Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.09.2022., 21:53   #1
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Pregrijavanje, workaround za loš airflow

Pozdrav! Imam problem s pregrijavanjem kompa kad igram nešto zahtjevnije (npr. Battlefield 2042, Forza Horizon 5...), kućište je vrelo na dodir i već par puta mi se komp ugasio sam od sebe (zadnji put je nekako isključio GPU i morao sam ju upalit opet kroz device manager). Koliko se sjećam, nisam imao problema s ovime preko zime, tek kad je došlo proljeće i ljeto ove godine su se pojavili problemi. Kako mi je soba nezgodno namještena već skoro 20 godina (veliki, teški ormari i nepravilne dimenzije sobe) nisam u mogućnosti da promjenim kako sve stoji u sobi. Kućište se nalazi u posebnom utoru za kućište (barem, mislim da je za to) i pretpostavljam da topli zrak samo cirkulira unutra, a nemam nigdje mjesta da stavim kućište na pod ili negdje drugdje. Netko sa foruma mi je bio preporučio da kupim bolji CPU cooler, Scythe Fuma 2, ali me strah da ne bi puno pomogao zbog skučenosti prostora. Očistio sam unutrašnjost kućišta i sve ventilatore koje sam vidio i nije na kraju nešto pomoglo. Sorry svima na groznom objašnjavanju i hvala unaprijed na pomoći i savjetima!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Airflow problem.png‎
Views:	211
Size:	71.7 kB
ID:	25475   Click image for larger version

Name:	20220914_211602 (1).jpg‎
Views:	258
Size:	18.4 kB
ID:	25476  
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2022., 22:42   #2
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Aj ti poslikaj nama komp iznutra najprije pa cemo onda dalje. Tu nekaj smrdi.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2022., 00:02   #3
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Da li je taj stol zatvoren iza ???

Ako je ... okreni ova dva prednja ventilatora i nek i oni ispuhuju prema sobi, a ventilator odozada okreni da upuhuje unutra, nebuš dobio previše, ali mogao bi smanjiti koji stupanj ...

Znam da ovo nije idealno rješenje, niti praktično pošto se to tak u pravilu nikada ne stavlja, ali ako je ta "polica" zatvorena, obako ćeš dobiti malo bolji protok zraka kroz "policu" i kroz kućište ...

Trebalo bi se poigrati malo sa tom kombinacijom, ali moglo bi se nekaj skemijati ...

Ovo kaj sam napisal tak sam skužil po 1. slici, da nebi bilo da krivo savjetujem ...

A i još jedno rješenje bi bilo vodeno hlađenje, ali staviti gore ... barem 240 ...

Kak tomek veli, daj to malo poslikaj iz više kuteva, a i koja slika samog kućišta, pa utvrđujemo gradivo ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 08:50   #4
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Ako je tu stock cooler, nema druge nego mijenjat.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:10   #5
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Jutro ljudi! Evo sorry šta tek slijedeći dan šaljem fotke, nisam mogao iskopčavat sve kad su svi u kući spavali. Šaljem slike iz više kuteva + close-up GPU ventilatora i kako izgleda prostor iza kućišta. Nemam blage kako slike stavit u thread bez da prekoračim file size limit pa šaljem linkove na Imgur, nadam se da je to okay

https://imgur.com/a/1EZdFYM
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:15   #6
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Prije nego ista napravis, prvo potvrdi da imas problema sa pregrijavanjem. Instaliraj hwinfo pa vidi kakve su gpu/cpu temperature, komp se u pravilu ne bi trebao gasiti nego throttle-at tj. snizavat takt cpu-a i gpu-a kad dodje do kriticne temperature.
Ovako je moguce da se gasi zbog napajanja, a razlog isto moze biti previsoka temperatura.
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:30   #7
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ostavi tu stranicu kućišta otvorenom
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:34   #8
Frung
Premium
Moj komp
 
Frung's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: zg westside
Postovi: 598
Okreni ventilator s stražnje strane iznad grafičke na drugu stranu tako da radi kao ispuh.

Očisti filter ispod napajanja ako ima kakav. Ako je blokiran ulaz zraka u napajanje u tom kućištu (ako nema rupe za ventilator odozdo ili ti kućište nema nogice), okreni napajanje naopačke tako da je ventilator s gornje strane.
__________________
~Fury of the dwarves runs deep.
Frung je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:35   #9
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,782
Kad si sve vec izvadio, stavi barem zadnji vent neka ispuhuje prema van (trenutno nemas nijedan ispuh). Lokacija mi izgleda cist okej, barem imas otvore iza.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 09:37   #10
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Čabe krečite.

Taj stock je banana, treba mjenjat.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.09.2022., 09:38   #11
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ja bi povadio sve ventove, ostavio otvoreno kućište i okrenuo ga uz razmak prema stolu ili zidu. Nema bolje Po mom iskustvu nemam čak ni prašine ništa više nego sa zatvorenim kućištem, par puta godišnjem isprašim sa penzlom/kistom. Temperature ko bog.

edit; sad vidim da je inače gaming stroj u otvoru za office računalo u stolu, nutra se to sam kuha. Makni ga van

Zadnje izmijenjeno od: Mladenxy. 15.09.2022. u 09:44.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 10:09   #12
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
@El Meme: Da li svi ventilatori rade uopće?
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 10:21   #13
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
@Alister: yup, sve se vrti

@Mladenxy: Problem je šta fakat nemam nigdje drugdje ga postavit. Prije mjesec dana sam ga stavio na stol ali i tada nije ništa pomoglo, i dalje se pregrijavao, samo šta sam se tada i ja pregrijavao zajedno s kompom :/ Razmišljao sam o tome da nekako otpilim stražnji dio stola, pa da imam čistu rupu iza, ali me strah da se cijeli stol ne uruši.

@nino: Da, CPU cooler mi je došao s CPU u kutiji, neki Wraith Spire cooler, ja mislim. Ali recimo da uzmem bolji cooler a ostavim kućište na istom mjestu, bi li onda u tom slučaju bolji cooler pomogao? Samo me strah da naručim pa montiram, a na kraju ispadne da se opet pregrijava.
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 10:36   #14
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Pa koje su ti temperature na kraju? Daj neki screenshot kako ti je predloženo već
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 10:37   #15
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Sori ali ova rasprava mi je malo pre abstraktna za neke konkretne odgovore. Ajmo redom.
1. Temperature u idlu
2. I onda ovisno o tome ako znaš nakon kolko se skrši opet pogledaj temperature pa cemo onda dalje.
Isto tako treba ustanoviti što se točno pregrijava, iako ako se komp ugasi, to mi vuče na zaštitu na ploči, onda ovo što je Nino rekao, novi cooler ti ne gine.
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:08   #16
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Sorry ljudi, antitalent sam za ovo pa se ispričavam za abstraktnost i manjak detalja/opisa, igrao sam maloprije pa sam ugasio komp da se ohladi i da mogu preko hwinfo sensora pogledat temperature, nadam se da sam dovoljno vremena pustio komp na miru.

https://imgur.com/a/VkslEI6
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:14   #17
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,799
grafa ti je grijala stranicu kućišta i zato je bio vrel.. a i proc je nešto pomogao, temp mu ide do 70.. ostavi stranicu otvorenu zbog grafe i promijeni cpu cooler s vremenom, neki do 200kn ce biti vrh
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:20   #18
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Imam ryzera 5 3600 kao i ti.

Gore mi je stavljen Freezer 34 i kod igranja mi temp ne prelaze više od 60c

U kučištu imam 2 usnisna i 2 isisna ventilatora + je nutra 2060 super
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:49   #19
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor El Meme Pregled postova
El@nino: Da, CPU cooler mi je došao s CPU u kutiji, neki Wraith Spire cooler, ja mislim. Ali recimo da uzmem bolji cooler a ostavim kućište na istom mjestu, bi li onda u tom slučaju bolji cooler pomogao? Samo me strah da naručim pa montiram, a na kraju ispadne da se opet pregrijava.
Zasigurno će sve prodisati i biti normalnije. Taj stock je mala hrpa lima i za pojedine primjerke procesora gdje jos mb overvolta, nije dovoljan i gasi računalo.
Nekaki freezer ili mugen max bi dobrodosao. Za Fumu 2 da i ne spominjem.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 11:55   #20
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,451
Možda je pasta kao kamen ispod, meni taj stock radi uredan posao na mom 4650G procu i još u ITX kučištu
__________________
Mall B&D 1250 pila na prodaji
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 12:55   #21
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Majko mila....


1. Jebe te to sto ti je kuciste u toj buksi zatvorenoj - to je smrt za taj PC - da neznam kakvo hladenje imas - hladis ga vrucim zrakom - to nebre sljakat.
2. Otvori otraga stol da zrak moze van i okreni straga da vent puse van, ovak puses vruc zrak nutra pa nije ni cudno da ti se komp gasi
3. Zamjeni hladnjak za proc za Scythe Mugen ili Coolermaster Hyper 212 (PAZI DA NEBUDE PREVISOK ZA TVOJE KUCISTE)
4. Malo mi je tesko skuzit dal je kuciste sprijeda otvoreno ili ima neki prozor pred ventovima (u tvojoj konfiguraciji napred mora biti Mesh konfiguracija)?
5. Kolko je grafa stara, kakve su temp na njoj? Ak je stara razmisli o zamjeni paste na njoj.


Kakvi su ti ventovi uopce u kucistu, daj link na njih i reci dal su slozeni da pusu cijelo vrijeme na 100% ili si slozio regulaciju?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 13:01   #22
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Majko mila....

1. Jebe te to sto ti je kuciste u toj buksi zatvorenoj - to je smrt za taj PC - da neznam kakvo hladenje imas - hladis ga vrucim zrakom - to nebre sljakat.


Citiraj:
Autor El Meme Pregled postova
Prije mjesec dana sam ga stavio na stol ali i tada nije ništa pomoglo, i dalje se pregrijavao, samo šta sam se tada i ja pregrijavao zajedno s kompom
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 13:26   #23
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Klasična "yebe lud zbunjenog" tema na PcE.


Autor teme nema dovljno znanja da sam prepozna problem, a ne zna ni objasnit u čemuje problem.


Prvo i osnovno, okreni vent na caseu kod CPu da ti puse prema van tj radi ispuh.
Provjeri brzine ostalih ventova
provjeri ( i zamjeni) pastu na CPU, nebi bilo lose ici u zamjenu cpu coolera
Provjeri GPU, ona ti se pregrijava, vjerujem da ce jedno posteno čišćenje i promjena paste napraviti čuda. Ili jos bolje odmah ici na neki aftermarket hladnjak.
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 16:29   #24
spawn
Premium
Moj komp
 
spawn's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Istra
Postovi: 7,928
Pregrijavanje, workaround za loš airflow

Poslusaj Nina. Prva stvar je zamjena hladnjaka. Ako nema puno prostora sto bolji hladnjak procesora sa sto boljim ventovima da izvuce van topli zrak ali pazi da stane u kučiste. Drugo provjeri protok zraka kroz kučište. I9 se hladi mrak u odlicnom phanteks mesh kucistu s 6650xt grafom s silverstone hladnjakom koji je po specsima slabiji od fume. Da ne pricam kako se przila rx580 u drugom kucistu,u ovom je 10c hladnija u gamingu , na stocku jos hladnija. Ako su ventovi slabi zrak ne ide van. Onda ides dalje,undervolt grafe itd. Sve moras redom ici,ali prvi korak je puno bolji hladnjak procesora. Mozda bi stock bio ok u ogromnom prostroaom kucistu s odlicnim airflowom i van tog mjesta gdje ga drzis ali ovako sigurno grije
spawn je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 20:16   #25
ansha
¯\_(ツ)_/¯
Moj komp
 
ansha's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: Sibenik
Postovi: 1,042
Citiraj:
Autor El Meme Pregled postova
Sorry ljudi, antitalent sam za ovo pa se ispričavam za abstraktnost i manjak detalja/opisa, igrao sam maloprije pa sam ugasio komp da se ohladi i da mogu preko hwinfo sensora pogledat temperature, nadam se da sam dovoljno vremena pustio komp na miru.

https://imgur.com/a/VkslEI6
Cekaj, ti si komp ugasio, pustio da se ohladi, a onda upalio da pogledas temperature?

Hwinfo treba biti upaljen dok igras, onda izadjes iz igre i pogledas koji su bili maximumi u hwinfu...
ansha je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2022., 23:00   #26
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Mislim da je tu problem i cpu hladnjak i gpu hladnjak. Ta blower verzija radeonke je bila poznata po pregrijavanju. Znam da je bilo modifikacija sa termalnim padovima, promjenom paste pa čak i neki aftermarket hladnjak se stavljao da spusti temperature memorije i gpu-a u prihvatljive razine, buku također.
Cpu hladnjak je ok za neki normalan rad, mislim da bi to definitivno trebalo mijenjati za nešto mrvu jače, tipa taj freezer 34 on nije skup.
A grafu treba undervolt obavezno i malo podesiti krivulju ventilatora, pod uvjetom da korisnik zna otprilike kako se to radi. Ako ne, ima na yt-u guideova za sve to napraviti korak po korak.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2022., 10:05   #27
El Meme
Registered User
Moj komp
 
El Meme's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2021
Lokacija: Rijeka
Postovi: 13
Sorry svima na čekanju, skupljao sam info u vezi svega i pitao tatu u vezi stola (on ga je imao, prije nego šta je kupio novi stol i prebacio se na rad na laptopu) i njemu se pregrijavao komp kad ga je stavio unutra, a on ne igra igre već dugo vremena, mojem je još gore tu, siroti. Odlučio sam kupit novi stol i stavit komp na pod, barem ga tako neće ništa gušit sa strana. Dakle novo CPU hlađenje ide definitivno (Hvala na preporuci zgmmax!) ali za GPU hlađenje još ne znam, moram još istražiti kakvih sve ima, a brine me ako će uopće biti mjesta za njega u kućištu, pa mi je plan da se prvo pozabavim s montiranjem novog stola i hlađenja i termalne paste za CPU i GPU. Ako ni to ne pomogne, onda idem tražit cooler za grafičku I guess? Iskreno nisam ni znao da postoje cooleri za grafičke LOL Ali iskreno hvala svima na odgovorima! (i POGOTOVO na strpljenju )
El Meme je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2022., 11:45   #28
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ako ti grafa nije pod garancijom, vrlo lako je otvoriti tu "blovericu" i dobro je ispuhati, imaju manu skupljanja prašine iza ventilatora ...


Samo skidanje plastike, ali kad već skineš plastiku, onda stavi i novu pastu na proc, ispuši hladnjak ...


I da mana im je što zrak tjeraju samo prema iza ....
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2022., 12:12   #29
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Zato treba straga stol otvorit - blowerica uzima zrak straga i zato nema od toga koristi. Optimalno bi bilo zamjena hladnjaka na grafi ako nades nekaj posteno da puse normalno i uz zamjenu CPU hladnjaka (i okretanje otraga venta na kucistu) si rijesio problem. Samo pazi da kod zamjene hladnjaka VRM-ovi dobivaju dovoljno hladenja, pasivce postavi kak spada gore i pazi da sve dobro sjedne. Ako nisi vican tome - daj nekome ko se kuzi radije.


https://www.pcgamer.com/several-of-a...rx-5700-cards/
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na