Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.08.2022., 09:54   #1
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
(riješeno) HDD počeo stvarati čudne zvukove

Pozdrav,

imam disk Seagate SkyHawk Surveillance 8 TB, cca godinu dana star.

od jučer je počeo stvarat čudne zvukove. Kad ga koristim (gledam neki film sa njega, prebacujem podatke, skidam) stalno nešto pucketa, kriči. Nekad lagano u razmaku od 3-4 sec, nekad ubrzano. Snimio sam kako to zvuči kad prebacujem podatke na taj disk

https://voca.ro/1otpz6XOlD1h

Kad ne koristim taj disk sve je tiho.

Hard Disk Sentinel pokazuje da je sve odlično sa njime i u radu je normalno funkcionalan, apsolutno sve radi kao i prije.

Disk je gotovo pun (90%).

Nije valjda da već krepava ili postoji neki način kako to zaustaviti/popraviti?
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 10:00   #2
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,529
zvuči ko da glava popizdila, da odlazi u parking ili ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.08.2022., 12:30   #3
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Parking? Misliš da ga koristim samo za backup ili da ga spremam polako za glomazni otpad? Ne bi volio ni jedno ni drugo jer nije bio baš povoljan (a i sa garancijom je duga priča i teško će je biti ostvariti).

Može li se ta glava popraviti?

Na službenoj Seagate stranici nakon upisa SN piše da garancija još vrijedi, jel se može ona ostvariti negdje u Hrvatskoj bez računa? Ono ko za Apple proizvode što se može...


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 16.08.2022. u 01:46. Razlog: spojeni postovi
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 13:56   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ne.

Sent from my motorola edge using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 14:13   #5
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Ne?

Na Seagate stranici sam se upravo registrirao i podnio zahtjev sa povrat u službeni servis u Nizozemsku. Izbacilo mi je po serijskim brojevima da imam pravo na povrat no ipak nemam pravo na Rescue Data (iako bez registracije mi je izbacilo da imam pravo i na to, no kasnije nakon registracije kad sam sve serijske brojeve ukucao je izbacilo samo zamjena, iako Rescue Data mi ni ne treba). Izbacilo mi je nekoliko službenih servisa, najbliži je neki u Austriji no izabrao sam ipak Nizozemsku jer piše da je "glavni" za Europu. Piše da šalju novi disk kroz 5-8 radnih dana, ja plaćam poštarinu prema NL, oni plaćaju natrag. Uglavnom, već sam sve registrirao i dobio papire za print. Sutra kupujem drugi disk čisto da mogu prvo prebaciti podatke sa ovog i onda do kraja tjedna ga šaljem u NL. Ako tko zna neki servis u ZG da će ga primit bez računa, neka podjeli ... računam da bi poštarina prema NL bila 100-150 kuna (tako je bilo uvijek kad sam slao u NL pakete te težine) no ne bi me puno manje stajalo ni iz Zagreba prema Svetoj Nedjelji gdje recimo Links ima svoj servis
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2022., 14:45   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Vecnii moras uploadat invoice, zato sam napisao.


Sent from my motorola edge using Tapatalk
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 20.08.2022., 00:09   #7
Chainvelocity
Registered User
Moj komp
 
Chainvelocity's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2020
Lokacija: Belišće
Postovi: 54
Si probao obrisati nepotrebne stvari? Da to ostane vise prostora i probati CHKDSK /f da vidis mozda disk ima bad blockova?
Chainvelocity je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 23:03   #8
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Ma skroz sam ga formatirao (full format od 12 sati) i ništa se nije popravilo. Izvrtio sam i raznorazne Seagate testove, popravke koji su se vrtili više od 24h i nula bodova… ali pisalo je da se moraju odraditi prije reklamacije i slanja diska natrag.

Uglavnom, u četvrtak sam ga poslao za Nizozemsku, 75kuna poštarina (premium EU paket do 1kg). Danas, treći radni dan je već stigao, u 11h dobio potvrdu da je uručen, u 14h su mi poslali neki mail da je pregledana pošiljka, što je trebalo biti u njoj, kako je zapakirana i što su našli (ocjenjuju i stavljaju kvačice jel sve ok da prihvate disk, kod mene je sve bilo ok), u 17h ponovno poslali mail “Your order has been shipped!” iako ništa nisu naveli što su ustanovili oko mog diska samo da su poslali neki disk po modelu isti kao moj i da stiže UPS-om, valjda šalju novi .. kako god, medalja za brzinu i Seagateu i NL pošti.. javim kad stigne

Zadnje izmijenjeno od: jacobbb. 23.08.2022. u 23:09.
jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 07:46   #9
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor jacobbb Pregled postova
Ma skroz sam ga formatirao (full format od 12 sati) i ništa se nije popravilo. Izvrtio sam i raznorazne Seagate testove, popravke koji su se vrtili više od 24h i nula bodova… ali pisalo je da se moraju odraditi prije reklamacije i slanja diska natrag.

Uglavnom, u četvrtak sam ga poslao za Nizozemsku, 75kuna poštarina (premium EU paket do 1kg). Danas, treći radni dan je već stigao, u 11h dobio potvrdu da je uručen, u 14h su mi poslali neki mail da je pregledana pošiljka, što je trebalo biti u njoj, kako je zapakirana i što su našli (ocjenjuju i stavljaju kvačice jel sve ok da prihvate disk, kod mene je sve bilo ok), u 17h ponovno poslali mail “Your order has been shipped!” iako ništa nisu naveli što su ustanovili oko mog diska samo da su poslali neki disk po modelu isti kao moj i da stiže UPS-om, valjda šalju novi .. kako god, medalja za brzinu i Seagateu i NL pošti.. javim kad stigne

Nema se tu sta ustanoviti - HDD se nikad ne reparira vec mijenja (osim ak se radi o povratu podataka al to ema veze sa jasmtvom).
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 14:11   #10
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Sta bi onda rekao na "refurbished" diskove? 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.08.2022., 15:04   #11
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,005
Ma ne, to su "recertified"
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 16:50   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Sta bi onda rekao na "refurbished" diskove? 😁

A kaj mislis odakle zaliha "refurbished" diskova proizvodacima? Ekipa ovak pizdi ak im se iste sekunde ne popravi i/ili zamjeni dindrlica na pimpeknici jer ce im se inace vazelin osusit...go figure....popravak i testiranje diska da dobije refurbished stambilja traje malo duze i nebre to lokalni Stefek napraviti. To je proces traje mjesecima i zato > kupac dobije zamjenu 1 za 1 > pokvareno ide proizvodacu > ak poprave i pokaze se dobro > ide u prodaju kao refurbished. I to je to. Standardna praksa. Simple as that.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 24.08.2022., 23:17   #13
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Eee, al vidis da se ipak reparira u odredenom slucaju 😁
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 08:17   #14
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor Cuky Pregled postova
Eee, al vidis da se ipak reparira u odredenom slucaju 😁

Ne za krajnjeg kupca koji dindrlicu na pimpeknici kupi u lokalnom ducanu. Za distributera - da.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 09:31   #15
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,936
Ma dobro. Ovo sto sam napisao se odnosi opcenito na proizvodjace, htio sam rec da uredno prodaju refurbished diskove.

Samo je problem sto ih prodaju (bar jesu) po istoj cijeni kao i diskove koji su ganc novi, sto mi nema smisla.

Ako sam dao pare za disk onda hocu nesto 100% nekoristeno.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 25.08.2022., 09:36   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Prije su uredno refurbished diskovi bili (dosta) jeftiniji,
ako su sada po skoro istoj cijeni onda je to pohlepa (nebitno jeli od proizvođača ili trgovca).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.08.2022., 15:47   #17
jacobbb
Premium
Moj komp
 
jacobbb's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: somewhere
Postovi: 540
Upravo stigao disk. Znači od slanja u NL do primanja diska natrag tjedan i jedan dan, svaka čast

Mislio sam da je propalo sve jer sam disk uzeo na njuškalu bez garancije i računa, a kad ono garancija vrijedi i bez računa.

jacobbb je offline   Reply With Quote
Staro 27.08.2022., 14:39   #18
Max Rockatansky
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zg/Zd
Postovi: 674
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prije su uredno refurbished diskovi bili (dosta) jeftiniji,
ako su sada po skoro istoj cijeni onda je to pohlepa (nebitno jeli od proizvođača ili trgovca).
Moguće da trgovci nešto smuljaju, npr. na Hitachijevim Ultrastarovima je dodan redak na naljepnici "Refurbished to HGST specifications".
Prije 2-3 godine sam kupio nekoliko 4TB u ADMu po otprilike duplo manjoj cijeni, i još su uvijek svi ok. Ideja je bila da će ih u najcrnjem scenariju crknuti pola pa ću doći na redovnu cijenu, srećom (još) mi nije smrklo .
Prije nešto više godina je Seagate također lijepio dodatnu plavu ili zelenu trakicu, ne sjećam se više točno.
Max Rockatansky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na