Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.06.2009., 16:36   #61
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Ajde nam objasni doktore elektrotehnike zasto NE NULOVATI uticnice?

Znas kenjati protiv, ali niti jedan dobar razlog nisi naveo ZASTO NE NULOVATI UTICNICU.

Cekam strucan i nacitan odgovor.
Nulovanje utičnice je nužno zlo, nije da nebi trebalo ako ne postoji nikakva zaštita od napona u masi uređaja no...
Problem je u tome što si recimo 2km od centrale gdje je ta nula uzemljena pa su moguća razna "peckanja struje" i još povrh toga ovisiš o elektri jer i njihov sustav zaštite može ispast.
Nadalje, kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi uvjek će vas malo tresnut struja a koliko je to ovisi koliko ste daleko od centrale gdje je nula uzemljena i koje đonove imaš na nogama. @thopok malo drami no relativno gledajući je sasvim u pravu ali opet bolje je i sa nulovanom utičnicom nego baš nikakvom zaštitom.

FID sklopka + uzemljenje je jedina sigurna zaštita koja vas neće pri dodiru tresnuti jer će FID odraditi svoje pri dolasku faze na masu.

Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 24.06.2009. u 01:02.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 16:43   #62
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Ako otvoris ormaric primjetit ces da HEP uredno brika nulu i masu Cast izuzecima.

Tako da se mozes slikati i sa FID-ovkom i razlikom potencijala.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.06.2009., 18:06   #63
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
zasto NE NULOVATI uticnice?
Svatko tko uopće postavlja takva pitanja se nema time što baviti. Jednostavno priznajte da znate nedovoljno.
Što god takvi "stručnjaci" napravili, to i dalje ne mijenja činjenicu da se takva instalacija smatra neispravnom. Ne može se dolaziti s metodama koje su prolazile u prošlom stoljeću kao što je već spomenuto(ako i tada, samo nije nikoga bilo pretjerano briga).
Citiraj:
Cekam strucan i nacitan odgovor.
Nemam nikakvu namjeru educirati priučene električare da i dalje mogu izigravat nešto.
Citiraj:
primjetit ces da HEP uredno brika nulu i masu
Zato i ne smije činit svatko što hoće.

Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
Nadalje, kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi uvjek će vas malo tresnut struja
Da, "normalne ljude". A pitanje je kako će djelovat na djecu…

Citiraj:
Autor Doink The Clown Pregled postova
kako najlakše riješiti dotični problem neuzemljene utičnice
Nema tu najlakše.

Citiraj:
Autor Pantera-N Pregled postova
otvorite si svoju temu
Čekamo prebacivanje.
Citiraj:
CPU se nenormalno počinje zagrijavati
I što je tu problem? A pogotovo ako se radi o lažnom podatku…

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 23.06.2009. u 18:35.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 18:39   #64
Pantera-N
Premium
Moj komp
 
Pantera-N's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: In front of the monitor
Postovi: 1,592
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
I što je tu problem? A pogotovo ako se radi o lažnom podatku…
pa valjda je problem u tome što se komp gasi/zaštekava. pročitaj temu od početka....
Pantera-N je offline   Reply With Quote
Staro 23.06.2009., 19:38   #65
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Svatko tko uopće postavlja takva pitanja se nema time što baviti. Jednostavno priznajte da znate nedovoljno.
Što god takvi "stručnjaci" napravili, to i dalje ne mijenja činjenicu da se takva instalacija smatra neispravnom. Ne može se dolaziti s metodama koje su prolazile u prošlom stoljeću kao što je već spomenuto(ako i tada, samo nije nikoga bilo pretjerano briga).
Nemam nikakvu namjeru educirati priučene električare da i dalje mogu izigravat nešto.
Nemas ti blage veze o cemu trkeljas momak.

Ja jos uvijek cekam odgovor zasto NE NULOVATI UTICNICE sa postojecom losom instalacijom?
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 13:18   #66
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Odlično. Sad kad je prebačeno pretpostavljam da bi bilo previše tražit sticky?

Citiraj:
Ja jos uvijek cekam odgovor
Nekompetentne osobe se nemaju što time bavit, pa prema tome ne moraju ni znat ništa o tome.
Kao što se vidi, dotični kao i mnogi, zna NEŠTO o problematici. A to jednostavno nije dovoljno, ne ovdje. I upravo je to ono najopasnije.

Možda neki jednostavno ne prihvaćaju da više ne vrijede propisi SFRJ.

Ne znam kako mi je ovo promaklo
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi

Da mi je samo znat zašto bi to bilo napravljeno unutar samog uređaja? Isto je to prije rečeno i za napajanje…

Eto kad ljudi žele uštedit. Ovo su zapravo odlični primjeri zašto ne može bilo tko takve radove obavljat.
Svi vlasnici neispravnih instalacija bi što prije trebali shvatiti ozbiljnost situacije i u najkraćem roku otklonit sve nepravilnosti(naravno ne sami i ne uz pomoć osoba upitnog znanja).

Ali naravno da će prije toga nabavit PlayStation ili plazmu od 50".

Baš me zanima pravna regulativa, ali jasno da se kod nas ni tu ne može očekivat puno.
Citiraj:
Autor DanielDJ Pregled postova
Komp mi je oduvijek radio normalno, nikad nisam imo nikakvih problema sa ovim napajanjem
Jasno, sve je fino kad sve radi. Ali tko će odgovarat u slučaju nesreće? Vlasnik instalacije i "stručnjak" koji je dotičnu lijepo sredio?

To je samo jedan od razloga zašto se takvi problemi ne mogu rješavati preko foruma stavljanjem ikakvih uputa koje će oni sami ili zajedno sa "stručnjacima" koristit.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 15:19   #67
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Posto trkeljas stalno o nekim propisima s kojima se ocito susreces u praksi svakodnevno i postavljas instalacije, vidim da cu ja morati dati koji primjer iz zivota dok ti prepredas o tome kako se to ne smije raditi. Znaci bolje da lika trese preko kucista racunala i da mu svijetli ispitivac nego da smanji stetu i svoj rizik da uleti iz kupatila mokar(bos) i odvali ga strujkan.

Da se razumijemo:
FID sklopka je svakako potrebna u kupatilu ako ti primjerice nadrkana zena baci fen u kadu i tu FID sklopka izbacuje maltene momentalno (mislim da je 30mA)dok bi se za osigurac poprilicno nacekao Ali i to je sasvim granican slucaj gotovo na razini nemoguceg, u smislu da bi nas tako odavno plinske peci po kucama podavile kao zeceve.

Ti stvarno ne razumijes da nema svatko par tisuca kuna da izmijeni sve instalacije u kuci ili nedajboze kompletnoj zgradi. Ako imas DVOZILNI KABEL, dakle fazu (L) i nulu (N), ne mozes stavljati FID sklopku koja je po novim propisima jer nema razlike potencijala koji bi ju trebao izbaciti posto nema vodica uzemljenja ilitiga po seljacki, mase. Tu je nulovanje spas jer vjerovatnost da te oplete struja je kudikamo manja nego da dobijes na lotu, a i nestaje "drmanje" preko metalnih kucista aparata koji nemaju suko utikac s uzemljenjem. Igrati na kartu krajnjih slucajeva je jednako kao da ce te opaliti sleper dok prelazis cestu.


Jos uvijek ne razumijes zasto nulovati uticnice na postojecoj instalaciji?


Ovo mi je promaklo

Citiraj:
Autor thopok Pregled postova

To je samo jedan od razloga zašto se takvi problemi ne mogu rješavati preko foruma stavljanjem ikakvih uputa koje će oni sami ili zajedno sa "stručnjacima" koristit.
Naravno, mi smo poluidioti koji nismo nikad vidjeli strujnog kruga i uzeli busilicu u ruke, a ti ces sve takve sto trebaju brikati jednu uticnicu uzeti za ruku i odvesti kod svog rodjaka certificirano/kvalificiranog dr.mr.elektroinstalcija i 3-zicnih kabela da ih propisno oguli za projekat/materijal/montazu nove instalacije u cijelu kucu. Naravno da treba i novo dvotarifno digitalno brojilo koje kosta 800kn jer je analogno tako jadno i neprihvatljivu u kuci + sto izgleda nakaradno. Damn, zaboravio sam na fensi srot automatske osigurace, jer tko je jos vidio usarafljivati sugave rastalne i podmetati kovanice pod njih kad se raspadne prisjedni vijak. I spavat ce kao puhovi snom pravednika jer su se izuli za novu 101% sigurnu instalaciju s certificiranim projektom od kvalificiranog doktora
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU




Zadnje izmijenjeno od: Dizel. 24.06.2009. u 16:12.
Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 16:30   #68
Vrga
Lalalallalaaaaaa
 
Vrga's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 520
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Da se razumijemo:
FID sklopka je svakako potrebna u kupatilu ako ti primjerice nadrkana zena baci fen u kadu i tu FID sklopka izbacuje maltene momentalno (mislim da je 30mA)dok bi se za osigurac poprilicno nacekao Ali i to je sasvim granican slucaj gotovo na razini nemoguceg, u smislu da bi nas tako odavno plinske peci po kucama podavile kao zeceve.
Kaj su te FID sklopke?


Citiraj:
Ti stvarno ne razumijes da nema svatko par tisuca kuna da izmijeni sve instalacije u kuci ili nedajboze kompletnoj zgradi. Ako imas DVOZILNI KABEL, dakle fazu (L) i nulu (N), ne mozes stavljati FID sklopku koja je po novim propisima jer nema razlike potencijala koji bi ju trebao izbaciti posto nema vodica uzemljenja ilitiga po seljacki, mase.
Daj mi objasni ovo... dvožilni kabel, to je znači onaj standard uski koji nema uzemljenje (nije šuko)?


nisam električki preveć obrazovan a nema starog da njega zajebavam, tak da pitam...

kod nas u stanu su svi štekeri šuko, sa vjerojatno ispravnim instalacijama (čitaj, nije se nikad niš što je na struju stavljeno spalilo)

također, možeš li mi objasniti to sve sa nulovanjem i brikanjem, te zakaj thopok tolko pizdi da se ne bi trebalo nulovati (ak sam dobro shvatio)?





ne napadam nikoga niti išta, nego jednostavno zanimanje radi nekakvog širenja edukacije(ser kenj, znatiželjan sam :P )
Vrga je offline   Reply With Quote
Staro 24.06.2009., 19:01   #69
kill
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Rijeka
Postovi: 533
kad ti se spoje faza i nula izbacuje osigurač, kad se spoje faza i masa izbacuje FIDovka.

danas valjda svi uređaji koriste masu kao zaštitu i kao takvima je potrebna pravilna instalacija sa masom i FIDovkom.
kill je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 19:13   #70
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
trkeljas stalno o nekim propisima
Onda bolje da i ne spominjem međunarodne standarde, normative, pravilnike i sl.?
IEC 60364

Citiraj:
FID sklopka je svakako potrebna u kupatilu
U SAD-u od '75.
Citiraj:
Ti stvarno ne razumijes da nema svatko par tisuca kuna da izmijeni sve instalacije u kuci ili nedajboze kompletnoj zgradi.
To je nažalost istina. Ali čak ni oni koji imaju tome ne pridaju pretjeranu važnost, nego nabave gore spomenuto što smatraju važnijim. O spomenutim zgradama se također brinu(ili bi bar trebali) upravitelji. Drugo je sad pitanje koliko to uspješno rade. Da se i daju npr. kuponi za "normalne" instalatere sigurno bi i tu bilo zloupotreba. Problem je očito prevelik, pa ga se i ne rješava. Neće se ovo riješit za par desetljeća…
Citiraj:
Ako imas DVOZILNI KABEL, dakle fazu (L) i nulu (N), ne mozes stavljati FID sklopku koja je po novim propisima
Što automatski znači neispravnu instalaciju koja se ne bi smjela uopće koristit ili se bar na nju ne bi smjela priključivat trožilna trošila. Tu se dolazi do još jednog problema, a taj je da dvopolne utičnice uopće dopuštaju priključenje takvih trošila.
Citiraj:
Tu je nulovanje spas
Citiraj:
Znaci bolje da lika trese preko kucista racunala i da mu svijetli ispitivac nego da smanji stetu i svoj rizik da uleti iz kupatila mokar(bos) i odvali ga strujkan.
To tom "nesretniku" pretjerano ne pomaže ako opet može stradat u npr. kadi kao što je spomenuto. Sve i da taj "nesretnik" to sve izbjegne, takva mu instalacija može izazvat požar. I što je onda dobio?
Citiraj:
nestaje "drmanje" preko metalnih kucista aparata koji nemaju suko utikac s uzemljenjem
Ako se misli na ikakve modifikacije na uređaju i to otpada.

Citiraj:
mi smo poluidioti koji nismo nikad vidjeli strujnog kruga i uzeli busilicu u ruke
Ne može se znat tko će sve pročitat, a za očekivati je da će ljudi odmah samostalno pokušat.
Citiraj:
sve takve sto trebaju brikati jednu uticnicu
Kao što smo utvrdili, takve "narodne" metode (odavno više) ne prolaze.
Citiraj:
da ih propisno oguli
Pa ako im je to važnije od vlastite i tuđe sigurnosti…
Citiraj:
Naravno da treba i novo dvotarifno digitalno brojilo
Ovo me podsjetilo. Tako se npr. ljudi samouvjereno penju po krovovima hvatajući signal[2], pa neki stradaju…Možda bi trebalo promijeniti kampanju u Digitalna sigurna Hrvatska.

Jumper wire from neutral to ground
Citiraj:
It seems that most electrical deficiencies and poor installations are due to incompetence or just a lack of knowledge.
Upravo kao što se i ovdje još jednom potvrdilo.

Citiraj:
Autor Vrga Pregled postova
nisam električki preveć obrazovan
Citiraj:
Kaj su te FID sklopke?
Budući da ih dotični sigurno neće postavljat i da priznaje da ne poznaje dovoljno, ne znam koliko bi značilo neko detaljno objašnjenje. Koga zanima detaljnije, pronaći će kao i sve ostalo(a dosad je već mogao saznat).
Da stvar bude bolja, dotične su u svijetu, između ostalog, poznate kao RCD.
Obični bi korisnik valjda samo trebao znat da je to jedna zahtijevana zaštitna mjera od indirektnog dodira...
Citiraj:
znatiželjan sam
Takve struja osobito voli.

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 28.06.2009. u 16:57.
thopok je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.06.2009., 20:07   #71
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Vidim da nikud ne vodi, a i ne da mi se vise uopce multkvotati svaki dio tvojih linkanja. Samo par napomena:

A) Nulovanjem uticnice NE RADIS NIKAKVE MODIFIKACIJE unutar doticnog uredjaja spojenog na takvu uticnicu i popuno je takvom uredjaju svejedno spojio ga ti na dvozilnu (nulovanu) ili trozilnu instalaciju

B) Te propise koji spominjes u svojim linkicima vrijede za USA gdje je ako nisi znao napon UBOJITIH 110V/60Hz. Takav napon samo njima moze pasti napamet. Pojasnjenje: 110V/60Hz izmjenicno te doslovce priljepi za strujni krug i cak niti letva po ledjima ne pomaze. 220V/50Hz ce te uredno odbaciti od strujnog kruga, za razliku od ludjackog americanskog napona mreze.

C) Znas li ti uopce sto trebas napraviti da bi izazvao pozar neispravnom instalacijom? Nagledao sam se i monofaznih i trofaznih sustava koliko vjerovatno neces u pet zivota, ali pozar jos nisam vidio, bar ne vezan direktno za elektroinstalacije. Pozar se izaziva "licnovanjem-pojacavanjem" osiguraca da doticni podnese vecu amperazu od nominirane, tada kablovi trpe jer osigurac ne izbacuje i zavrsava sve in flames. Ali to trebas biti "strucnjak" za isvesti, i to malo jaceg kalibra
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 20:11   #72
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,374
Ali da bi u Americi poginuo ili se ubio, ta njihova struja te mora drmati bar 10, ako ne i više minuta dok si kod nas mrtav za manje od minute.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 20:12   #73
DanielDJ
Premium
Moj komp
 
DanielDJ's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Đakovo
Postovi: 250
A sta ti vrijedi sto te ubije tek za 10-ak minuta ak se nemozes odlijepit od nje.
DanielDJ je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 20:14   #74
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Problem je sto kad te uhvati, ne pusta

Zato je prvo sto treba znati da se "ziva" zica pipa s valjskim dijelom dlana, daklem obrnuto od grcenja misica
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 20:22   #75
Doink the Clown
Jack of all, master of none
Moj komp
 
Doink the Clown's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Matulji - Rijeka
Postovi: 6,214
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Zato je prvo sto treba znati da se "ziva" zica pipa s valjskim dijelom dlana, daklem obrnuto od grcenja misica
I to u maminim rukavicama za pranje suđa po mogućnosti
__________________

C L O W N I N G A R O U N D
Doink the Clown je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 20:36   #76
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Sto se ovdje oplela prica ...

Kada se gledaju instalacije u nasim zgradama, vrlo mali broj kucanstava posjeduje 99,9% sigurne instalacije:
  • dobro odabranu fidovku (diferencijalnu strujnu karakteristiku)
  • dobro dimenzionirane osigurace (sukladno koristenim potrosacima)
  • dobro izvedenu "masu" svih instalacija, kao i svih uredjaja
  • osigurace na svim uredjajima i uticnicama u kucanstvu (vrlo rijetko)
  • dobro izvedeno uzemljenje, tj. da uzemljenje nema veliku razliku u odnosu na 0-ti potencijal (koju bi neki vrlo rado iskoristili za "prikljucenje )

Dakle uvijek postoji mogucnost havarije.

Npr. nedavno sam nacuo za primjer "nulovanja" kod kojega se prekinula veza "nule" i "mase" (na potezu trafo stanica - kucanstvo; vjerojatno se "istopio" kljucni kabel), a daljnji scenarij vam je valjda jasan ... faze na masi svih uredjaja i opce veselje.

Vrlo lijepo za dozivjeti ...

BTW sto se tice osiguraca u ormaricu, oni su apsolutno beskorisini sto se zastite korisnika tice ... dok izbaci jedan prosjecni od 10A korisnik odavno pjeva Sv. Petru
__________________
The Secret ...
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 21:47   #77
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Nulovanjem uticnice NE RADIS NIKAKVE MODIFIKACIJE unutar doticnog uredjaja spojenog na takvu uticnicu
Stvarno mi nije jasno zašto to neki tvrde…
Citiraj:
Autor stuc Pregled postova
kod dodira faze na masu uređaja koji je nulovan bilo u utičnici ili na samom sebi
Citiraj:
Te propise koji spominjes u svojim linkicima vrijede za USA
Lako to da nisam naveo "međunarodne". IEC u USA?

Da, kod nas, kao i u većini "normalnog" svijeta, to uopće nije ilegalno?

S drugog linka mi je trebala izjava(koja ovdje apsolutno odgovara). S tog linka bi vas još moralo zanimat da tamo bar postoje inspektori za ovo(ovdje bi imali i previše posla).

Citiraj:
Pozar se izaziva "licnovanjem-pojacavanjem" osiguraca da doticni podnese vecu amperazu od nominirane
Da, kod nas to "stručnjaci" uopće ne rade.
Baš bi me zanimala statistika o uzrocima požara…
Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Kada se gledaju instalacije u nasim zgradama, vrlo mali broj kucanstava posjeduje 99,9% sigurne instalacije
Upravo je to zabrinjavajuće.

Citiraj:
dobro odabranu fidovku
Samo jednu?

Citiraj:
Dakle uvijek postoji mogucnost havarije.
Pa baš zato se ne može dolaziti s "narodnim" metodama. Čak i HEP-ovi radnici nekad stradaju unatoč svim mjerama zaštite.
Citiraj:
daljnji scenarij vam je valjda jasan ... faze na masi svih uredjaja i opce veselje
Upravo to želim da sami shvate i da se ne bave time. Svi koji smatraju da je to dobra metoda, neka svoju djecu stave pored tako "zaštićenih" uređaja.

Ovo je zapravo dobar način da ljudi postanu svjesni problema i da se upoznaju što je sve potrebno, a da se ipak ne ulazi detaljno kakva im točno npr. sklopka treba.

A onda se dolazi do zaključka da možda ovo i nije pravo mjesto za sticky temu?

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 25.06.2009. u 22:09.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 22:33   #78
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,858
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Svatko tko uopće postavlja takva pitanja se nema time što baviti. Jednostavno priznajte da znate nedovoljno.
Što god takvi "stručnjaci" napravili, to i dalje ne mijenja činjenicu da se takva instalacija smatra neispravnom. Ne može se dolaziti s metodama koje su prolazile u prošlom stoljeću kao što je već spomenuto(ako i tada, samo nije nikoga bilo pretjerano briga).
Nemam nikakvu namjeru educirati priučene električare da i dalje mogu izigravat nešto.
Zato i ne smije činit svatko što hoće.
Kakav si ti kralj hebote ... sta sad, svi ljudi koji zive u starim zgradama, a nemaju uzemljenje trebaju raditi nove instalacije ???
A sta sa ljudima ciji su stanovi u starim zgradama koje nemaju uzemljenje, a kakvih je vecina gradjenjih pedesetih i sezdesetih ??? Sta onda ??? Kako ces uzemljiti samo jedan stan ?
Naravno da ce brikati uzemljenje i nulu, nebitno dali ce to napraviti u uticnici ili u ormaricu.
Naravno da takva situacija nije po PS-u i daleko od toga da moze biti skolski primjer za buduce elektricare, ali u nekim situacijama je jedino rjesenje ... stoga totalno si u krivu sa takvim misljenjem !!!
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 22:48   #79
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Znači, u redu je da netko pogine jer se netko drugi pravio pametan? Tko će u takvom slučaju odgovarat?

Kako su gore dotaknuti i požari…
U šest godina izgorjelo 25 000 domova u Hrvatskoj
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 22:54   #80
DanielDJ
Premium
Moj komp
 
DanielDJ's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Đakovo
Postovi: 250
Kod mene npr. u stanu samo u jednoj(mojoj) sobi nema uzemljenja zato jer kad se zgrada gradila ta soba se podrazumijevala da ce biti spavaca i da ce se tu ustekavat trosila kao sobna lampa itd. Sad, trebalo bi provest samo tu žuto-zelenu žicu za uzemljenje do ormarića, a kolki je to(težak) posao osobno neznam.
DanielDJ je offline   Reply With Quote
Staro 25.06.2009., 23:04   #81
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,858
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Znači, uredu je da netko pogine jer se netko drugi pravio pametan? Tko će u takvom slučaju odgovarat?

Kako su gore dotaknuti i požari…
U šest godina izgorjelo 25 000 domova u Hrvatskoj
Prije ce poginuti bez nulovanja, pa nije kolega "Dizel" eto iz cista mira, jer mu je dosadno, izmislio nulovanje. Ono se radi i uvijek ce se raditi u situacijama gdje instalacija nema uzemljenje. Kuciste od kompa i nije toliki bauk, ali imati elektricni bojler, suđericu ili ves masinu bez uzemljenja, nulovanje je "must have" u takvim situacijama.
Ako ne postoji uzemljenje, jedna od mogucih zaštita da se provuce treca, tj. peta žila, uzemljnje, ako naravno postoje cijevi u zidu te se spoje s nulom prije fid-a te skupa s time uđe u nulu na FID-u. Adekvatna zaštita, kao i uzemljenje.
A ako nije ni to moguće (kablovi nisu u cijevima) onda je i nulovanje bolje nego nikakva zaštita, naravno najbolje je strucno i kvalitetno napraviti nove instalacije, ali, kazem, to je zahvat, to kosta, a katkad je i neizvedivo.
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom

Zadnje izmijenjeno od: Ziiky. 25.06.2009. u 23:19.
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2009., 00:28   #82
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Bezveze se svađate jer razlika između onoga što treba biti i što je kod nas u Hrvatskoj je jako velika.

Naravno da ako gradiš novu kuću sstavit ćeš uzemljenje i FID sklopku a be nulovanje. Kod starih kuće je neisplativo bušit zidove i postavljat još jednu žicu, pošto večina kuća nema cijevi u zidovima kroz koje idu instalacije, pa je jedino riješenje nulovanje.

U praksi se najviše koristi TN sistem pa kako god okreneš nula i uzemljenje su uvijek negdje spojeni.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2009., 02:42   #83
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Citiraj:
Autor thopok Pregled postova
Znači, u redu je da netko pogine jer se netko drugi pravio pametan? Tko će u takvom slučaju odgovarat?

Kako su gore dotaknuti i požari…
U šest godina izgorjelo 25 000 domova u Hrvatskoj
Kad znas guglati zapitaj se ako imas imalo znanja koliko je iz tog novinarskog konteksta kuca izgorjelo zbog neispravne instalacije same po sebi, a koliko zbog nemara?

Mislim da je naljepse laicima u novinama napisati "Izgorjela vila zbog eispravne instalacije", a nece napisati da je baba ostavila sporet upaljen 3 dana ili stavila kuvati kavu i osla u trgovinu i zapricala se s babom iz susjedstva...

Kao sto rekoh, trebas bit vrlo talentiran da zapalis kucu strujom, vrlo talentiran...

I da, nece ti 77 FID-ovki izbaciti kad ti lonac za govedji gutas ostane na kolu raditi dok se ti keris po susjedstvu, bez brige
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2009., 19:52   #84
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
ali imati elektricni bojler, suđericu ili ves masinu bez uzemljenja, nulovanje je "must have" u takvim situacijama
I čekat kad će (i hoće li uopće) se rastalit osigurač?

Citiraj:
jedna od mogucih zaštita da se provuce treca, tj. peta žila, uzemljnje, ako naravno postoje cijevi u zidu te se spoje s nulom prije fid-a te skupa s time uđe u nulu na FID-u. Adekvatna zaštita, kao i uzemljenje.
Ni to nije osporavano.

Citiraj:
A ako nije ni to moguće (kablovi nisu u cijevima) onda je i nulovanje bolje nego nikakva zaštita
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Kod starih kuće je neisplativo bušit zidove i postavljat još jednu žicu, pošto večina kuća nema cijevi u zidovima kroz koje idu instalacije
Nadžbukno?

Citiraj:
razlika između onoga što treba biti i što je kod nas u Hrvatskoj je jako velika
Da, jedini je problem što je ista ubojita. Meni su čini da su ljudi lažno uvjereni od strane "stručnjaka" koje sami pozivaju u ispravnost instalacija. Nije im jasno što s istima ne bi bilo ispravno kad sve prividno radi(to i jest jedan od problema, radi i kad ne bi smjelo).
Za neispravne instalacije odgovorni - stanari?!
Citiraj:
Proizvođač ne preuzima nikakvu odgovornost za moguće povrede osoba ili nastale materijalne štete izazvane priključivanjem uređaja na neuzemljenu ili nepravilno uzemljenu električnu instalaciju.
Citiraj:
U praksi se najviše koristi TN sistem
Zato i jest teško bez poznavanja situacije predlagat rješenje…

Citiraj:
kako god okreneš nula i uzemljenje su uvijek negdje spojeni
Da, ali nikako ne u utičnici.

Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
koliko je iz tog novinarskog konteksta kuca izgorjelo zbog neispravne instalacije same po sebi, a koliko zbog nemara?
Ne bi da su novinari utvrđivali uzroke. Pa i same neispravne instalacije su posljedica nemara.

Citiraj:
nece ti 77 FID-ovki izbaciti kad ti lonac za govedji gutas ostane na kolu raditi dok se ti keris po susjedstvu
Dovoljno je da dotične štite ljude. Kao što je vidljivo, sve je povezano…

Home Fire Prevention
U potpunosti dijelim stajalište.

Ali naravno da to ne bi prošlo na brdovitom Balkanu.


Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Naravno da takva situacija nije po PS-u i daleko od toga da moze biti skolski primjer za buduce elektricare
To bi trebalo biti i više nego očito.

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 27.06.2009. u 20:21.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2009., 20:12   #85
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
@thopok

A da prestaneš sa svojim generic odgovrima, i obajsniš tj argumentiraš sa svog stajališta zašto nulovanje nije OK. Znam malo iz svoje struke stvari i nulovanje nije najsretnije, ali malo ti objasni. Vidim samo quotaš i bacaš generic komentare, počimaš kao Katy a to nije dobro (Bubba priskoči u pomoć )
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2009., 15:16   #86
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Strujno uzemljenje - proizvodjač kaze ne spajaj ?

Dakle kupio sam sinu grijalicu za u sobu. Nekakav konvektor od 1500W, onaj princio na dnu ulazi hladan zrak, na vrhu izlazi topli bez ventilatora (nešto kao famozni Glamox norveški radijatori). Uglavnom problem je slijedeći...

Proizvođač u priručniku i prodavač u prijevodu izričito tvrde da se uzemljenje nesmije spojiti na šteker, nego ga jednostavno treba izolirati. Tako sam ja i napravio i spojio samo fazu i nulu..... nisam po struci električar ali mi je to nekako čudno, zar uzemljenje ne štiti ljude ako faza probije do npr kučišta grijelaice koja je naravno metalna? Sin će se neprestano motati oko grijalice.

JEste li imali takva iskustva? Inače živim u stambenoj zgradi, mislim da nemam npr. FID sklopku ako to nekom znači za informaciju, imam limitator od 7.5kW
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2009., 15:39   #87
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Pa ako nemaš FIDovku onda ti uzemljenje ne znači ništa jer nema što prekinut krug u slučaju udara jel...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2009., 16:06   #88
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Pravo uzemljenje i treba biti posebno uzemljeno, ali se kod nas češće spaja na nulu (nulovanje) jer je jednostavnije. Razlog zbog kojeg je to loše je zamjena faze i nule. Ako se zamjene faza i nula, ono što je prije bilo uzemljeno isto postaje faza pa se dogodi da ti kućište poprimi potencijal faze i ubije te struja.
generic je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2009., 15:40   #89
thopok
Guest
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Splity
Postovi: 3,003
Tema opet aktivna(a vidim promijenila i lokaciju)...

Citiraj:
Autor pogi Pregled postova
nisam po struci električar ali mi je to nekako čudno, zar uzemljenje ne štiti ljude ako faza probije do npr kučišta grijelaice koja je naravno metalna? Sin će se neprestano motati oko grijalice.
Ipak nije baš tako jednostavno.
Appliance classes
Tako se umjesto izvođenja nedopuštenih, a prije u temi spomenutih, zahvata nad utičnicama mogu koristit takvi uređaji.
Citiraj:
mislim da nemam npr. FID sklopku ako to nekom znači za informaciju
Isto tako već prije spomenuto znači jedino
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Ako se zamjene faza i nula, ono što je prije bilo uzemljeno isto postaje faza pa se dogodi da ti kućište poprimi potencijal faze i ubije te struja.
A jasno, ako se time bave nekompetentne osobe...

Zadnje izmijenjeno od: thopok. 06.09.2009. u 15:57.
thopok je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2009., 08:04   #90
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Pravo uzemljenje i treba biti posebno uzemljeno, ali se kod nas češće spaja na nulu (nulovanje) jer je jednostavnije. Razlog zbog kojeg je to loše je zamjena faze i nule. Ako se zamjene faza i nula, ono što je prije bilo uzemljeno isto postaje faza pa se dogodi da ti kućište poprimi potencijal faze i ubije te struja.

Pa neces nulovati na muletinu Za nulovanje se MORA znati sto je nula, a sto faza i problema nema. Jos jednom napominjem da je vrlo tesko izvedivo da te oplete struja s nulovanom instalacijom, usprkos svim linkovima i propisima koje preporucuje user iznad mene.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na