Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2011., 21:42   #1
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Kućište - začepljivanje rupa zbog "boljeg protoka zraka"

Poštovani

Evo modam kučište već duže vremena, stavljena su čak 2 ultratiha ventilatora kao upuh direktno odozgo na cpu i rame, 1 unutar hladnjaka za cpu, 2 upuha naprijed, jedan straga, jedan masivni 140mm ispuh sa boka.

Moje je pitanje, budući da iako nije neko ultrašrot kučište, nije ni neko hi-tech, te oko ventilatora i na ostalim djelovima stranica(kučišta) postoje rupice kroz koje pretpostavljam isto ulazi/izlazi zrak.

Dal bi se mogao maksimizirati protok zraka zaljepljivanjem tih rupica sa izolir trakom npr, crnom da ne izgleda ko sa smetlišta

Ventilatori su dosta tihi, pa možda ne stvaraju dostatan pritisak tj. on se gubi kroz te rupice/otvore?

P.S. znam da ovdje govorimo možda o stupnju dva tri al eto

Hvala.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 21:46   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Nemoraš čepit svaku i najmanju rupicu. Zaljepi veće i to je to. Sigurno će ti efekat biti izraženiji kad to napraviš.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2011., 21:50   #3
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Gornje ventilatore postavi da pušu van. Upuh sprijeda, ispuh straga, upuh s boka.
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2011., 21:52   #4
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor Facelessone Pregled postova
Gornje ventilatore postavi da pušu van. Upuh sprijeda, ispuh straga, upuh s boka.
zanimljivo kako se prodaju ventilatori(200mm) koji se ne daju zašarafiti obrnuto

edit ispričavam se, jedan se da(al grebe na mrežicu onda) drugi ne da(od kučišta 200mm)
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2011., 10:50   #5
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Jesi razmišljao o nekim odstojnicima?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2011., 15:49   #6
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

Topli se zrak diže prema gore najbolje bi bilo da se ventilator za ispuh zraka montira prema gore a ventilator koji vrši upuh zraka montra pri dnu kučišta i to s prednje strane.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2011., 16:18   #7
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
po ovoj slici koliko vidim PSU gura unutra? koliko si siguran u ovo?

isto tako, graficka ok, isijava prema gore toplinu, ali jako cesto hladnjaci su tako napravljeni da vuku van, tj hladnjak je dizajniran kao na laptopu.

tako da ne znam jesi ti radio ovu sliku, ali nije bas najtocnija. pogotovo polozaj hard diskova (ako cemo gledati inace polozaj komponenti kako bi trebale biti u kucistu), i sto sam gore napisao.........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2011., 17:15   #8
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

ovo je schematski prikaz a ne nacrt nekog kučišta ja sam htio pokzati kako bi ispravno trebala cirkulacija zraka ici u idealnim situacijama.Mjesta u kučištu gdje se nalazi pojedini hardwer sam označio odokativno koliko ja znam nosači za 3.5" HDD stoje pri dnu kučišta i to u večini kučišta.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 04.12.2011., 17:21   #9
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

°C troši struju a njihov produkt je toplina.
-->
gore ove crvene strelice su nacrtane tako da se vidi koji pojedini hardwer u kučištu najviše isijava toplnu bez obzira kakvo hlađenje ima , bilo taj hardwer isijavao 20-30-40°C troši struju a njihov produkt je toplina.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 07:35   #10
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Dobra slika, samo pitanje šta PSU ne izbacuje van toplinu izvan kučišta?

evo stanje kod mene, nemrem se požalit na loše temperature ni buku...

umjesto ovog najgornjeg ispuha sam stavio 2 venta na niskoj brzini prema dolje da pušu, a jedinu razliku koju sam primjetio je smanjenje CPU temperature, doduše grafička je dobila +10C(ovo zadnje je možda zbog novog catalysta nisam siguran)

http://img195.imageshack.us/img195/169/dsc03175wj.jpg

edit:stvarno mislim da bi grafičke trebale biti bolje rađene, ne tipa ventilator na sredini grafičke i onda 50% topline ide doista i van, ali drugih 50% ide na drugu stranu u kučište.Trebalo bi sve ići van
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2011., 12:35   #11
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

možda ovu strelicu koja ide iz napajanje nisam trebao staviti ali isto ovisi kako je hlađenje izvedeno u napajanju ako izvedeno sa 120-com ventilatorom vrši upuh zraka u napajanje taj zrak koji upuhuje nije hladni ko onaj ventilator koji je montiran pri dnu kučišta s prednje strane.Isto postoje napajanja koja su izvedena sa dva ventilatora znaci s prednje i stražnje strane kučišta od napajanja tako da zrak cirkulira kroz napajanje.Zato su hladila u takvim napajanjima "rebrasta" radi boljeg hlađenja , ona napajanja koja su izvedena sa 120mm ventilatorom hladila su napravljena tako da imaju rupice da kroz njih cirkulira zrak.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 12:40   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Deamon101 Pregled postova
Dobra slika, samo pitanje šta PSU ne izbacuje van toplinu izvan kučišta?

evo stanje kod mene, nemrem se požalit na loše temperature ni buku...

umjesto ovog najgornjeg ispuha sam stavio 2 venta na niskoj brzini prema dolje da pušu, a jedinu razliku koju sam primjetio je smanjenje CPU temperature, doduše grafička je dobila +10C(ovo zadnje je možda zbog novog catalysta nisam siguran)

http://img195.imageshack.us/img195/169/dsc03175wj.jpg

edit:stvarno mislim da bi grafičke trebale biti bolje rađene, ne tipa ventilator na sredini grafičke i onda 50% topline ide doista i van, ali drugih 50% ide na drugu stranu u kučište.Trebalo bi sve ići van
Nije ni čudno što ti je grafa dobila +10 stupnjeva kad je ovaj vent na bočnoj stranici naopako. Okreni ga, pa onda vidi temperature!
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 12:47   #13
lkw_pkw
Premium
Moj komp
 
lkw_pkw's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 529
lkw_pkw

ima jedan mod koji je jedan kolega radio tu na forumu sad se više ni ne sječam šta je točno bilo u pitanju koristio je one velike gibljive cijevi za ventilaciju kakve znaju biti u autima.Provukao je posebno cijev za CPU,grafičku funkcijski je jako dobro izvedeno.
__________________
My modd cabel&sleeving&case&water&cooling,VGA block
K:HDD Maxtor MaXLine Plus II 250Gb sata
IBM ThinkPad T30,T40, T43-1871,Z60mP: starije brojeve auto časopisa classiccars,Quattroruote,Motor Klassik,Markt ponude na PM.
K:Karambol ili neispravne iPhone, Samsung,Sony,Nokia,LG,Huawei,Xaomi uređaje
lkw_pkw je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 21:46   #14
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nije ni čudno što ti je grafa dobila +10 stupnjeva kad je ovaj vent na bočnoj stranici naopako. Okreni ga, pa onda vidi temperature!
A ne da se naopakoooo!
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 21:53   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Kako se nebi dalo, nađi samo malo duže šarafe i da vidiš. Jer ovako samo štetu praviš. Vjerujem da bi imo na grafi manje temperature bez njega nego s njim tako okrenutim
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2011., 23:26   #16
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Uspio nać šarafe.Javim rezultate.

edit:uspio stavit,ma mislim da krivo ili ispravnije prikazuje temperaturu graficke nakon zadnjeg CC.

nema ionako smisla vise, samo dobro kučište može jamčiti dobru prozračnost..to je max što ventilatori mogu napraviti a da se svi vrte ispod 800rpm.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 06.12.2011. u 00:49.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2011., 11:49   #17
iggi
Premium
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: qǝɹƃɐz
Postovi: 434
@Deamon101

evo stanje kod mene, nemrem se požalit na loše temperature ni buku...

umjesto ovog najgornjeg ispuha sam stavio 2 venta na niskoj brzini prema dolje da pušu, a jedinu razliku koju sam primjetio je smanjenje CPU temperature, doduše grafička je dobila +10C(ovo zadnje je možda zbog novog catalysta nisam siguran)


Dva venta prema dolje da pušu???

Pogreška u navodu ili...


Možda bi bila bolja situacija da dva venta pušu prema gore (izbacuju zrak iz kućišta)..

Manju temp. proca si dobio jer ti gornji vent direktno puše hladan zrak po cooleru proca.
Ali vidiš da ti se grafička, a sigurno i ostale komponente podgrijavaju jer si "ubio" protok zraka u kućištu.
iggi je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2011., 12:31   #18
JuiceBox
Premium
Moj komp
 
JuiceBox's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Keebwork
Postovi: 7,470
Akod mene druga prica. ja imam chieftec aegis cx-05 kojem je cijela strana rupicasta.Danas ju zatvorim i dobijem 3 stupnja vece temp. Kuciste ima odlican protok ( ja pravio rupe za ventove) , 2x120 mm upuh, 2 x ispuh ( jedan gore jedan nazad) plus delta na cpu, tko je tu lud ja neznam.
__________________
The Rich pays to win. The Poor spends to lose.
JuiceBox je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2011., 00:59   #19
Deamon101
Premium
Moj komp
 
Deamon101's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 507
Evo popunio ekstra rupice, vent ovak stoji jer ne može drukčije zbog coolera od cpu-a, vratio sam gornji vent da puše prema gore a ne prema unutra..

IZNUTRA



IZVANA



IZNUTRA(dodan je jedan vent veliki da puse po ramima, ucvrstio ljepljivom trakom, al ak izleti iz mjesta naj...sam ga doduše vrti se na 600okr/min pa valjda ne bu puno štete napravio ima tko iskustva s tim?)



Temparature,doduše nakon provjetravanja(ima više ventova spojenih ovako onako, al na ploči ima 4)



Temperatura grafičke je valjda ovisna o CC-u i driverima, nije da sam zbog nje ovo sve radio, njen vent je tih, rupice po kučištu su popunjene 90%.

xulos - tih 3 stupnja je mozda zbog pojačanog radijatora? hladno u zadnje vrijeme.

Zadnje izmijenjeno od: Deamon101. 07.12.2011. u 01:06.
Deamon101 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na