokušao s
zadnjom vezrijom programa "OSL2000" ali opet ista stvar, operativni sustavi se vide u boot
manageru ali samo se podiže onaj čiji je disk prvi za boot. Isto mi se ponaša i programčić
"GAG". Jednostavno, ne znam da li negdje griješim ili je to nemoguća misija (iako u svakoj uputi za ta tri programa koja sam probao lijepo piše da se operativni sustavi mogu podići s bilo kojeg diska ili bilo koje particije ) ili je nešto treće posrijedi !
Jednom rječju: kako napraviti boot manager za XP i Vistu koji su instalirani svaki na svom
disku a da se ne mora ulaziti u BIOS ?
Unaprijed zahvalan nepoznatom spasiocu i heroju !

Moja konfiguracija: MB INTEL, P4 3.0, 3 GB RAM, HDD1 200 GB Segate i HDD2 250 GB Seagete, XP PROFESSIONAL SP2 I VISTA ULTIMATE.
coca-cola kid je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.11.2007., 15:05   #11
coca-cola kid
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Virovitica
Postovi: 2
Riješeno ! Sada mi izgleda sve jednostavno (general poslije bitke). Dakle, ako imate instaliran XP od prije,dodajete novi (drugi) disk i na njega želite instalirati Vistu postupak je slijedeći:
1. nakon što ste spojili novi drugi disk, podignete XP i iz njega isformatirate željeni dio
novog diska (NTFS)
2. napravite restart računala, odmah čim se sustav počinje podizati pritisnite jednu od
funkcijskih tipkaka koja za vašu ploču znači odabir uređaja s kojeg će se vršiti podizanje
(tipka ovisi od ploče do ploče, kod mene je to F10)
3. kada se pojavi meni s ponuđenim uređajima, ubacite u dvd rom instalacijski dvd Viste i
odaberite podizanje s CD-DVD uređaja
4. tada će započeti instalacije Viste koja je stvarno vrlo jednostavna - potrebno je samo
obratiti pažnju da kod odabira mjesta za instalciju odaberete drugi disk tj.njegovu
particiju
5. kada instalacija završi i prvi put se podigne Vista , sve je riješeno !
6. instalacija je sama napravila dual boot i pri ponovnom pokretanju sustava moći ćemo
birati između "Earlier version of windows" - to je stari XP ili Viste
7. instalacija je u dual boot-u napravila sve po defaultu, a postavke se mogu isključivo
mjenjati u Visti i to najbolje s programčićem (besplatan) Easy BCD

Rezultat svega: svaki disk ima svoj operativni sustav koji su nezavisni jedan od drugoga
a međusobno se vide što znači da mogu isprobavati Vistu polako i bezbolno jer u samo
par sekundi sam u starom dobrom XP-u dok drugi disk mogu formatirati do mile volje,
darovati u dobrotvorne svrhe ili jednostavno zavitlati ga kroz prozor...
Nadam se da će ovo nekome pomoći, iako mi stvarno nije jasno što mi se to sve
događalo proteklih dana i noći da nisam uspio prije ...
coca-cola kid je offline   Reply With Quote
Staro 17.11.2007., 15:24   #12
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,333
Ja ti nisam stigao ogovoriti, mogao si samo bootati vistu sa dvd-a i napraviti repair. To je meni stavilo bootmgr na oba diska pa sam onda ručno micao jer mi ne treba to što tebi treba.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
MacBook Air M2
Moto Edge





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 19.11.2007., 11:07   #13
Cataphract
Premium
Moj komp
 
Cataphract's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Constantinopolis
Postovi: 1,002
Citiraj:
Autor Kobe Pregled postova
Jesam dobro ovo svatio? Ako je situacija ovakva odlučit ću se za ovu soluciju.
Zar ne bi bilo normalnije disk podijeliti na 3 particije: XP, Vista, Njava?
Cataphract je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na