Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2021., 00:58   #41971
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Pa zbog šuškavca se znojiš jer je to kao da staviš vriću za smeće na sebe
Danas je bilo recimo 7-8 stupnjeva u hladu i vozija sam MTB. Nosio sam tu majicu i ispod toga Kipsta brušeni termo baselayer za ragbi/nogomet sa visokim ovratnikom. Vrhunska kombinacija. Na glavu sam još stavio buff. Doša sam kući praktički suh.
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 05:49   #41972
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Ajd da napisem koju o eBike, tocnije eMTB. I moja prva reakcija kad mi je kolega rekao da radi commuting sa eBikom (i jos fat eBike) da je to cheating i zasto ne ide normalnim. Kaze da je ovako lakse (naravno), ne dodje uznojen i smrdljiv na posao a opet radio neki workout, na zraku je, cak je i brzi kad su guzve (a uvijek su guzve na cesti, ajd sad daleko manje zbog covida).

I tako, poceo pomalo gledati eMBN, isprali mi mozak i kupio ne eBike, nego eMTB Jer sa njim mogu kud hocu, u planine, u sumu, na cestu...

Da li je lakse, je. Da li se radi manje treninga, ovisi koliko se nafrlji assistance. Sa eMTB se moze dalje, duze, na terene koji idu tesko ili nikako obicnim bajkom. Naravno govorim iskljucivo o pedal assistance, ne sa throttle. Jer cak i sa turbo modom, mora se pedalirati pa se radi barem nesto treninga. Sa throttle je bezveze, kao motocikl ili popularni e-romobil. Prije sam obicnim MTB dnevno radio ~30km po sumi, sa dosta uspona. Sa eMTB napravim duplo, uspentram se gdje bi obicnim vjerojatno ili odustao ili gurao. Vecinu vremena sam na eco, saltam brzinu nize a kad bas vise ne ide, press a button. Inace sistem je prilicno inteligentan. Motor ne radi stalno, nego da kick start pa te pusti da pedaliras. Pa onda opet kad skuzi da je neki uspon ili pocnes jace pedalirati. Stalno mjeri brzinu, torque, ovo ono i na osnovu toga pali motor. I to na middle motor radi tako prirodno da se ni ne osjeti kad se ukljuci. Jos ako je Brose, ni ne cuje se.

A koliko je tek zabavno voziti na samo jednom stupnju iznad eco! Najednom si superman, pedaliras a ono leti... Recim kao kad sa off road, trave, predjes na asfalt. Najednom je puno lakse.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 07:44   #41973
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 136
LAcy drago mi što si kupio e bike i fino dočarao kako to funkcionira. Jel bed ako nam daš do znanja o kojem se biciklu radi?
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:17   #41974
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
Citiraj:
Autor Mar Pregled postova
Pa zbog šuškavca se znojiš jer je to kao da staviš vriću za smeće na sebe
Danas je bilo recimo 7-8 stupnjeva u hladu i vozija sam MTB. Nosio sam tu majicu i ispod toga Kipsta brušeni termo baselayer za ragbi/nogomet sa visokim ovratnikom. Vrhunska kombinacija. Na glavu sam još stavio buff. Doša sam kući praktički suh.
Pa to i govorin jebate Zadnjih dana Edge kod mene uglavnom mjeri min: 2-3, max: 7-9, avg: 4-6, a idućih par dana će bit još ladnije.

Uzmem zimski base dugih+gornji dio dugo (+8-+18 specs) + marama + potkapa uglavnom mi nije toplo tijelu (marama, buff, rukavice i ostalo odrađuju posao ok, noge su isto ok jer se gibaju i tu mi je ovih 8-18 taman). Uzbrdo je ok, al kad se popnem moram se i spustit, a nizbrdo je sibir, pravci isto nisu ugodni te nakon sat vremena je hladnoća već polupodnošljiva, a nakon sat ipo ako nisam kući sam mrtav. Ako na to sve skupa stavin šuškavac, dobijen efekt koji sam opisao, a i ti potvrdio Pa sam mislio iskeširat na jaknu koja je ispod +8+18 specsa, ona linkana je -2+8 pa eto čisto pitao za komentar ako ima netko nešto iz iskustva za reć
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 21:42   #41975
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Citiraj:
Autor rokonja Pregled postova
LAcy drago mi što si kupio e bike i fino dočarao kako to funkcionira. Jel bed ako nam daš do znanja o kojem se biciklu radi?
Quick pic



Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2021., 07:32   #41976
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 136
Ma hebeno. Superrr jeeee.....
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:30   #41977
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797



Osobno otprilike razmisljam kao i raliSHA glede e-bajkova, uz to imam 100kg+, i dovoljno godina da spadam u stariju ekipu, i ne pada mi na pamet kupovina e-bajka.
A zasto? Pa zato sto hocu odraditi kvalitetan trening (mislim na Sljeme), znaci bitan mi je uspon i tjelesni napor, a spust je samo nagrada.
Uz to, unatoc godinama i masi, na Sljeme mi se lagano popesti bajkom, i sto ce mi dodatno (i skupo) olaksanje.

S obzirom kakve su baterije na tim biciklima, agresivniji vozac međed kategorije moze se popesti samo jedanput, ako uzmem turu a koju s ekipom cesto vozim - a to je da produzimo grebenom na istok - to baterija nemre zdurati. A sto bi tek rekao da okrenemo jos koju rundu na istoku (moze se tamo svasta povezivati i rundati staze u krug), ili recimo idemo u Zagorje i nazad.

Osim toga masa tih bicikala i teziste (kako koji bajk, jel) stvara probleme u voznji, ajde bunny hopaj kanal ili trupac, i okreni front wheel pivot s tim elektricnim krmetom.

Na zalost u MTBu ima dosta trutina, krenuvsi od onih kojima su mamek i tatek izbrojili 50k za bajk, pa do onih mojih godina koje je uhvatila kriza srednjih godina pa bi se sad vozili na bajku a ne bi trenirali, te se ni pjehe ne mogu popesti na breg a kamoli biciklom - e za takve je idealn e-bajk

Za ture koje su meni prioritet i za koje treniram po Sljemenu, i doma/dvorani - mogu odmah prekriziti e-bicikle.




El. bicikli s jacim motorima deru/ostecuju staze i to se vidi, i o tome se vec govori, biciklisti u SLO i HR ionako nisu bas pozeljni po pl. stazama, a posto ima sve vise elektrificiranih po sumama, a takvi cesto nisu upoznati s osnovnom planinarskom kulturom, za ocekivati je jos veci animozitet prema biciklistima na pl. stazama.
Ne samo da oštećuju staze - ležerna ekipa bez kondicije, bez edukacije o pristojnom suživotu u šumi, koja se lako nađe uvrijeđena, jedva je dočekala da se dočepa olakšanog vida brdskog biciklizma. Takvima je u pravilu bitnije dijeliti svoja "dostignuća" po društvenim mrežama "XY km u h:mm".

Vid brdskog biciklizma iz Nikove perspektive većina ebajkera ne pozna niti razmišlja o tome i naravno da se ne shvaća zašto je bitno pedalirati isključivo na žgance i da ebajk ne dolazi u obzir.
Kad se kondicija istopi logično je da se stvori potreba za ebajkom za đir nakon posla.

Uz ebajkere, lovci na komove u stravi i sličnim aplikacijama uništavaju staze kraćenjem puta gdje god se stigne. Iz snimki vožnji gdje se love komovi vidno se režu postojeće staze i ne preže se o rovanju postojećih utabanih puteva. Problem je upravo u takvima - koliko god se činilo da jedan bajk ne radi probleme, kumulativno to stvarno jest veliki problem, a nitko ih ne osuđuje, naprotiv. Vidim po nekim vozačima na youtubeu da je i u Hrvatskoj taj trend prisutan.

Ebajk briljira za commute za ljude koji se žele manje uznojiti ili nemaju mogućnost tuširanja na poslu. Sve ostalo su bajke i marketing. Svi veći MTB portali su u začecima ismijavali e-bike, al je trend svejedno uzeo maha i sad imamo na tjednoj bazi reviewe eMTBova.

Ne mogu više povećavati kotače pa su morali neš novo izmisliti
-->
Citiraj:
Autor Nik Pregled postova



Osobno otprilike razmisljam kao i raliSHA glede e-bajkova, uz to imam 100kg+, i dovoljno godina da spadam u stariju ekipu, i ne pada mi na pamet kupovina e-bajka.
A zasto? Pa zato sto hocu odraditi kvalitetan trening (mislim na Sljeme), znaci bitan mi je uspon i tjelesni napor, a spust je samo nagrada.
Uz to, unatoc godinama i masi, na Sljeme mi se lagano popesti bajkom, i sto ce mi dodatno (i skupo) olaksanje.

S obzirom kakve su baterije na tim biciklima, agresivniji vozac međed kategorije moze se popesti samo jedanput, ako uzmem turu a koju s ekipom cesto vozim - a to je da produzimo grebenom na istok - to baterija nemre zdurati. A sto bi tek rekao da okrenemo jos koju rundu na istoku (moze se tamo svasta povezivati i rundati staze u krug), ili recimo idemo u Zagorje i nazad.

Osim toga masa tih bicikala i teziste (kako koji bajk, jel) stvara probleme u voznji, ajde bunny hopaj kanal ili trupac, i okreni front wheel pivot s tim elektricnim krmetom.

Na zalost u MTBu ima dosta trutina, krenuvsi od onih kojima su mamek i tatek izbrojili 50k za bajk, pa do onih mojih godina koje je uhvatila kriza srednjih godina pa bi se sad vozili na bajku a ne bi trenirali, te se ni pjehe ne mogu popesti na breg a kamoli biciklom - e za takve je idealn e-bajk

Za ture koje su meni prioritet i za koje treniram po Sljemenu, i doma/dvorani - mogu odmah prekriziti e-bicikle.




El. bicikli s jacim motorima deru/ostecuju staze i to se vidi, i o tome se vec govori, biciklisti u SLO i HR ionako nisu bas pozeljni po pl. stazama, a posto ima sve vise elektrificiranih po sumama, a takvi cesto nisu upoznati s osnovnom planinarskom kulturom, za ocekivati je jos veci animozitet prema biciklistima na pl. stazama.
Ne samo da oštećuju staze - ležerna ekipa bez kondicije, bez edukacije o pristojnom suživotu u šumi, koja se lako nađe uvrijeđena, jedva je dočekala da se dočepa olakšanog vida brdskog biciklizma. Takvima je u pravilu bitnije dijeliti svoja "dostignuća" po društvenim mrežama "XY km u h:mm".

Vid brdskog biciklizma iz Nikove perspektive većina ebajkera ne pozna niti razmišlja o tome i naravno da se ne shvaća zašto je bitno pedalirati isključivo na žgance i da ebajk ne dolazi u obzir.
Kad se kondicija istopi logično je da se stvori potreba za ebajkom za đir nakon posla.

Uz ebajkere, lovci na komove u stravi i sličnim aplikacijama uništavaju staze kraćenjem puta gdje god se stigne. Iz snimki vožnji gdje se love komovi vidno se režu postojeće staze i ne preže se o rovanju postojećih utabanih puteva. Problem je upravo u takvima - koliko god se činilo da jedan bajk ne radi probleme, kumulativno to stvarno jest veliki problem, a nitko ih ne osuđuje, naprotiv. Vidim po nekim vozačima na youtubeu da je i u Hrvatskoj taj trend prisutan.

Ebajk briljira za commute za ljude koji se žele manje uznojiti ili nemaju mogućnost tuširanja na poslu. Sve ostalo su bajke i marketing. Svi veći MTB portali su u začecima ismijavali e-bike, al je trend svejedno uzeo maha i sad imamo na tjednoj bazi reviewe eMTBova.

Ne mogu više povećavati kotače pa su morali neš novo izmisliti
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 16:50   #41978
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 136
Baš su vam zanimljivi ti problem s ebajkovima. Loša vijest za vas je u tome što se morate s tim pomirit tu su i biti će još do... Isto kao i ekipa koja vozi super-automobile na fosilana goriva, a jedan el. auto ih u staru dere za pola.


Sad kao deru staze i neznaju se ponašat, neće se znoji itd... Nisu ti to baš razlozi da bi se ukinuli ili zabranili ebicikli. To što gledate youtube i uspoređujete vožnje e-bicikla i običnog bicikla, to niste doživjeli da bi bilo tako.
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 17:25   #41979
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Problem ponašanja nije uzrokovan ebajkovima. Uzročnik je ne educiran i/ili arogantan čovjek. Kako je ebajkovima pristup šumi omogućen većem broju ljudi, tako je i broj ne educiranih bajkera u porastu.

Mi reagiramo i apeliramo na sve da se malo osvrnu i posluhnu ono što im želimo reći, ali najčešće se čita samo "ovaj je protiv ebajkova", a u stvarnosti smo protiv arogantnih i nesavjesnih ljudi kojima se niti slučajno ne smije reći nešto kontra.

Odavno smo se mi pomirili s time da su ebajkovi tu, ali i dalje pokušavamo osvjestiti nove vozače da ne budu butthurt budale čim se kaže nešto kontra, tipičan primjer je tvoja reakcija.

Zato generalno vrijedi da je problem eMTB, jer on omogućuje tim ljudima da uništavaju staze i idu tamo gdje niti pješke ne bi išli.

Manje ostavljanje tragova bicikala, manje problema.
Kako eMTB ostavlja znatno više tragova u odnosu na normalni bajk, pogotovo uzbrdo po planinarskim stazama, jasno je da su problemi eksponencijalno narasli otkad su se pojavili.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 19:39   #41980
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Oduvijek je bilo problema s takvom ekipom i to nema veze s ebajkovima.

Tak npr na sljemenu zna bit situacija gdje se ekipa s bajkom (običnim) spušta niz planinarske staze, gdje netko bolestan postavlja čavle na biciklističke staze, gdje ekipa s kroserima i quadovima prolazi tam gdje ne bi trebali itd.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 19:47   #41981
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Oduvijek je bilo problema s takvom ekipom i to nema veze s ebajkovima.

Tak npr na sljemenu zna bit situacija gdje se ekipa s bajkom (običnim) spušta niz planinarske staze, gdje netko bolestan postavlja čavle na biciklističke staze, gdje ekipa s kroserima i quadovima prolazi tam gdje ne bi trebali itd.
Nije da sam isto to napisao i nadodao da je problem narastao zbog pojave emtba jer je više ljudi zbog toga omogućeno doći do vrha/Lugarnice.
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 15.01.2021. u 19:52.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 19:49   #41982
nub
PREMIUM
Moj komp
 
nub's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zg
Postovi: 2,066
Nisam primijetio neko pogoršanje staza jer netko tu i tam prođe s emtb-om. S druge strane kad netko prođe s kroserom po planinarskoj fino vidiš trag po cijeloj stazi.
nub je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 19:54   #41983
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor nub Pregled postova
Nisam primijetio neko pogoršanje staza jer netko tu i tam prođe s emtb-om. S druge strane kad netko prođe s kroserom po planinarskoj fino vidiš trag po cijeloj stazi.
Vrlo slično ti bude i kad emtb uzme maha. Ovdje su emtbi doživjeli boom u zadnje dvije godine i počelo se zbog toga postroživati kazne i provoditi redovite kontrole gdje ih prije nije bilo. Vidi se razlika koliko eMTB razruje stazu, imao sam čast voziti se iza njih nekoliko. Ne daj bože da je podloga blatna/vlažna.
Rekoh, vidim po jubitou koliko HR lokalaca pegla eMTB i koliko ruje planinarske staze, ak je Nik vidio da su staze razrovane, njemu i vjerujem jer znam koliko se vozi.

Sretno nam bilo.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 20:58   #41984
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 136
Eto vidi europski grad Amsterdam. Dal ima kulture ili ne ili je po pravilima ili nije nemam pojma prosudi sam? A kultura vožnje je stvar osobnosti, kao po gradu tako i po stazi. Ja se osobno trudim da nikoga ne ugrožavam i da vozim prema pravilima. Ne vozim po pješačkim stazama NIKADA i uskim nogostupima bez sigurnosti pješaka i mene, 70% vozim po cesti ako nema biciklističke staze.


https://www.youtube.com/watch?v=pqQSwQLDIK8
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 21:15   #41985
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Pa to i govorin jebate Zadnjih dana Edge kod mene uglavnom mjeri min: 2-3, max: 7-9, avg: 4-6, a idućih par dana će bit još ladnije.

Uzmem zimski base dugih+gornji dio dugo (+8-+18 specs) + marama + potkapa uglavnom mi nije toplo tijelu (marama, buff, rukavice i ostalo odrađuju posao ok, noge su isto ok jer se gibaju i tu mi je ovih 8-18 taman). Uzbrdo je ok, al kad se popnem moram se i spustit, a nizbrdo je sibir, pravci isto nisu ugodni te nakon sat vremena je hladnoća već polupodnošljiva, a nakon sat ipo ako nisam kući sam mrtav. Ako na to sve skupa stavin šuškavac, dobijen efekt koji sam opisao, a i ti potvrdio Pa sam mislio iskeširat na jaknu koja je ispod +8+18 specsa, ona linkana je -2+8 pa eto čisto pitao za komentar ako ima netko nešto iz iskustva za reć
Ja sam se spustao s Mihaljevca po cesti na -4 u sljedecem i nikakvih problema: kratka biciklisticka majca, preko softshell onaj pofutrani (nikakav specijalan, izrauban), rukavice pamucne () sa onom thinsulate postavom, hlace neke planinarske mckinley isto windstop, preko ljetnih spd cipela neka s ebaya "goretex" navlaka. Buff, naocale i kapa neka sportska kratka. Rukavice su imale sloj mraza na sebi dok sam dosao do dole od magle i hladnoce. Nikakvih problema s hladnocom.

Neki zakljucak bi bio da ciljas neki najtanji baslayer koji mozes podnijeti i preko taj pofutrani (ne znam kak se to zove al kao flis je iznutra) windstop za gornji dio tijela. Kad sam kretao je bilo hladno 2 minute ali uspon te zagrije brzo.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 21:26   #41986
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Vrlo slično ti bude i kad emtb uzme maha. Ovdje su emtbi doživjeli boom u zadnje dvije godine i počelo se zbog toga postroživati kazne i provoditi redovite kontrole gdje ih prije nije bilo. Vidi se razlika koliko eMTB razruje stazu, imao sam čast voziti se iza njih nekoliko. Ne daj bože da je podloga blatna/vlažna.
Rekoh, vidim po jubitou koliko HR lokalaca pegla eMTB i koliko ruje planinarske staze, ak je Nik vidio da su staze razrovane, njemu i vjerujem jer znam koliko se vozi.

Sretno nam bilo.
Prvo napadas eMTB pa kazes da ne, nego nedisciplinirane vozace, pa onda opet eMTB.

Kao sto su i jos uvijek planinari (pjesaci) pizde na MT bicikliste, sad MTB pizde na eMTB. No u pravu si, da nema MTB, planinari bi bili mirni, da nema eMTB, da nema e-romobila koji se voze po pjecackoj stazi... Da nema (planinarskih) cipela, ljudi bi manje hodali (bosi) i ne bi ni bilo planinarskih staza o kojima sad raspravljamo. Te staze su napravili ljudi, nisu tamo bile prirodno i nisu pitali zivotinje da li je u redu razrovati šumu zbog svog gusta planinarenja, MTB, eMTB...

Obzirom da se ne moze racunati na common sense, treba uvest propise i kazne. Nece te uhvatit' svaki put al' kad te uhvate da naplate toliko da ti vise nece past na pameti raditi pizdarije.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace






Zadnje izmijenjeno od: LAcy. 15.01.2021. u 21:50.
LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 21:53   #41987
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor rokonja Pregled postova
Eto vidi europski grad Amsterdam. Dal ima kulture ili ne ili je po pravilima ili nije nemam pojma prosudi sam? A kultura vožnje je stvar osobnosti, kao po gradu tako i po stazi. Ja se osobno trudim da nikoga ne ugrožavam i da vozim prema pravilima. Ne vozim po pješačkim stazama NIKADA i uskim nogostupima bez sigurnosti pješaka i mene, 70% vozim po cesti ako nema biciklističke staze.


https://www.youtube.com/watch?v=pqQSwQLDIK8

Ili je ili nije ili ne nemam pojma, nije niti bitno kako se vozi u gradu i za grad me boli briga hoćeš li uzeti ebajk, monocikl ili romobil, to nije moja domena i nemam ništa protiv. Kao što sam napisao, pogotovo za nekoga tko commutea svaki dan i ne može si priuštiti luksuz doći znojan mokar na posao, super stvar.

Ono što znam je da sam vozio po planinarskim stazama, drugoga nije bilo po šumi. Drugim riječima, vozio sam biciklistima zabranjenim stazama.

Imao sam jednu jedinu neugodu, razmiricu s gospođom koja je širila ruke u tunelu na Dolju želeći nam demonstrativno prepriječiti put. Nikad prije ili nakon nije bilo problema, samo sam tu i tamo naletio na zamke za bicikliste po planinarskim stazama.

Kad sam ju pitao zašto širi ruke prvo je ispuhala balon uvreda na mene, nakon čega smo zapravo ugodno popričali. Ona se izjadala kak su pored nje jurcali neki manijaci, ja njoj objasnio da ima nas koji pazimo na takve situacije te da pomno biramo posjećenost pojedinih staza ovisno o danu u tjednu, dobu dana, koliko nas se vozi, da stajemo na svaki pomol planinara. Prvenstveno je da uživamo u simbiozi bajka u prirodi. I sama je rekla da kad bi bili svi takvi ne bi bilo nikakvih problema. Ali upravo su neobazrivi pojedinci problem, onih 1%.


Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Prvo napadas eMTB pa kazes da ne, nego nedisciplinirane vozace, pa onda opet eMTB.
Jesam, namjerno. Jedno s drugim je direktno povezano. eMTB će prije kupiti gore spomenutih 1% budala nego ostalih 99%.
Ovih 99% dobričina koje kupe eMTB sigurno neće davat više gasa do gore, kak da ne.
Zato prevagne u meni osjećaj da jesam protiv eMTBa, iako je suštinski problem u korisnicima.

Iz toga sljeduje da je eMTB nepotreban u brdskom biciklizmu, to je ono što pokušavam obznaniti mojom logičkom falacijom. Tko god kaže da nije tako, ne bavi se brdskim biciklizmom u intrinzičnom smislu.
Onima koji bi se polovično bavili ovim vidom sporta pod izlikom neimanja vremena ili manjku kondicije mogu samo poželiti sreću s najboljim namjerama.

Meni kupnja eMTBa ide indirektno u džep, tak da samo kupujte. Po šumi će neminovno biti sve više problema. Pozivam sve bajkere da tu i tamo spomenu svojim kolegama i prijateljima da imamo malo više obazrivosti prema svojoj okolini, kako prirodi tako i pješacima/planinarima koje susrećemo.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 21:54   #41988
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Zasto se svaki e-pedalinci želi utrkivati?
Pustim ja njih malo da se kurche, a kad mi dopizdi lagano se spustim na aero barove, dignem na 60kmh i mahnem srednjakom 😁
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 22:06   #41989
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Dobro Destro, ti si sad povukao ekvivalenciju izmedju forme i kulture pojedinca. Nemozes se popesti na Sljeme biciklom? Nekulturna budala

Post prije pricas o zamkama za bicikliste koje postavljaju planinari.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 22:37   #41990
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 136
Ziiky ni jedan MTB bio on na struju ili bilo kakav nema šanse protiv cestovnog bicikla i kondicijski dobrog biciklista. Meni ni ne pada na pamet da se utkujem s takovim biciklom.

A tek koliko motori shebu šumu pa... treba ih životno ugrožavat. Jedan motor uništi stazu za barem 10-15 eMTB-a.



Bio ja na biciklu ili autu ili pješice, poštujem više druge nego oni mene u prometu i baš me za to zaboli.
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2021., 23:12   #41991
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Dobro Destro, ti si sad povukao ekvivalenciju izmedju forme i kulture pojedinca. Nemozes se popesti na Sljeme biciklom? Nekulturna budala

Post prije pricas o zamkama za bicikliste koje postavljaju planinari.
Upravo to i zanemaruje da i on unistava stazu. A da ne govorimo da je vozio po zabranjenim stazama. Tako i planinari mogu njemu reci, ne mozes se popeti pjesice na Sljeme? Nego ides bajkom i jos downhillom ugrozavas sve nas, unistavas stazu...

Meni se vise cini da je problem sto ga eMTB ostavi u prasini ili blatu iza sebe. Al' ja se ne bih brinuo o tome, sto vise assistance koriste, to ce prije isprazniti bateriju. A onda, vuci uzbrdo praznu bateriju koja je "magicno" iste tezine kao i puna, plus motor, bajk i sebe, nije bas zabavno

A downhill, eMTB je tezi i time potencijalno vise unistava stazu. No znam bajkere koji su sa obicnim MTB daleko tezi od mene sa eMTB
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 00:11   #41992
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Pa to i govorin jebate Zadnjih dana Edge kod mene uglavnom mjeri min: 2-3, max: 7-9, avg: 4-6, a idućih par dana će bit još ladnije.

Uzmem zimski base dugih+gornji dio dugo (+8-+18 specs) + marama + potkapa uglavnom mi nije toplo tijelu (marama, buff, rukavice i ostalo odrađuju posao ok, noge su isto ok jer se gibaju i tu mi je ovih 8-18 taman). Uzbrdo je ok, al kad se popnem moram se i spustit, a nizbrdo je sibir, pravci isto nisu ugodni te nakon sat vremena je hladnoća već polupodnošljiva, a nakon sat ipo ako nisam kući sam mrtav. Ako na to sve skupa stavin šuškavac, dobijen efekt koji sam opisao, a i ti potvrdio Pa sam mislio iskeširat na jaknu koja je ispod +8+18 specsa, ona linkana je -2+8 pa eto čisto pitao za komentar ako ima netko nešto iz iskustva za reć
Danas sam bija na cestovnoj od 15:25 do cca 17:15 sa onim Btwin dugom majcom, ispod toga Kipsta brušeni baselayer za ragbi, Xtrem protect 700 serija tajci i ispod njih lidlove baselayer bermude. Na glavi neki R2bike buff i Specialized Grail rukavice, bilo je vrlo ugodno. Temperatura je bila cca 8 do 5 kako je sunce zalazilo i postalo je malo hladnije ali sve u svemu skroz dobro s obzirom da je puvala bura i da sam bija na cesti. Na MTB-u bi ova roba bila vruća
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 11:40   #41993
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Dobro Destro, ti si sad povukao ekvivalenciju izmedju forme i kulture pojedinca. Nemozes se popesti na Sljeme biciklom? Nekulturna budala

Post prije pricas o zamkama za bicikliste koje postavljaju planinari.
Svatko shvati kak njemu drago pošto se radi o istom kontekstu ali je daleko od mog razmišljanja.

@lacy, nek si ti meni to fino u pošalici nadrukao adolescentno ponašanje.
Uništio sam staza, eno gle osmicu, devetku i desetku ubijene do bola od mojih treninga svaki tjedan par puta tamo 2010-2012.

Meni dosta donkihotanja.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 11:47   #41994
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
i lojstek ima žive rane, ono kamenje posle odvajanja za Runolist i dalje ima ožiljak od tupog udarca tvoje lopatice (na usponu, nismo se tamo spuštali)
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 19:42   #41995
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Svatko shvati kak njemu drago pošto se radi o istom kontekstu ali je daleko od mog razmišljanja.
Ma zajebavam te. Ocu rec sljedece. Kak su se biciklisti naucili kulturi, a pjesaci suzivotu s biciklistima, tak ce se i ebiciklisti nauciti kulturi, a biciklisti i pjesaci suzivotu s njima. Naravno ne zelim reci da su i ni jedni, ni drugi, ni treci intrinzicno nekulturni nego su jedni novi i ne vide probleme koje stvaraju. Naravno, ima budala medju svima. Tome nema pomoci.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 23:15   #41996
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
'Ebali vas EBikeovi. Nek svak vozi što želi (osim krosera kojima ću se krvi napit ako ih vidim na stazama koje radimo i vozimo) . Šta nekog boli džon da netko vozi ebike, nije to MX pa da će razrovati stazu, staze više oštete ovi šta ne znaju voziti pa su cilo vrime na kočnici nego bilo kakav ebike, također meni daleko više smeta XC ekipa koja se vozi desetke tisuća kilometara godišnje i vozi 5x tjedno a ne bi prstom pomakla i dala ruke oko izrade staze.

Evo jedna od danas
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 01:11   #41997
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Svatko shvati kak njemu drago pošto se radi o istom kontekstu ali je daleko od mog razmišljanja.

@lacy, nek si ti meni to fino u pošalici nadrukao adolescentno ponašanje.
Uništio sam staza, eno gle osmicu, devetku i desetku ubijene do bola od mojih treninga svaki tjedan par puta tamo 2010-2012.

Meni dosta donkihotanja.
A moramo te malo kad "siris ruke" I to je razumljivo, kao sto je gospodja tada branila svoj teritorij od tebe, tako ti sad branis od eMTB. Vise je MTB bio promjena kad je se pojavio na planinarskim stazama, nego sto je to sad eMTB. Jer kao sto rekose kolege, to je i dalje MTB, ne motocikl (eMTB obicno nemaju throttle).

A ti arogantni a bez kondicije, ne kazem da ih nema ali takvima je zanimljvija kupovina pile od auta ili motor sa kojim se mogu kurcit po selu/gradu. A ne kupit eMTB pa se kurcit gdje? U sumi? Pred kime? Obicno pred nikim ili pred obicnima MTB. Mislim da p*cke bas ne padaju kad se parkira eMTB pred gostijonom
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 11:39   #41998
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Evo ga, Top 5 | 2021 Mountain Bike Trends, pod brojem 2. je E-MTBs Become Cool

Neovisno o E-pedalincima, suma je krcata ljudima, u upotrebu je usao novi pojam korona planinari. Kad je ugodnije vrijeme i biciklista ima previse. Jednostavno je guzva.
U utorak nakon posla sam prestigao 15ak Janjevaca na Bikcevicevoj, nisam mogao vjerovati . Parking podno Bikce u tjednu je uglavnom pun.

Nije samo na Sljemenu takvo stanje, shodno tome GSS ima pune ruke posla, pa su tako poceli ici clanci po novinama da se neupuceni okane zimskih uspona (konkretno na Risnjak), pa je nedavno izsao clanak o ponasanju u planinama itd.
Osobno se vikendom vec mjesecima drzim nepoznatih i neobiljezenih staza, i gledam varijante za bicikl.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 20:02   #41999
LAcy
Pink Floyd fan
Moj komp
 
LAcy's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Santa Clara, CA
Postovi: 5,320
Jos da ti link pokrece video na broju 2 umjesto negdje na 5-toj minuti

A ovo sa koronom je istina. Kad je pocela, ja sam se zabrinuo za svog dialera/servisera a i on za svoj bisiness. A ono totalno obrnuto, nije mogao nabaviti toliko (e)bikova koliko se trazilo. Ocigledno (ne)rad od kuce i visak slobodnog vremena.
__________________




Gigabyte Z170MX-Gaming 5 LGA1151
Core i7-6700K LGA1151 Skylake
Thermalright Le Grand Macho RT
Patriot Viper 4 Series DDR4 64GB (4 x 16GB) 3200MHz
RTX 2080 TI 11GB GDDR6
Samsung 850 EVO M.2 1TB SSD
Samsung 32" (2560x1440) CHG70 Gaming Monitor with Quantum Dot
MacBook M1 Pro
Moto One 5G Ace





LAcy je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2021., 23:41   #42000
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Mar, staze na kojima su biciklisti se super drži, 100x bolje od planinarske di nakon led-sunce faze nakon zime ode par cm zemlje i korijenje/kamenje samo još više viri van. Usto, takve staze se ne voze po zimi i snijegu (barem tu kod nas gore), što pomaže gro općenito za dugoročno stanje staze.
Kad se staza utaba, nema bolje zaštite. Sve dok stablo ne padne na nju. Ili njih stotine...
Po našoj su i kroseri išli, ne često ali sam ih vidio. I opet je bilo ok. Ali vidio sam kod ekipe iz Rijeke što znači kad ih prođe 20 par puta tjedno...
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na