Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2009., 00:44   #1
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
Unhappy SATA HDD & Windows problem prilikom bootanja?

Postavio sam i u podtemi od HDD-a na ovoj lokaciji pitanje, no ne znam koliko vas zagleda tamo...

Vjerovatno postavljam pitanje koje je vec X-puta postavljeno, no ne vidim izlaza iz nastale situacije....

Naime, frend je kupio novi komp - a među ostalim komponentama je i Seagate ST3500320AS, 500 GB HDD. I sada su mu iz VeMil-a dopeljali to kuci i naplatili sklapanje komponenata i on pokusava instalirat Windowse. Javlja mu onaj "Disk Boot failure-insert system disk and press enter". Znam da se meni par puta to znalo dogoditi, ali sam preštekao kablove i jumpere i podesio si kako želim Master i Slave i manje više uvijek došao do riješenja.

E sad, problem je jer frend i ja nismo u istom gradu, a sve što mogu jeste ovako telefonski ili online pripomoć. Poslao mi je skrinšot biosa, rekao sam mu da naredi kod boot device prvi cdrom pa hdd. A kod ovog dijela sa slave i master, ovi u vemilu su mu spojili jedan DVDROM na Prvi IDE Master, HDD je spojen na drugi IDE Slave, a drugi DVDROM je spojen na treci IDE Slave (barem mu je to tako prepoznato u biosu). Prepoznaje mu uredno tu taj tip HDD-a. Pokusao je instalirati i WinXp i Vistu, ali uvijek istu stvar javlja. Ne znam jel u BIOS-u treba još šta "naštelit" da se boota kako treba ili? CDeji su ispravni, ja mu ostavio prije par mjeseci. Jedino sto ne bi jeste da on otvara komp koji je vjerovatno sa naljepnicom pod garancijom, a još je i tudum za to, tak da ako se moze jos ovako nesto "softverski" bilo bi super.

Nakon detaljnog češljanja foruma (mozda sam nesto i prepustio), gledao sam da li ima gdje u BIOS-u za iskljuciti SATA mode ili staviti SATA Naive Mode (ali mislim da je to za laptope?). Kako god bilo, pokušao sam sve što je moguće u BIOS-u (koji mi izgleda poprilično staro), ali nema rezultata. Svaki puta očita oba DVDROM-a i nakon njih izbaci Disk Boot failure error i ne ide dalje. Gledao sam i onu opciju da doda mass storage drivere sa nlite-om u instalaciju os-a, ali zar ne postoji neka druga opcija? Svaki savijet/prijedlog je dobro dosao...

Inače konfiguracija je ovako nešto:

MB Gigabyte EP31-DS3L, s775
Powercolor Radeon HD4350, PCIE
DDR2 4GB (2x2GB kit) PC6400 (800MHz)
Intel Core 2 Duo E8400 BOX, 2×3.0GH
HDD Seagate ST3500320AS, 500 GB 32MB, S-ATA300
DVD+RW/-RW/RAM LG GSA-H55L, Dual Layer
DVD+RW/-RW/RAM LG Dual Layer, SATA, 18x, bulk

+ monitor i ostale stvari...


edit: sutra će zvati vemil i vidjeti jel ima garancija na cijelo kuciste ili na pojedine komponente jer su oni sklapali, pa ako smije rastaviti kuciste, sto prvo probati?
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2009., 19:57   #2
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
anybody?

ili da mu kazem da nosi natrag u vemil komp i nek mu ubace novi disk i srede to?
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?
DiGi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2009., 20:24   #3
robi64
zovem se robert iz zg.sam
Moj komp
 
robi64's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: ZAGREB-DUBRAVA
Postovi: 1,073
probaj promjeniti sata konektore na matičnoj,meni je to govorio i kada sam promjenio sata konektor na matičnoj sve proradilo
robi64 je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2009., 22:43   #4
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
Misliš da samo na matičnoj u neki od druga tri utora ubode HDD?
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2009., 00:52   #5
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Citiraj:
Autor DiGi Pregled postova
Misliš da samo na matičnoj u neki od druga tri utora ubode HDD?
Da samo HDD spojit na neki drugi sata konektor..
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2009., 21:14   #6
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
Ne mogu vjerovat da je to riješilo problem ...

tnx
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2009., 19:15   #7
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
Problem: Windowsi instalirani, komp radio tri dana - pokupio se neki trojan. Obruisan ručno, resetirano računalo i ponovno javlja Disk Boot Error. Užasno, zovem Ve-Mil satima i ne mogu ih dobiti...
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?
DiGi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2009., 02:25   #8
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
Ajde probaj promjnit kabel od diska...
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 04.02.2009., 19:52   #9
DiGi
Premium
 
DiGi's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Županja
Postovi: 145
Otfuran je komp u vemil na servis, oni su ga drzali par dana kod sebe i zamijenili HDD kako im je rečeno, ali su stavili opet Seagate... I to st3500410as. Pokusavam dici windowse i istu stvar javlja. Jel postoji bilo sto sto se moze napraviti, mozda u biosu nesto?

Kabl drugi nemam, ali da je do njega, zar oni na servisu to ne bi primjetili/znali? Pretpostavljam da na servisu samo pregledaju da li je ispravan HDD, a ne pokusaju primjerice instalirati neki OS... Polako ludim od ove situacije

edit: probao sam spojiti s kablom koji je isao do CD-roma (iskljucih taj cdrom) i dalje ista stvar. nije mi bas do vjerovanja da je slucajnost da oba kabla rade/ne rade, isto kao sto je mala vjerovatnost da su oba hdd-a neispravna...
__________________
I want to download the Internet. Do I need a bigger hard disk?

Zadnje izmijenjeno od: DiGi. 04.02.2009. u 20:29.
DiGi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na