Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2014., 13:28   #121
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Pozdrav,

jedno pitanje, nedavno sam nabavio APU A6 6400K. Htio bi probati dignuti radni takt RAMa sa defoltnih 1600 na npr. 1866MHz (memorija je G.SKILL Ripjaws Series Model F3-12800CL9S-4GBRL Timing 9-9-9-24-2N). Zadnji puta sam se bavio time na s939 pa imam jedno pitanje obzirom da su se neke stvari promijenile.

Mogu li ja na AMD A75 chipsetu u BIOSu jednostavno tamo gdje su postavke memorije promijeniti vrijednosti sa 1600MHz na 1866MHz i eventualno se poigrati sa naponima DDRa? Dakle ne želim ocati ništa drugo osim RAM-a.

Ili moram gledati na množitelje kako što je npr. navedeno na ovom linku (koji je iz 2011g)

http://www.gskill.us/forum/showthread.php?t=7688

trežio sam i neke upute na netu ali bez nekog velikog uspjeha
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2014., 17:05   #122
Albert Wesker
Premium
Moj komp
 
Albert Wesker's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Te ploce po defaultu(bez ocanja) podrzavaju memoriju od 1866 mhz.Digni mnozitelj memorije i poigraj se naponima i latencijama.
__________________
Albert Wesker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2014., 22:57   #123
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Različite ploče različiti rezultati.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2014., 00:33   #124
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Na koji nacin bi uopce funkcionirao OC s offset modom?
Na manual imam dobro podeseno, OC je stabilan, ali nema vise CnQ, C1E opcija za ukljuciti. Nije mi bas do toga da mi konstantno vrti proc na 4,4GHz.
Citiraj:
With Offset Voltage Mode you can fully utilize C'n'C and APM Mode
I recommend to keep the offset voltages to Auto with the "+" using Ultra LLC on the CPU and Auto LLC on the CPU/NB.
If you are going for an extreme difference between stock frequency and Turbo frequency, then you should increase the CPU Offset Voltage to Compensate
Example: 4.6Ghz with a Turbo of 5.6Ghz you might need an offset of +0.15v
The higher you raise the FSB, the higher the Auto CPU and CPU/NB voltage will be set.
Po ovom bi to trebalo biti dovoljno?

Zadnje izmijenjeno od: veve. 16.09.2014. u 01:08.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2014., 12:02   #125
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Lepo je to teoretski ali praksa je nešto drugo drugar. FX na mojoj croshair 4 formuli (slika gore u prethodnom postu) je mogao samo preko offseta da se podešava. Princip rada offseta je da on dodaje voltažu ako radi u + modu ili oduzima voltažu od postojeće ako radi u - modu. Primer; CPUZ program ti pokaže da ti procesor radi na 1.4V lupam napamet. U biosu ti offset stoji na 0.00000V to znači da je na defaultu. E sad ti klokuješ procesor i želiš da ti voltaža bude 1.42V izabereš u biosu + mod i digneš offset za 0.02V 1.40V+0.02=1.42V. To ti je teorija. Praksa kaže da moraš ponekad da staviš offset na 0.2 da bi ti u cpuz pokazao 1.42V. Nisam uzimao u obzir VDROOP pad napona već da je sve fiksno.
E sad zašto QnQ i slično neće da radi to treba proveriti u biosu i dokumentaciji za ploču. Mene to nikada nije interesovalo da mi obara frekfencu procesora jer i ovako čim nešto radi frekfenca skače a nema nikakav učinak na hladjenje niti trošenje struje. Ima slika gore na msi-ju radi na 1.576V pa je hladen u idle.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2014., 13:56   #126
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,472
Ok hvala! Budem se onda danas malo poigrao s time da vidim kak ce funkcionirati.
Ocito je tako podeseno, da dok imas manual mode ukljucen da CnQ i C1E nestanu iz opcija, a dok je offset mode ukljucen onda su omogucene.


edit:
Hmm bas je bilo jednostavno. Samo sam prebacio ovo dvoje na offset mode, stavio + i sad CnQ i C1E rade.
Izvrtio kojih sat vremena prime, malo odigrao i za sad je sve stabilno. Kad stignem pustit cu ga da testira duze.

Zadnje izmijenjeno od: veve. 17.09.2014. u 00:18.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2014., 09:22   #127
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Talaba Pregled postova
Lepo je to teoretski ali praksa je nešto drugo drugar. FX na mojoj croshair 4 formuli (slika gore u prethodnom postu) je mogao samo preko offseta da se podešava. Princip rada offseta je da on dodaje voltažu ako radi u + modu ili oduzima voltažu od postojeće ako radi u - modu. Primer; CPUZ program ti pokaže da ti procesor radi na 1.4V lupam napamet. U biosu ti offset stoji na 0.00000V to znači da je na defaultu. E sad ti klokuješ procesor i želiš da ti voltaža bude 1.42V izabereš u biosu + mod i digneš offset za 0.02V 1.40V+0.02=1.42V. To ti je teorija. Praksa kaže da moraš ponekad da staviš offset na 0.2 da bi ti u cpuz pokazao 1.42V. Nisam uzimao u obzir VDROOP pad napona već da je sve fiksno.
E sad zašto QnQ i slično neće da radi to treba proveriti u biosu i dokumentaciji za ploču. Mene to nikada nije interesovalo da mi obara frekfencu procesora jer i ovako čim nešto radi frekfenca skače a nema nikakav učinak na hladjenje niti trošenje struje. Ima slika gore na msi-ju radi na 1.576V pa je hladen u idle.
Hm, upitno je koliko stoji ovo za Cool'n'Quiet.
Ostavim komp preko noći da riješi neke torrente, i koji je smisao da visi na 4,6Ghz cijelo vrijeme kad može radit na 1,4Ghz smanjene voltaže?

Cijelo vrijeme mi je upaljen CnQ, pa ne znam neke realne razlike kada je upaljen ili nije.

Ali slična je analogija sa GPU-ovima, i nije baš da nema nikakve razlike u temperaturi. Kad je u prvom state-u (R9 280) radi na 300mhz i nekoj sitnoj voltaži i 33 *C, već kada eneablam dva monitora ulazi u jači power state i diže se na 500Mhz i diže voltažu isto, i tada idla na 50-ak *C.

A po revewima potrošnja u jednom state-u je 14W, a u drugom 40-ak W ako me sjećanje služi. I govorimo o idle.

Tako da, sumnjam baš da CnQ nema nikakvog utjecja na potrošnju i temperaturu...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2014., 23:40   #128
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Kod grafičke je druga priča. Za cpu mi je na manualno, disable C'n'Q, verovatno radi na offset a njega ne koristim kao ni taj C'n'Q. Niti sam ga ikada koristio. Evo šta kaže kolega:
"Bice stabilan u oba slucaja. sa ukljucenim, kad procesor nije pod opterecenjem, trosi manje struje, radi na manjem taktu, i manje se greje. sa iskljucenim, radi stalno na istom taktu i pod istim naponom.
Cena koju placas za tu potrosnju (ukljucena opcija) jeste da procesoru zatreba trenutak da podigne takt, tako da imas mali vremenski prozor gde ne radi kako treba kad ga opteretis. I to sto, po mom licnom misljenju, takve promene takta i napona nisu bas najboje za procesor.
ja sam na oba svoja i7 drzao iskljucenu opciju, i nikad nije bilo nikakvih problema, dok sam sa ukljucenom primecivao to kasnjenje u odzivu."

Zadnje izmijenjeno od: Talaba. 21.09.2014. u 21:02.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 21:59   #129
Fireborn
Registered User
Moj komp
 
Fireborn's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Valpovo
Postovi: 8
Amd Phenom 2 X4 960T Black Edition Overclock

Pozdrav, s obzirom da sam potpuno nov u svijetu OC-anja i trenutno imam komp u nadogradnji uspio sam uz pomoć prijatelja nabavit navedeni procesor.
Želio bih ga OCat na stabilnu granicu (nemam plan ići preko 4.0) pa bih zamolio dobru dušu da mi pomogne u tome
Hlađenje mu je Mugen2b i temperatura pod maksimalnim opterećenjem na 3 sati rada mu nije prelazila 36 stupnjeva dok u normalnom radu ne prelazi 30.
Zanima me kako i do koje granice bih ga mogao overclockat preko BIOS-a
Također me zanima može li on pod clockom radit stabilno ako ga otključam na 6 jezgri

u prilogu sam stavio temperature rada u normalu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	793
Size:	73.6 kB
ID:	14145  
Fireborn je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2014., 20:46   #130
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Pozdrav,

Vidio sam dosta postova di ljudi pogresno citaju temperature AMD procesora.

Ako koristite HW monitor apsolutno najbitnija temperatura je CPU odnosno tCase,a ne "umjetna" temperatura nazvana package koja virtualno mjeri temperaturu jezgri.
Apsolutno se ne smije preci tCase od 61 stupanj .
Package smije ici do 71 stupanj.

Cak sam kontaktirao i AMD podrsku i evo sto su mi odgovorili:

Citiraj:
Dear Customer,

Your service request : SR #{ticketno:[8200609443]} has been reviewed and updated.

Response and Service Request History:

I understand that you have questions regarding specification. If this is incorrect, please let me know as the information provided may change.

The 61℃ is the max Tcase, it is the maximum case temperature specification.

The 70℃ is max Tctl, it is a non-physical temperature on an arbitrary scale that should be used for system thermal management policies.

If you have any other questions or concerns, please do not hesitate to reply to this e-mail directly and I will try to provide any additional information that you may require. Thank you for contacting AMD!

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care
Nemojte zanemarivati tCase temperaturu(CPU u HW monitoru) jer je to najvaznija temperatura. Apsolutno nikad ne bi smjela proci 61 stupanj jer je sama temperatura u procu puno veca od te temperature i doci ce do degradacije chipa.
Hawker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.12.2014., 13:34   #131
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ja sam se skroz pogubio
Ja sam uvijek gledao u Aidi ili CoreTemp-u. Kao temperature pojedinačne jezgre ne bi trebala ići preko 62, i to je valjda taj tvoj tCase

A onda ima temperatura cijelog procesora, koja je obično 10-15 *C viša od te temp jezgre, i to je kao temp cijelog paketa...

A ja sam dosada mislio da je ova temp jezgre koja ne smije preko 62 *C zapravo projecirana ili umjetna kako ti kažeš temp

Dafuq, mogli su to još zakomplicirat
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 15:25   #132
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Ne kužim kako Package temp natjerati preko 71C,kad je CPU temp uvijek za cca 10C viša.Neš mi tu ne drži vodu
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 16:04   #133
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Ovako da ne bude zabune postoje samo dve temperature Jezgra i Socketa. Merenje temperature Soketa zavisi od matične ploče kako ga očitava i može biti različit. Može biti veći manji ili čak isti i može se malim trikom učiniti da bude manja temp, nego bez tog trika (mislim na FX procesor) kao što je aktivno hladjenja Backplatea ili'ti pozadine soketa tj. tranzistora gde se može drastično smanjiti temperatura.
I temperature jezgara koje HWMonitor naziva Package jer sva jezgra tretitira kao jedno otuda naziv to je ono u CoreTemp temperature jezgara.
Ove dve slike dole prikazuju temperature prva bez aktivnog hladjenja soketa dok druga sa aktivnim hladjenjem soketa otuda razlike iako je i ploča i cpu isti. Jedino sam radio na hladjenju otuda i bolje hladjenje.

U HWMonitoru gde stoji Temperatures< Kod intela je još opasnije testiraju ga da radi i na 80°C i kažu da može, upoređujući ga sa tim Tj Case koje mu stoji na 105°C, ali u suštini ne bi trebalo da pod opterećenjem ide više od 70~76°C ,na duže vreme naravno, za jezgra, to važi za moj i5 3570K jer dolazi do degradacije cpua.
Zato je zima najbolje vreme za overklokovanje jer je poželjno obezbediti što hladnije uslove da procesor ne trpi. A kada se nađu odgovarajući klokovi onda leti testirati snagu kulera pa ili smanjiti klok ili staviti jači kuler. Tako radim i još nisam pogrešio!
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 16:53   #134
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Ja sam se skroz pogubio
Ja sam uvijek gledao u Aidi ili CoreTemp-u. Kao temperature pojedinačne jezgre ne bi trebala ići preko 62, i to je valjda taj tvoj tCase

A onda ima temperatura cijelog procesora, koja je obično 10-15 *C viša od te temp jezgre, i to je kao temp cijelog paketa...

A ja sam dosada mislio da je ova temp jezgre koja ne smije preko 62 *C zapravo projecirana ili umjetna kako ti kažeš temp

Dafuq, mogli su to još zakomplicirat
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Ne kužim kako Package temp natjerati preko 71C,kad je CPU temp uvijek za cca 10C viša.Neš mi tu ne drži vodu
CPU temp je jedini mjerodavan.
Core temp je kod AMD "lazna" temperatura i bazira se na algoritmu.

tCase je CPU u Aidi,HWinfo itd....
Package(H/W info) Core(Aida) su "lazne" temperature i baziraju se na algoritmu.

Nije tocno da je CPU uvijek veci od package jer ko ima ventilator na pozadini maticne ploce drzi temperature skoro pa istim kao i package.

U svakom slucaju AMD proc ne smije ici preko 61 tCase,a mnogi ga tjeraju tamo jer se ravnaju po package i core temp.
Kad je tCase na 60 stupnjeva temperatura samog procesora je barem 20 stupnjeva veca,a to ne mozemo vidjeti jer AMD ne mjeri tu temperaturu.

Ravnajte se po onome sto izmjeri maticna ploca za temperaturu socketa i ne dopustajte toj temperaturi da prodje 61 osim u slucaju brzih bencheva.
Inace dolazi do neminovne degradacije chipa,migracije elektrona i ostalih veselih stvari.

Sam AMD je potvrdio isto.

A evo i post covjeka koji se puno bolje od mene razumije u AMD:

Procitati post #59

http://www.xtremesystems.org/forums/...=1#post5237937


Citiraj:
The tCase temperature must not be mixed with the tCTL control value sometimes dubbed as the "package temperature".
The tCase temperature is also calculated and it represents the simulated case temperature, measured from the very center of the heatspreader (see the illustration).
Neither tCase or tCTL is the actual die temperature. The actual die temperature information is not directly available on these processors. The actual die temperature is significantly higher
than the tCase or the tCTL control value indicates.
EDIT: Za bilo kakav OC FX chipova potrebno je aktivno hladiti socket i VRM.
Bez toga se ne upusta u OC.

EDIT #2: na puno mjesta po netu nailazim na ekipu koja koristi core temp i tvrdi da su temperature koje izmjeri core temp najbolje za AMD. To je potpuno pogresno jer jednostavno nije istina.
Taj put je najbolji nacin za unistit chip.
Zanemarivanje temperature socketa je jos jedan dobar put za unistit chip. Sve preko 60 stupnjeva je kriticno. Ja osobno ne zelim i ne dopustam da mi CPU predje 55 stupnjeva jer je u tom slucaju sama temperatura preko 70.

Zadnje izmijenjeno od: Hawker. 02.12.2014. u 17:02.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 18:42   #135
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Što se omjera Package/CPU temp tiče,govorio sam o svom vlastitom iskustvu.Nemam ventova koji dodatno pušu po okolišu tako da to varira u tom rasponu od cca 10C naviše u korist CPU temp.
Isto tako sam na više mjesta naletio da je upravo obrnuta situacija što se tiče samog tcase očitanja temp.
E sad ga znaj
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 19:15   #136
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Što se omjera Package/CPU temp tiče,govorio sam o svom vlastitom iskustvu.Nemam ventova koji dodatno pušu po okolišu tako da to varira u tom rasponu od cca 10C naviše u korist CPU temp.
Isto tako sam na više mjesta naletio da je upravo obrnuta situacija što se tiče samog tcase očitanja temp.
E sad ga znaj
Ja vjerujem u ono sto sluzbeno kaze AMD,a jos kad potvrdi Stilt onda je to pravilo za proc.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 19:28   #137
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Vjeruješ u ovo?

The below is from AMD Engineering Dept.
Quote:
Tcase (aka core temps) = MAX 61.1°C
***This temp is correctly reported in AMD Overdrive***
***This temp is correctly reported in HWMonitor under AMD FX-8350 > Temperature > Package***

Tjunction (aka socket temp) = MAX 70°C
***This is what is reported in the BIOS according to AMD***
***This temp is correctly reported in HWMonitor under Temperatures > CPU***

The maximum temperature for the FX-8350 CPU is 61.1C at Tcase. This is different from Tjunction (which the BIOS and programs like HWMonitor will report), and can easily be referenced through AMD OverDrive, or closely referenced through programs like CoreTemp/RealTemp. HWMonitor and BIOS software will report the Tjunction temperature which can be as much as 10C different from the Tcase temperature.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 19:40   #138
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
AoD javlja samo thermal margin koji se odnosi na Tctl.

Dear Customer,

Your service request : SR #{ticketno:[8200609443]} has been reviewed and updated.

Response and Service Request History:

I understand that you have questions regarding specification. If this is incorrect, please let me know as the information provided may change.

The 61℃ is the max Tcase, it is the maximum case temperature specification.

The 70℃ is max Tctl, it is a non-physical temperature on an arbitrary scale that should be used for system thermal management policies.

If you have any other questions or concerns, please do not hesitate to reply to this e-mail directly and I will try to provide any additional information that you may require. Thank you for contacting AMD!

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care

AMD posdrska jasno kaze da je 70 stupnjeva umjetna temperatura i ne odnosi se na socket.
Ako je to umjetno stvorena temperatura onda je to core temp. sto se pefektno slaze sa gore navedenim.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 19:56   #139
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Meni je kristalno jasno da postoje dva oprečna stajališta koja se tiču očitanja temp kao takvih.Zapravo,očitanja su ta koja jesu,ali se nezna sa sigurnošću na šta se odnose.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 20:00   #140
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Flood Pregled postova
Meni je kristalno jasno da postoje dva oprečna stajališta koja se tiču očitanja temp kao takvih.Zapravo,očitanja su ta koja jesu,ali se nezna sa sigurnošću na šta se odnose.
Znaci da je bolje ic s nizim vrijednostima bez rizika.

Odnosno drzati socket ispod 60 stupnjeva.
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 20:49   #141
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Naravno da valja biti oprezan.


Citiraj:
The maximum temperature for the FX-8350 CPU is 61.1C at Tcase. This is different from Tjunction (which the BIOS and programs like HWMonitor will report), and can easily be referenced through AMD OverDrive, or closely referenced through programs like CoreTemp/RealTemp. HWMonitor and BIOS software will report the Tjunction temperature which can be as much as 10C different from the Tcase temperature.

If you have any other questions or concerns, please do not hesitate to reply to this e-mail directly and I will try to provide any additional information that you may require. Thank you for contacting AMD!

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care

Citiraj:
Tjunction shouldn't be ignored specifically, as a Tjunction temperature that is in the 70s is definitely cause for concern, even if the CPU is only in the 40s, as that could indicate a hardware fault in the socket that could start damaging hardware. The 61.1C limit is for Tcase, but Tjunction is good to ensure that there isn't any damage to the NB controller, socket, or memory controller. It's just less important than Tcase for actual CPU temperatures, but is a good warning sign for issues with the board or northbridge.

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 23:25   #142
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ček, ček, ova prva zaokružena je kao taj tvoj tCase i ona ne smije preko 61 stupanj? (nisam prije koristio HW monitor).
Dafuq, to ode u nebesa kod mene
Mene su učili (pazi izraza) da ova koje je sad 24 na slici ne smije ići preko 62?
Što znači da sam ja uništavao cijelo vrijeme ovaj procesor?
God, I have been wrong

Btw, bacite oko na fanspeed-ove

Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2014., 23:36   #143
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Pozz Sam,,

Ono zaokruzeno CPU ne bi smjelo ici preko 61.
Moze vrlo kratko do nekih 65.

Sve preko toga dovodi do migracije elektrona i degradacije chipa.

Kad ti je "CPU" temp na 60 stupnjeva sama temperatura unutar chipa je PUNO veca.
Najbolji nacin za skinuti CPU temp je nafrljiti ventilator straga na socket i dobijes 10-15 stupnjeva manji temp i puno stabilniji proc.

Ono di pise Package je umjetna temp. jezgri i AMD tolerira taj temp do 71 stupanj.

CPU temp ili tCase je temperatura samog HS-a na procu.

Inace,to je posljedica koristenja visokih voltaza i dovodi vremenom do migracije elektrona.

Npr. Nikako nije pametno koristit 1,45+v 24/7

P.S. meni je komp. podesen na gasenje(jer nisam tu po noci dok enkodira) kad tCase dodje do 55 stupnjeva
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2014., 00:00   #144
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Pozz Sam,,

Ono zaokruzeno CPU ne bi smjelo ici preko 61.
Moze vrlo kratko do nekih 65.

Sve preko toga dovodi do migracije elektrona i degradacije chipa.

Kad ti je "CPU" temp na 60 stupnjeva sama temperatura unutar chipa je PUNO veca.
Najbolji nacin za skinuti CPU temp je nafrljiti ventilator straga na socket i dobijes 10-15 stupnjeva manji temp i puno stabilniji proc.

Ono di pise Package je umjetna temp. jezgri i AMD tolerira taj temp do 71 stupanj.

CPU temp ili tCase je temperatura samog HS-a na procu.

Inace,to je posljedica koristenja visokih voltaza i dovodi vremenom do migracije elektrona.

Npr. Nikako nije pametno koristit 1,45+v 24/7

P.S. meni je komp. podesen na gasenje(jer nisam tu po noci dok enkodira) kad tCase dodje do 55 stupnjeva

Hvala stari na ovom kratkom "Ponavljanju znanja", jer mene to fakat nije previše brinulo
EDIT: Dobrodošao na forum!
Ali iduće na repertoaru je Fractal Design R5 + H100i
A onda ću ga vjerojatno samo zgazit na 5Ghz i opet imat vesele temp haha
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2014., 00:04   #145
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Hvala stari na ovom kratkom "Ponavljanju znanja", jer mene to fakat nije previše brinulo
Ali iduće na repertoaru je Fractal Design R5 + H100i
A onda ću ga vjerojatno samo zgazit na 5Ghz i opet imat vesele temp haha
Koje kuciste sad imas?
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2014., 00:10   #146
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Hawker Pregled postova
Koje kuciste sad imas?
Dobri stari Antec 300

Malo je zastario što se tiče sakrivanja kablova, layouta, mogućnostima hlađenja, etc

A ima generatora topline unutra, više njih
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2014., 22:51   #147
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Dobri stari Antec 300

Malo je zastario što se tiče sakrivanja kablova, layouta, mogućnostima hlađenja, etc

A ima generatora topline unutra, više njih
Taj Antec je jos uvijek dobar.

Jedna oveca rupa (120mm) na desnoj strani i bice bolje temp. nego na stock R5
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 16:56   #148
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Evo mali mod na Stormtrooperu i temperature idu dolje 10-15 stupnjeva:

http://i.imgur.com/l2K3UWo.jpg
Hawker je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 18:53   #149
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Uzeo sam screenshot od Sama par postova iznad i stavio ga kao prilog upitu AMD supportu da mi kažu koje se to temp očitavaju i koji je to tCase koji nesmije prijeći 61C. Dobio sam sljedeći odgovor:

Citiraj:
Your service request : SR #{ticketno:[8200617043]} has been reviewed and updated.

Response and Service Request History:

I understand you see different CPU temperature reading inside CPUID software. You would like to confirm which temperature is the actual processor temperature reading. Please confirm my understanding on your reported issue as this may change me response below.

Please be informed that CPUID is a 3rd party tool, hence AMD cannot comment how & where this tool picks up temperature reading from. My suggestion to you is to contact the software developer directly in this regard.

Please note there are multiple ways/thermal sensors on motherboard that picks processor temperature reading. I recommend you to use the utility tool that your motherboard manufacturer has provisioned to monitor system health. More information can be found on the following link: http://www.tomshardware.com/faq/id-2...cpus-apus.html

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care
Onda sam pročitao linkani članak,resetirao uefi na defaultne postavke i pokrenuo test.Kao što se vidi iz priloženog, CPU temp je dostigla 59C na defaultnom clocku i aftermarket hladnjaku pod Prime-om.
Neda mi se sada stavljati box hladnjak od AMD-a i vrtiti Prime,ali pitam se dali bi ta temp prešla 61C.
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2014., 19:48   #150
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Cista logika govori da se treba ravnat po CPU temperaturi,a ne po nekoj algoritamski izmisljenoj.

Ako ti je CPU temperatura 60,sto mislis kolika je ispod HS-a?

Jedino mjerodavno je temp na samom heat spreaderu i nista vise.
Ravnajuci se po "package" temp. je siguran put za unistit ili ostetit chip.

Prevedeno: Ono sto kaze BIOS ili software utility od MB je tocno i po tome se treba ravnat. Ta temperatura nije izmisljena od nekog cudnog algoritma nego je stvarna.

Cisto logicki gledano.

P.S. Prime je totalno nepotreban alat jer stavlja proc. pred nepotrebno opterecenje sa loadom koji taj proc. NECE NIKAD iskusiti u bilo kojoj uporabi.
Isto vazi i za ostale slicne alate.

EDIT: Svako pokretanje primea,OCCT-a i sl. na visokim vcore je potencijalna katastrofa.
A da ne govorim o opterecenju proca apsolutno bezveze.

EDIT#2: Na toj voltazi ako je temp dosla do 59 na defaultnom clocku onda imas neki drugi problem ili los protok zraka.

Zadnje izmijenjeno od: Hawker. 05.12.2014. u 19:59.
Hawker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na