Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 26.11.2020., 10:16   #52711
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Nisam skužio radi čega je u startu zaplijenjen. Strane tablice, vozač s hrvatskim državljanstvom imao je i državljanstvo od kud je auto.
Jedino ako je ono nekakvo pravilo, ako je predugo u RH između dva odlaska van, smatra se da se vratio i mora prebaciti tablice-tai nešto, zaboravih točno
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 10:23   #52712
mitja
Premium
Moj komp
 
mitja's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 80
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Krivo ti se čini, glavni razlozi su direktno, za konzumenta gotovo nevidljivo, povezani s MTBF, MTTR i MTTF faktorima, koji su pak (in)direktno povezani sa sigurnosnim zahtjevima i standardima.

Preformulirat ću što je Renesis već spomenuo: jedan procesor u računalu radi na 100°C više/manje normalno (eventualno throttlea), pokušavamo ga držati ispod 80°C da dugoročno ne prdne u rosu. Elektronika u autu se, ovisno o primjeni, testira na trajno visokim temperaturama koje su vrlo rijetko ispod 100°C - dvije najčešće razine su 105°C te 125°C. Pri tim temperaturama se odrađuju rapid aging testovi. Nije svrsishodno da nabrajam sve karike lanca jer ovo zadovoljava za izvući poantu.

Kad se sve uzme u obzir, složit ću se da je prilično jednostavno ubaciti postojeću tehnologiju u auto, bio to veliki ekran ili 4k rikverc kamera. Međutim, razviti postojeću tehnologiju da odgovara znatno većim zahtjevima autoindustrije nije toliko jednostavno.

Tesla je koristila puno shortcuta kod razvoja svojih automobila i usudila se napraviti korake koje se niti jedan njemački OEM nije usudio - zato je situacija takva. Teslu se po tom pitanju ne može samo tako sustići i preteći, ali pitanje je uopće hoće li se OEM-ovi usuditi više riskirati ili će obično pučanstvo, potrošači, uvijek uzdizati Teslu u nebo, premda svojom kontrolom kvalitete i količinom kvarova na papiru ne bi mogli pratiti korak s iskusnim igračima.
evo još jedan plus jedan.
bavim se pisanjem koda za ATE (automatic test equipment) za jednog proizvođača senzora i razlike u proceduri za dobit status "može u prodaju" za consumer i automotive su ooogromne; automotive je mnogo mnogo stroži, dugoročna pouzdanost se testira na puno više detalja itd itd. kad pošaljemo proizvod dalje, skoro uvijek kupac ima i svoju neku testnu liniju, nakon što proizvodi prođu assembly. i onda još jednom kad bude ugrađeno u auto (koliko znam, sample size se smanjuje kako se ide dalje u lancu - mi testiramo sve, sljedeći u nizu npr random 50%, a onaj sljedeći random 10%).
ne moram ni reć da bilokakav defekt koji bude nađen (nedajbože tek u autu) povlači jako puno jako neugodnog posla

tak da ugradit nešto u auto (a da zadovoljava standarde) nije baš lagan posao. tesla vidno štuca sa QC-anjem svojih auta; srećom dosad su uglavnom bili (donekle) bezazleni propusti u pitanju. izgleda da su odlučili popravljati probleme u hodu, što je loša ideja IMO.

što se autoentuzijazma tiče, vjerujem da će nažalost doći vrijeme kad će ICE auto čučat u garaži i smjeti van samo na stazu
mitja je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 19:03   #52713
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Evo, meni je drago čuti da ovdje ima ljudi koji rade u struci, strukama povezanim s autoindustrijama i sl. pa da oni kažu razlike i probleme. Da, jasno je da Tesla nema QC kakav imaju drugi veliki auto proizvođači, no dosad je uvijek prioritet bila kvantiteta da se poveća cash flow, pa je trebalo napraviti što jeftiniji automobil sa što jednostavnijim, a ne hrpom specijaliziranih tehnologija pa je eto, kvaliteta naravno manja. To je surova stvarnost dok si u utrci da ne propadneš na burzi. S obzirom da će kad nove tvornice budu završene sredinom iduće godine normalizirana godišnja proizvodnja biti dobrano preko 1 milijun vozila godišnje, mislim da će početi se ipak više paziti na kvalitetu proizvodnje, pogotovo u Berlinu i Šangaju jer em su i europski kupci malo zahtjevniji od američkih kako mi se čini, em za daljnje širenje automobil mora biti više od techy i novelty tehnoglije.

Neki je kolega spomenuo procesore i da je dizajn barem za 100 stupnjeva napravljen i testiran. Ok, zvuči dobro, logično, u automobilima su ekstremniji uvjeti i sve to, no upravo zato Tesla ima liquid cooling svog glavnog računala, a ta otpadna toplina se onda ili izbacuje kroz sistem hlađenja, ili se koristi za dogrijavanje baterije i putničkog prostora. A vjerujem da su ti dizajni koji moraju biti validirani za preko 100 stupnjeva pasivni, ili neki sličan sustav hlađenja.

Mislim da će se u cjelokupnoj autoindustriji ipak sad dogoditi određena promjena paradigme, i samih zahtjeva te izvedbi raznih sustava u autima, jer jednostavno električni utomobili imaju drugačije zahtjeve što se tiče efikasnosti i proizvodnje, ali zato i nude nove mogućnosti koje nisu bile moguće na ICE autima dosad. Tek danas počinjemo viđati prve custom tehnologije namijenjene i razvijene specijalno za potrebe električnih automobila, i to zasad od jednog proizvođača, dok su se ICE “moderni” auti razvijali kontinuirano više od 20 godina.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 19:34   #52714
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Jučer umrla žarulja desnog kratkog svjetla.
Vjerojatno od tuge za njom, danas umrla žarulja lijevog kratkog svijetla.
Pežo. Naravno.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 19:42   #52715
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,783
Kad druga zarulja umre netom iza prve to je jace od ljubavi! <3
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 20:36   #52716
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Evo, meni je drago čuti da ovdje ima ljudi koji rade u struci, strukama povezanim s autoindustrijama i sl. pa da oni kažu razlike i probleme. Da, jasno je da Tesla nema QC kakav imaju drugi veliki auto proizvođači, no dosad je uvijek prioritet bila kvantiteta da se poveća cash flow, pa je trebalo napraviti što jeftiniji automobil sa što jednostavnijim, a ne hrpom specijaliziranih tehnologija pa je eto, kvaliteta naravno manja. To je surova stvarnost dok si u utrci da ne propadneš na burzi. S obzirom da će kad nove tvornice budu završene sredinom iduće godine normalizirana godišnja proizvodnja biti dobrano preko 1 milijun vozila godišnje, mislim da će početi se ipak više paziti na kvalitetu proizvodnje, pogotovo u Berlinu i Šangaju jer em su i europski kupci malo zahtjevniji od američkih kako mi se čini, em za daljnje širenje automobil mora biti više od techy i novelty tehnoglije.

Neki je kolega spomenuo procesore i da je dizajn barem za 100 stupnjeva napravljen i testiran. Ok, zvuči dobro, logično, u automobilima su ekstremniji uvjeti i sve to, no upravo zato Tesla ima liquid cooling svog glavnog računala, a ta otpadna toplina se onda ili izbacuje kroz sistem hlađenja, ili se koristi za dogrijavanje baterije i putničkog prostora. A vjerujem da su ti dizajni koji moraju biti validirani za preko 100 stupnjeva pasivni, ili neki sličan sustav hlađenja.

Mislim da će se u cjelokupnoj autoindustriji ipak sad dogoditi određena promjena paradigme, i samih zahtjeva te izvedbi raznih sustava u autima, jer jednostavno električni utomobili imaju drugačije zahtjeve što se tiče efikasnosti i proizvodnje, ali zato i nude nove mogućnosti koje nisu bile moguće na ICE autima dosad. Tek danas počinjemo viđati prve custom tehnologije namijenjene i razvijene specijalno za potrebe električnih automobila, i to zasad od jednog proizvođača, dok su se ICE “moderni” auti razvijali kontinuirano više od 20 godina.
Da se nadovezem na ove elektricne aute...

Meni osobno ovakvi elektricni auti sa punjivim baterijama nemaju nikakvog smisla... Ali bas nikakvog... Pa sam odlazak na put je besmislen jer ces kad ti baterija iscuri morati cekati brat bratu 2 sata najmanje da se baterija napuni pa da mozes dalje krenut... Bas da mi je vidjet turiste koji ce iz Njemacke ili tako neke zemlje potegnut po ljeti u nakrcanom elektricnom autu gdje u svakom trenutku moze ostat bez baterije...

Trenutak kada ce elektricni auti poceti imati smisla je kada prihvate koncept zamjenjivih univerzalnih baterija... NIO vec radi takve aute i treba im manje od 5 minuta da zamijene bateriju u robotiziranoj stanici za zamjenu... Samo, NIO se vozi u Kini...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 20:54   #52717
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Zamjenjive univerzalne baterije teško da će zaživjeti, ikad. Pogotovo zato jer se sad ide u strukturalne battery packove koji će smanjiti težinu auta i za 200 kila tako što više baterija neće biti zasebna struktura.

Ali ne znam odakle tebi dva sata, najnoviji superchargeri mogu u manje od pola sata napuniti nekakvih 70-80-ak posto baterije, no svakako trebao stati svaka dva-tri sata vožnje iovako ionako za malo protegnuti noge, odmoriti i otići na WC možda. Starijim verzijama treba malo više od nekakvih pola sata. Ne znam na čemu je bazirano ovo “u svakom trenutku ostati bez baterije”, pa Teslina integrirana navigacija u obzir uzima u visinske mape, regeneraciju koja se događa na nizbrdicama i više faktora kako voziš i imaš relativno dosta precizan range prediction.

Nitko ne želi svoj battery pack, koji možda čuva, puni bateriju do maks 80% ako ne ide na dugi put gdje treba maksimalni kapacitet, zamijeniti možda s baterijom nekog taksista, ili nekog tko dere bateriju maksimalno i totalno ju degradira svakodnevno.
Ta tehnologija je obično atraktivna ljudima koji su u velikom strahu od tog “gubitka baterije”, ali prosječnom vozaču koji možda jednog godišnje ode na put od 700-800km, što su dva-tri punjenja ovisno o terenu, jednostavno hot swapping baterije nije atraktivna opcija.

Prije nisu bile niti benzinske postaje ovako česte kao danas, a niti s toliko puno pištolja za gorivo kao sad. U Kini, možda, ali i to je dosta upitno jer su jednostavno veliki brojevi modela auti prerazličitih dimenzija, oblika i to je jako teško dizajnirati oko jedne univerzalne baterije. Onda se i postavlja pitanje kako s baterijama različitog kapaciteta, hoće li onda dio baterije biti prazan itd, itd, ima tisuću pitanja. To ima smisla za neke flote auta koji su u stalnom pogonu, taksiji i dostava, ali prosječan auto na punjenje mora jednom u tjedan dana negdje.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 26.11.2020. u 21:04.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 21:11   #52718
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Električni auti u ovakvom obliku su pizdarija i igračka za bogate i to je to.

Baterije: autonomija nikakva s obzirom na cijenu. Auti s dometom od 300+km koštaju >50k eura, ovi "low end" modeli oko 200-300km tipa Zoe i sl koštaju koliko ono? 30-40k eura ovisno o opremi za auto koji u ICE verziji košta 15-20.

Sama amortizacija auta je suluda i trebate prijeći 200.000km dok se ne počne isplaćivati, a cijena punionica sigurno neće biti jefitna kako ti auti budu rasli u popularnosti.

Baterije: nakon 5,6,7g auto će ti izgubiti masu na snazi/dosegu kako se baterije budu degradirale, zamjena baterija je neisplativa i tržište za polovne aute ovog tipa će biti nikakvo jer dobro održavan ICE auto je praktički kao nov u funkcionalnosti dok kod EV-a to nije slučaj i nakon 10g ga možeš baciti u smeće. Ovo je naravno simpatično proizvođačima jer drastično smanjuju tržište polovnjaka, no što je s ekološkom stranom priče ako su ti automobili za otpad nakon nekoliko godina? ICE barem idu na Balkan, Afriku i slične zemlje gdje se još i pomlade pa nakon 5-10g imaju manje kilometara nego što su imali kad su došli iz Njemačke

Punjenje: čak i sa ovim ultra brzim punjačima što trebaju 30min do 80% (uz auto od min 50k eura ), to opet znači da je punjenje 20x sporije od tankanja benzina. Iako tih 30min ne zvuči strašno jer sjedneš na kavu i pričekaš, to je samo u teoriji. Što ako na punionici već ima red? Pa moraš čekati 3-4 auta da se izredaju? Kod ICE auta to je 5min, a kod EV-a je 2h! Čak i da se broj punionica poveća povećanjem broja tih automobila, povećati će se i gužve na punionicama.

Tako da je EV samo za bogate koji imaju još nekoliko auta ili za (bogate) šminkere kojima je "cool" imati EV za ponekad se provozati po gradu i držati auto u garaži na punjaču po noći, e da - treba imati kuću, a ne stan za to
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 21:19   #52719
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Neki je kolega spomenuo procesore i da je dizajn barem za 100 stupnjeva napravljen i testiran. Ok, zvuči dobro, logično, u automobilima su ekstremniji uvjeti i sve to, no upravo zato Tesla ima liquid cooling svog glavnog računala, a ta otpadna toplina se onda ili izbacuje kroz sistem hlađenja, ili se koristi za dogrijavanje baterije i putničkog prostora. A vjerujem da su ti dizajni koji moraju biti validirani za preko 100 stupnjeva pasivni, ili neki sličan sustav hlađenja.
Mislim da će se u cjelokupnoj autoindustriji ipak sad dogoditi određena promjena paradigme, i samih zahtjeva te izvedbi raznih sustava u autima, jer jednostavno električni utomobili imaju drugačije zahtjeve što se tiče efikasnosti i proizvodnje, ali zato i nude nove mogućnosti koje nisu bile moguće na ICE autima dosad. Tek danas počinjemo viđati prve custom tehnologije namijenjene i razvijene specijalno za potrebe električnih automobila, i to zasad od jednog proizvođača, dok su se ICE “moderni” auti razvijali kontinuirano više od 20 godina.
Teslin kompjuter koliko god bio hladen vodom, nije dizajniran po automotive zahtjevima. Temperatura nije jedina stavka

Jedina bitna paradigma koja ce se promijeniti (i koja se treba promijeniti), jest kako uvjeriti ljude da nakon 3-5 godina zamijene auto, jer high-performance computing nije tako jednostavno za strpati u automotive

Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Da se nadovezem na ove elektricne aute...

Meni osobno ovakvi elektricni auti sa punjivim baterijama nemaju nikakvog smisla... Ali bas nikakvog... Pa sam odlazak na put je besmislen jer ces kad ti baterija iscuri morati cekati brat bratu 2 sata najmanje da se baterija napuni pa da mozes dalje krenut... Bas da mi je vidjet turiste koji ce iz Njemacke ili tako neke zemlje potegnut po ljeti u nakrcanom elektricnom autu gdje u svakom trenutku moze ostat bez baterije...
https://abetterrouteplanner.com/?pla...6-90f4178b2b78

Ja danas (vozac + 400kg tereta, kisa po putu sa vanjskom temperaturom od 0°C) sa Teslom 3 LR dodem doma (Stuttgart - Rijeka) u sitno preko 8 sati. Tri pauze (14min+36min+22min) na 800km puta.
Jest da sa dizelasem dodem za 7h, ali ja generalno idem brze od prosjeka ekipa s djecom tesko da ce otuc tih 800km na jednoj pauzi

To je nesto sto mi treba eventualno 2-3 puta godisnje. Za sve ostale voznje imam garazu i uticnicu. Boli me briga za range...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 21:21   #52720
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Da se nadovezem na ove elektricne aute...

Meni osobno ovakvi elektricni auti sa punjivim baterijama nemaju nikakvog smisla... Ali bas nikakvog... Pa sam odlazak na put je besmislen jer ces kad ti baterija iscuri morati cekati brat bratu 2 sata najmanje da se baterija napuni pa da mozes dalje krenut... Bas da mi je vidjet turiste koji ce iz Njemacke ili tako neke zemlje potegnut po ljeti u nakrcanom elektricnom autu gdje u svakom trenutku moze ostat bez baterije...
Bas dolazim iz Kauflanda. Ispred njega dva mjesta za punjenje el. automobila. Nikad jos niti jednog tamo nisam vidio. Danas dolazim, oba mjesta popunjena, sastrane neka zena u Tesli (mislim Njemackih registracija, ali ne mora nis znaciti) sjedi i, pretpostavljam, ceka mjesto. Biti na putu i da ti se ovak nes desi, i jos da si 5. u redu... ne zvuci idealno.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 21:28   #52721
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Zamjenjive univerzalne baterije teško da će zaživjeti, ikad. Pogotovo zato jer se sad ide u strukturalne battery packove koji će smanjiti težinu auta i za 200 kila tako što više baterija neće biti zasebna struktura.

Ali ne znam odakle tebi dva sata, najnoviji superchargeri mogu u manje od pola sata napuniti nekakvih 70-80-ak posto baterije, no svakako trebao stati svaka dva-tri sata vožnje iovako ionako za malo protegnuti noge, odmoriti i otići na WC možda. Starijim verzijama treba malo više od nekakvih pola sata. Ne znam na čemu je bazirano ovo “u svakom trenutku ostati bez baterije”, pa Teslina integrirana navigacija u obzir uzima u visinske mape, regeneraciju koja se događa na nizbrdicama i više faktora kako voziš i imaš relativno dosta precizan range prediction.

Nitko ne želi svoj battery pack, koji možda čuva, puni bateriju do maks 80% ako ne ide na dugi put gdje treba maksimalni kapacitet, zamijeniti možda s baterijom nekog taksista, ili nekog tko dere bateriju maksimalno i totalno ju degradira svakodnevno.
Ta tehnologija je obično atraktivna ljudima koji su u velikom strahu od tog “gubitka baterije”, ali prosječnom vozaču koji možda jednog godišnje ode na put od 700-800km, što su dva-tri punjenja ovisno o terenu, jednostavno hot swapping baterije nije atraktivna opcija.

Prije nisu bile niti benzinske postaje ovako česte kao danas, a niti s toliko puno pištolja za gorivo kao sad. U Kini, možda, ali i to je dosta upitno jer su jednostavno veliki brojevi modela auti prerazličitih dimenzija, oblika i to je jako teško dizajnirati oko jedne univerzalne baterije. Onda se i postavlja pitanje kako s baterijama različitog kapaciteta, hoće li onda dio baterije biti prazan itd, itd, ima tisuću pitanja. To ima smisla za neke flote auta koji su u stalnom pogonu, taksiji i dostava, ali prosječan auto na punjenje mora jednom u tjedan dana negdje.
Ajmo onda ovako... Ljudima koji zive u centru gradova ili u stanovima, sama ideja punjenja auta je besmislena... To ako imas kucu i garazu, ajde OK, ali inace nema nikakvog smisla... Upravo oduzimas ljudima komoditet na koji su navikli - neogranicenu voznju uz minimalna zastajkivanja na benzinskim crpkama i tankanje u roku 7-10 minuta sa placanjem na kasi... Ovo sa elektricnim autima je jednostavno nebuloza u ovom obliku - sama ideja da ne mozes zamijeniti bateriju je glupa i tko je to izmislio, treba ga svrstati u rang tipa koji je izmislio Tamagochija...

Ajmo zamisliti situaciju da smo svi na elektricnim autima sa punjivim baterijama... Sto mislis, kolika bi se kolona stvorila na stajalistu pored ceste gdje svi cekaju po 30-60 minuta da im se napuni baterija da mogu napraviti jos 200-300km, kod nekih boljih auta mozda i 500km, ali takvi ce biti u manjini... A da ne pricam o gradskoj infrastrukturi - to bi tek bila nebuloza... Svako parkirno mjesto bi imalo svoj konektor za napajanje? Mos mislit... A onda mozemo pricati o tome koliko bi takva infrastruktura opteretila elektroenergetsku mrezu jer takva kolicina energije nece doci iz nikakvog vjetra ili sunca, vec ce ti doslovno trebati par ozbiljnih elektrana samo za punjenje baterija... Uostalom, to niti nisu bazne elektrane i od njih ima energije jedino kad ima i tog 'besplatnog' energenta - aka. vjetra ili sunca... Dakle, solarna elektrana po noci ne radi, a vjetroelektrana kada nema vjetra isto tako ne radi...

250kW u peaku po autu... Recimo da imas 186.000 automobila (podaci iz 2017 sa stranice Grada Zagreba)... Dakle, 46.5GW je ukupna snaga potrebna za punjenje svih tih auta odjednom... OK, uzet cemo da recimo 0.1% tih auta stoji negdje spojeno i da se puni (recimo preko noci), to je 46.5 MW... Usporedbe radi, HE Rijeka koja ima 2x 19.5MW turbine i napaja centar Rijeke ne bi mogla omoguciti punjenje 0.1% automobila u Zagrebu... Nisu to klima uredjaju pa da trose 2kW... A ocekivati od ljudi da odspajaju svoje limene ljubimce sa konektora na parkirnim mjestima je ravno budalastini... OK, kad se napuni se nece vise punit, no to je i najgori scenarij jer ces imati ogroman spike u potrosnji koji ce nakon sat vremena punjenja poceti drasticno opadati pa da mi je bas vidjeti kolko ce biti efikasno proizvoditi elektricnu energiju u takvom rezimu rada...

Nikako da pobornici elektricnih automobila shvate da energiju treba negdje proizvesti i dopremiti do njihovih baterija...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 21:46   #52722
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
U stisci sam s vremenom, ali superpunjači nisu namijenjeni za grad. Superpunjači su namijenjeni za punjenje kad si na putu, evo, kolega ide Stuttgart-Rijeka po autocestama i to je glavna namjena, a ne metro punjenje. Za to su sasvim dovoljni punjači puno manjih snaga, koji ti napune auto recimo dok si u trgovini, kinu ili sl.

Drugo, njemački tehnički fakultet u Bavarskoj kao i distributer s kojim rade su napravili prvu procjenu troška promjene mreže za kapacitete potrebne za EV kao većinski automobile za cijelu Njemačku na 20 milijardi eura raspoređeno kroz više godina.

Treće, obnovljivi izvori trenutno proizvode jako puno energije koja se mora ograničiti zbog tehničkih minimuma elektrana na ugljen, ali velike baterije za mreže će riješiti i taj problem s izravnanjem krivulja. Razne elektrane imaju razne namjene, jedan MW jedne elektrane nema istu namjenu i značenje kao MW kapaciteta nekog drugog tipa elektrane. A elektroenergetske mreže su već i u laganim pripremama za tranziciju s plina i ostalih fosilnih goriva za grijanje na dizalice topline i ostale izvore budućnosti. Budućnost je električna.

A i sama proizvodnja jedne litre dizela ili benzina zahtjeva jako puno energije, više od 50 kilovatsati za jedan standardni tank benzina, znači, energijom kojom rafiniraš jedan tank benzina možeš napuniti jedan električni automobil. To je isto jedna od ključnih stvari koju ljudi ne razumiju i zanemaruju jer misle da se pri proizvodnji benzina i goriva ne troši baš električna energija. Makneš jedan fosilni auto s ceste i oslobodio si energiju za napuniti jedan električni auto.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 22:02   #52723
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Ono sto se meni osobno svida jest ideja o bezicnom punjenju vozila.
Vec ima gro testova po tom pitanju i to je ono sto bi trebalo implementirati ako se gleda EV kao buducnost.

https://www.greencarreports.com/news...ay-speeds-next


Druga strana koja ima kakvu takvu buducnost su gorive celije, vozio sam Toyotu Mirai i mogu rec da mi se svida kako funkcionira.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je online   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 22:25   #52724
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
250kW u peaku po autu... Recimo da imas 186.000 automobila (podaci iz 2017 sa stranice Grada Zagreba)... Dakle, 46.5GW je ukupna snaga potrebna za punjenje svih tih auta odjednom... OK, uzet cemo da recimo 0.1% tih auta stoji negdje spojeno i da se puni (recimo preko noci), to je 46.5 MW... Usporedbe radi, HE Rijeka koja ima 2x 19.5MW turbine i napaja centar Rijeke ne bi mogla omoguciti punjenje 0.1% automobila u Zagrebu... Nisu to klima uredjaju pa da trose 2kW...
Uzmi da voziš svaki dan 50 km po gradu i da trebaš svaki dan dopuniti tih 50 km, to ti je nekih ~3 sata punjenja na 3,6 kW. I da u isto vrijeme cijeli ZG stavi puniti svoj auto, neće ih puniti na 250 kW već na 3,6 kW ili manje, jer ne vozi svatko 50 km dnevno i ne treba svatko napuniti auto za 30 minuta, kad ima više od 8h da se napuni dok stoji parkiran.
Meni bi bilo dosta ~1,5 h punjenja na 2,5 kW da dopunim auto svaki dan.
(Svi podaci uzeti za Tesla Model 3. Dok EV budu više zastupljeni valjda će većina vozila dostići standard punjenja današnje Tesle).
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 26.11.2020., 23:23   #52725
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Ono sto se meni osobno svida jest ideja o bezicnom punjenju vozila.
Vec ima gro testova po tom pitanju i to je ono sto bi trebalo implementirati ako se gleda EV kao buducnost.

https://www.greencarreports.com/news...ay-speeds-next


Druga strana koja ima kakvu takvu buducnost su gorive celije, vozio sam Toyotu Mirai i mogu rec da mi se svida kako funkcionira.
I ja sam fan takvih ideja, samo je pitanje koliko treba bakra za ugraditi u cestu, kolika je cijena, kakav je utjecaj na dugotrajnost asfalta i što se dogodi kad propadne cesta negdje. Recimo, da na svakih 50 km autoceste dođe 10km takve trake za punjenje, auto se pripuni i ne moraš nigdje stajati.

Problem gorivih ćelija je zastrašujuća neefikasnost cijelog procesa. Od uložene energije, ti završiš s 30% na kraju u svom autu. Kod čisto baterijskih je ta brojka barem 80% pa naviše. Problem je elektroliza. Vrlo je energetski zahtjevna, drugi način bi bio kad bi postojali specijalno dizajnirani nuklearni reaktori pa se pri oko 1.000 stupnjeva razdvoji voda na vodik i kisik.

Plus, vodik je bitch za pospremanje. Doslovno uništava metalni spremnik u kojem je pospremljen, pogotovo kad je pod ogromnim tlakovima kakvi su u spremnicima za auto. Koliko se sjećam nije još poznat cijeli proces kako i zašto se događa jer je broj faktora i materijala dosta velik pa je komplicirana stvar. Jedino carbon fiber, ali i to ima svojih problema.

Kad bi se vodik mogao proizvoditi bez elektrolize i kad bi se otkrio proces kojim to točno vodik uništava metal oko sebe i način da se to anulira bi bio jako dobra opcija.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 26.11.2020. u 23:28.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 09:01   #52726
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
probali su i ABB i Siemens s time. Siemens je radio wirelless chargere na autocesti, ali sve je to slabo i na kraju su odustali. ABB ima wireless chargere za buseve na stanicama. Taj use-case čak i još ima smisla.
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 09:55   #52727
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Za buseve su superkondenzatori daleko bolje rješenje. Mislim da u Sofiji imaju takve buseve nekog kineskog proizvođača. Jest da s kondenzatorima možeš postići daleko manji kapacitet, mislim da su ti busevi nekakvih 25-30kWh, ali zato se kondenzator može potpuno napuniti u manje od pet minuta. Ako je domet nekakvih 30 kilometara na jednom punjenju onda ne mora stajati tih 5 minuta na stanici već se u minuti dok stane, otvori vrata, promjena ljudi, i zatvori vrata stigne napuniti i više od onoga što se potrošiti između dvije stanice neke gradske rute.

Taj punjač na stanicama kombiniraš s nekom litij ionskom baterijom poput Tesla Powerpacka tako da spriječiš udare na mrežu i opterećenje ne bi bilo ništa posebno veliko. Čak se mogu na krov stanice montirati solarni paneli da se napravi određeni offset potrošnje, stanica ima puno pa bi se tu nakupilo kapaciteta iako pojedina ne bi bila ogroman proizvođač. No, nudimo realni, u Novom Zagrebu su neke ceste, barem one veće napravljene s zelenim pojasom u sredini na koji samo treba postaviti tračnice, ni za to nisu sposobni, a kamoli za nešto drugo...
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 12:10   #52728
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Za buseve su superkondenzatori daleko bolje rješenje. Mislim da u Sofiji imaju takve buseve nekog kineskog proizvođača. Jest da s kondenzatorima možeš postići daleko manji kapacitet, mislim da su ti busevi nekakvih 25-30kWh, ali zato se kondenzator može potpuno napuniti u manje od pet minuta. Ako je domet nekakvih 30 kilometara na jednom punjenju onda ne mora stajati tih 5 minuta na stanici već se u minuti dok stane, otvori vrata, promjena ljudi, i zatvori vrata stigne napuniti i više od onoga što se potrošiti između dvije stanice neke gradske rute.

Taj punjač na stanicama kombiniraš s nekom litij ionskom baterijom poput Tesla Powerpacka tako da spriječiš udare na mrežu i opterećenje ne bi bilo ništa posebno veliko. Čak se mogu na krov stanice montirati solarni paneli da se napravi određeni offset potrošnje, stanica ima puno pa bi se tu nakupilo kapaciteta iako pojedina ne bi bila ogroman proizvođač. No, nudimo realni, u Novom Zagrebu su neke ceste, barem one veće napravljene s zelenim pojasom u sredini na koji samo treba postaviti tračnice, ni za to nisu sposobni, a kamoli za nešto drugo...
Tako nekako je to inicijalno zamišljeno, samo kod nas je stalo samo na tome...
AiM je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 12:49   #52729
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Uzmi da voziš svaki dan 50 km po gradu i da trebaš svaki dan dopuniti tih 50 km, to ti je nekih ~3 sata punjenja na 3,6 kW. I da u isto vrijeme cijeli ZG stavi puniti svoj auto, neće ih puniti na 250 kW već na 3,6 kW ili manje, jer ne vozi svatko 50 km dnevno i ne treba svatko napuniti auto za 30 minuta, kad ima više od 8h da se napuni dok stoji parkiran.
Meni bi bilo dosta ~1,5 h punjenja na 2,5 kW da dopunim auto svaki dan.
(Svi podaci uzeti za Tesla Model 3. Dok EV budu više zastupljeni valjda će većina vozila dostići standard punjenja današnje Tesle).
Jasno ti je koliko to kosta mjesecno? Ustvari, ovako cu ti odmah reci... Dakle, u 3. mjesecu sam se morao grijati na sobne elektricne prijenosne radijatore, no otkrio sam da pecnica kad ju zagrijes na 150 stupnjeva i pustis otvorenu lijepo zagrije prostoriju... Dakle, recimo da je to bilo cca. 4kW trosila koja su grijala preko dana (pecnica nije non stop radila)...

10 dana takvog grijanja me je kostalo 1200kn... Pregrizao sam jer sam bio u modu izbjeglice (nakon potresa 22.03. smo otisli u Rijeku i zivjeli dole 2.5 mjeseca)...

Sad nisam bas siguran koliko bi ljudi prihvatilo da im se mjesecni racun za struju popne na preko 3000kn samo zato jer su odlucili, eto, imati elektricni auto koji ce puniti cijelu noc na 2.5kW... Pogotovo nema smisla jer ih benzin/dizel kostaju manje od 1000kn mjesecno...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 13:00   #52730
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Evo, Tesla Model 3 je najpoznatiji, i ima potrošnju od 11.9kWh po 100 kilometara. Jedan prosječan auto neka troši 5, 6 litara goriva po 100km, uzet ću 5.5 litara, to je 48.785 kuna za 100km. Ne znam da baš po gradu bilo koji troši tako malo, ali neka bude. Cijena struje koju sam vidio na HEP stranici, jedna tarifa je 0.87kn po kWh, ako puniš noću na niskoj je 0.46kn.

Možeš li mi objasniti kojom je matematikom 11.9*0.87=10.353kn ili 5.474kn po noćnoj više od 48.785kn za benzin?

Za cijenu jednog tanka benzina možeš kupiti struje po 0.87kn da se električnim autom voziš oko 4000 kilometara ovako matematika iz glave, bez kalkulatora.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 27.11.2020. u 13:06.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 13:12   #52731
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Svima je jasno da danas elektricni auti kostaju previse. To je iskreno jedini razlog zasto i dalje vozim dizel a ne strujica. Ali to se srecom mijenja i cijene vec solidno padaju.


Ljudi koji imaju svoju uticnicu (pa makar i 220V/10A), nemaju nikakve brige za punjenje auta. Svi ostali koji zive u gradovima i nemaju svoju uticnicu su osudeni na neku punionicu. To je zasada moguce na ogranicenom broju mjesta, ali vec sada shopping centri nude punionice. Pojedine firme (koje zele biti "kul") takoder postavljaju punjace za svoje radnike.

Sve ide u tom smjeru, nije spremno danas (za svih), ali radi se na tome.
Ako vozis strujica, i city center west nudi charger, a city center east ne nudi, onda ti je west drazi. i to je pokretac koji ce onda siriti rasprostranjenost, jer shopping centri ipak zele privuci cim vise ljudi


Sto se tice bezicnog punjenja, puno njih je razvijalo to, ali za generalnu publiku vrlo vjerojatno nista od toga. efikasnost je i dalje mizerna a troskovi veliki.


Sto se tice potrosnje struje, kako kaze Madboy - velika vecina ne puni sa 250kW. Takoder, vecina novih kucnih punionica dolazi sa Smart-Charger opcijama, gdje supplier (HEP ili tko vec) moze limitirati brzinu punjenja u peak-hours.


Degradacija baterija je sa sadasnjim tehnologijama prilicno dobra (cak i jedan "sugavi" Zoe ima 7 godina >70% garanciju), a svakim danom postaje sve bolja. Emerging market je takoder refurbish automotive baterija u kucne baterije. 70% od 50 kWh je 35kWh. Takva "potrosena" baterija moze meni cijeli stan vrtiti 4-5 dana bez vanjskog izvora. Onda postoji fora - kupujes struju u jeftinoj tarifi / punis na sunce, a prodajes / trosis kad je potrebno...


Racun za struju? Zoe trosi ca. 16,5kWh/100km. Po njemackoj cijeni od 30c/kWh, to ispadne 5€/100km.
Clio trosi 5l dizela (1,05€/l) ili 7l (1,25€/l) benzina u prosjeku. Sto ispada 5,25€ / 8,75€ na 100km.
U hrvatskoj je benzina mozda nesto skuplja, a struja jeftinija, razlika je jos i veca...
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 13:26   #52732
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Općenito se ovdje uvijek vodio trend vođenja rasprava tak da netko bubne što misli na temelju nekoliko polu-provjerenih informacija i istraživanja, pa kad se vidi da to ipak nije tako, onda se preobrati na singular "meni je bitno" "moje mišljenje".

Probajte odmah tipkati tako da se ne generalizira.

To što je neko neki podatak, istraživanje primjerice, stavljen u eter ne znači da je ispravno, dapače, istraživanja i mogu samo procijeniti situaciju.
Usput, kad se navode istraživanja ili spominju činjenice, dajte okačite izvore odmah. Ak znate da je XYZ napravio studiju, dva klika više i link je došao na vidjelo.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Za cijenu jednog tanka benzina možeš kupiti struje po 0.87kn da se električnim autom voziš oko 4000 kilometara ovako matematika iz glave, bez kalkulatora.
Bez brige, i tome će se doskočiti. Država zasad ne ubire maržu na struji kao na gorivu, tu će biti ogromni minusi i borba za pumpanje cijene kWh, jer je HR jedna od država s vrlo vrlo niskom cijenom po jedinici potrošnje.
Baci računicu slobodno i po trenutnoj prosječnoj cijeni u DE od 31cent, te smo već, odokativno, došli na 1/3 početne "isplativosti".

To je najveća zamka za sve: s današnjeg stajališta je e-auto jeftin kad se računa potrošnja. Ali kad e-auto postane dio normalne svakodnevice, kad će imati 70%+ učešća na cesti, cijena kWh će morati drastično porasti, drugo "nema ekonomske računice!".
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 13:58   #52733
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Evo, Tesla Model 3 je najpoznatiji, i ima potrošnju od 11.9kWh po 100 kilometara. Jedan prosječan auto neka troši 5, 6 litara goriva po 100km, uzet ću 5.5 litara, to je 48.785 kuna za 100km. Ne znam da baš po gradu bilo koji troši tako malo, ali neka bude. Cijena struje koju sam vidio na HEP stranici, jedna tarifa je 0.87kn po kWh, ako puniš noću na niskoj je 0.46kn.

Možeš li mi objasniti kojom je matematikom 11.9*0.87=10.353kn ili 5.474kn po noćnoj više od 48.785kn za benzin?

Za cijenu jednog tanka benzina možeš kupiti struje po 0.87kn da se električnim autom voziš oko 4000 kilometara ovako matematika iz glave, bez kalkulatora.
Tako ti je i autoplin u pocetku kostao 3.05kn/L... Pa kad je postao jako popularan, o glegle, eno njega na 3.35kn/L... Nitko se nije bunio jer je to i dalje bilo puno nize nego benzin koji je bio tada na 10kn/L... Medjutim, to je i dalje bilo 10% povecanje cijene... Onda je cijena autoplina PRESTALA BITI REGULIRANA i gle cuda, eno autoplina na preko 5kn/L...

Mislis da ce dovijeka cijena struje biti ovako niska na punionicama?

Pa svi rade tako dugorocno - daju besplatno pa navuku ljude i onda opale marze, poreze ili jednostavno pocnu naplacivati uslugu... Najsvjeziji primjer je Google Photos, od 1.7. sljedece godine nema vise da je ista besplatno - https://www.theverge.com/2020/11/11/...ds-15gb-ending


A ono sto sam ti napisao gore je bilo moje osobno iskustvo sa grijanjem na struju tokom zimskih mjeseci... Dakle imam upaljeno grijanje citav dan i citavu noc i onda za 10 dana platim 1200kn... I to je bilo 4kW uvrh glave... Na plinu tu u Zagrebu platim 400kn grijanje i imam cijeli stan zagrijan (i to jos bez izolacije jer je stara zgrada)...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 15:05   #52734
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova

Racun za struju? Zoe trosi ca. 16,5kWh/100km. Po njemackoj cijeni od 30c/kWh, to ispadne 5€/100km.
Clio trosi 5l dizela (1,05€/l) ili 7l (1,25€/l) benzina u prosjeku. Sto ispada 5,25€ / 8,75€ na 100km.
U hrvatskoj je benzina mozda nesto skuplja, a struja jeftinija, razlika je jos i veca...
30c je skupa, dnevna tarifa tzv Hochtarif

A noćna, Niedertarif je 23 centa, dakle 3.79 eura punjenje




Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 15:17   #52735
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 552
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Tako ti je i autoplin u pocetku kostao 3.05kn/L... Pa kad je postao jako popularan, o glegle, eno njega na 3.35kn/L... Nitko se nije bunio jer je to i dalje bilo puno nize nego benzin koji je bio tada na 10kn/L... Medjutim, to je i dalje bilo 10% povecanje cijene... Onda je cijena autoplina PRESTALA BITI REGULIRANA i gle cuda, eno autoplina na preko 5kn/L...

Mislis da ce dovijeka cijena struje biti ovako niska na punionicama?

Pa svi rade tako dugorocno - daju besplatno pa navuku ljude i onda opale marze, poreze ili jednostavno pocnu naplacivati uslugu... Najsvjeziji primjer je Google Photos, od 1.7. sljedece godine nema vise da je ista besplatno - https://www.theverge.com/2020/11/11/...ds-15gb-ending


A ono sto sam ti napisao gore je bilo moje osobno iskustvo sa grijanjem na struju tokom zimskih mjeseci... Dakle imam upaljeno grijanje citav dan i citavu noc i onda za 10 dana platim 1200kn... I to je bilo 4kW uvrh glave... Na plinu tu u Zagrebu platim 400kn grijanje i imam cijeli stan zagrijan (i to jos bez izolacije jer je stara zgrada)...


Autoplin se i dalje kreće od oko 3.6kn kod privatnika, do 4.5 knna autocestama..
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 15:31   #52736
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Nitko ne kaže da punjenje strujom nije jeftino. Problem je što je startna cijena takvog auta ogromna tako da se on amortizira kada je ICE auto praktički za rashod. Obzirom da su u pitanju godine, pitanje je u kakvom će stanju tada biti baterije elektro auta. Vrlo vjerojatno će ih trebati zamijeniti tj. imati solidan dodatni trošak. I opet smo na početku.

Isto tako je zbog limitiranog dosega nepraktičan za dulja putovanja. A nepraktično je i punjenje preko noći za ljude koje nemaju svoje garaže i žive u višestambenim zgradama. 'Punit će ga u trg. centru'. O'š malo morgen. Trg. centri su uglavnom na periferijama ili vukoje**nama. A stan u centru. Hebiga, da je Tesla realizirao bežični prijenos struje, onda ne bi bilo problema. Ovako....
Što se tiče bežičnog punjenja, snage koje se prenose su male kao što male moraju biti brzine kretanja vozila koji se pune, a i razdaljine između vozila i zavojnice punjača.

Mislim da je, bez obzira na puno minusa, vodik budućnost vožnje jer omogućuje brzo punjenje i solidan doseg. Praktički, oboje je skoro identično ICE autu.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 16:22   #52737
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
i gle cuda, eno autoplina na preko 5kn/L...
.
Di to???
Ja trenutno točim po 4.06kn/l
Cijelo je vrijeme cca 60% cijene s95
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 20:37   #52738
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Oni koji mrze ili ne prihvaćaju el. auta - to nikada niti neće. I vječito će pametovat i pisat neke nebuloze samo da bi opravdali svoje "pravo" mišljenje.
Ovdje su lijepo, crno na bijelo, iznesene činjenice o el. autu od korisnika koji ima el. auto, ali ne - opet ovi drugi koji ga ne posjeduju i koji ga nisu ni imali prilike vozit, znaju sve o tome.

A nek...
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 20:59   #52739
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Što ti točno treba osim činjenica koliko struja košta, gdje živiš i koliko km radiš?
Za prosječnog čovjeka, daleko od isplativog.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2020., 21:03   #52740
GreenLife
Čika Zeljeni
Moj komp
 
GreenLife's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: München
Postovi: 410
Pa i dizel je, za prosječnog čovjeka, daleko od isplativog od benzinca
__________________
GreenLife je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na