Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2017., 12:41   #31
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Issss stvarno ćemo sami kupovat.

Ok dakle kako ću pokušat provest kod sebe -> tražiti barem tri ponude, u specifikacijama navesti da mora biti all-in-one i da mora imati SSD disk.
Ostalo će sve biti dovoljno dobro, iako ne šteti navesti npr. 4GB RAM-a minimum, da ne bi nekom palo na pamet nešto glupo.

All-in-one jer mi to znači nekoliko kabela manje, a tu mi dolazi do najčešćih kvarova u učionici. Također prostor u stolovima gdje su kućišta postaje prostor za torbe.

SSD jer mi je to daleko najveći performance benefit, pogotovo za ovo što radimo u školi. Ako kažem "otvorite svi to i to", da ne moram čekati dok se nekom bootaju windowsi ili dok chrome odvrti svoje.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 12:44   #32
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Na 3 škole sam. Jedna dobiva sad do Nove godine. Baš ta nema dediciranu učionicu tako da je ok ideja da se nakon nastave ti laptopi pospreme.
E sad kako će to u praksi ić ne znam.

Našao sam na netu i nekoliko škola koje su se odlučile na najam, al evo iskristaliziralo mi se za sad ipak dekstop. Osim ako interesi nečiji ne prevladaju.
u toj skoli je rjesenje pronac prostor za racunala. to setanje s laptopima ce u jednom trenutku lose zavrsit kad isto padne na pod. da ne govorim kako jeftinjaci svi imaju hdd koji bas i ne voli kad ga se udara i mlati. osim toga, za imalo duzi rad laptopi ce morat bit ukljuceni u struju, a to je onda hrpa prepreka za koju ce zapet dica i potegnit laptop na pod.

primjer jedne OS, iznajmili su 3 pisaca i to na 4 godine. Vec u prvoj godini su platili toliko da su mogli kupit sva 3 ukljucujuci i potrosni materijal. Osim toga, naplacuju im svaki dolazak na teren kad njihov printer ne radi.
ti sa svojim vlasnistvom imas pravo radit sto zelis - s racunalom u najmu, ako se bilo kako osteti, imas problem. ako triba prominit bios bateriju zovi iznajmljivaca da je zamini i naplati ti 200kn sat umisto 10kn za bateriju. i nakon par godina sto imas? pare potrosene, a oprema uopce nije tvoja.
wifi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.11.2017., 13:05   #33
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Ok dakle kako ću pokušat provest kod sebe -> tražiti barem tri ponude, u specifikacijama navesti da mora biti all-in-one i da mora imati SSD disk.
Ostalo će sve biti dovoljno dobro, iako ne šteti navesti npr. 4GB RAM-a minimum, da ne bi nekom palo na pamet nešto glupo.

All-in-one jer mi to znači nekoliko kabela manje, a tu mi dolazi do najčešćih kvarova u učionici. Također prostor u stolovima gdje su kućišta postaje prostor za torbe.

SSD jer mi je to daleko najveći performance benefit, pogotovo za ovo što radimo u školi. Ako kažem "otvorite svi to i to", da ne moram čekati dok se nekom bootaju windowsi ili dok chrome odvrti svoje.
He-he-he... naiva...
viruj, moras specificirat doslovce svaku vidu ako zelis dobit sto hoces. a cak i onda ce ti pokusat sve i svasta uvalit, i ako ides postupkom javne nabave, onda racunaj da ce ti se "gubitnici" potencijalno zalit.

All-in-one ti je losije rjesenje od laptopa koje je losije rjesenje od desktopa.
Pros: kabel za napajanje (eventualno ciglica), kabeli za mis i tipkovnicu.
Cons: kvar neke od komponenti (monitor/maticna) povlaci neupotrebljivost citavog racunala. kvaliteta, dimenzija i rezolucija LCD-a tipicno niza od standalone monitora. Koristenje laptop komponenti (memorija, diskovi, neprosirivost).

Ako vec zelis, prije bi se odlucia za miniITX kuciste i maticnu plocu, a to eventualno mos vesa-mountat na straznju stranu monitora. ili ic na NUC.

4GB rama ti je danas na granici upotrebljivosti. min. 8GB i moras navest DDR4, jer ces inace zavrsit s nekim starim AIO racunalom od prije 4 generacije (intel 5th gen ili starije)
Navedi minimum procesora (Pentium, ili i3 ili bolje), generaciju, pa cak i chipset, min broj portova koje mora imat (npr. USB 3.0, 3.1), tehnologije koje mora podrzavat, npr. VT-x, VT-d, vrstu SSD-a, primjerice m2 ti nista ne znaci ako dobijes SATA varijantu koju ces garant dobit ukoliko samo navedes m2. Ako se odlucis za desktop (ipak), onda navedi tocne modele kucista koje prihvacas (proizvodjac - model, minimalno tri), jer ces inace dobit najveci skart koji postoji. za napajanje navedi proizvodjace, seriju napajanja i minimalnu snagu (min. tri) tako da izbjegnes ranorazne MS, Chieftek, i slicna wannabe napajanja.

Doslovce u javnoj nabavi NE SMIS prepustit nista, a da nije napisano. Sve sto nije napisano otvara mogucnost da se uvale gluposti i/ili otvore mogucnosti za zalbe.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 13:15   #34
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Na javnu nabavu se ne mora ići ispod 150000kn, ali svakako bi se moralo ići na traženje različitih ponuda.

I da, prošao sam već uvaljivanje Lenovo ReThink modela pod nove i dizanja cijena komponenti za laganih 50%. Bi li netko kupio 1070 za 5100kn + PDV?
Nda...

Ako se ide, bit će jako detaljne specifikacije. Ali all-in-one mi se još uvijek sviđa. :/
Ne moraju to biti neka superjaka računala. Ok recimo da ih 8GB RAM-a čini future proof, ali svaki procesor koji danas postoji mi je dovoljno brz za ono što se radi. Uključujući i shitty laptop-grade Celerone (dok god nije baš M-pasivno-se-hladim nešto).
Isto tako bilo koji SSD mi je dovoljno brz, kapacitet apsolutno nebitan (i 64GB bi bilo puno previše).

Mountanje miniITX kućišta na monitor mi je opet neelegantno i čudno. I tako kad se trenutni pokvare rijetko radimo zamjene. Eventualno kad ode napajanje ubacimo iz nekog drugog. Ali neću na 10 godina starim kompjuterima ić testirat svaku komponentnu.
Kad se pokvari komp se rastavlja, a hardver ide na zid.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 14:18   #35
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
IPS monitor 22", FHD, DVI, HDMI, racunaj oko 800-900kn, 100kn za Logitech MK120 komplet, ostaje ti oko 3500 za samo racunalo.
Intel G4560 (500kn), Asrock B250M-HDV (500kn), min. 8GB DDR4 (500kn), 256GB nvme SSD Samsung 960 EVO (1000kn), Coolermaster Silencio 352 (500), Corsair VS650 (500kn).
Evo u Linksu ovo gore napisano ispada 4.167,52 kn. Drugi dućani ni nemaju ovo gore napisano. (napajanje i kućište)
Tu bi se sigurno moglo dobiti još barem 10% popusta i gratis dostava.

Jedino sad ne znam dal treba toliki ssd? Win zauzme s programima 40-60 gb.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 14:29   #36
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Ma ne treba 120gb+ HDD od 1TB.
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 17:38   #37
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Na javnu nabavu se ne mora ići ispod 150000kn, ali svakako bi se moralo ići na traženje različitih ponuda.
ne znam ovisi li to o onome tko raspisuje odnosno placa, ali nedavno smo nabavljali opreme u vrijednosti nesto preko 100tkn, ni blizu 150tkn, i svejedno smo morali ic javnom nabavom. iskreno, meni bi osobno bilo puno draze, a u konacnici bi prosli i dobrih 10-20% jeftinije da smo mogli ic na direktne ponude. tako da...

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
I da, prošao sam već uvaljivanje Lenovo ReThink modela pod nove i dizanja cijena komponenti za laganih 50%. Bi li netko kupio 1070 za 5100kn + PDV?
Nda...
oh yeah... ne brini se, u masu skola to prolazi iz raznoraznih razloga...

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Ako se ide, bit će jako detaljne specifikacije. Ali all-in-one mi se još uvijek sviđa. :/
Ne moraju to biti neka superjaka računala. Ok recimo da ih 8GB RAM-a čini future proof, ali svaki procesor koji danas postoji mi je dovoljno brz za ono što se radi. Uključujući i shitty laptop-grade Celerone (dok god nije baš M-pasivno-se-hladim nešto).
Isto tako bilo koji SSD mi je dovoljno brz, kapacitet apsolutno nebitan (i 64GB bi bilo puno previše).
ako te zadovoljava to, sto da ti kazem... znam da bi ja onda prije uzea laptop nego AIO.

Citiraj:
Autor sholky Pregled postova
Mountanje miniITX kućišta na monitor mi je opet neelegantno i čudno. I tako kad se trenutni pokvare rijetko radimo zamjene. Eventualno kad ode napajanje ubacimo iz nekog drugog. Ali neću na 10 godina starim kompjuterima ić testirat svaku komponentnu.
Kad se pokvari komp se rastavlja, a hardver ide na zid.
mountanje sam spomenia samo zato sto je to najblize AIO rjesenju. Inace su sva ova miniITX kucista tako elegantna i mala da nebi nikakav problem bia stavit ih pored ili ispod monitora. npr. node 202 ima mogucnost naknadne ugradnje full size graficke a dosta je malen. core 500 je cube koji je dosta nizak i malen, torba bi mogla NA njega stat. sto i jedna solucija postoji.

Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Evo u Linksu ovo gore napisano ispada 4.167,52 kn. Drugi dućani ni nemaju ovo gore napisano. (napajanje i kućište)
Tu bi se sigurno moglo dobiti još barem 10% popusta i gratis dostava.

Jedino sad ne znam dal treba toliki ssd? Win zauzme s programima 40-60 gb.
sve cijene sam gleda na nabava.net. na taj broj racunala imas besplatnu dostavu, a sastavit ih i instalirat sve potrebno valjda znas i sam.

ka prvo najisplativiji je, ka drugo, ne znas sto buducnost nosi...

Citiraj:
Autor Ag008 Pregled postova
Ma ne treba 120gb+ HDD od 1TB.
sto ce mu 1tb diska puta 13 ili 20 kompova??? ti se diskovi NIKAD nece iskoristit... ako ste vec zapeli za manji ssd, onda zivite samo s njim. kakvi vrazji hdd...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 19:33   #38
sholky
Premium
Moj komp
 
sholky's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
mountanje sam spomenia samo zato sto je to najblize AIO rjesenju. Inace su sva ova miniITX kucista tako elegantna i mala da nebi nikakav problem bia stavit ih pored ili ispod monitora. npr. node 202 ima mogucnost naknadne ugradnje full size graficke a dosta je malen. core 500 je cube koji je dosta nizak i malen, torba bi mogla NA njega stat. sto i jedna solucija postoji.
Nije stvar u veličini kućišta, nego u tome što su mi kabeli i konektori uzrok kvara broj 1. Imao sam kabele napajanja koji se spontano zapale, napajanja koja mi eksplodiraju u lice kad idem odspojit kabel (s ugašenog kompjutera, a nemaju sklopku).
Daleko najgori su VGA kabeli, pogotovo ako imaš učenike kod drugih profesora koji koriste učionicu, koji zakreću monitore da bi nešto pokazali.

S AiO rješenjem ostajem na jednom jedinom kabelu, za napajanje. Plus za tipkovnicu i miš, ali ako su USB oni se puno rjeđe kvare i to nije veliki problem za zamjenu.

AiO mi se također čini praktičnijim od laptopa za ono za što je potreban, a o dimenzijama ekrana da ne pričam.
Inače na natjecanjima se radi s laptopima, ali redovito na malene 14" ThihkPadove spoje vanjsku tipkovnicu i miš.
sholky je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2017., 20:11   #39
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
@marek45

Jesi možda razmišljao o multiseat software-u, kao npr Aster: https://www.ibik.ru
Na tvojem mjestu bih složio tri mrcine od kompjutera (Ryzen 7 1700) i kupio koliko trebaš periferije. Ušteda u novcima i prostoru.
Inače koristim Aster neko vrijeme žena radi na njemu u office-u i sl., dok ja gejmam i radi odlično ovaj moj komp se niti ne oznoji.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2017., 22:19   #40
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Isti slučaj, 25 računala limit sa PDV-om je 60.000 kuna..možda koja kunica više...molim neke preporuke..jel bi ovo bilo ok AsRock Q 190M, 4gb rama, 500gb, dvdrw,, napajanje MS, Monitor Acer V196HQLAb 18.5" LED..?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.11.2017., 22:59   #41
Smartic
Premium
Moj komp
 
Smartic's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,704
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)
Smartic je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2017., 10:27   #42
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)
Od kojeg dućana su to cijene?
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2017., 14:52   #43
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor Smartic Pregled postova
Ma to je preslab procesor i za mobitele Smeće od napajanja k tome...

Problem je što je na neke načine teže naručiti toliko istih konfiguracija na dijelove(mada oni to slažu). Ako se može postići dogovor na ovaj način(dostupnost, možda nekakav posebni popust ili miš+tipkovnica kao bundle), sigurno je bolje od nekog nekvalitetnog, precijenjenog složenca.

Crucial DDR4 4GB 2400 MHz P/N: CT4G4DFS824A
MSI H110M PRO-D, LGA 1151, DDR4-2133, Military Class 4
Napajanje LC-Power LC6350 350W Super Silent 80+ Bronze ATX
Case Midi ATX Akyga USB 3.0/USB 2.0 AK916BK w/o PSU
SSD Adata 120GB SU650 SATA 3D Nand
Acer V226HQLBbd 21.5" LED Monitor UM.WV6EE.B04
Procesor Intel Celeron G3930

Sveukupno: 2.473,63kn(*25 ~ 61.830kn)

To bi bilo to, bez ikakve potrebe za pretjerivanjem. Kakvi vražji IPS ekrani, NVMe 256GB diskovi, i3 procesori, skupe ploče i napajanja...

Sve je to super kad sebi sastavljaš računalo, ali za školu je sve preko gore navedenog totalni overkill. Solidan procesor, neka socijalna ploča, napajanje koje neće biti preglasno ni krepati u kratkom roku, najjeftiniji veći monitor, najmanji isplativi SSD...

To će služiti 10g. minimalno bez da će zastarjeti, jednako kao što bi danas bez problema za školske potrebe služila neka 10g. stara C2D konfiguracija.

Što se prostora tiče, Windows i svi programi potrebni za školu ne popune ni 20GB. Sve što će se raditi na tim računalima neće popuniti još par GB kroz 10 godina, tako da je 120GB više nego komotno. A što se trošenja tiče, prije će trenutni učenici dobiti unuke nego taj SSD izgubi i 1% života zbog zapisivanja.

P.S. Radim u školi pa ne pišem napamet.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2017., 17:24   #44
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova

To bi bilo to, bez ikakve potrebe za pretjerivanjem. Kakvi vražji IPS ekrani, NVMe 256GB diskovi, i3 procesori, skupe ploče i napajanja...

Sve je to super kad sebi sastavljaš računalo, ali za školu je sve preko gore navedenog totalni overkill. Solidan procesor, neka socijalna ploča, napajanje koje neće biti preglasno ni krepati u kratkom roku, najjeftiniji veći monitor, najmanji isplativi SSD...

To će služiti 10g. minimalno bez da će zastarjeti, jednako kao što bi danas bez problema za školske potrebe služila neka 10g. stara C2D konfiguracija.

Što se prostora tiče, Windows i svi programi potrebni za školu ne popune ni 20GB. Sve što će se raditi na tim računalima neće popuniti još par GB kroz 10 godina, tako da je 120GB više nego komotno. A što se trošenja tiče, prije će trenutni učenici dobiti unuke nego taj SSD izgubi i 1% života zbog zapisivanja.

P.S. Radim u školi pa ne pišem napamet.
s obzirom da je to ocito bilo usmjereno na moj pogled po pitanju nabave, prvo da napisem da takodjer radim u skoli i da smo posljednjih nekoliko godina sva racunala zamijenili, tako da ni ja ne pisem napamet. imamo sve od i7, preko i5, do pentiuma u rasponu od kaby lake-a do ivy bridge-a. ove starije smo otpisali.

IPS koji je milina za oci u odnosu na jeftini TN kosta danas jednako ili tek 50-100kn vise... https://www.nabava.net/monitori__90?se=479846,35804
Zasto bi netko kupia inferiorniji ekran kad moze primjerice uzet Dell SE2216H mi ne ide u glavu.

Spomenuti Adata SU650 kosta 433kn za 120GB. Intel 600p od 128GB nvme kosta 519kn. Kingstonov m.2 SATA od 240GB kosta 525kn. Manje od 100kn razlike za dvostruko veci kapacitet. Jos uvik netko misli da je 240GB previse?

i3 ne triba, dovoljan je g4560 kao odlican procesor. celeron nije u istoj kategoriji. ne smatram da je 500kn za plocu puno.

4GB danas su minimum, i zato obavezno samo kao jedan DIMM, tako da se kasnije moze prosirit...

napajanje i kuciste su najizglednija mjesta za stednju... s tim da je to kocka... moze bit sve ok, a mogu povuc za sobom i cilu konfiguraciju...

usparat 30kn na tipkovnici i misu umjesto provjerenog logitech-a je bacanje para...


sto se tice jacine konfiguracije, C2D ce bit dovoljan za minesweeper i solitaire... za ostalo tu je mastercard...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 02.12.2017., 16:36   #45
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Evo u Linksu ovo gore napisano ispada 4.167,52 kn. Drugi dućani ni nemaju ovo gore napisano. (napajanje i kućište)
Tu bi se sigurno moglo dobiti još barem 10% popusta i gratis dostava.

Jedino sad ne znam dal treba toliki ssd? Win zauzme s programima 40-60 gb.
Stavio intel 600p ssd od 128gb (5 godina garancije) i ispada 3.686kn po jednom računalu. Nisu baš za neke popuste.
Sad još da izvidim laptope.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2017., 09:28   #46
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Stavio intel 600p ssd od 128gb (5 godina garancije) i ispada 3.686kn po jednom računalu. Nisu baš za neke popuste.
Sad još da izvidim laptope.
Links ima jos jednu manu... stavljaju naljepnice na svoja racunala, tako da bi njih zaobisa ili bi sam slaga - ionako imas garanciju na pojedinu komponentu.

otidji na nabava.net, upisuj pojedine komponente i citavo racunalo slozi sam. osim toga, tako ces dobit citavi bundle, a ne da ti na kraju ne isporuce x,y kabela.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 20:40   #47
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Malo kasnim, ali...
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
s obzirom da je to ocito bilo usmjereno na moj pogled po pitanju nabave, prvo da napisem da takodjer radim u skoli i da smo posljednjih nekoliko godina sva racunala zamijenili, tako da ni ja ne pisem napamet. imamo sve od i7, preko i5, do pentiuma u rasponu od kaby lake-a do ivy bridge-a. ove starije smo otpisali. ...
50kn ovamo, 100kn tamo i dolazimo do toga da konfiguracija koju si ti naveo košta gotovo dvostruko više od ovog što je Smartic naveo.

Cilj je složiti 20ak računala za zadani iznos što se očito može, bez problema. I ne, to Smarticevo nije otpadna kanta koja je odmah za otpis, što si napisao da jedino može dobiti za taj iznos. To računalo će obavljati zadanu funkciju identično kao i to koje si ti naveo.
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
sto se tice jacine konfiguracije, C2D ce bit dovoljan za minesweeper i solitaire... za ostalo tu je mastercard...
Minesweeper i Solitaire nisu dio NPPa osnovne škole. Zanima me koje to bijesne programe ne bi mogao pokretati na takvom računalu? Office? Logo? QBASIC? Spusti se na zemlju, radi se o OŠ, zahtjevi ne mogu biti manji nego što jesu.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 20:44   #48
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,334
Iako će vjerojatno djeca instalirati razne igre i igrati ih na satu.
Fora ako doista ministarstvo na ovaj način dozvoljava prof. biranje računala
__________________
.
Ag008 je online   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 20:53   #49
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
To ovisi od nastavnika. Kod mene sigurno neće instalirati ništa niti imaju pristup računalima na taj način. Uostalom, to nije ni faktor kod odabira.

Svakako bi bilo dobro uključiti nastavnike u odabir, jer preko javne nabave ćeš dobiti sigurno kakav složenac zadnjeg smeća.

Mi smo na taj način dobili MSGW računala u kojima je disk tako jebeno glasan da ne možeš razgovarati normalno pored njega. I nije neispravan, jednako je glasan u svim računalima i uredno radi. Da imaš takvih 20 u učionici, poludio bi.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 22:36   #50
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
50kn ovamo, 100kn tamo i dolazimo do toga da konfiguracija koju si ti naveo košta gotovo dvostruko više od ovog što je Smartic naveo.

Cilj je složiti 20ak računala za zadani iznos što se očito može, bez problema. I ne, to Smarticevo nije otpadna kanta koja je odmah za otpis, što si napisao da jedino može dobiti za taj iznos. To računalo će obavljati zadanu funkciju identično kao i to koje si ti naveo.


Minesweeper i Solitaire nisu dio NPPa osnovne škole. Zanima me koje to bijesne programe ne bi mogao pokretati na takvom računalu? Office? Logo? QBASIC? Spusti se na zemlju, radi se o OŠ, zahtjevi ne mogu biti manji nego što jesu.
Dečki zadnje što je moja škola dobila su računala sa win xp, stara doslovno 20 godina. Druga škola su računala stara 2009-te. I sad je kod ovih iz 2009-te lagano crklo jedno napajanje, 2 monitora, 5 tipkovnica, miševi.

Ja na svojim računalima stavljam program reboot restore i tada se računalo dosta uspori. Dovoljno je pogledati i zakrpe za win. Malo, malo pomalo i uspori se to. Ja sam još uvijek na hdd-u.
Evo konkretno računala su iz 2009-te, gore je bio win 7 koji je dobro radio, al mi se rušio italc. (jerbo nema para za lanschool).
I reko idem stavit win 10 na 2 gb rama i eto sranja. Kompovi spori da je to strašno. Sad mi je žao, al nemam 3 dana za ponovno vraćat win 7 i poštelavat.
Stavljam uz movie maker, muvizu, stykz, gimp i tako.
Poanta je da je pitanje kada ćemo i ako ćemo više ikada dobiti računalo, a treba durat 10+ godina. Sad u ovo vrijeme kupovat HDD je besmisleno.
Tko zna što će doć iza ssd-a za 5 godina.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 22:57   #51
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
2 GB rama je malo na knap i za sedmicu, ali zato je i više nego dovoljno za ThinPc s kojim imaš i EWF. Šta se tiče reinstalacije - napraviš jednoga konfiguriraš, sysprepaš - uzmeš omiljeni program za kloniranje diska i napraviš ostale za čas ....

Ne znam danas koji su client/server solucije jer koristim WDS ali nekad je odličan bio norton ghost , booto se sa diskete i deploy je išao multicastom sa mreže. Digneš učionicu sa 24 komada za nekih sat, dva ovisi koliko je brza mreža i hardovi u njima ali prođe dosta brzo ...

Naravno uz sysprep si napraviš answer file da ne moraš mini setup odgovarat na svakom ...
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2017., 23:56   #52
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
50kn ovamo, 100kn tamo i dolazimo do toga da konfiguracija koju si ti naveo košta gotovo dvostruko više od ovog što je Smartic naveo.
da, ali je to 50 ili 100kn tamo di ima smisla - di je dobitak za mali postotak ulozenog novca dvostruko veci.
razlikuj NAJJEFTINIJE od NAJOPTIMALNIJEG racunala. prije bi se odlucia kupit x racunala za koja znam da su optimalna, nego x+5 racunala koja su skovaca od dana kad su kupljena. Tu razliku u broju racunala treba namirit iz nekih drugih sredstava (zupanija, donacija, projekti), a ne posto-poto kupit najjeftinije govno na trzistu.

Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Cilj je složiti 20ak računala za zadani iznos što se očito može, bez problema. I ne, to Smarticevo nije otpadna kanta koja je odmah za otpis, što si napisao da jedino može dobiti za taj iznos. To računalo će obavljati zadanu funkciju identično kao i to koje si ti naveo.
moze se slozit i 25, i 30... pitanje je na koje si kompromise spreman.
nesto sto ne moze obavljat funkciju 3 ili 5 godina u predvidivu buducnost je KANTA!

Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Minesweeper i Solitaire nisu dio NPPa osnovne škole. Zanima me koje to bijesne programe ne bi mogao pokretati na takvom računalu? Office? Logo? QBASIC? Spusti se na zemlju, radi se o OŠ, zahtjevi ne mogu biti manji nego što jesu.
evo stavi veyon za nadzor racunala, pokreni 2-3 programa u paraleli i pozdravi se s normalnim radom na necemu sto ima hdd i 2gb rama.
onda radje pojedite i popijte tih 60tkn, a neka vam firme daju svoja otpisana racunala - otprilike ce jednako radit, mozda cak i bolje nego ta "nova"...

Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Svakako bi bilo dobro uključiti nastavnike u odabir, jer preko javne nabave ćeš dobiti sigurno kakav složenac zadnjeg smeća.
kad vec imaju mogucnost biranja, odabrat nesto sto je obsolete u trenu kupovine nema smisla...

Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Evo konkretno računala su iz 2009-te, gore je bio win 7 koji je dobro radio, al mi se rušio italc. (jerbo nema para za lanschool).
Stavi Veyon.
Za recovery i imaging koristim AOMEI, i to varijantu gdje PXE bootam image s jednog od racunala na sva ostala.
Sve free!

Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Naravno uz sysprep si napraviš answer file da ne moraš mini setup odgovarat na svakom ...
i nadam se da ne radis aktivaciju svaki put, jer upravo to svaki put bude problem pa kad mi triba aktivacija Microsoft javi da su sve ispucane.

w10 enterprise uredno radi bez aktivacije, pogotovo u okruzenju gdje ga se cesto reinstalira, reimaga. aktivacije ostavite za racunala koja su u trajnom pogonu.

ILI, za svako aktivirano racunalo radite njegov vlastiti image...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 00:17   #53
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
da, ali je to 50 ili 100kn tamo di ima smisla - di je dobitak za mali postotak ulozenog novca dvostruko veci.
razlikuj NAJJEFTINIJE od NAJOPTIMALNIJEG racunala. prije bi se odlucia kupit x racunala za koja znam da su optimalna, nego x+5 racunala koja su skovaca od dana kad su kupljena. Tu razliku u broju racunala treba namirit iz nekih drugih sredstava (zupanija, donacija, projekti), a ne posto-poto kupit najjeftinije govno na trzistu.

moze se slozit i 25, i 30... pitanje je na koje si kompromise spreman.
nesto sto ne moze obavljat funkciju 3 ili 5 godina u predvidivu buducnost je KANTA!
I opet, ono što je navedeno ni slučajno nije kanta ni govno.
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
evo stavi veyon za nadzor racunala, pokreni 2-3 programa u paraleli i pozdravi se s normalnim radom na necemu sto ima hdd i 2gb rama.
onda radje pojedite i popijte tih 60tkn, a neka vam firme daju svoja otpisana racunala - otprilike ce jednako radit, mozda cak i bolje nego ta "nova"...
U učionici imam ThinkCentre M58p s C2D E8400 i 4GB RAMa i stvarno ne vidim nikakav problem u radu za te potrebe. Za nadzor koristim LanSchool.

Ono navedeno je 10 puta jače od ovog mog, ima SSD, tako da ne vidim kako bi se to moglo nazvati kantom.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 08:38   #54
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
I opet, ono što je navedeno ni slučajno nije kanta ni govno.

U učionici imam ThinkCentre M58p s C2D E8400 i 4GB RAMa i stvarno ne vidim nikakav problem u radu za te potrebe. Za nadzor koristim LanSchool.

Ono navedeno je 10 puta jače od ovog mog, ima SSD, tako da ne vidim kako bi se to moglo nazvati kantom.
i uzet ces upola manje ssd-a za ustedu od petine cijene... svakako ima smisla - NOT!

ne znam kako vi kupujete diskovni prostor (bilo koje vrste), ali ja gledam kn/GB, a tu je 240 daleko bolji od 120. i apsolutna razlika u cijeni je minimalna.

moji rade u virtualkama s w10, i sve pohranjuju na usb stickove od 32GB. u jednom trenutku, nakon ciste instalacije w10 i update-a nisu bili u mogucnosti instalirat office u virtualku jer nije bilo dovoljno mista dok se rucno ne uklone svi downloadani update-i (rollback mogucnost). office 2016 s minimumom programa zauzima 3.2GB, full je priko 5GB.

mislim, ako mi se stedi 50-100kn onda cu uzet MShit combo, umisto Logitech-a, pa ga naknadno prominit... uzet cu MShit kuciste umisto nekog koje manje moze posluzit kao zilet, pa ni IO shield nemos normalno namistit a da se sve ne krivi... napajanja necu ni spominjat, jer ces opet rec da je to 50kn tu, 100kn tamo...
ako te vise cijene znaci da ce umisto 20 racunala u razredu bit 15 ili 16, to je kompromis s kojim bi uredno moga zivit, i razliku predvidit u dogledno vrime ili iz drugih sredstava.

osim toga, veci SSD omogucava izradu recovery particije koja ce se nalazit na konkretnom racunalu s predaktiviranim windows i office paketima, te svim softverom sto ce se koristit. Fx u pravom trenu i za 10min ili manje si back and running...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 10:10   #55
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Zna li netko koju opremu Carnet šalje u e-škole?
https://www.e-skole.hr/wp-content/up...-i-hibridi.pdf

Nije valjda yoga 260?
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 10:17   #56
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
Stavi Veyon.
Za recovery i imaging koristim AOMEI, i to varijantu gdje PXE bootam image s jednog od racunala na sva ostala.

i nadam se da ne radis aktivaciju svaki put, jer upravo to svaki put bude problem pa kad mi triba aktivacija Microsoft javi da su sve ispucane.
Veyon je jako, jako sličan italc-u.
I ja sam otkrio AOMEI. Problem je aktivacija win i office. Jednom sam aktivirao office 2013 i napravio image na sve ostale i onda je javljao na svima da nije aktiviran. Od tada ručno svako računalo aktiviram.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 10:33   #57
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Veyon je jako, jako sličan italc-u.
I ja sam otkrio AOMEI. Problem je aktivacija win i office. Jednom sam aktivirao office 2013 i napravio image na sve ostale i onda je javljao na svima da nije aktiviran. Od tada ručno svako računalo aktiviram.
mislim da je njegov nasljednik...
aktivacije su vezane uz SID racunala, odnosno pojedine instalacije. rjesenje je da napravis posebnu recovery particiju na racunalu jednom kad sve instaliras, aktiviras i podesis. tada radis image tog konkretnog racunala koje je aktivirano i spremas image na recovery particiju. zatim pomocu neke od F-keyeva po potrebi radis recovery.
Alternativno, za jedno racunalo drzi jednu aktivaciju, odnosno napravi pojedinacne image za svako od racunala (iako su nazivno isti). ako ces recovery radit preko mreze, vezi pojedini image uz MAC adresu racunala.

opcija koju ja koristim u labovima gdje se cesto radi recovery je da uopce ne aktiviram ni win ni office. oboje rade (uglavnom) normalno u periodu izmedju recovery-a tako da mi trosenje aktivacija na racunala koja su osudjena na recovery ne dolazi u obzir.
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 10:56   #58
redscro
Premium
Moj komp
 
redscro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Kupres
Postovi: 4,084
Citiraj:
Autor wifi Pregled postova
i uzet ces upola manje ssd-a za ustedu od petine cijene... svakako ima smisla - NOT!

ne znam kako vi kupujete diskovni prostor (bilo koje vrste), ali ja gledam kn/GB, a tu je 240 daleko bolji od 120. i apsolutna razlika u cijeni je minimalna.

moji rade u virtualkama s w10, i sve pohranjuju na usb stickove od 32GB. u jednom trenutku, nakon ciste instalacije w10 i update-a nisu bili u mogucnosti instalirat office u virtualku jer nije bilo dovoljno mista dok se rucno ne uklone svi downloadani update-i (rollback mogucnost). office 2016 s minimumom programa zauzima 3.2GB, full je priko 5GB.

mislim, ako mi se stedi 50-100kn onda cu uzet MShit combo, umisto Logitech-a, pa ga naknadno prominit... uzet cu MShit kuciste umisto nekog koje manje moze posluzit kao zilet, pa ni IO shield nemos normalno namistit a da se sve ne krivi... napajanja necu ni spominjat, jer ces opet rec da je to 50kn tu, 100kn tamo...
ako te vise cijene znaci da ce umisto 20 racunala u razredu bit 15 ili 16, to je kompromis s kojim bi uredno moga zivit, i razliku predvidit u dogledno vrime ili iz drugih sredstava.

osim toga, veci SSD omogucava izradu recovery particije koja ce se nalazit na konkretnom racunalu s predaktiviranim windows i office paketima, te svim softverom sto ce se koristit. Fx u pravom trenu i za 10min ili manje si back and running...
Za napajanje sam i napisao da se isplati neko pristojno jer ušteda na tome može dugoročno donijeti veći trošak.
Miš/tipkovnicu također valja kupiti nešto od poznatog branda jer su i to dijelovi koji trebaju trajati i dugoročno se isplati više jedan Logitech komplet nego tri MSa. Imamo neke prastare A4tech miševe i Cherry tipkovnice koji funkcioniraju kao prvog dana. Za to vrijeme smo mogli promijeniti tonu MS shitova.
Za disk ćemo se složiti da se ne slažemo jer ako neću iskoristiti ni blizu tih 120GB(a u praksi se pokazalo da neću), onda mi se ne isplati 240GB ni da je 5 kuna više. Ti možda hoćeš pa ti se isplati.
redscro je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 11:10   #59
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor redscro Pregled postova
Za disk ćemo se složiti da se ne slažemo jer ako neću iskoristiti ni blizu tih 120GB(a u praksi se pokazalo da neću), onda mi se ne isplati 240GB ni da je 5 kuna više. Ti možda hoćeš pa ti se isplati.
tu se stvarno necemo slozit, ali smatram da je kupovina takvog manjeg ssd-a onda cisto pogodovanje trgovcima koji ce ti uvalit upola manji ssd za minimalnu ustedu u cijeni. takvo sto meni nikako nema smisla.
jednako tako mozes doslovce stavit uvjet: daj mi kaby lake racunalo, najjeftinije sto mozes slozit... i dobit ces celeron, najjadniju maticnu plocu s analognim vga, 2GB rama, hdd-om od 160GB (ako ga izvuku iz naftalina odnekud), i sve to upakirano u jad od kucista, jad od napajanja i s jadom od tipkovnice i misa. monitor ce bit neki 18.5" 1366x768 sto para oci i kosta 583kn. i eto, uspara si jer ti bolje ne triba. upalit ce, radit ce... sad kako i dokad, to je vec druga stvar...

ako vec kupujes racunala s namjerom da se koriste godinama, onda neka budu takva da su ok i u godinama koje dolaze, a ne samo danas.
ali eto, nema smisla dalje posto svako od nas ima svoje misljenje, a netko treci ce opet po svome...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2017., 11:11   #60
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
di ste vi bili dok sam ja kod stare u školi dignuo kompletnu it učionicu sa rabljenim kompovima iz morh-a, a oni su pak iz dobro nam poznate firme.

hajlajt kompa je int. grafa + s3 savage 3d, dalje neću ni spominjat

upoznat sam sa radom i slabijeg m58 (bez p), sa slabijim cpu-om i vrlo vjerovatno manjim i sporijim diskom i tehnološki je to odavno za otpis, ali to radi sasvim solidno i za klince je to sigurno dosta za day-to-day rad, neće se nešto nafotošopirat i narendat na njemu, ali ako takvih specijalnih potreba ne postoji, onda nema smisla bacat kantu novaca.

ovo gore za 2500kn je svemirski brod za bilo koju oš učionicu.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na