Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 18.10.2015., 02:09   #1
karabaja
The Zappa
 
karabaja's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 592
e-zaba i Win XP

Kažu iz Zabe ovako:

Citiraj:
Sukladno regulatornim obvezama i prilagodbi najsuvremenijim sustavima zaštite, obavještavamo Vas da će Banka s danom 10. studenoga 2015. godine unaprijediti sustav uspostave sigurne i zaštićene veze (https) te od naznačenog datuma više neće biti moguće korištenje e-zabom za građane na operativnom sustavu MS Windows XP.
Molimo sve korisnike e-zabe koji se koriste operativnim sustavom MS Windows XP da najkasnije do 10. studenoga 2015. godine ažuriraju operativni sustav na verziju Windows 7 ili višu kako bi se nesmetano nastavili koristiti e-zabom.
Redovito ažuriranje operativnog sustava te internetskog preglednika nužno je zbog izbjegavanja sigurnosnih nedostataka zastarjelih verzija.
Može li netko, molim, pojasniti razliku handleanja https-a između XP-a i Sedmice?

XP ne podržava TLS?

Zadnje izmijenjeno od: karabaja. 18.10.2015. u 02:51.
karabaja je offline  
Staro 18.10.2015., 04:28   #2
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
Kolko ja znam TLS 1.0 da, al 1.1 i 1.2 ne........al nisam neki softveraš pa nek me neko ispravi ak sam u krivu....
Neke banke su otkantale XP od kad je MS otkantao vindoze - što je i ok jer nema više zakrpa....
denied je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2015., 14:01   #3
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Ja na cijeli problem gledam malo drugačije! Prvo tu je pitanje monopola i mogućnosti nametanja nečega što nam možda nije niti potrebno.

Ajmo redom:

1. Microsofot zahvaljujući svojem monopolističkom položaju na tržištu koristi svoj utjecaj i putem zakonodavne regulative nameće nam da moramo odbaciti korištenje Win XP i prijeći na njihov noviji proizvod.

2. Same banke nas također prisiljavaju kao svoje komintetnte da moramo izdvojiti nešto para i kupiti nešto što nam možda i ne treba ako želimo i dalje sa njima poslovati.

3. Ovim se sada javno priznaje da sigurnosni sistemi i mjere zaštite u Win XP baš i nisu ono što su nam prije tvrdili da jesu.

4. Banke ovime javno priznaju da mjere zasštite ne ovise samo o njihovim tokenima i drugim sličnim uređajima, već da u tome ulogu ima i sam Microsoft preko svog OS-a na kojemu pristupamo do servera same banke.

5. Mogla je i sam banka uložiti nešto novaca i razviti svoj vlasiti program i protokol za pristup svojem serveru koji ne bi ovisio o OS-u i koji bi mogao raditi na bilo kojem OS-u.

Naravno da ih to ne zanima jer ovako odgovornost za sigurnost naših e-računa mogu podjeliti sa nekim drugim a na kraju odgovornost uvaliti na leđa svojih komintenata.

6. Ako komintent banke pristupa svom računu samo preko tokena onda uopće nije bitno koja je verzija Win u pitanju! Jedino ako banka i MS smatraju da 128 bitna enkripcija i zaštita nisu dovoljni, to se lako riješi produženjem ključa.

7. Ostali načini pristupanja putem usb uređaja koji moraju biti priključeni na računalo tokom transakcija pokazuje da u principu se banka oslanja na sigurnosne protokole OS koje je definirao Microsoft i time djelomično pokazuje da njezin sistem sigurnosti u tom slučaju nije baš takav kakvim nam se prikazuje.

Mogao bi i dalje tako nizati razloge ali osnovno je da nam se za nešto do sada tvrdilo da je 100% sigurno, a sada se proizvod koji je bio 100% siguran proglašava nesigurnim i tjera se korisnike banke da kupuju novi proizvod koji monogi ne žele i nemaju potrebe, ali tu sada dolazi do izražaja snaga monopoliste i njegov utjecaj na zakonodavca da prisili korisnike banke da kupe novi proizvod od monopoliste.

Troškovi zaštite prevaljuju se na leđa korisnika, umjesto da je banka sama razvila svoj vlastiti protokol koji bi radio na bilo kojem OS, ali naravno onda banka mora snositi troškove.

Ali ta ista banka pri tome mislim na sve banke uredno nam u zadnje 3 godine su povisile naknade za vođenje računa i transakcije što je kod nekih i više od 300%, a da realno ne vidim da je sama usluga poboljšana i da banka ima neke nove troškove zbog podizanja svojih cijena.

Mnoge tvrtke su u početku zakonom otjerali sa Fine na banke i sve je bilo fino i jeftino da bi danas za istu uslugu plaćali daleko skuplje jer su banke u međuvremenu podigle cijene svojih usluga nekoliko puta, a da se što se tiče same usluge nije ništa promjenilo.

Dapače neke banke redovno svake godine podižu cijene a da ništa više nisu ponudile u sklopu usluge osim redizajna same web stranice preko koje se pristupa usluzi. Zar taj redizajn stvarno toliko košta?

A ovo sada je direktan udar na đep korisnika tjerajući ih da nabavljaju novi OS i to zakonskim putem, jer banka ovisno o starosti OS neće htjeti dozvoliti pristup do njihovog servera.

Koliko mi je poznato ako se ne koriste USB uređaji koji moraju biti priključeni za cijelo vrijeme odvijanja transakcija, ne vidim koja je razlika ako transakcije potvrđujem tokenom dali pristupam sa starim ili novim OS kada se sve radi sa 128 bitnom enkripcijom.

Na ovaj način banka prevaljuje troškove zaštite na leđa komintenata banke, država zakonskom regulativom pogoduje monopolistu MS, jer ovi svojim lobiranjem to mogu pa će sve koji legalno posjeduju plaćeni Win XP natjerati da iz ovog razloga budu prisiljeni nabaviti noviju verziju MS OS naravno uz zaradu samog MS.

Može se tu još pronaći i drugih stvari ali ovo je osnovno!

Evo još jedne digresije u vezi ovog problema. Kada plaćate karticom u bilo kojem web shopu nitko vam ne odbija plaćanje ovisno o OS i svi vam naglašavaju kako je to sigurno jer se radi sa 128 bitnom enkripcijom. Dapače i mnoge banke imaju u svom sklopu ponudu više brandova kreditnih kartica i kada s njima baratate na mreži onda je sve OK i sigurno, a sada je problem kada pristupate svom računu putem mreže.

Nešto u toj cijeloj priči baš i ne drži vodu?

Dakle ovo sa bankama puj pike ne važi nabavite novi OS, a u isto vrijme transakcije u web shopovima su kao sigurne i nema veze koji imate OS glavnom da im date novce.

Nije li to sve malo u kontradikciji i pokazuje da ih zanima samo vaš novac a ne sigurnost.

A ovo samo pokazuje snagu monopolista i njegov utjecaj na zakonodavca i kao vam može zakonskim putem nametnuti svoj novi proizvod i izvući od vas novac.

U svemu tome banke su stale uz monopolista a ne u zaštitu svojih klijenata.

Razmislite samo o ovome ovdje iznesenom!

Zadnje izmijenjeno od: tor. 18.10.2015. u 16:19.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 14:22   #4
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Ja na cijeli problem gledam malo drugačije!

/snip

Može se tu još pronaći i drugih stvari ali ovo je osnovno!
Jesi ti u nekoj kreativnoj stvaralackoj krizi pa pises Markove konake?

XP je 14 godina star OS, zadnji puta ozbiljno krpan prije 7 godina (SP3).

Ako u tom periodu nisi nadogradio racunalo i/ili OS, onda je bespredmetno raspravljati o tome jesi li ti klijent kojeg banka zeli, jer ocito nisi bio sposoban skupiti parsto kuna za nadogradnju.

Naravno, vrlo je simptomaticno kako o tome obicno kukaju ionako nista pametno ne rade s racunalima. Zavjera je naravno sveprisutna, docim nitko ne koristi OS X 10.0 Cheetah ili Debian Woody s 2.4 kernelom. Spomenuo bih ti i Android ili iOS, ali oni su u prvotnim verzijama stari koliko i SP3 Windowsa XP, pa me zivo zanima zasto ne koristis njih i kukas kako ti ne radi... ummm, gotovo nista?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 18.10.2015., 14:35   #5
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Jesi ti u nekoj kreativnoj stvaralackoj krizi pa pises Markove konake?

XP je 14 godina star OS, zadnji puta ozbiljno krpan prije 7 godina (SP3).

Ako u tom periodu nisi nadogradio racunalo i/ili OS, onda je bespredmetno raspravljati o tome jesi li ti klijent kojeg banka zeli, jer ocito nisi bio sposoban skupiti parsto kuna za nadogradnju.

Naravno, vrlo je simptomaticno kako o tome obicno kukaju ionako nista pametno ne rade s racunalima. Zavjera je naravno sveprisutna, docim nitko ne koristi OS X 10.0 Cheetah ili Debian Woody s 2.4 kernelom. Spomenuo bih ti i Android ili iOS, ali oni su u prvotnim verzijama stari koliko i SP3 Windowsa XP, pa me zivo zanima zasto ne koristis njih i kukas kako ti ne radi... ummm, gotovo nista?

Gledaj ovo sad već pretvaraš u osobnu stvar!

Nadogradio sam OS na Win 10 i to zato jer sam baš zbog ovog razloga bio prisiljen iako nemam potrebe iz drugih razloga, to je bio jedini razlog da mi MS uvali novi OS.

S druge strane zanima me kako nije problem sigurnosti kada kupujem sa karticom na netu, neovisno o OS.

A što se tiče onoga što sam rekao mogle su banke razviti svoj vlastiti program sa sigunosnim protokolom koji nije vezan na sigurnosne protokole i certifikate OS, ali to košta, a ovako uvali trošak na klijenta.

Postoje i neki sistemi sa javnimi i privatnim ključem!

Ako sigurnost bankovnog sitema ovisi o OS kojim komuniciramo onda žalosno!
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 14:41   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Gledaj ovo sad već pretvaraš u osbnu stvar!

Nadogradio sam OS na Win 10 i to zato jer sam baš zbog ovog razloga bio prisiljen iako nemam potrebe iz drugih razloga, to je bio jedini razlog da mi MS uvali novi OS.

S druge strane zanima me kako nije problem sigurnosti kada kupujem sa karticom na netu.

A što se tiče onoga što sam rekao mogle su banke razviti svoj vlastiti program sa sigunosnim protokolom koji nije vzan na sigurnosne protokole i certifikate OS, ali to košta, a ovako uvali trošak na klijenta.
Ja ne shvatjam vas pacijente koji zivite u deluzijama da vam netko nesto uvaljuje. Ozbiljna psihijatrija, stari moj.

Koji je zapravo tvoj problem? Samo da povucem paralelu - nadrobio si par tisuca linija teksta u tiradi o kapacitetu SATA diska sto si mogao lagano saznati u jednom suvislo srocenom Google upitu, no i od toga si stvorio zavjeru.

Drobljenje o "vlastitom sigurnosnom protokolu" samo pokazuje da ne razumijes tematiku (nije problem informirati se), a ako ne shvatjas razliku izmedju e-trgovanja putem kartica i internet bankarstva, ponovno, ne shvatjas problematiku - informiraj se!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline  
Staro 18.10.2015., 14:47   #7
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ja ne shvatjam vas pacijente koji zivite u deluzijama da vam netko nesto uvaljuje. Ozbiljna psihijatrija, stari moj.

Koji je zapravo tvoj problem? Samo da povucem paralelu - nadrobio si par tisuca linija teksta u tiradi o kapacitetu SATA diska sto si mogao lagano saznati u jednom suvislo srocenom Google upitu, no i od toga si stvorio zavjeru.

Drobljenje o "vlastitom sigurnosnom protokolu" samo pokazuje da ne razumijes tematiku (nije problem informirati se), a ako ne shvatjas razliku izmedju e-trgovanja putem kartica i internet bankarstva, ponovno, ne shvatjas problematiku - informiraj se!
Ton ti nije primjeren!

Ako je nešto krivo rečeno molim stručnjake da nam objasne u kom grmu leži zec i da nama bjednicima pojasne jednostavnim i razumljivim rječnikom!

Pa sada dali je psihijatrija da su nas zakonskim putem natjerali da od Fine pređemo na banke. Pa su banke u međuvremenu povisile naknade nekoliko stotina posto. Da bi sada opet morali preko Fine nabavljati certifikate za pristup uslugama Fine.

U međuvremenu je netko metnuo lijepu svoticu u đep za isti posao koji smo nekada obavljali kod Fine za puno manje troškova poslovanja naših tvrtki! Teorije zavjere ili ne ali sve to košta vremena i novaca. A na kraju sam opet prisiljen za neke usluge se vratiti kod Fine, a u isto vrijeme isplaćivati plaću i sve ostalo preko banke.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 14:55.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 14:55   #8
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nadogradio sam OS na Win 10 i to zato jer sam baš zbog ovog razloga bio prisiljen iako nemam potrebe iz drugih razloga, to je bio jedini razlog da mi MS uvali novi OS.
Kako sad to ? Tamo na SATA litaniji tvrdis da si na XP iskljucivo jer imas neke stare programe koji ti rade samo na XP o ovdje tvrdis da si na w10 ?

No ok.. shvacam problematiku. Moja baba ima 84g i isto se svako malo tako pogubi.
silver_tip je offline  
Staro 18.10.2015., 14:58   #9
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Kako sad to ? Tamo na SATA litaniji tvrdis da si na XP iskljucivo jer imas neke stare programe koji ti rade samo na XP o ovdje tvrdis da si na w10 ?

No ok.. shvacam problematiku. Moja baba ima 84g i isto se svako malo tako pogubi.
Očito nisi čitao pažljivo. Instalirao sam Win 10 prije 5 dana upravo iz ovog razloga.

A imam i instalirani Win Xp PRo x32 jer imam i neke programe koji rade na tom OS. I gdje je problem? Očito imate problema sa čitanjem i razumjevanjem napisanog i volju za svađanjem, a ne razumijem koji je tome razlog?

Možda je problem u tome što mlađe generacije nisu u školi naučile ispravno čitati sa razumijevanjem napisani tekst, ali nisam ja tome kriv ima večernjih tečajeva pa ponovo u školu.

A vidim i da je problem pročitati s razumijevanjem ako netko napiše više od 3 rečenice.

Na žalost nije sve samo grafika i sličice i PC igre, ima u životu i ozbiljnih tema!

Da si pažljivo čitao nije problem u SATA litaniji već u BIOS i socket 775 ploči i pripadajućem kontroleru, kao i kapacitenijim diskovima (HDD) koji su izašli par godina nakon što se ta ploča prestala proizvoditi, što ne povlači da se takvi diskovi ne mogu koristiti na toj ploči. Dok sam imao Win Xp Pro x32 takvi diskovi nisu dolazili u obzir. Promjenom OS na Win 10 Pro x64 sada su i oni u igri. Da pojasnim ako nisi razumio što sam tamo pisao i skratim muke.

Ovdje je tema da sam bio nečijom odlukom i zakonom prisiljen nabaviti nešto što mi u biti ne treba da bih mogao dalje poslovati i da je monopolist uspio natjerati nekoga da mu kupi proizvod iako nije imao namjeru to učiniti!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 15:12.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 15:27   #10
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova

A ovo sada je direktan udar na đep korisnika

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Možda je problem u tome što mlađe generacije nisu u školi naučile ispravno čitati sa razumijevanjem napisani tekst, ali nisam ja tome kriv ima večernjih tečajeva pa ponovo u školu.

A vidim i da je problem pročitati s razumijevanjem ako netko napiše više od 3 rečenice.
Pa nisi ti kriv, tko kaze da si kriv ? Ljudi sa ozbiljnim psiholoskim problemima nisu krivi, bolesni su.... trebalju ljecenje.

Nadalje, kad vec ulazis u meritum pismenosti trebao bi znati da se pise džep a ne đep ili ako pises bez interpunkcija kao ja primjerice onda napises djep jel....

Zvalonja jedan mogu te po cigarete poslat
silver_tip je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.10.2015., 16:25   #11
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
sakomako - kao prvo, prouči pravila postanja. U zadnja dva dana sam ti mergao valjda 20 postova, koje si sasuo jedna za drugim, bez ikakvog smisla i potrebe (mislim na uzastopno postanje, sadržaje je priča za sebe).
Kao drugo, samim svojim tonom i nastupom provociraš ovakve odgovore - stoga prijave posta kako tebe netko osobno napada i slično ostavi po strani, probaj svoje uključivanje u rasprave započeti odmerenijim tonom, bez teorija zavjere i sličnih pravaca.
A što se tiče ovoga svega ostaloga -da, pobrkao si pojmove. Uspoređuješ operativni sustav na korisničkom računalu i online ili POS plaćanje karticama. Nisi mogao više fulati nego što jesi
Ostali, isto tako smirite malo ton, čovjek je željan znanja i ostaloga, malo ide sporednim ulicama, no *ebiga - život je takav
tor je offline  
Staro 18.10.2015., 16:33   #12
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
sakomako - kao prvo, prouči pravila postanja. U zadnja dva dana sam ti mergao valjda 20 postova, koje si sasuo jedna za drugim, bez ikakvog smisla i potrebe (mislim na uzastopno postanje, sadržaje je priča za sebe).
Kao drugo, samim svojim tonom i nastupom provociraš ovakve odgovore - stoga prijave posta kako tebe netko osobno napada i slično ostavi po strani, probaj svoje uključivanje u rasprave započeti odmerenijim tonom, bez teorija zavjere i sličnih pravaca.
A što se tiče ovoga svega ostaloga -da, pobrkao si pojmove. Uspoređuješ operativni sustav na korisničkom računalu i online ili POS plaćanje karticama. Nisi mogao više fulati nego što jesi
Ostali, isto tako smirite malo ton, čovjek je željan znanja i ostaloga, malo ide sporednim ulicama, no *ebiga - život je takav
Ne pričam o POS plačanju karticama, nego plačanju karticama u WEB shopu online! Tamo mi nitko ne spočitava što to radim na računalu sa XP OS i svi se kunu da je plačanje sigurno jer je 128 bitna enkripcija.

Aliexpress, banggood.com i mnogi internetske trgovine sa svakakvom robom iz hr, sa mazona i sličnih stranica!

Išao još jednom čitati moje upise i nigdje nisam spomenuo POS plačanje, nemojte se čuditi ali neki od vas stvarno imaju problema sa razumjevanjem napisanog!

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 16:42.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 16:40   #13
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
OK -
Citiraj:
Uspoređuješ operativni sustav na korisničkom računalu i online plaćanje karticama. Nisi mogao više fulati nego što jesi
Jel sad bolje
Na kraju ionako nebitno - trošiš municiju na tiradu o tome podržava li neka banka XP danas, u 2015 godini ili ne...Meni je čudno da su TEK SAD odlučili ugasiti ovu priču.
tor je offline  
Staro 18.10.2015., 16:51   #14
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
OK -
Jel sad bolje
Na kraju ionako nebitno - trošiš municiju na tiradu o tome podržava li neka banka XP danas, u 2015 godini ili ne...Meni je čudno da su TEK SAD odlučili ugasiti ovu priču.
Da bolje je.

Samo ako pričamo o sigurnosti koja je razlika u plaćanju karticom na netu i internet bankinga kod kojega ionako imam uređaj kojim ovjeravam transakcije i to uređajem koji i ne mora biti spojen na net već unosim samo kod sa uređaja kojim ovjeravam transakciju?

A kao što sam rekao i sama banka je mogla uložiti svoje novce i napraviti program sa svojim vlastitim sigurnosnim protokolom koji bi radio na bilo kojem OS, a ne ovisiti o sigurnosti samog OS.

Primjer jedne banke gdje sam sa USB uređajem imao problema jer su se naljepili na JAVU, pa kad bi izašla nova verzija Jave morao sam svaki puta reinstalirati program dobiven uz uređaj. Pa sam radi toga prešao na token koji sam naravno morao dodatno platiti.

A još bolji primjer je kada sam na ovaj usb uređaj trebao učitati certifikate koji se skidaju sa Fina servera, a dotični su imali 3 dana problema pa nisam mogao izvršiti plaćanja koja sam u međuvremenu trebao obaviti. Ali mi je banka uredno naplatila sve za taj mjesec!

Toliko ipak znam o tome!

A zašto su baš sad odlučili to napraviti. Pa zato jer ih je na to natjerao zakonodavac. A znamo kako se donose zakoni i tko sve utječe na donošenje zakona i zato sam tu i spomenuo monopolistu MS i njihovo prisiljavanje kupaca da odustanu od korištenja proizvoda koje su uredno platili i to na posredan način te natjeraju na nabavku novog proizvoda.

____________________

Ali još uvijek nisam dobio odgovor od znalaca što to ne valja u XP sgurnosnom protokolu a ima prednost u novijim Win. Što je problem. Jer na kraju krajeva da se neznam kako spajam na banku, banka mora biti neprobojna sa svojim protokolima interno i osiguravanjem sigurnosti transakcija neovisno kojim se OS spajam.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 17:00.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 16:59   #15
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Po tvojoj logici svako od nas doma bi onda mogao biti payment gateway provider
Vodiš rat s vjetrenjačama, pričaš praktički o politici i spominješ sram te i stid bilo JAVU!!!! Naravno da je app preloš kao i sve što se vrti na i oko nje itd. No imaš izbor - ili prihvati to ili si nađi alternativu. Ova bitka s vjetrenjačama i propitkivanje ima li smisla XP, java, s775 i 4 TB disk itd. je stvarno tema za neke malo drugačije forume od našeg
tor je offline  
Staro 18.10.2015., 17:01   #16
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,039
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Nadalje, kad vec ulazis u meritum pismenosti trebao bi znati da se pise džep a ne đep ili ako pises bez interpunkcija kao ja primjerice onda napises djep jel....
Bilo bi barem pristojno, da ne kazem pametno, da kad se vec upustas u kritiziranje tudje pismenosti, sam budes psimen; nazalost za osobu koja ne zna znacenje rijeci "interpunkcija" to se nikako ne moze reci
Prezime je offline  
Staro 18.10.2015., 17:07   #17
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Po tvojoj logici svako od nas doma bi onda mogao biti payment gateway provider
Vodiš rat s vjetrenjačama, pričaš praktički o politici i spominješ sram te i stid bilo JAVU!!!! Naravno da je app preloš kao i sve što se vrti na i oko nje itd. No imaš izbor - ili prihvati to ili si nađi alternativu. Ova bitka s vjetrenjačama i propitkivanje ima li smisla XP, java, s775 i 4 TB disk itd. je stvarno tema za neke malo drugačije forume od našeg
Pa zar sam ja inzistirao na JAVI ili banka sa svojom aplikacijom i USB uređajem koji je vezan na tu aplikaciju, a po svemu sudeći i Fina tu ima svoje prste, pa se može reći da je to tako htio zakonodavac ako Finu podrazumjevamo pod državnu tvrtku? I sami su priznali te probleme i da nisam jedini koji ima tih problema. Što me na kraju natjeralo na token koji sam naravno platio. Ali isto tako za pristup nekim aplikacijama moram koristiti USB uređaj i povući certifikat od Fine, gle čuda čak i neke usluge druge prirode koristim od njih, a prije toga su me zakonski potjerali kod banke.

Kao što koriste JAVA aplikaciju, tako su mogli napraviti i svoju i izbjeći sve zamke i protokole koji su vezani na OS.

I njihova vlastita aplikacija mogla je koristiti sigurnosne protokole i biti neovisna o OS.

Neka mi netko kaže da to ne hoda. Ali lakše je ovako pa pdjeliti odgovornost za sigurnost a troškove prebaciti na leđa korisnika.

Sve me to pomalo podsječa na nove osobne iskaznice sa ugrađenim čipom u njima i monopolističkim položajem tvrtke koja ih izrađuje, te cijenom koju oni sami određuju i natjeravanjem mene kao građanina da moram sa tom tvrtkom sklopiti pismeni ugovor da bi mi država mogla izdati osobnu iskaznicu, jer ako ne sklopim ugovor nema osobne iskaznice, a ako je nemam onda me država može kazniti.

Zadnje izmijenjeno od: sakomako. 18.10.2015. u 17:21.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 17:18   #18
bilicvitak
Banned
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Postovi: 476
Promijenite banku i bok. Onda nebu problema s XP-om.
bilicvitak je offline  
Staro 18.10.2015., 17:20   #19
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Bilo bi barem pristojno, da ne kazem pametno, da kad se vec upustas u kritiziranje tudje pismenosti, sam budes psimen; nazalost za osobu koja ne zna znacenje rijeci "interpunkcija" to se nikako ne moze reci

Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Sve me to pomalo podsječa....
Podsjeća, nije u pitanju sječa drveća nego se prisjećaš nečega




Gle ajmo ovako, maksimalno pojednostaviti.... bilo interpunkcija, dijaktrički znak, narecje, fonem, morfem ili nesto sasvim drugo poanta je:

1. Svadjas se sam protiv sebe.
2. Nitko te ne dozivljava.
3. Iritantan si maximalo.
4. Opet ono prvo ....


Imas dvije stranice gdje ce tvoj intelekt doci do izrazaja:

http://hrvatska-istina.jimdo.com/nov...onska-drustva/

http://www.novi-svjetski-poredak.com...orija-zavjere/

Prijavi se, pisi blogove.

Da, za tehicka pitanja koja te muce oko SATA/AHCI itd... opcenito oko servisiranja PC-a takodjer imamo konja za utrku i ljude koji su i tebi takvome uvijek spremni pomoci !! Bas uvijek.

http://www.hitna-pc-sluzba.hr/

Pusti ovaj forum na miru

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 18.10.2015. u 17:29.
silver_tip je offline  
Staro 18.10.2015., 17:28   #20
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,279
A u **...gle tehnologija ide naprijed > tako se i software mora razvijati. XP kad je bio u opticaju bio je ok OS. No halo u vremenskom toku informatike XP je vladao u doba kad su na zemlji vladali dinosauri i nezna raditi kak spada sa pola današnje tehnologije. So...chill dude


P.S.-VirtualBox+Linux distra+ovo gore i imaš besplatno i leglano riješenje netbankinga ako se želiš držati XP iz nekog razloga.


http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/conn...zaba_na_linuxu

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Joj nemoj molim te ...taman ih zaboravio :P
tomek@vz je offline  
Staro 18.10.2015., 17:32   #21
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor bilicvitak Pregled postova
Promijenite banku i bok. Onda nebu problema s XP-om.
Nije samo problem u Xp, već u JAVA aplikaciji koju koristi i Fina na USB uređaju i obnovi certifikata koji se mora svake 2 godine obnoviti, te nedostupnosti servera Fine od 3 dana, a u međuvremenu bez obnovljenog certifikata ne možeš do svojeg računa.

Nije to baš sve samo tako. Nama nabijaju i obračunavaju svako kašnjenje u plačanju, a oni svoje usluge redovno i uredno naplačuju, a kada je greška do njih onda uredno prelaze preko toga kao da se ništa nije dogodilo.

Nemam ja ništa protiv na povećanju sigurnosti dapače!

Ali sve to ide preko naših leđa i mi to plaćamo na kraju kao korisnici.

Jedino što ne razumijem ako plaćam online karticom od Zabe, dali će mi nakon navedenog datuma odbiti plaćanje ako ću biti ulogiran pod starim win xp. Jer web shopovi podržavaju bilo koje win samo da im daš lovu sa kartice i sve u redu, a neki te nakratko prebace na stranicu banke gdje moraš tokenom ovjeriti transakciju. Kod nekih moraš a kod nekih ne ali ti i jedni i drugi uredno skinu lovu sa računa .
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 17:32   #22
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Joj nemoj molim te ...taman ih zaboravio :P
Imaju nova iskustva zadovoljnih korisnika, moras biti u tijeku
silver_tip je offline  
Staro 18.10.2015., 17:33   #23
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,039
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova

Gle ajmo ovako, maksimalno pojednostaviti.... bilo interpunkcija, dijaktrički znak, narecje, fonem, morfem ili nesto sasvim drugo poanta je:

1. Svadjas se sam protiv sebe.
2. Nitko te ne dozivljava.
3. Iritantan si maximalo.
4. Opet ono prvo ....

Pusti ovaj forum na miru
Hehe, lako dijelis, ali tesko primas kritike; cak toliko tesko da ni ne kuzis tko te kritizira
Prezime je offline  
Staro 18.10.2015., 17:35   #24
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Hehe, lako dijelis, ali tesko primas kritike; cak toliko tesko da ni ne kuzis tko te kritizira
Ne nego sam krivo quotao a sad mi se neda ispravljat Tko ce sve pohvatat vise...

Edit: Alooo... pa nisam krivo quotao, imam vas obojcu
silver_tip je offline  
Staro 18.10.2015., 17:39   #25
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
A u **...gle tehnologija ide naprijed > tako se i software mora razvijati. XP kad je bio u opticaju bio je ok OS. No halo u vremenskom toku informatike XP je vladao u doba kad su na zemlji vladali dinosauri i nezna raditi kak spada sa pola današnje tehnologije. So...chill dude


P.S.-VirtualBox+Linux distra+ovo gore i imaš besplatno i leglano riješenje netbankinga ako se želiš držati XP iz nekog razloga.


http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/conn...zaba_na_linuxu



Joj nemoj molim te ...taman ih zaboravio :P
Hvala na tome, ali stvar je u tome da nemam samo jedan e-banking i kod jedne banke, tako da mi je jenostavnije bilo ubost WIN 10 pa sam sad miran.
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 17:41   #26
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,039
@silvet_tip
Je_bome imas, nakon ispravke; a zanemarujes da je moj odgovor prethodio tvom editiranju
Prezime je offline  
Staro 18.10.2015., 17:42   #27
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ne nego sam krivo quotao a sad mi se neda ispravljat Tko ce sve pohvatat vise...

Edit: Alooo... pa nisam krivo quotao, imam vas obojcu
Evo svečano obečajem slijedeće:

1. Ubuduće koristim kratke jednostavne rečenice.

2. U postu koristim maksimalno tri takve rečenice.

Vidim da ljudi imaju problema sa razuijevanjem ako je više od toga!
sakomako je offline  
Staro 18.10.2015., 17:50   #28
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor sakomako Pregled postova
Nije samo problem u Xp, već u JAVA aplikaciji koju koristi i Fina na USB uređaju i obnovi certifikata koji se mora svake 2 godine obnoviti, te nedostupnosti servera Fine od 3 dana, a u međuvremenu bez obnovljenog certifikata ne možeš do svojeg računa.

Nije to baš sve samo tako. Nama nabijaju i obračunavaju svako kašnjenje u plačanju, a oni svoje usluge redovno i uredno naplačuju, a kada je greška do njih onda uredno prelaze preko toga kao da se ništa nije dogodilo.
Uf to je samo sitnica što su sve u stanju napraviti i izvuč se iz toga neokrznuti...
Imaš dvije opcije:
1. nastaviš kukat, trošit živce, vodit don quijote borbu
2. prilagodiš se govnima koja su ti (i nama) servirana i uštediš tipkovnicu, živce i ponešto vremena

Ili opcija broj 3: pošalješ mi pm da promjenim naziv teme u Olakšavanje duše i onda svi tvoji postovi dobiju puni smisao i naravno lokot jer se taj tip problematike nalazi na forum.hru.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline  
Staro 18.10.2015., 17:50   #29
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
@silvet_tip
Je_bome imas, nakon ispravke; a zanemarujes da je moj odgovor prethodio tvom editiranju
Jok, nisam editirao quote nego ubacio ono sa podsjeća zato je edit posta !

Ispravno sam ja quotao odmah u startu ali kada sam pisao nisam na tebe mislio nego na njega, kuzajis ?
silver_tip je offline  
Staro 18.10.2015., 17:53   #30
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Uf to je samo sitnica što su sve u stanju napraviti i izvuč se iz toga neokrznuti...
Imaš dvije opcije:
1. nastaviš kukat, trošit živce, vodit don quijote borbu
2. prilagodiš se govnima koja su ti (i nama) servirana i uštediš tipkovnicu, živce i ponešto vremena

Ili opcija broj 3: pošalješ mi pm da promjenim naziv teme u Olakšavanje duše i onda svi tvoji postovi dobiju puni smisao i naravno lokot jer se taj tip problematike nalazi na forum.hru.
Nije stvar kukanja!

Skrećem pažnju da je na ovo zakonsko riješenje vjerojatan i utjecaj monopoliste MS.

ZB prva se hvali sa podrškom za Linux, a svi ostali pa i Fina su na os Win i Java apletima.
sakomako je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na