Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.12.2007., 19:15   #1
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Bios corrupted ili nesto drugo?

Prica ide ovako. Konfa iz "Moj komp" radi 24/7 na 3,0 (9x333), memorija na 1000mhz 4-4-4-9, sve 5, stabilno bez probema.

Eh, sad, zelio sam dignut proc (G0) na 3,6 (radio mi je za test i na 4,0) ali ploca nakon restarta ne dize. Ventovi se upale ali nema slike.

Nakon toga mi ne radi niti na 333x9. U stvari bilo koju promjenu u biosu napravim (osim datuma). Sistem se ne dize, nego gasenje-paljenje pa se pojavi poruka "overclocking failed.....bla...bla" i sa f2 ide u win i normalno radi.

Problem je znaci sto bios nikakve vrijednosti ne zeli prihvatit. Flashano par biosa, sve iz dos-a i nece i nece.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 20:42   #2
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
A a se nije dsilo ša sa backup biosom, tj onaj drugi bios i treći koliko ih imaju ploče da nije corrupt.

Dobro što neće se dić odmah na frekvencije koju si imao nije neko čudo, to se postepeno diže, barem kod mene je tako. Ali ovo da ne sprema vrijednosti vrlo čudno. Sad rekao bi baterija, ali ako sprema sat onda ne. Svejedno ju zamijeni i napravi pravi clear cmos sa baerijom vani nekoliko minuta.
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m




Mortal je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.12.2007., 20:51   #3
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Hvala Mortal, situacija je slijedeca. Ovakav sam

Btw, drugi (crash bios) bios sluzi samo za dignuti sistem i flashati pravi bios sa cd/floppy/usb diska.

Izvadim bateriju sat vremena, vratim je nazad sistem se ne dize, izvadim sve, beepa da nema grafe i memorije. Vratim sve nazad, nece, izvadim jedan ballistix i radi, sistem se dize, namjestim sat, sejvam i udjem u win. Vec sam mislio da je jedan ballistix odapeo. Stavim ga nazad, opet cmos bad cheksum i udjem u bios, sat i datum na nuli. Pokusam maaaalo oc-at i nis, sistem se ne dize. WTF, ugasim pa upalim, opet "overclocking failed", stisnem f2 i udjem u win normalno.

Izgleda da je ipak baterija, ali cudno da nece sejvat nikakvu vrijednost ako je promjenim, vezano za proc, memu ili redoslijed bootanja.

Btw, uspio mi je flash grafe koja nije htjela preko 860, sada je na 885 i vrti markonju, temp 52c, idemo dalje u nabavu baterije.

To be continued....
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2007., 01:29   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Cinjenicno stanje je slijedece. Bilo koji bios flasham, clear cmos, udjem u bios, namjestim vrijeme, restartam i naravno "overclocking failed" ili "bad checksum cmos". Ostaje vrijeme ok ali ako idem save and restart 0 bodova. Samo ABSOD (Asus black screen of death).

Ako mi netko moze potvrdit da je baterija u qrtzu, a i ovaku cu je sutra promijeniti.

Ako izaberem opciju "F2" Load setup default, windoze se najnormalnije dignu i komp radi.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2007., 02:51   #5
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Nebih baš rekao da je baterija, mislim može biti ali... Ja sam već mjenjao bateriju na ploči iz siga a skužio sam da nešto neštima jer svako malo je komp izbacivao "overclocking failed" i "F2" Load setup default i onda sve radi, pa ga oc-nem malo, ugasim, upalim ujutro - opet sve normalno radi.

Upalim drugi dan, opet neradi Sasvim slučajno po digitalnom satu skužih da je nestalo struje po noći te oc-nem računalo restartam i sve ok.
Zagasim ga, odspojim sa struje i vidi vraga ne radi kad ga upalim.

Da je riknula baterija bios bi svejedno morao spremiti postavke dokle god je računalo uključeno u struju. Mislim, pa baterija čuva postavke biosa kad je ono isključeno iz struje a ne kad je samo zagašeno.

U svakom slučaju probaj zamjenit...
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2007., 08:53   #6
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Probam ovo sa baterijom, ako nece, zamjena.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na