Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.06.2015., 23:52   #15511
jed2i
Premium
Moj komp
 
jed2i's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,771
Citiraj:
Autor vga killer Pregled postova
Zato ja volim 1.2 TSI u Jetti, motor me svaki put iznenadi kak dobro ide za tih 105 konjova.
Drži 180 u Njemačkoj bez problema, penje se nakrcan na Stelvio pass bez pogovora i nakon svega dođem doma sa 6.7 prosjekom.
Kolka ti je trenutna potrošnja na 180?
jed2i je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2015., 23:57   #15512
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor MAGARAC Pregled postova
Ide kolko je dobar driver

Nije ono samo breg, ono je planina na autoputu. Vozio sam brutalno prenatrpane aute onuda, 20 god. vozim d i b na more, ostaju tam 6mj.. Kad mi netko sjebe zalet gotovo je. Borba za cetvrtu i 7 banki gore.

Niasm nikad vozio male TB gore pa ne znam. Slicno jak diesel ide bolje od vecine takvih. Sad ima vec dosta jakih i tih malih TB..
Vozim dizela i doma i na poslu. Privatni auto je 1.5 dci i taj je slabiji, ali nemam nekih problema po autoputu. Službeni su svi isto dieseli dvolitraši s cca 150 KS i to ne osjeća baš toliko klimu i uzbrdicu, ali često prestižem na ovim dugim uzbrdicama male benzince, valjda to bez zaleta ne ide.
Zato me zanimalo kako ovi mali TB na uzbrdicama, klima i tako to?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.06.2015., 00:50   #15513
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Citiraj:
Autor Hrconja Pregled postova
pa ti iz svog džepa. isto kao i da se zabiješ u stup ili bilo što što nije vozilo ?
A jel ?
Sta se tebi stupovi i ostalo sto nije vozilo nalaziju po cesti ?
Blazeni kasko, inace mi se cini da u tom slucaju kad nema kaska trebao bi traziti naplatu stete od onog koji je to prouzrocio.




Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Vozim dizela i doma i na poslu. Privatni auto je 1.5 dci i taj je slabiji, ali nemam nekih problema po autoputu. Službeni su svi isto dieseli dvolitraši s cca 150 KS i to ne osjeća baš toliko klimu i uzbrdicu, ali često prestižem na ovim dugim uzbrdicama male benzince, valjda to bez zaleta ne ide.
Zato me zanimalo kako ovi mali TB na uzbrdicama, klima i tako to?
Idu noviji turbobenzinci ko mutavi bolje neg turbodizelasi kod iste konjaze. Zato sto je dizlo sam po sebi inace tromiji motor od benzinca bez obzira na broj NM, pa su proizvodaci morali dizelasu ugraditi turbinu kako bi auto/kamion uopce mogao pratiti promet na cesti.

Cisto da navedem primjer 1.2TSI s 86ks u drugoj brzini ide do 100km/h i tek nakon toga vidi crvene okretaje (6000rpm) ! Inace 1.2TSI sa 86ks ima vise okretnog momenta od Fordovog atmoferskog benzinca 1.6 od 100ks.
A potrosnja goriva ti je izmedu turbodizelasa i atmoferskog benzinca. Znaci manje trosi od klasicnog benzinca, a opet jos uvijek malo vise od turbodizelasa. Tako da se po novome cesto lome koplja kod VW motora dal turbodizel il turbobenzinac jer u prosjeku turbobenzinac svega litru trosi vise od turbodizelasa i sto je najvaznije od svega nema dpf filtera pa nema ni gnjavaze kod eko testa, stopanja, kvarova kod dizelasa koji znaju pojest razliku kod ustede goriva plus kad ti benzinske crpke nestave navrijeme pred zimu aditiva protiv smrzavanja dizelskog goriva.

No ako ti nije dovoljno kod TSI 86 ili 105ks mos ga chipat na 120ks bez problema zbog turbine. 86ks je zapravo isti motor kak taj s 105ks samo su chipom skinuli snagu radi mlade vozace i radi nizeg osiguranja kod pojedinih zemalja kak je kod nas bio zakon na snazi auto ne jaci od 102ks.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 00:59   #15514
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Jel se može u nove turbobenzince ugradit plin? Takav auto bi bio bolji od dizelaša po svemu osim po okretnom momentu - vidim da turbobenzinci za istu konjažu imaju 20-ak% manje momenta.

Nema skupih dizni, visokotlačnih pumpi ili DPF-a kao kod dizela. Turbine više nisu strašno skupe jer ih ima sve više. Sa plinom je ekološki čišći od dizela, trošak po km što se tiče goriva je manji ili jednak.

Izgleda da bi ja bio jedan od onih idiota koji u neki RS model ugradi plin - ali ne zbog uštede na gorivu nego da što manje para uplatim u proračun.

Zadnje izmijenjeno od: IcyTexx. 22.06.2015. u 01:05.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 01:21   #15515
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Ja imam Brava 1.4 t-jeta Euro 4 sa 120ks, sa Lovato plinom ugrađenim kod nas, al na novi auto. Sad je na 120 000km i radi mi odlično. Meni prosječno troši, oko 8.5l nisam baš nešto šparni.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 01:21   #15516
tech
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,685
Ovisi. Generalno gledajući plin može na svaki novi motor koji nema direktno ubrizgavanje goriva. Postoje već i neki sistemi za to samo su komponente i sama ugradnja prilično skupe.
tech je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 07:20   #15517
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
C/P sa jednog foruma:

"LPGTEH je osmislio i napravio plinski sustav sa ubrizgavanjem tekuće faze plina i to kroz benzinske injektore tako da nije potrebno posebno i dodatno ubrizgavati benzin.Sustav je testiran i čekaju se samo homologacije da se sustav može komercijalizirati.To je jedini pravi plinski sustav za fsi i slične motore koji imaju ubrizgavanje benzina u kompresioni prostor pod visokim tlakom.
Prins ima LiquiMax, a Vialle ima LPDI sustav (mislim da i Icom ima nekaj takvo) Oba imaju Fuel Selector i koriste benzinske injektore. U sloveniji ugradnja košta cca 20 tkn, a kod nas nisam čuo da to itko radi."


Znači za TSI, TSFI, jts, gdi i slične ovo je jedina opcija, s time da ovaj sustav LPDI je najbolje rješenje jer ubrizgava TEKUĆI plin kroz benzinske dizne.

Ovaj moj sustav ubrizgava "plinoviti" plin kroz zasebne plinske dizne u usisnu granu

LPI ubrizgava isto TEKUĆI plin ali u usisnu granu, može ići na benzince sa "indirektnim" ubrizgavanjem i na direktne s time da na njima 1/3 motor radi na benzin a 2/3 na plin jer su benzinske dizne u glavi, u kompresijskom prostoru isto ko i kod dizla da direkt ubrizgavanjem, pa se hlade benzinom-iako ni to nije dovoljno pa odlaze dizne.

Ja bi na TSI,GDI,JTS motoru išao na LPDI kad to zaživi, i bi trebalo raditi perfektno, nema dodatnog plinksog kompa i dizni, jedino razvodnik plin/benzin sa el. ventilom.
S tom kombinacijom, turbo benzinci su u velikj prednosti nad turbo dizlima
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 07:34   #15518
DANCI
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: ZG
Postovi: 732
Citiraj:
Autor IcyTexx Pregled postova
Jel se može u nove turbobenzince ugradit plin? Takav auto bi bio bolji od dizelaša po svemu osim po okretnom momentu - vidim da turbobenzinci za istu konjažu imaju 20-ak% manje momenta.

Nema skupih dizni, visokotlačnih pumpi ili DPF-a kao kod dizela. Turbine više nisu strašno skupe jer ih ima sve više. Sa plinom je ekološki čišći od dizela, trošak po km što se tiče goriva je manji ili jednak.

Izgleda da bi ja bio jedan od onih idiota koji u neki RS model ugradi plin - ali ne zbog uštede na gorivu nego da što manje para uplatim u proračun.
Taj okretni moment kod turbobenzinca u odnosu na turbodizelasa vise nije toliko bitan iako ga mos cipat pa i to popravis. To je zato sto su opcenito benzinci zivlji od dizelasa, dizlo motor je sam po sebi inace trom i nemoze zavrtjeti do 6000rpm radi pretjecanja bez saltanja s jos jednom brzinom gore do npr. 100km/h. Recimo dizlu treba 3-4 brzine da dode do 100km/h, dok benzincu samo 2 brzine. Naravno zato su mnogi proizvodaci dizelasu uvalili turbinu pa eto nek i on malo zivne, a da mu maknes turbinu opet bi auto bio brz ko traktor, a jak ko kamion to je ono vizualna usporedba. Po novome i kamioni i autobusi imaju turbodizelske motore da bi mogli pratit promet.
Ali velim ti cim budes uzeo RS model s nabrijanim turbobenzincem nece ti nikako faliti snage !
Probaj zatraziti od autokuce testiranje vozila da se dodatno uvjeris.

Kod VW TSI motora je upitanju motori s direktnim ubrizgavanjem i onda je skuplja ugradnja plina. Cijena je trenutacno oko 10 000kn plus momentalno nije isplatljivo jer uz plin trosi jos 1-1.5L benzina. Tako da se postavlja pitanje isplatljivosti ko ne tuce barem 30 000km/god da cim prije otplati i ide u plus. A ovako npr. s 15 000km/god ja mislim da bi plin otplatio tek nakon 6-7 godina jer i ovako kod klasicnih benzinaca uz ugradu plina od 6000kn i 15 000km/god otplatis tek nakon 3-4 god.

Ak imas para za RS model onda moras imat para i za tankiranje i ja se nebi na tvom mjestu zajebavo se s plinom. Plin ugraduju oni koji nemaju para za tankiranje ili oni koji tuku previse km godisnje pa im se ekonomski vrlo brzo isplati.
DANCI je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 08:24   #15519
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Mali OT: jeftino i jednostavno rješenje koje mi mnogima olakšalo i spasilo život
https://youtu.be/6GNGfse9ZK8
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 11:56   #15520
zkljaja
Brat od Đon Vejna
Moj komp
 
zkljaja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: zg-vg
Postovi: 1,176
U vezi plina...tko ugradi plin vjerojatno ce se vise i vozit, jer nece izbjegavat voznju autom zbog cijene kilometra...
__________________
"South-Korea is the only nation whose national sport has a sequel."
zkljaja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.06.2015., 14:18   #15521
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor papčić Pregled postova
U vezi plina...tko ugradi plin vjerojatno ce se vise i vozit, jer nece izbjegavat voznju autom zbog cijene kilometra...
Istina, odem se provozati čist iz uživancije jer je plin 3.3kn . A izbjegavati nekog malog benzinca od 60ks jer 2 puta godišnje ne može poteći cijelu obitelj s luftićima na more mi nema smisla. Ako je neki berlingo ili nešto slično koji je stalno natovaren onda ok.
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 14:38   #15522
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
Ak imas para za RS model onda moras imat para i za tankiranje i ja se nebi na tvom mjestu zajebavo se s plinom. Plin ugraduju oni koji nemaju para za tankiranje ili oni koji tuku previse km godisnje pa im se ekonomski vrlo brzo isplati.
Kažem, ne bi mi bilo problem točit ga ako ga uzmem. To je najmanji problem kraj para koje bi utuko u "nepotrebne" upgradeove iz ljubavi. Volim dobar komad techa i mehanike.
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 14:48   #15523
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Ja radim jako usko sa plinom, dapače....
...i vozim auto koji nema plin, i ode mi mjesečno i do 2000 kn na gorivo

Ali moram priznati, sada kada je cijena ispod 4 kn, stvarno više i više ljudi puni, čak i one koje si prije viđao jednom tjedno sada dođu i 2x tjedno. Mnogo ljudi mi govori "Idemo češće na putovanja" itd., jer ne moraju toliko odvojiti para za putovanje kao prije. A jednodnevni izlet je jako lijepa stvar za obitelji.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2015., 14:56   #15524
_Juicy_
Squeeze me
Moj komp
 
_Juicy_'s Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 50
Citiraj:
Autor DANCI Pregled postova
Taj okretni moment kod turbobenzinca u odnosu na turbodizelasa vise nije toliko bitan iako ga mos cipat pa i to popravis. To je zato sto su opcenito benzinci zivlji od dizelasa, dizlo motor je sam po sebi inace trom i nemoze zavrtjeti do 6000rpm radi pretjecanja bez saltanja s jos jednom brzinom gore do npr. 100km/h. Recimo dizlu treba 3-4 brzine da dode do 100km/h, dok benzincu samo 2 brzine. Naravno zato su mnogi proizvodaci dizelasu uvalili turbinu pa eto nek i on malo zivne, a da mu maknes turbinu opet bi auto bio brz ko traktor, a jak ko kamion to je ono vizualna usporedba. Po novome i kamioni i autobusi imaju turbodizelske motore da bi mogli pratit promet.
Ali velim ti cim budes uzeo RS model s nabrijanim turbobenzincem nece ti nikako faliti snage !
Probaj zatraziti od autokuce testiranje vozila da se dodatno uvjeris.

Kod VW TSI motora je upitanju motori s direktnim ubrizgavanjem i onda je skuplja ugradnja plina. Cijena je trenutacno oko 10 000kn plus momentalno nije isplatljivo jer uz plin trosi jos 1-1.5L benzina. Tako da se postavlja pitanje isplatljivosti ko ne tuce barem 30 000km/god da cim prije otplati i ide u plus. A ovako npr. s 15 000km/god ja mislim da bi plin otplatio tek nakon 6-7 godina jer i ovako kod klasicnih benzinaca uz ugradu plina od 6000kn i 15 000km/god otplatis tek nakon 3-4 god.

Ak imas para za RS model onda moras imat para i za tankiranje i ja se nebi na tvom mjestu zajebavo se s plinom. Plin ugraduju oni koji nemaju para za tankiranje ili oni koji tuku previse km godisnje pa im se ekonomski vrlo brzo isplati.
Argument da možeš chipat auto ti je prejeben. Ako čovjek kupuje novi auto, može se pozdraviti s garancijom ukoliko mijenja mapu, i to se zove remapiranje, ne chipanje.
A i sam postupak nije jeftin. Naravno, možeš to odraditi kod lokalnog 'malog', i može biti ok, a može i završiti s novom turbinom.
Ja sam naučio na teži način, odvojio 500 Eura i za novu mapu se obratio RevoTechniku.
Moderni dizelski motori imaju VTG turbine, dok turbobenzicni (izuzev Porschea) nemaju. I dok ti prešaltaš dva puta, a ja četiri do stotke, isto tako ja poklopim gas i preskočim te bez da moram prebacivati u manju.

DPF, uz pravilno korištenje i održavanje nije problem, a ukoliko vlasnik inzistira, može se i ukloniti. Veći problem su bile dizne na TDI motorima koje su stvar prošlosti.
TSI motori o kojima tolko pričaš se nisu nešto iskazali

Iz prve ruke znam više primjera, a ako ne vjeruješ, ima nemali broj hrvatskih i stranih foruma koji to mogu potvrditi, lanac im voli prekočiti, pomota ventile, sjebe klipove, i motor može u CIOS. Uz sve to pribroji našeg krasnog zastupnika, i drž'-nedaj dok ne dobiješ drugi motor.
Turbobenzinci se jesu puno razvili u zadnje vrijeme, ali i dalje vrijedi pravilo koliko kilometara radiš, takav auto uzmi. Ako ti je najveći doseg otići jednom na more, a ostatak vremena se vozikaš po gradu, uzmi benzinca.

Ako ti je posao relativno daleko, dizela, i bok. Troškovi održavanja za dizela uopće ne moraju biti veći. Turbina može otići i jednom i drugom, ako mijenjaš mapu, kuplung također može otići na oba, plus što benzinac ima svjećice, dizel nema
__________________