Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2011., 14:56   #1
NixOne
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Unhappy Komp ne očitava ISPRAVAN eksterni hard disk

Pozdrav svima!

Kupio sam prije par mjeseci Apacer AC601 320GB 2,5" eksterni HDD kojeg mi komp ne očitava.

Nosio sam ga u ovlašteni servis, tamo su ga isprobali i rekli da je ispravan, zatim sam ga još kod frendova isprobao na par kompova + jednom laptopu - svi ga očitavaju bez problema!
Na svom kompu sam ga probao spajati sa originalnim Y kabelom zatim sa dva odvojena kabela, probao sa Device Managerom, Add New Hardware - ništa jednostavno...

Evo zato se obraćam vama i nadam se da će mi netko moći pomoći sa savjetima.

Jel ima nade ili da ga prodam?!

Moju konfu možete vidjeti pod Moj Komp, ako ima još kakvih dodatnih pitanja - pucajte!
Unaprijed zahvaljujem i pozdravljam još jednom!

Cheers
NixOne je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2011., 05:16   #2
bamuja
ex zmaster76
Moj komp
 
bamuja's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: pula
Postovi: 322
jesi pogledao da li su ti usb konektori na kompu ispravni? mala vjerovatnost da nisu, ali pogledaj
bamuja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.09.2011., 07:25   #3
vranjba
Premium
Moj komp
 
vranjba's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Osijek
Postovi: 613
spoji ga odozada na matičnu, ne naprijed
__________________


CPU: AMD Phenom II X2 545 @X4 B45 + AC Freezer 64 Pro PWM
MBO: Asrock a780GXH @ bios 1.70
RAM: Kingmax 2x2GB PC2-8500
VGA: Sapphire HD5570 1GB
Zvučna: Asus xonar d1
HDD: WD6401AALS + WD2000JB + WD3200AAJS
PSU: Corsair cx400W
Case: Gigabyte GZ-X6
Keyboard: Logitech mk520 + Microsoft Natural Wireless Mouse 6000
Daljnski: Mce ir
Zvučnici: Swans d1080mkii 08
Monitori: Philips 220SW + HP L1950g
TV: Panasonic TX-P50C3E
AIO: HP Deskjet F4280
OS: Windows 7 x64


HP Compaq nx7010
CPU: Pentium centrino 2.0 GHz
RAM: 1gb + 512mb PC2700
VGA: ATI Mobility Radeon 9200 32mb
HDD: wd 40 GB
OS: Win XP SP3 x32


CPU: Pentium 3 1.0 GHz + Glacialtech igloo 2520
MBO: Intel D815EFV
RAM: 2x 256mb PC133
HDD: Maxtor 80gb + Seagate Barracuda 7200.7 160gb
PSU: Codegen 400W
OS: Win XP SP3 x32
PCI Lan: Linksys cisco gigabit EG1032 v3
Routher: Thomson ST780i WL
Net: T-com Flat


Acernote lite 350pc
CPU: Pentium 100 MHz
RAM: 8 mb edo onboard
VGA: chips&tech f65545
HDD: ibm 540 mb
OS: win 95



CPU: pentium 166 MHz
MBO: ga 586vx rev 3.37
RAM: 4x16 mb edo ram
VGA: Ati 3D rage II +dvd 4 mb
HDD: quantum fireball se2.1a 2.1 gb
PSU: seasonic ssa-200g
Monitor: Acer 13"
OS: dos 6.22

vranjba je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2011., 08:54   #4
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Poznati problem kod Asrock ploča - daju premalo struje na usb.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2011., 10:42   #5
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,801
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Poznati problem kod Asrock ploča - daju premalo struje na usb.
Ako kaže da je spajao sa Y kabelom onda sumnjam da je disk dobio premalo struje, nije vrag da daju ispod 300mA usbovi na assrocku.

Probaj vidjeti u disk managementu dal ti prepoznaje disk, možda ga samo trebaš "assign" i raditi će.

Desni klik na computer->manage->disk management
Ako tamo vidiš disk (osim svog u računalu), probaj desni klik na njega i assign drive letter. Nisam siguran kako se točno zove opcija ali mora biti tako nešto.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 03.09.2011., 06:39   #6
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Dal javi "device not recognized" poruku? Ak da, izvadi kabel iz napajanja na pol minute.

Ak ne, aktiviraj ga kak je objašnjeno u postu prije ...
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 17:23   #7
NixOne
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 9
Tnx svima na brzim odgovorima i volji za udjeliti par savjeta, isprike što prije nisam odgovorio, prezauzet sam bio ovih dana!

Citiraj:
jesi pogledao da li su ti usb konektori na kompu ispravni? mala vjerovatnost da nisu, ali pogledaj
Jesu, bez brige, redovno spajam mp3 player i stickove i još sam nakon tvog posta provjerio sve konektore i šljakaju svi.

Citiraj:
spoji ga odozada na matičnu, ne naprijed
Isprobao sam na svih 8 usb konektora, 2 prednja i 6 odzada, ništa...

Citiraj:
Poznati problem kod Asrock ploča - daju premalo struje na usb.
Znam to iz iskustva, a starost kompa i komponenata ne pomaže takodjer.
Kad sam spajao externe HDD-ove od frendova nije bio dovoljan jedan kabel nego i onaj drugi za napajanje.

Citiraj:
Probaj vidjeti u disk managementu dal ti prepoznaje disk, možda ga samo trebaš "assign" i raditi će.

Desni klik na computer->manage->disk management
Ako tamo vidiš disk (osim svog u računalu), probaj desni klik na njega i assign drive letter. Nisam siguran kako se točno zove opcija ali mora biti tako nešto.
Tnx, probao sam to nakon tvog posta - ništa, uopće ga ne očitava, samo prikazuje interni HDD...

Citiraj:
Dal javi "device not recognized" poruku? Ak da, izvadi kabel iz napajanja na pol minute.
Ak ne, aktiviraj ga kak je objašnjeno u postu prije ...
Ne, kao što sam iznad napisao uopće ga ne očitava...

Ne znam stvarno što bih još mogao napraviti, frend mi je spominjao da su možda driveri od matične problem, trebalo bi ih apdejtati mada se baš ne kužim toliko u to. Ako i to ne pomogne ide na prodaju, jbg novi komp koji bi ga sigurno očitavao mi nažalost nije u planu u skorijoj budućnosti...

Još jednom tnx svima na savjetima!

Cheers
NixOne je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2011., 17:38   #8
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
odi kod frenda, upikni ga, i formatiraj cijelog u fat32!

edit, pikaj hard prije nego upalis komp...znaci prvo formatiraj pa upikni, upali komp i vidi hoce li se stogod desavati

p.s. uz taj hard ide cd sa driverima ako bar dobro mislim...i mislim da trebas na win xp instalirati...znaci ubaciti cd pa sve pokrenuti i tek kada ti kaze upiknuti hard...

frendovi imaju windows 7 ili xp?? ako radikod njih vjerujem da je 7 a ne xp kao kod tebe...i da je do win problem

Zadnje izmijenjeno od: FRipper. 26.09.2011. u 17:46.
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 18:06   #9
28IviTat10
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Našice
Postovi: 4
Evo i ja imam sličan problem. Laptop (s win 7) uopće ne učitava prijenosni hard. Imam ga svega tek nekoliko mjeseci i evo sad zadnjih tjedan dana uopće ne radi. Tj. uopće ga nemože očitati. Pojavi se poruka da uređaj nije prepoznat.
Također, na računalu (s win xp-om) je isti problem. No tu se uopće ništa nedogađa. Kao da nije ni priključen u usb na prednjoj i zadnjoj strani računala. Kada uključim mp3 ili usb njega računalo i laptop očitavaju.
Prije ovoga se pojavljivala i poruka da se trebaju popraviti problemi, tako nešto... Disk nije pao, ništa. Maximalno sam ga čuvao i ovo se dogodi. Nemam ga ni pola godine. Da li ga vrijedi odnijet na popravak ili je gotovo s njim? Radi se o disku od 1.5 TB.

Očito je pametnije uzet diskove za računalo jer eksterni diskovi nisi dobri?
28IviTat10 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 18:14   #10
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
ako ga vise računala ne prepoznaju...da mislim da bi trebao ici na reklamaciju...
FRipper je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.10.2012., 18:15   #11
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Autor 28IviTat10 Pregled postova
Evo i ja imam sličan problem. Laptop (s win 7) uopće ne učitava prijenosni hard. Imam ga svega tek nekoliko mjeseci i evo sad zadnjih tjedan dana uopće ne radi. Tj. uopće ga nemože očitati. Pojavi se poruka da uređaj nije prepoznat.
Također, na računalu (s win xp-om) je isti problem. No tu se uopće ništa nedogađa. Kao da nije ni priključen u usb na prednjoj i zadnjoj strani računala. Kada uključim mp3 ili usb njega računalo i laptop očitavaju.
Prije ovoga se pojavljivala i poruka da se trebaju popraviti problemi, tako nešto... Disk nije pao, ništa. Maximalno sam ga čuvao i ovo se dogodi. Nemam ga ni pola godine. Da li ga vrijedi odnijet na popravak ili je gotovo s njim? Radi se o disku od 1.5 TB.
HDD treba provjeriti na više kompova, ako ne radi ni na jednom onda je do njega.

Citiraj:
Očito je pametnije uzet diskove za računalo jer eksterni diskovi nisi dobri?
lol, a kako je to uopće usporedivo? Eksterni je eksterni.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 18:30   #12
28IviTat10
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Našice
Postovi: 4
Provjerio sam na još jednom računalu i opet se pojavi poruka da uređaj nije prepoznat.

Ma to sam napisao jer ne želim se svakih pola godine bavit popravcima, moljenjem ljudi da provjerim hard i slično. A vidim da su mnogi imali probleme s eksternim diskovima...
28IviTat10 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 19:48   #13
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ok, ovako iz vlastitog iskustva windowsi imaju nekad grdih problema sa USB portovima i prepoznavanjem Mass storage devicova.

Osobno mi se problem dešava non-stop na stickovima, a rješava se reinstalacijom USB drivera. Prije sam kompletne hubove reinstalirao ali sam ustanovio da je dovoljno samo pobrisati krive Mass storage devicove.

Znači procedura:

1. odspojiti usb uređaje
2. odite u device manager
3. View -> Show hidden devices
4. Kliknete na plus do Universal seriall bus controlers
5. Primjetite sive / zasjenčane USB Mass storage device - to se uređaji koji su u nekom stadiju bili prištekani na vaš komp (znači stickovi, diskovi itd.)
6. Brišite redom te iz koraka 5 i to na način: desni klik - uninstall
7. OPREZ - u 6 koraku brišete samo USB Masss storage device - ne ostale zasjenčane, ako postoji neki sa uskličnikom također se briše ali mora biti USB Mass storage device

Nakon takvog brisanja možete restartat računalo te uštekati USB ili Hard.

O čemu se radi: windowsi prilikom svakog uštekavanja sticka/harda na usb port instaliraju taj uređaj na taj port, tako sa jednim stickom možete više tih uređaja napravit uštekavanjem na različite portove. S druge strane iz nekog razloga ih windowsi odluče ne prepoznavat čak i kad ispravno rade, tada pomaže gornja procedura.

Ovo gore tjera windowse da "zaborave" USB stick ili hard koji je bio štekan na USB port, te ga time automatski instaliraju ponovno prilikom prikapčanja.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 20:28   #14
28IviTat10
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Našice
Postovi: 4
Evo malo sam pretraživao net u potrazi za rješenjem ovog problema i očito je problem u priključku, tj ne dobiva se dovoljno struje. A rješenje je da se uzme eksterno kućište. To mi trenutno i nije problem uzet ako će ovo dovest do (hvala bogu!) rješenja problema. 100 kn vamo tamo mi nije ništa.
28IviTat10 je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2012., 20:57   #15
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ajd probaj ovo šta sam gore napisao, meni se identična stvar dešavala na 2.5 hdd.u isto u eksternoj ladici samo sa jednim USB priključkom, te na stickovima. Uštekam ih i uopće mi ga OS ne vidi ili ga vidi ali tvrdi da trebam formatirat ili ga vidi ali mu se ne može pristupit .
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2012., 02:41   #16
28IviTat10
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2012
Lokacija: Našice
Postovi: 4
Probao sam to tvoje nekoliko puta, ali u "USB controllers" se nepojavljuje ništa novo. Imam win 7 na laptopu. Da li se onda to odnosi na Storage Volumes ili? Kada kliknem na Show hidden devices pojave mi se 2 nove opcije: Storage Volumes i Storage volume shadow copies. Pretpostavljam da ovo drugo ne treba dirat, nego samo ovo prvo?
28IviTat10 je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2012., 09:46   #17
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Ništa od te dvije opcije. Jesi kliknuo na USB Controllers (znači na plus sign do njih da ti se prošire), unutar njih se mora pojavit ne na glavnoj grani gdje se ovo pojavi.

Možda ti je taj Apacer posebno instaliran sa nekim svojim driverima - jel se igdje u device manageru pojavljuje Apacer?

Zadnje izmijenjeno od: Forace. 15.10.2012. u 09:55.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2012., 14:47   #18
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Citiraj:
Autor 28IviTat10 Pregled postova
Evo malo sam pretraživao net u potrazi za rješenjem ovog problema i očito je problem u priključku, tj ne dobiva se dovoljno struje. A rješenje je da se uzme eksterno kućište. To mi trenutno i nije problem uzet ako će ovo dovest do (hvala bogu!) rješenja problema. 100 kn vamo tamo mi nije ništa.
Pa da li je taj HDD pod granacijom?
Ako je nosi ga na reklamaciju, kakva eksterna kućišta.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 20:59   #19
goranxxx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 2
pomoć i meni treba

Citiraj:
Autor NixOne Pregled postova
Pozdrav svima!

Kupio sam prije par mjeseci Apacer AC601 320GB 2,5" eksterni HDD kojeg mi komp ne očitava.

Nosio sam ga u ovlašteni servis, tamo su ga isprobali i rekli da je ispravan, zatim sam ga još kod frendova isprobao na par kompova + jednom laptopu - svi ga očitavaju bez problema!
Na svom kompu sam ga probao spajati sa originalnim Y kabelom zatim sa dva odvojena kabela, probao sa Device Managerom, Add New Hardware - ništa jednostavno...

Evo zato se obraćam vama i nadam se da će mi netko moći pomoći sa savjetima.

Jel ima nade ili da ga prodam?!

Moju konfu možete vidjeti pod Moj Komp, ako ima još kakvih dodatnih pitanja - pucajte!
Unaprijed zahvaljujem i pozdravljam još jednom!

Cheers
goranxxx je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 21:05   #20
goranxxx
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 2
potrebna mi je pomoć od bilo koga !!!
laptop acer aspire 5552G mi ne prepoznaje externi hard disc adata classic ch11, što mi j e činiti ali računaj da sam tele tabis za računala!!!!
goranxxx je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2014., 21:27   #21
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
dal lap prepozna USB stik?
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2014., 09:48   #22
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Da li taj externi disk prepoznat na nekom drugom kompu?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na