Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2017., 15:03   #1
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Intel "Kaby Lake" Overclocking Thread

Pozdrav ekipa,

Trebam malu pomoc. Prije par dana uzeo sam nove komponete za komp ( zbog Samsung 960 m.2 diskova )...prije nisam nikad OC-procesor
Uzeo sam I7700k proc, Msi Z270 Gaming pro Carbon i Noctua NH-D 14 cooler. Citajuci po forumu i gledajuci tutorijale, za prvu ruku napravio sam OC na 4.8 GHZ sa naponom 1.25V, nakon pola sata testiranja u AIDA64 komp radi bez ikakvog resetiranja stabilno...temperatura je oko 62-65C. Zanima me jel to dovoljno vrijeme za testiranje u Aida64 i jel su to ok temperature i voltaza za OC?

Skuzio sam jos ako podesim u W 10 da mi je power options na High performance, voltaza i core speed mi stalno budu na maksimumu ( pokusao sam smanjit "minimum procesor state na 5-10% ali ne funkcionira. Jel to bug u windowsima? U Balanced se mjenjaju naponi i core speed ovisno o radu.

Evo i slike...
https://www.dropbox.com/s/erlhhevarv...z%20.jpeg?dl=0

Hvala

Zadnje izmijenjeno od: Black mustang. 13.01.2017. u 16:52.
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 18:22   #2
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Temp. i voltaža su odlične, al radije ga optereti sa prime95, a možeš i sa intel extreme tuning utilityem s kojim ćeš se moć lakše igrat oko stabilnosti.
Ostale detalje ti ne znam napamet, al ovo ti je dost za početak što se tiče stabilnosti.
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2017., 18:30   #3
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Pozdrav ekipa,

Trebam malu pomoc. Prije par dana uzeo sam nove komponete za komp ( zbog Samsung 960 m.2 diskova )...prije nisam nikad OC-procesor
Uzeo sam I7700k proc, Msi Z270 Gaming pro Carbon i Noctua NH-D 14 cooler. Citajuci po forumu i gledajuci tutorijale, za prvu ruku napravio sam OC na 4.8 GHZ sa naponom 1.25V, nakon pola sata testiranja u AIDA64 komp radi bez ikakvog resetiranja stabilno...temperatura je oko 62-65C. Zanima me jel to dovoljno vrijeme za testiranje u Aida64 i jel su to ok temperature i voltaza za OC?

Skuzio sam jos ako podesim u W 10 da mi je power options na High performance, voltaza i core speed mi stalno budu na maksimumu ( pokusao sam smanjit "minimum procesor state na 5-10% ali ne funkcionira. Jel to bug u windowsima? U Balanced se mjenjaju naponi i core speed ovisno o radu.

Evo i slike...
https://www.dropbox.com/s/erlhhevarv...z%20.jpeg?dl=0

Hvala
Ti nisi čuo za Screenshot koji se radi na kompu na kojem radiš? Ne trebaš fotkat monitor mobitelom...

Što se stabilnosti tiče - Prime95 - prvi test. I barem 12 sati. Ali mislim da bude Prime95 malo jače zagrijal taj procesor nego kaj to radi Aida.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 18:33   #4
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Temp. i voltaža su odlične, al radije ga optereti sa prime95, a možeš i sa intel extreme tuning utilityem s kojim ćeš se moć lakše igrat oko stabilnosti.
Ostale detalje ti ne znam napamet, al ovo ti je dost za početak što se tiče stabilnosti.
Hvala puno za info!

Imam jos dva pitanja. Prebacio sam sad voltazu na adaptive i power na balanced. Cim pokrenem stres test on sad automatski poveca voltazu na 1.288 na max i temperatura je sad oko 65-68 C. Jel to normalno da se automatski poveca voltaza?

Druga stvar....prebacio sam fan control u biosu na DC jel mi noctua 14 ima tri pina konektor i dva ventilatora preko splitera...i sured testa vec nekoliko puta sami od sebe iskljucili ventilatori. Izgleda da je taj DC mode sa profilima bugovit. Izglda da cu morati ostaviti da rade na maksimumu.
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 18:44   #5
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Ne znam ti točno napamet, al da, on vjerojatno povećava voltažu kolko mu treba, makar radije sam povećavaj stepen po stepen jer automatsko povećanje voltaže često uzima i više nego je potrebno. Zato sam ti preporučio Intel extreme tuning utility.
A vent sad naštimaj na max da vidiš dokle ćeš moć ocat proc, a kasnije ga smanji pa prema temp uštimaj neki pristojan takt da ti nije preglasno i pretoplo.

Kreni sad recimo sa fixnom voltažom od 1,25v i ako prime bude bacao eror diži voltažu za 2-3 stepena.
domina je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 19:18   #6
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ti nisi čuo za Screenshot koji se radi na kompu na kojem radiš? Ne trebaš fotkat monitor mobitelom...

Što se stabilnosti tiče - Prime95 - prvi test. I barem 12 sati. Ali mislim da bude Prime95 malo jače zagrijal taj procesor nego kaj to radi Aida.
Thx za savjet.

Na kompu jos nemam nista instalirano pa mi je bilo brze fotkat na ipadu
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 19:19   #7
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor domina Pregled postova
Ne znam ti točno napamet, al da, on vjerojatno povećava voltažu kolko mu treba, makar radije sam povećavaj stepen po stepen jer automatsko povećanje voltaže često uzima i više nego je potrebno. Zato sam ti preporučio Intel extreme tuning utility.
A vent sad naštimaj na max da vidiš dokle ćeš moć ocat proc, a kasnije ga smanji pa prema temp uštimaj neki pristojan takt da ti nije preglasno i pretoplo.

Kreni sad recimo sa fixnom voltažom od 1,25v i ako prime bude bacao eror diži voltažu za 2-3 stepena.
Thx, upravo skidam intel extreme tuning utility!
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 19:48   #8
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ajde pliz nek netko napiše ime u naslovu kako treba. Bode me u oči
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 20:22   #9
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova
Thx za savjet.

Na kompu jos nemam nista instalirano pa mi je bilo brze fotkat na ipadu
Hm... Windows 7, 8, 8.1 i 10 imaju alat zvati Snipping Tool s kojim si možeš capturat bilo koji dio ekrana ili cijeli.

A i imaš foru da na tipkovnici stisneš gumb Print Screen i to pejstaš u Paint.

Dakle, već imaš sve instalirano
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 20:27   #10
domina
Premium
Moj komp
 
domina's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: KC (HR)
Postovi: 898
Haha, 2017., a ljudi još uče pejstat ss u paint .
Al poštujem što ljudi bez iskustva s OC-anjem žele vadit mast iz procesora .
domina je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2017., 20:34   #11
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Snipping tool majka, a ima nešto još jače - puush (ShareX), isti kurac kao snipping tool, samo kad napraviš screenshot (crtl + printscreen bilo kada u OS-u za "free roam" cut) odmah je uploadan na netu

Što se tiče OC-a respekt također. Ljudi često imaju krivu percepciju da moraš biti inžinjer za tako nešto...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 20:43   #12
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Hm... Windows 7, 8, 8.1 i 10 imaju alat zvati Snipping Tool s kojim si možeš capturat bilo koji dio ekrana ili cijeli.

A i imaš foru da na tipkovnici stisneš gumb Print Screen i to pejstaš u Paint.

Dakle, već imaš sve instalirano
Haha..ma ne to..nego nemam instaliran Chrome, a ne znam password napamet, a wi fi mi radi normalno dok mi preko mreznog net krepava svako malo zbog usranog modema..tak da je ovo bilo brze

Napravio jos nekoliko testova...sve radi...prebacio ga na 4.8 i tako cu ga ostaviti. Mislim da mi je i ovo vise nego dovoljno za rad u Lightroomu, Photoshopu i nesto malo Premiera. Osjeti se razlika, pogotovo zbog novih samsung 960 m.2 diskova

Hvala puno ekipa na savjetima i preporukama.

Pokusao sam i na 5.0 Ghz..radio je stabilno 15 min na 1.380 V ali su temperature bile oko 82-86 C...ne zelim bit pohlepan
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 21:13   #13
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Čestitke na prinovi

Ali ipak, poslušaj Druga Brku i pusti Prime neka se vrti koji sat, čisto da ti ne zvekne usred neke bitne obrade.
  Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 22:28   #14
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor windfucker Pregled postova
Čestitke na prinovi

Ali ipak, poslušaj Druga Brku i pusti Prime neka se vrti koji sat, čisto da ti ne zvekne usred neke bitne obrade.
Hocu svakako.
Imate li mozda savjet koju verziju skinuti, negdje sam citao ili gledao da su nove verzije "opasne" zbog prevelikih opterecenja.

Inace pokrenuo sa im intel burn test i razlike su ogromne...kod njega su mi temperature skocile na 84-85 stupnjeva i max od 1.29 V za 4.8 GHZ...
Dalek vise od bilo kojeg drugog stres testa.

Takoder jos jedna bitna stvar. Ventilatori na Noctui su mi se ponovo ugasili na 20 min stres testa....sva sreca da sam blizu kompa. Postavio sam ih sad na manualu i na max brzinu konstantno pa cu vidjeti kako funkcioniraju..
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2017., 23:41   #15
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Prime95 zadnji je OK. Intel Burn Test je nepotrebno klanje procesora.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2017., 11:32   #16
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Prime95 zadnji je OK. Intel Burn Test je nepotrebno klanje procesora.
Danas cu jos prime isprobat, ostavio jucer Asus Real bench 4 sata i sve radi.
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2017., 20:17   #17
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,713
Citiraj:
Autor Black mustang Pregled postova

Pokusao sam i na 5.0 Ghz..radio je stabilno 15 min na 1.380 V ali su temperature bile oko 82-86 C...ne zelim bit pohlepan
http://forum.pcekspert.com/showpost....&postcount=382

tu je snake piso da zadnje verzije biosa smanjuju temp,što se tiće testova overkloka ja sam svoj testiro tako da sam igru upalio pa igro par sati,računam da ako je u aidi " temperatura je oko 62-65c nakon pola sata" u igrama je nešto manje jer one tolko ne stresiraju cpu??
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2017., 20:27   #18
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Kao što je recenzent anandtecha napisao u tome i je trik tih OC-eva od 5ghz. Frajer sumnja da je to išta pošteno stress testano, jer se njegov poprilično grijao i na 4.8ghz
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2017., 20:37   #19
demetrius
Premium
Moj komp
 
demetrius's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: rijeka
Postovi: 3,713
onda čekamo krešu da dobije 7700k i 7600k da ih nasvira,stavi pod noctuu d 15,da vidimo temp pod stresom igara, i da ih usporedi sam i5 6600k i i7 6700k.
__________________
prodajem starije komponente.
demetrius je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2017., 23:05   #20
Cloker
Registered User
Moj komp
 
Cloker's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Bojnik
Postovi: 235
7700k ide na 5+ghz kao i 7600k sa 1.320v otprilike
7600k na 5.1Ghz ima 800+poena u cinebench r15 to je kao moj 4790k na 4.7ghz,znaci opasan malisa,naravno treba i brza memara da bi se izvuko sav potencial iz cabya tipa 3600Mhz +
__________________
Pare su obicne hartije na kojima ne mogu da spavam,zuljaju me
Cloker je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2017., 01:05   #21
shar
Overclocker
 
shar's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2016
Lokacija: Otiš'o sam, morao sam
Postovi: 523
Koliko je to 800+? Jer i5 6600k postiže preko 800 već na 4.9ghz.
shar je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2017., 09:55   #22
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
Ti nisi čuo za Screenshot koji se radi na kompu na kojem radiš? Ne trebaš fotkat monitor mobitelom...

Što se stabilnosti tiče - Prime95 - prvi test. I barem 12 sati. Ali mislim da bude Prime95 malo jače zagrijal taj procesor nego kaj to radi Aida.

Najbrze ces naci klok koristeci intelburntest
Samo.pazi prime je g.kurac za to u vezi temperatura..napravi 10ciklusa i mjenjaj frek...pa opet...pa napon itd
Kad nadjes u roku 20min frek
Odvrti aiduu i smanji malo napon jer ga nista nece opteretit ko IBT.

Zadnje izmijenjeno od: rock00. 15.01.2017. u 09:58. Razlog: Korekcija
rock00 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2017., 09:59   #23
rock00
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 323
Kaby ima potencijala..ak bu pod vodom na 1.35 5+ to je super i intel je dobro ispolirao skylake..treba vidit
rock00 je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2017., 10:35   #24
Cloker
Registered User
Moj komp
 
Cloker's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2014
Lokacija: Bojnik
Postovi: 235
Citiraj:
Autor shar Pregled postova
Koliko je to 800+? Jer i5 6600k postiže preko 800 već na 4.9ghz.
Gde to?Napisao sam 800+ jer zavisi od memorije,ako je memara na 3800+ onda ubije skoro 900
Oba primerka sto su testirana su isla na 5.1Ghz sa 1.32v naponom,i5 sa 1.3v al je za njega bolja plojka bila, hero IX

EDIT:

Greska,sad se cuo sa drugom na 5.1 botali sa 1.3 nisu prolazili cinebench,na 5ghz prolaze sve kao i prime 95
__________________
Pare su obicne hartije na kojima ne mogu da spavam,zuljaju me

Zadnje izmijenjeno od: Cloker. 15.01.2017. u 11:15.
Cloker je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2017., 13:15   #25
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Pozdrav ekipa,

Evo da napišem mali ostvrt na svoj prvi Overclock i neke stvari koje sam primjetio nakon tjedan dana korištenja kompa. Sastavljao sam komp za Foto ( Lightroom, Photoshop ) i za malo video editiranja ( Premiere PRO, After Effects ).

Konfiguracija :

OS : Windows 10 Pro
Proc : I7 7700k Kaby Lake OC na 4.8 GHZ
Hladnjak : Noctua ND-H14
Maticna : MSI Z270 Gaming Pro Carbon
Graficka : Nvidia Gigabyte G1 GTX 1060 6GB
RAM : 32G Corsair Vengeance LPX 2400 MHz ( 2 x 16GB )
Disk 1 ( OS ) : Samsung 960 M.2 NVMe 500 GB
Disk 2 ( Foto i video ) : Samsung 960 M.2 NVMe 500 GB
Disk 3,4,5 ( Backup ) : WD Black 4TB, WD RED 4TB
Napajanje : XFX 750 PRO
Kuciste : Fractal Design R4

Želio sam odmah na pocetku napraviti Overclock, detaljno ga testirati i napraviti profil da ga koristim u budućnosti ( video ). Za sada su mi cisto dovoljne i defaultne postavke.

Oc je bio na 4.8GHZ i volzaži 1.25V, prošao je dosta testova ali mi se srušio na nekoj jednostavnoj postavki pa sam povisio napon na 1.26V i prebacio voltažu na "Adaptive"

Nakon tjedan dana korištenja i testiranja sve radi stabilno i brzo...teški multitasking, Lightroom ( editiranje i export ), Photoshop, Premiere itd.

Maksimalna voltaža kod full loada je 1.290, a temperature su od 58-66C.


Temperature i volzaža :



CPU-Z Benchmark :



Neke korisne stvari koje sam primjetio u tjedan dana testiranja....možda pomognu nekome :

Spojio sam Noctua NH-D14 na maticnu u CPU fan port preko Y-konektora ( 2 konektora u 1 ). Ova verzija noctue ima 3 pina na konektorima od ventilatora, dok maticna ima 4 (PWM). Ako je u Biosu podešen PWM način rada ventilatora, svi ventilatori će se vrtjeti na maksimumu i stvarati najvecu buku. Moja matična ima i DC kontrolu ( preko voltaže ) ventilatora, pa sam napravio profil za svaki ventilator. Međutim kod stres testa ili rada ventilatori od noctue ( u DC-u ) su se isključivali sami od sebe nakon 20-30 min kod temperature veće od 60C!! Ponekad se desilo da se nisu ni pokrenuli.Kod PWM načina rada rade normalno.

Problem sam riješio tako da sam maknuo Y - konektor i spojio Noctua ventilatore direktno na matičnu ( jedan na CPU fan, drugi na PUMP fan ) i podigao minmalne vltaže ( 4.8 V ) na kojima se pokreću. Izgleda da premala voltaža i Y- konektor stvaraju problem sa matičnom.

Bez Overclocka i na tvorničkim postvkama MSI Z270 Gaming Pro carbon, procesor je kod full loada radio na dosta višim volzažama ( cak i do 1.32 V ).

Neki programi poput CPU-Z, HW Monitor i MSI Command centar znaju ponekad štekat ili dugo se učitavati ( vjerojatno zbog neoptimizacije za nove matične ). Večina ostalih stvari radi normalno i brzo..

Coold boot time Windowsa 10 na Samsungu 960 M.2 je oko 23 sek...cca 4-5 sekundi brže nogo na običnom SSD-u. Međutim skužio sam da mi WD BLACK 4T iz nekog razloga usporava boot time za 7-8 sekundi. Dosta "rošta" i glasnije se čuje dok upalim komp. Provjerio sam disk sa svim programima ( HD Tune, Crystal Disk ) i sve je u najboljem redu. Ne mogu dokučiti zbog čega je to tako i jel problem u disku. Ostali WD RED 4T rade nečujno.

Kada iskopčam WD Black boot time je brži za 7-8 sek. Možda nekome pomogne ako dvoji pri kupnji..

Molio bi samo još pomoč i feedback na ove temperature i volzažu kod 4.8 GHZ OC. Zanima me jel su to ok voltaže i temperature, te hoće li biti štetne za procesor ako ostavim ovaj OC profil?

Hvala
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2017., 13:35   #26
kurc
Premium
Moj komp
 
kurc's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
WD Black rošta uvijek i to je normalno. To je high performance disk i nije uopće napravljen da bude tih. A to što produžuje boot time je isto normalno, treba se disk zavrtjeti, treba ga bios prepoznati i onda tek nastavlja sa bootanjem windowsa.
kurc je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2017., 15:30   #27
dean225
DD9512
Moj komp
 
dean225's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 1,869
Ako je sve super stabilno kako kazes, voltaza je super ok a i temperature su odlicne.

Temp. testiras sa Prime 95?

A i Aidin Stability Test je odlican.
__________________
dean225 je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2017., 15:55   #28
Black mustang
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 111
Citiraj:
Autor kurc Pregled postova
WD Black rošta uvijek i to je normalno. To je high performance disk i nije uopće napravljen da bude tih. A to što produžuje boot time je isto normalno, treba se disk zavrtjeti, treba ga bios prepoznati i onda tek nastavlja sa bootanjem windowsa.
Hvala za info.To mi je dosta ljudi reklo. Moj prijasnji WD 1T nije bio ni približno toliko bučan...cuo se, ali ne toliko. Malo mi je zao zbog ovog boot timea da nisam uzeo WD RED PRO.

Citiraj:
Autor dean225 Pregled postova
Ako je sve super stabilno kako kazes, voltaza je super ok a i temperature su odlicne.

Temp. testiras sa Prime 95?

A i Aidin Stability Test je odlican.
Ovo je temperatura kod rada sa fotografijama i multitaskinga. Eksportiranje fotki, obrade, sa puno otvorenih prozera ( video, muzika, chrome ) u pozadini. Kod Aide temperature su oko 70-73...a kod prime 95 su bile do 81 max.
Black mustang je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2023., 01:07   #29
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,905
pozdrav.
decki moze savjet dal ove opcije u biosu dirat il pustit na auto:

long duration power limit
long duration mantained
short duration power limit
cpu core current limit

misljenja su nekak podjeljena po webu kolko vidim.

maticna je ASRock Z270 Extreme4, proc i5-7600k, scythe ashura, nova artic mx-6 stavljena pred par dana

ocu dusu da mu izvadim .

edit:
ah ta magicna brojka od 5ghz .
nis od toga.

BIOS:
all core 50
cache ratio 42
offset: 150mV
LLC: 3
vcore (u biosu): 1,248v
max temp u biosu: 34c
bclk: 100mhz
fclk: 1ghz
room temp: 25c

reported voltage u hwinfo dok testiram:
vcore: 0,880 / 0,928 / 0,976 / 1,248 / 1,280 / 1,296

aida stress test - 9min (76c max) pass
cpu-z stress - test1 - 5min (67c max) pass
test2 - 5min (67c max) pass
avx - 5min (67c max) pass
linx - fail na pocetku (82C max)
occt - fail na pocetku

bootam u strelec win10 i od tamo pokrecem te testove da ne skaram win isntalaciju ovak na samm pocetku.

kolko vidim nis od toga. probao sam dignut offset na 250mV (1,344v u biosu) i linx i occt odma na pocetku padaju i dalje.
nema smisla dalje ni pokusavat na 5ghz?


ashura nije dovoljna za to hladit u stress testovima ocito, pa nema smisla ic preko 1,3v po meni

znam da je proc star i da to vise nikoga ne zanima, al dajte neku pametnu nabacite, ak se sjecate?



edit2: stvarno je tema mrtva lol.


meni polovni NH-D14 na putu za hladit ovo cudo .
narucio for-free am4/am5 od noctua-e za njega pa rekoh bice za jos puno godina koristit il prodat down the road.

nego sad je doso red na razmisljanje o de-lidu (first time for everything).
jel problem ako se koristi liquid metal ispod IHS-a, a komp sotji okomito, ocu reci dali postoji opastnost da tokom godina to iscuri?
dali se mora premazivati oko jezgre s nekim lakom da se zastiti od short-circuit-a?


btw za sad na 4700mhz i fixed 1,315v (LLC 2) stabilno. max temp kroz razne testove za sad 81c (sobna 24/25c).


P.S. dal itko ovdje ima za prodat/iznajmit de-lid tool (kaby lake) na neko vrijeme jer preskupo to za kupovat za jednom iskoristit.



Zadnje izmijenjeno od: geronimo_2. 20.10.2023. u 12:52.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na