Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 20.07.2011., 02:29   #1
Dr.Boom-Kaboom
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Koji macbook?

Evo otvorio sam ovu temu jer se premisljam izmedu MB, MBP i MBA modela.
Notebook ce mi sluziti za studiranje(u Varazdinu, ja sam u Zagrebu) tako da bi trebalo uzeti u obzir da mi treba racunalo sto vise slicnije normalnom desktop racunalu.
Sada se neki pitaju zasto nebih kao i svi ostali normalni ljudi uzeo notebook sa prozorima i bok, ali stvar je u tome sto sam tijekom svih ovih godina koristenja windowsa skuzio da koliko god snazno racunalo uzmem, uvijek nesto nece valjati tijekom koristenja istoga.
Em virusi, em driveri, em errori, bugovi, sporost tijekom duzeg koristenja windowsa itd u beskonacno.
I tako sam ja odlucio uzeti notebook sa OSX-om
Htio bih da komentiraju samo ljudi koji su duze vremena koristili macbook a ne oni koji su ga jednom vidjeli dok su prolazili pored istyle-a.
Hvala!
Dr.Boom-Kaboom je offline  
Staro 20.07.2011., 07:04   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Nadam si da si svjestan toga da ćeš Mac platiti puuuuno više nego lap istih performansi sa winsima i da ta razlika nije previše realna tj. da nema očitog objašnjenja zašto je baš toliko viša. Osim toga, moraš si postaviti pitanje koje ćeš sve programe koristiti jer možda dođeš u situaciju da nekog specijalnog programa nema za Mac, a ima za prozore.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.07.2011., 07:46   #3
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor Dr.Boom-Kaboom Pregled postova
Evo otvorio sam ovu temu jer se premisljam izmedu MB, MBP i MBA modela.
Notebook ce mi sluziti za studiranje(u Varazdinu, ja sam u Zagrebu) tako da bi trebalo uzeti u obzir da mi treba racunalo sto vise slicnije normalnom desktop racunalu.
Sada se neki pitaju zasto nebih kao i svi ostali normalni ljudi uzeo notebook sa prozorima i bok, ali stvar je u tome sto sam tijekom svih ovih godina koristenja windowsa skuzio da koliko god snazno racunalo uzmem, uvijek nesto nece valjati tijekom koristenja istoga.
Em virusi, em driveri, em errori, bugovi, sporost tijekom duzeg koristenja windowsa itd u beskonacno.
I tako sam ja odlucio uzeti notebook sa OSX-om
Htio bih da komentiraju samo ljudi koji su duze vremena koristili macbook a ne oni koji su ga jednom vidjeli dok su prolazili pored istyle-a.
Hvala!
Koristim MacBook Pro 13" vise od 6 mjeseci, isto vecinom za faks. Tad sam ga uzeo iz vise razloga, a jedan od tih je ta sto je tad bio jedini dostupni prijenosnik cija baterija traje 12 sati, a da nema Atom il sl. "igracku" u sebi.
13" ekran je po meni dovoljan za normalni rad na racunalu, te je "zlatna sredina". Nit nije glomazan, nit nije premali. Jedini problem na koji mozes naici ti je potraga za 13" ruksakom, jer ih kod nas ima na kapaljku, al to se da rijesiti tako da MacBook stavis u sleeve, pa u normalnu torbu/ruksak za 15" prijenosnik. U vezi vanjske izrade prijenosnika - mogu slobodno reci da je godinama ispred konkurencije, a iako je sklopovski slabiji od konkurentskih prijenosnika jednake cijene, na njemu skoro sve radi fluidno (MSove aplikacije se znaju rusiti, posebno RDC).

I, sto je coconut rekao, prije razmisljanja o Mac-u moras se pitati koje programe ces koristiti na njemu. Meni je bilo prakticki svejedno jer sve aplikacije koje sam svakodnevno koristio na Windowsima su postojale i za OS X, osim jedne, a to je Visual Studio kojeg pokrecem iz virtualne masine kad mi zatreba. I moras paziti i na to da, iako postoji MS Office za OS X, ona je dosta okrljastena verzija Officea za Windowse, npr. nema podrsku za Visio, nema spelling checker za hrvatski jezik i sl, ali zato imas spelling checker za hrvatski jezik na razini cijelog OS-a, koji ne radi u Wordu, jer se ljudi u MS-u nisu sjetili podrzati ga. Ako te zanima nesto konkretnijeg, i ako ja znam odgovoriti - odgovorim. I moja preporuka, ako i kupujes Mac, kupuj osnovne modele. Tak je bar bilo kad sam ja uzimao svoj MacBook, jer su njihove komponente osjetno skuplje nego kad ih naknadno ugradis (a koliko znam, mozes u njega hititi normalnu memoriju ili HDD kao i u svaki drugi prijenosnik). Naknadnu promjenu procesora zaboravi jer se lemi na matinu plocu. I obavezno si uzmi onaj "apple care" produljeno jamstvo jer ga u hrvatskoj nemozes kupiti nakon kupnje prijenosnika, ako ti se neda zezat s time preko interneta.

I, po meni, MacBook Air je bacanje love, jer ima slabiji procesor od Pro, i nema optiku, a cijena je ista.
morbid_angel je offline  
Staro 20.07.2011., 17:39   #4
Dr.Boom-Kaboom
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Citiraj:
Autor morbid_angel Pregled postova
I moja preporuka, ako i kupujes Mac, kupuj osnovne modele. Tak je bar bilo kad sam ja uzimao svoj MacBook, jer su njihove komponente osjetno skuplje nego kad ih naknadno ugradis (a koliko znam, mozes u njega hititi normalnu memoriju ili HDD kao i u svaki drugi prijenosnik). Naknadnu promjenu procesora zaboravi jer se lemi na matinu plocu. I obavezno si uzmi onaj "apple care" produljeno jamstvo jer ga u hrvatskoj nemozes kupiti nakon kupnje prijenosnika, ako ti se neda zezat s time preko interneta.

I, po meni, MacBook Air je bacanje love, jer ima slabiji procesor od Pro, i nema optiku, a cijena je ista.

-a koji su to osnovni modeli?
-koliko dode taj apple care i koliko vrijedi, ja sam mislio uzeti rabljenog macbooka, ali ko ce znati, mozda budu popusti kakvi, a koliko vidim on daje samo godinu dana garancije sto je po meni skrtarenje kakvog nema

Sad se najvise premisljam izmedu obicnog i pro modela, ona plastika na obicnom mi se cini kao pravi magnet za ogrebotine :/
E da, griju li se oni kako?
Dr.Boom-Kaboom je offline  
Staro 20.07.2011., 19:38   #5
kmatkovic
Premium
Moj komp
 
kmatkovic's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Gospić
Postovi: 79
Moja preporuka ti je da kupiš Pro model jer su osjetno jači od osnovnog modela te ako ne odmah eventualna nadogradnja kasnije bi ti bila SSD disk i miran si dugi niz godina.

A što se tiče 13" i 15" modela to malo prošetaj do trgovine pa usporedi navedene modele, ja osobno sam nekako skloniji 13" modelu iako ni 15" nije uopće velik tako da nećeš pogriješiti ma što god odabrao.

Naravno ako misliš kupovati polovno svakako uzmi model sa dobrom odnosno jačom grafom na tome ne štedi.
kmatkovic je offline  
Staro 21.07.2011., 02:53   #6
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Citiraj:
Autor morbid_angel Pregled postova
Koristim MacBook Pro 13" vise od 6 mjeseci, isto vecinom za faks. Tad sam ga uzeo iz vise razloga, a jedan od tih je ta sto je tad bio jedini dostupni prijenosnik cija baterija traje 12 sati, a da nema Atom il sl. "igracku" u sebi.
How yes no? Ultraportabilni laptopi jedva dosegnu 10-ak sati normalnog rada. Budi sretan ako ti potraje 5.5-6 h, znam da mu želiš uvaljat "priču" ali nemoj pretjerivat (i ovaj dosegne 10 sati ali samo ako je u idleu, o 12 sati sanja i mali Stevica). Još jedna stvar je da kod neke zahtjevnije radnje se Macbook Pro 13" grije ko svinja. Nakon sat vremena number crunchinga proc je na 90-ak stepeni, a hlađenje je prilično glasno. Osjetio uživo .

S druge strane, teži je nego recimo 13.3" Dell v130. Ima samo dva USB 2.0 porta i nema HDMI ili eSATA priključak (većina uber jeftinih "PC" prijenosnika ima bolju povezivost). S druge strane ima Thunderbolt priključak ali otom-potom...

Citiraj:
Autor Dr.Boom-Kaboom
Sada se neki pitaju zasto nebih kao i svi ostali normalni ljudi uzeo notebook sa prozorima i bok, ali stvar je u tome sto sam tijekom svih ovih godina koristenja windowsa skuzio da koliko god snazno racunalo uzmem, uvijek nesto nece valjati tijekom koristenja istoga.
Em virusi, em driveri, em errori, bugovi, sporost tijekom duzeg koristenja windowsa itd u beskonacno.
Stvarno uzmi u obzir softver koji ćeš koristit. Ako ideš recimo na FOI ili bilo koji tehnički faks, preporučio bi ti ga da izbjegneš jer ćeš se ili naći u sitaciji da ćeš više zurit u virtualac ili ćeš vrtit sedmicu jako brzo. Ako ideš na neki drugi faks gdje je vrh vrhova upotreba računala za obradu teksta ili tablica i browsanje webom onda slobodno razmišljaj o Meku.

Što se tiće virusa, drivera, errora, bugova jednostavno bi ti preporučio da promjeniš servisera ili već nekoga tko ti održava računala sa Windozima jer izgleda da ne radi svoj posao najbolje .
tutix je offline  
Staro 21.07.2011., 13:25   #7
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
How yes no? Ultraportabilni laptopi jedva dosegnu 10-ak sati normalnog rada. Budi sretan ako ti potraje 5.5-6 h, znam da mu želiš uvaljat "priču" ali nemoj pretjerivat (i ovaj dosegne 10 sati ali samo ako je u idleu, o 12 sati sanja i mali Stevica). Još jedna stvar je da kod neke zahtjevnije radnje se Macbook Pro 13" grije ko svinja. Nakon sat vremena number crunchinga proc je na 90-ak stepeni, a hlađenje je prilično glasno. Osjetio uživo .
Ne, ne zelim mu nista uvaliti, niti ne vidim svrhu toga, nego govorim iz svojeg iskustva. Na faksu mi je trajao malo vise od 12 sati, sa ugasenim WLAN-om (jer mi nije trebao), ugasenim osvjetljenjem tipkovnice, s upaljenom jednom prezentacijom i Pages-om, kad je bio novi. No moj je starija verzija, nije ova nova sa i5 procesorom, nego sa C2D. Naravno, ako se upale ostale stvari kao virtualka i sl, traje osjetno manje. No, vise nije novi, pa sigurno vise nemoze trajati 12 sati, nego kako ti kazes - oko 10, dok verzija sa i5 il kojim vec procesorom traje do 10 sati prema specifikacijama, kako je u stvarnosti sa novim - neznam. Nisam ga imao, pa niti nemogu komentirati.

U vezi zagrijavanja - da. Grije se, i to podosta, cim se malo optereti, cak i kad pokrenes youtube il sl, i grije se cijeli, znaci i doljnji dio i gornji dio kod tipkovnice, kad se ponasa kao jedan veliki heatsink. Ili je hladan na dodir ili je topli, nema neke sredine. U vezi hladjenja - dobro je to sto zrak ne uzima sa doljnje strane, pa ga mozes staviti i na krevet, jer zrak uzima iz onog malog otvora izmedju ekrana i prijenosnika. Lose je to sto se tako vise zagrijava, jer ispod njega nema "propuha".

Apple Care plan produlji jamstvo sa jedne godine na 3, i kosta oko 1500 kn? ili se varam? ispravite me ako sam u krivu. I nemozes ga zasad kupiti u RH, raspitao sam se u nekoliko trgovina, i svi su mi rekli da ga nemaju na ponudi, nego ga moras kupiti izvana i registrirati prijenosnik i apple care plan u austriji il tako nekoj zemlji.

Zadnje izmijenjeno od: morbid_angel. 21.07.2011. u 13:29. Razlog: dodan dio za apple care plan
morbid_angel je offline  
Staro 21.07.2011., 16:54   #8
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Da, govorim o novom. Gle baterija je 63 Wh, prosjek baterija ostalih proizvođača koji isporučuju laptope je možda 45 Wh. Uz te neke napredne šeme agresivne štednje može dulje nego prosječan lap na Windozama ali nema šanse da uz normalne radne uvjete on izdrži toliko (12 sati) i to nije realna slika. Hlađenje na Macbooku je žrtva tišine, ali osobno bi radije laptop koji je hladniji nego tiši.
tutix je offline  
Staro 21.07.2011., 17:53   #9
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Da, govorim o novom. Gle baterija je 63 Wh, prosjek baterija ostalih proizvođača koji isporučuju laptope je možda 45 Wh. Uz te neke napredne šeme agresivne štednje može dulje nego prosječan lap na Windozama ali nema šanse da uz normalne radne uvjete on izdrži toliko (12 sati) i to nije realna slika. Hlađenje na Macbooku je žrtva tišine, ali osobno bi radije laptop koji je hladniji nego tiši.
Nemoras vjerovati, al meni je izdrzao. S jednom upaljenom prezentacijom i pisanjem teksta u Pages-u. Ali starija verzija (2010), a ne novija verzija MacBook-a Pro. Al, ne vjerujem da sada moze izdrzati toliko jer ima preko 6 mjeseci.

I, da, jos jedan problem zagrijavanja - od toga stradava baterija, koju nemozes tako jednostavno izvaditi kao kod klasicnog prijenosnika, nego je stalno u njemu. S tim da, kad se hlađenje upali na max., nije baš tih...
morbid_angel je offline  
Staro 21.07.2011., 22:13   #10
Shockre
Premium
Moj komp
 
Shockre's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Dublin
Postovi: 582
ja sam imo 13" mbp 2010 i drzo je 10h bez beda sa normalnim koristenjem. znaci itunes svira, safari i word/mail.
Shockre je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.07.2011., 23:29   #11
potemkin.hr
Akutna lijenčina
Moj komp
 
potemkin.hr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Fiume
Postovi: 1,804
Citiraj:
Autor tutix Pregled postova
Stvarno uzmi u obzir softver koji ćeš koristit. Ako ideš recimo na FOI ili bilo koji tehnički faks, preporučio bi ti ga da izbjegneš jer ćeš se ili naći u sitaciji da ćeš više zurit u virtualac ili ćeš vrtit sedmicu jako brzo. Ako ideš na neki drugi faks gdje je vrh vrhova upotreba računala za obradu teksta ili tablica i browsanje webom onda slobodno razmišljaj o Meku.
Na nekim faksevima će jednostavno morati koristiti neku vrstu windowsa kako bi mogao se spojiti na WiFi (primjer - FOI i securew2) ili će većinoma koristiti specijalizirani softver za koji ne postoji alternativa na Mac-u (Na našem faksu smo puno koristili Visual Studio ili 8051IDE za assembler pa je jedan bogec sa MacBookom više bio u sedmici na faksu nego na OS-X-u).
Unaprijed može već vidjeti iz nastavnog plana koji ćete softver koristiti, u nastavi i za izradu projekata, seminara i zadaća, te se prema tome orijentirati koji OS te pripadajući hardver uzeti.

Na skoro svim tehničkim faksevima je program većinoma prilagođen MS softveru ili windows alternativama, tu i tamo u igru upada Linux, dok je Mac rezerviran isključivo za Multimediju.
Ni besplatna sedmica Pro sa MSDN-a nije za baciti, uz ostali asortiman
__________________

potemkin.hr je offline  
Staro 21.07.2011., 23:57   #12
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Pa sve je jasno kad sveučilište plaća članarinu da bi studenti imali MSDNAA račune i besplatan Microsoftov softver (osim Officea naravno).
tutix je offline  
Staro 22.07.2011., 06:59   #13
morbid_angel
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Tokyo
Postovi: 196
Citiraj:
Autor potemkin.hr Pregled postova
Na nekim faksevima će jednostavno morati koristiti neku vrstu windowsa kako bi mogao se spojiti na WiFi (primjer - FOI i securew2) ili će većinoma koristiti specijalizirani softver za koji ne postoji alternativa na Mac-u (Na našem faksu smo puno koristili Visual Studio ili 8051IDE za assembler pa je jedan bogec sa MacBookom više bio u sedmici na faksu nego na OS-X-u).
OS X ima podrsku za securew2, tako da nemora instaliravati dodatne aplikacije ako se zeli spojiti na studentski WLAN. A prosli put kad sam instaliravao Secure w2 na Windowse sam pop... Na faksu, uspijem dobiti aplikaciju, i onda me trazi spoj na internet prije instalacije zbog registracije proizvoda, WTF?
morbid_angel je offline  
Staro 16.08.2011., 16:09   #14
bliss_zg
bliss_zg - take, muljanje na tržnici
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: ST
Postovi: 305
Pozdrav, imam pitanjce jedno.
Posto se namjeravam baviti izradom aplikacija za iPhone, cuo sam da jako tesko ide preko virtualne masine na Win /, da je u svakom slucaju potrebniji Macbook, imam frenda u Americi koji bi mi ga donio, pa ako moze preporuka nekog sa pristojnom cijenom.
Trenutno imam Lenovo G560A koji bi prodao i nadoplatio razliku.
bliss_zg je offline