Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.02.2019., 02:06   #1
Babaloo
In the lab...
 
Babaloo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
(riješeno) Novi SSD, (pre)veliki access time

Pozdrav svima, trebam pomoć oko potencijalnog problema...prije par dana kupio sam novi SSD (Intel 545s) da malo osvježim konfiguraciju, povećam kapacitet i općenito ubrzam komp. Stavio sam novu čistu instalaciju Win10 Pro, no čini mi se da sistem unatoč brzo podizanju ne radi punom brzinom kako bi trebao. Ispod je screenshot sa HDTune testa i krivulja rada je veoma čudna za novi SSD i svježu instalaciju, a access time je nevjerojatno visok.



E sad slijedi zanimljiv dio...kad taj novi SSD spojim na stare windowse (isto na SSD-u) i obavim ista mjerenja dobivam odlične rezultate (desna slika), a access time je fantastičan.


Officer, what seems to be the problem? Probao sam mijenjati kablove, kanale na matičnoj, čak i različite verzije windowsa i dešava se isto. Ideje, savjeti, tips 'n tricks?
__________________
** AMD FX-4300 @ 3.8 Ghz ** Asrock 990FX Deluxe 3 **16 GB G-Skill 1600Mhz ** Intel 545s 500 GB + 2xWD 1 TB ** MSI GTX 660 2GB ** DVD-RW LG H42N ** Corsair HX620 ** Logitech MX Master 2S ** Dell U2414 **SAMA Vulture
Babaloo je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2019., 02:42   #2
Busola29
Guest
 
Postovi: n/a
Ovako ovaj problem sam imao kod laptopa sa novim SSD -ovima kada se zamjeni SSD (npr. Crucial...) za običan disk na windows 10 . Iz nekog blesavog razloga kod instaliranja windowsa brdo opcija se baci na smanjenu potrošnju struje i podesi veće pristupno vrijeme pa vrijeme podizanja windowsa bude veliko ...

Smanjio sam vrijeme uz pomoć tekstova i tutorijala

https://www.youtube.com/watch?v=ABoZmlCUZZE

ali mi je još uvijek ostala nelagoda da stari laptop nadograditi novim SSD-om i windowsima 10 ostavlja problem ručnog podešavanja opcija kasnije...

ŠŠto se tiče desktop računala kako mi se čini ti si ugrađivao disk u desktop računalo.

PRvo što se treba paziti je da se spoji na sata 6gb/s port nikako 3gb/s port.
Zatim neki bios-i znaju ostaviti IDE mode koji ne iskorištava punu brzinu diska posebno u windowsima 10
Treba provjeriti i u BIOS-u da li je ugašen onboard VGA (ako se ne koristi...)
Neke tvrtke preporučuje update BIOS-a (nikada probao jer nije bilo potrebe...) što ne bi bilo čudno za starije ploče.

Našao sam neke stvari ali u windowsima 7 je video...

https://www.youtube.com/watch?v=BFUWgj9Vmk4

Javi da li si riješio i koja konfa , ako naiđem ja na problem da ga znam rješiti ili da zajedno dalje rješimo problem .
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.02.2019., 03:24   #3
QuidZz
Premium
Moj komp
 
QuidZz's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Sinj
Postovi: 3,528
Napravi update firmware-a SSDa. Javi rezultate.
__________________
Pošten trgovac: 1, 2, 3 ,4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ,17, 18, 19
QuidZz je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 03:07   #4
Babaloo
In the lab...
 
Babaloo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
Citiraj:
Autor Busola29 Pregled postova
Ovako ovaj problem sam imao kod laptopa sa novim SSD -ovima kada se zamjeni SSD (npr. Crucial...) za običan disk na windows 10 . Iz nekog blesavog razloga kod instaliranja windowsa brdo opcija se baci na smanjenu potrošnju struje i podesi veće pristupno vrijeme pa vrijeme podizanja windowsa bude veliko ...

Smanjio sam vrijeme uz pomoć tekstova i tutorijala

https://www.youtube.com/watch?v=ABoZmlCUZZE

ali mi je još uvijek ostala nelagoda da stari laptop nadograditi novim SSD-om i windowsima 10 ostavlja problem ručnog podešavanja opcija kasnije...

ŠŠto se tiče desktop računala kako mi se čini ti si ugrađivao disk u desktop računalo.

PRvo što se treba paziti je da se spoji na sata 6gb/s port nikako 3gb/s port.
Zatim neki bios-i znaju ostaviti IDE mode koji ne iskorištava punu brzinu diska posebno u windowsima 10
Treba provjeriti i u BIOS-u da li je ugašen onboard VGA (ako se ne koristi...)
Neke tvrtke preporučuje update BIOS-a (nikada probao jer nije bilo potrebe...) što ne bi bilo čudno za starije ploče.

Našao sam neke stvari ali u windowsima 7 je video...

https://www.youtube.com/watch?v=BFUWgj9Vmk4

Javi da li si riješio i koja konfa , ako naiđem ja na problem da ga znam rješiti ili da zajedno dalje rješimo problem .
Konfa je u potpisu, nisam mijenjao ništa već dugo vremena
uštekan je u 6GB/s port, čak i kad ga priključim na starim windowsima (na starom SSD-u ali na drugi port) i to na sporiji port radi normalno (i brže) nego u novim windowsima na 6 gb/s portu. Stavlejno je na AHCI mode.

Citiraj:
Autor QuidZz Pregled postova
Napravi update firmware-a SSDa. Javi rezultate.
Firmware je nažalost zadnji, s takvim sam ga kupio

Ono što me čudi jest upravo to da na starim windowsima radi ko metak s minimalnim acess time-om a na novim W10 je AT jako velik a brzine su sporije (ne puno ali se vidi razlika)
__________________
** AMD FX-4300 @ 3.8 Ghz ** Asrock 990FX Deluxe 3 **16 GB G-Skill 1600Mhz ** Intel 545s 500 GB + 2xWD 1 TB ** MSI GTX 660 2GB ** DVD-RW LG H42N ** Corsair HX620 ** Logitech MX Master 2S ** Dell U2414 **SAMA Vulture
Babaloo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 08:02   #5
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Jesi provjerio da nije ono da još nešto koristi taj sata port ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 10:39   #6
Babaloo
In the lab...
 
Babaloo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
Našao rješenje!

jučer sam s frendom u sitne sate raspravljao o ovome problemu i poslao mi je jedan registy file da ubacim u sustav koji se odnosi na stare SATA kontrolere.

Naime, radi se o patchu koji gasi power management tako da ''link'' ostane aktivan cijelo vrijeme umjesto da se isključuje svakih par milisekundi. nekad to nije bilo problem sa mehaničkim diskovima jer im je access time bio manji od vremena koje je trebalo da se sata link ponovo uspostavi. sad kod ssd-a je to veliki problem i mora se ugasiti.

Evo pa tko želi neka isproba, meni je ne samo riješilo problem nego i značajno povećalo preformanse na oba SSD-a, a danas ću ga isprobati na još nekim SSD-ovima sa starijim kontrolerima i Windowsima 10

Nadam se da sam još kome pomogao, javite vaše rezultate
Attached Files
File Type: zip Add_AHCI_Link_Power_Management_HIPM-DIPM.zip‎ (635 byte, 175 views)
__________________
** AMD FX-4300 @ 3.8 Ghz ** Asrock 990FX Deluxe 3 **16 GB G-Skill 1600Mhz ** Intel 545s 500 GB + 2xWD 1 TB ** MSI GTX 660 2GB ** DVD-RW LG H42N ** Corsair HX620 ** Logitech MX Master 2S ** Dell U2414 **SAMA Vulture
Babaloo je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 17:52   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Hm, sad sam baš pogledao kod sebe i Attributes key mi je postavljen na 1, ali RAT je normalan za SSD. U Intel RST-u mi je LPM isključen tako da ne znam što zapravo radi taj key da nešto ne pokvarim kad prebacim na 2.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2019., 21:59   #8
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,152
na starom OS-u sumnjam da si postavlja taj flag.
zašto ti je tamo normalna brzina?
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2019., 00:14   #9
Babaloo
In the lab...
 
Babaloo's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 928
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
na starom OS-u sumnjam da si postavlja taj flag.
zašto ti je tamo normalna brzina?
Ne znam zašto je tamo inače normalno funkcioniralo, možda zbog starije verzije windowsa, ali i tamo sam ubacio ovaj ključ i onda je radilo još bolje.
__________________
** AMD FX-4300 @ 3.8 Ghz ** Asrock 990FX Deluxe 3 **16 GB G-Skill 1600Mhz ** Intel 545s 500 GB + 2xWD 1 TB ** MSI GTX 660 2GB ** DVD-RW LG H42N ** Corsair HX620 ** Logitech MX Master 2S ** Dell U2414 **SAMA Vulture
Babaloo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na