Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.08.2022., 12:00   #1
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Skraćena garancija na procesor

Pozdrav ekipa, imam jedan problem pa me zanimaju iskustva i/ili moguća rješenja istog.

Kupio sam prije godinu i pol novo računalo preko jedne naše IT trgovine. Računalo su oni složili, ja preuzeo i sve je bilo divno i krasno do prije par tjedana dok mi računalo nije prestalo raditi (nije bilo slike). Odnio sam ga na servis prodavatelju koji su otkrili kako je umro procesor i da su ga poslali na reklamaciju.
Nakon par tjedana zovu me iz trgovine da mi kažu da je reklamacija odbijena zbog isteka garancije. Pogledao sam račun i skužio kako mi je procesor imao navedenu garanciju na računu od samo 12mj. Kako su sve ostale komponente imale 24-36mj garancije, to mi je jednostavno promaklo. Gledam sada taj isti procesor i vidim da je garancija u svim trgovinama minimalno 36 mj.

Moje pitanje glasi: imam li mogućnosti (uporište) da se žalim na tu garanciju od 12 mj, s obzirom kako bih prema zakonu imao pravo na minimalnu garanciju od 24 mjeseca? Je li to uopće primjenjivo u ovom slučaju?

Napominjem kako do kvara nije došlo zbog moje greške (nije bilo OC, mijenjanja napona ili nekog udara groma), dakle najvjerojatnije se radi o tvorničkoj greški/nedostatku.


Zahvaljujem na odgovorima!
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:21   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Intel? Amd? Vjerojatno tray verzija sa skracenom garancijom. Sta tocno pise na racunu ili jamstvenom?

Edit: @stef, zacudio bi se koliko ih rikava, pogotovo amd.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2022., 12:21   #3
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Može biti da se radi o "OEM" ili "tray" procesoru. No opet, čudno da je proc riknuo.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:28   #4
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Ma daj, puno ih rikava??? Dok je intel harao bila je izreka "kad si čuo da je procesor riknuo" tako da je i mene ovo iznenadilo!
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:32   #5
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Radi se AMD ryzen 9 5950x Tray. Na računu i piše 12mj i zato pitam što ima veću pravnu valjanost, zakon o zaštiti potrošača ili račun?

Koliko sam uspio istražiti, nema nekog konsenzusa, a opet nije baš da se radi o kikiriki iznosu pa da mogu samo pustiti....

Evo što kaže EU direktiva pa slijedom toga moj upit ovdje:

Q: Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?
Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

A : Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.

Zadnje izmijenjeno od: Estarriol. 31.08.2022. u 12:40.
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:33   #6
maXonja
bu
Moj komp
 
maXonja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: VŽ
Postovi: 2,507
Tray procesori su uvijek imali 12 mjeseci garancije, što ne?
__________________
Nvidia u očima
Intel u duši
Alfa Romeo u srcu
maXonja je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:35   #7
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,943
neznam bas.
ja narucio u futuri i pise tray 3g garancija
Gemmy je online   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 12:57   #8
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Citiraj:
Autor Estarriol Pregled postova
Radi se AMD ryzen 9 5950x Tray
Opa. Ja se nadam da imao na sebi neku gromadu od coolera i da je bio undervoltan .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 13:01   #9
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Opa. Ja se nadam da imao na sebi neku gromadu od coolera i da je bio undervoltan .
Voltažu nisam dirao, kako su ga složili, tako je radio. Na sebi je imao deepcool castle 360ex, koji mi je ekipa ovdje preporučila (kao i ostale komponentne te i samu trgovinu).
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 13:03   #10
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Interesantno...obično se svi žale da im je na složenim konfiguracijama jamstvo samo 2 godine, iako štojaznam memorija ima 10 godina, napajanje 5 i slično...prvi put čujem da neko na složenu konfiguraciju daje jamstvo po komponentama
segregator je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.08.2022., 13:07   #11
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,424
pa svaki proizvođač daje jamstvo za svoju komponentu, jamstvo dućana koji slaže konfu, je od tipa godinu dana samo za free dijagnostiku i slično. jamstvo po komponentama ostaje uvijek, npr. 10g na memoriju, 5 na napajanje ili što već daje proizvođač, i reklamira se direkt njemu

ispavite me ako griješim
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 13:07   #12
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Interesantno...obično se svi žale da im je na složenim konfiguracijama jamstvo samo 2 godine, iako štojaznam memorija ima 10 godina, napajanje 5 i slično...prvi put čujem da neko na složenu konfiguraciju daje jamstvo po komponentama
Vjerojatno zato što se radi o gotovim konfiguracijama na prodaju, a ovdje je slučaj o kupljenim (custom) komponentama sa slaganjem uključenim u cijenu i obavljenim u trgovini.
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 13:07   #13
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,274
Obično je jamstvo na cijelu konfu 2g., a ako neka komponenta ima dužu garu, onda se njen kvar posebno reklamira kada rikne.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 13:26   #14
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
I ja sam imao jednog 5950x koji je otišao, ili da velim bolje bluscreenao je komp svako malo ...

Tako da ima ih kako Nino veli ...

Bio pod garom, pa sve je bilo OK ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 31.08.2022. u 13:43.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:18   #15
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor Estarriol Pregled postova
Radi se AMD ryzen 9 5950x Tray. Na računu i piše 12mj i zato pitam što ima veću pravnu valjanost, zakon o zaštiti potrošača ili račun?

Koliko sam uspio istražiti, nema nekog konsenzusa, a opet nije baš da se radi o kikiriki iznosu pa da mogu samo pustiti....

Evo što kaže EU direktiva pa slijedom toga moj upit ovdje:

Q: Računalo koje ste kupili prije godinu dana više se ne može pokrenuti. Trgovac se slaže da je riječ o neispravnom proizvodu, ali ga odbija besplatno popraviti jer jamstvo proizvođača vrijedi samo jednu godinu. Što možete učiniti?
Jamstvo na koje se trgovac poziva komercijalno je jamstvo koje proizvođač nudi za vaše računalo. Ono međutim nije povezano s vašim zakonskim jamstvom, koje je obvezujuće za trgovca i vrijedi dvije godine.

A : Ako trgovac potvrdi da je računalo neispravno, mora ga besplatno popraviti ili vam vratiti novac. Trgovac mora riješiti probleme s proizvođačem. Ako od trgovca ne dobijete zadovoljavajući odgovor, možete se obratiti europskom potrošačkom centru u svojoj zemlji ili onom u zemlji u kojoj ste kupili računalo.
Vec kada citiras zakone, ukratko, imas jamstvo 2 godine...ali

Citiraj:
Ako kupljeni proizvod postane neispravan unutar 6 mjeseci, pretpostavka je da je problem postojao kad ste zaprimili, odnosno kupili robu. Trgovac može dokazati suprotno ukoliko je npr. vaš mobitel fizički razbijen ili je vidljiva šteta od vode.

No ako vaš proizvod postane neispravan nakon 6 mjeseci, i dalje ćete imati pravo na povrat, zamjenu ili popravak bez nadoplate, no morat ćete sami dokazati da je problem postojao u trenutku kad ste kupili proizvod, odnosno da vam je prodan neispravan. U tom slučaju, vjerojatno ćete morati pozvati stručnjaka da to dokaže, ukoliko je istina.
To kod tebe nije slucaj jer je cpu radio ispravno i nakon godinu dana, te nije mogao biti neispravan kod kupovine.

Bad luck kako bi se reklo.

__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:23   #16
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
To kod tebe nije slucaj jer je cpu radio ispravno i nakon godinu dana, te nije mogao biti neispravan kod kupovine.

Bad luck kako bi se reklo.

I tu postoje razne situacije...npr poznat je bio bug sa Intel Avoton procesorima, ali moj se dobro držao i nekih 6 godina nakon kupnje...ali kad je crkao, Supermicro mi je zamijenio ploču
(4-5 godina nakon isteka garancije!) bez suvišnih pitanja jer je bug bio poznat...jedino nije bilo poznato kad će se manifestirati, nekima radi i 10 godina bez problema

https://www.extremetech.com/computin...-manufacturers
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:25   #17
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Sasvim druga stvar je ovdje, nema bugova, cpu umro.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:30   #18
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Sasvim druga stvar je ovdje, nema bugova, cpu umro.
Pa umro je jer je dobio nekvalitetan primjerak...njegov primjerak je imao bug, nastao u proizvodnji, za razliku od ovog Intelovog koji je nastao u dizajnu
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:37   #19
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Pa umro je jer je dobio nekvalitetan primjerak...njegov primjerak je imao bug, nastao u proizvodnji...
To neznamo niti niti ja. Moguć je i vanjski utjecaj, napon.

Isto tako se mogao pokvariti i nakon 3 god. jamstva, slijedeci dan, ne? To je isto nekvalitetan primjerak?

Po tvojim rijecima se zakljucuje da je sve sto se pokvari = "nekvalitetan primjerak"?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:42   #20
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
To neznamo niti niti ja. Moguć je i vanjski utjecaj, napon.
Tu nastaje ono "u dobroj vjeri"...vjerujem da si se nagledao hardvera kod kojeg se iz aviona vidi da je kupac nešto sj..., a on ti se kune djecom da je crklo samo od sebe
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 16:47   #21
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Pa ukoliko se koristi sukladno sa korisnickim uputstvima, i crklo je tokom regularnog rukovanja, da to je nekvalitetan primjerak. Čemu onda tih 24 mjeseca ako vrijedi samo prvih 6 mjeseci?

Dakle "Imas garanciju od dvije godine ali samo ako ti crkne u prvih 6 mjeseci" Wait a minute???

Čemu onda razbacivanje sa garancijama 3-5-10 godina kad ce ti doc prodavac i rec "a visok napon crklo sta cu ti ja tu"? Malo assholy move.

A ako je pajdo cackao po kućištu i procesoru i prcako po voltazama i slično to onda nije ni za tih 6 miseci sam je kriv. Ako je crklo u normalnom radu, neispravan je primjerak, sad "samo" treba utvrditi sto se tocno dogodilo
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 17:07   #22
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Ti procesori su "čudljivi" i automatika (driver + BIOS) bi trebala raditi savršeno bez nepotrebnog divljanja voltaža. Na zraku ih nije moguće normalno ohladiti i bilo bi dobro undervoltat odmah u startu. Doduše, ovaj je bio hlađen vodom. Uglavnom ... ne bih kupovao rabljene Ryzene, osobito ne te klase .
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 17:07   #23
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Kao sto rekoh, u OC se vise ne kuzim kao ni u nove komponente. Zadnji OC sam radio 2009. Zato sam i uzeo slaganje u ducanu da mi se ne bi kasnije pravili grbavi u ducanu da sam ja nesto sjebao, a i zato mi i vi s foruma slazete vec zadnja dva kompa koji onda kupujem.

Da je pin na procu slomljen bili bi ziher oni krivi jer su ga slagali, ali s obzirom kako su rekli da je neispravan, vjerojatno znaju da nisam kriv. Mozda je i moguce da kada upale komp ce vidjeti da je sve u Biosu na defaultnim postavkama?

Ponavljam, ako zakon kaze da mi trebaju reklamirati unutar dvije godine, ali je teret dokaza na meni, spreman sam uzeti i vjestaka, jer niti je mali iznos, niti sam ja ista skrivio. Jos nisam niti imao neke naznake da se nesto dogadja, nikakvi random reboot, BSOD, error na maticnoj i sl..

Poslao sam upit u Sluzbu za zastitu potrosaca pod nadleznosti MINGO pa cu vidjeti sto ce oni reci koja su mi prava.
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 17:14   #24
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Možda je bilo nekoliko bitnih updejta BIOS-a i Ryzen Mastera od trenutka kad je sklopljeno ... samo kažem
stef je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 17:39   #25
nepalac
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: EU
Postovi: 642
Citiraj:
Autor Estarriol Pregled postova
Poslao sam upit u Sluzbu za zastitu potrosaca pod nadleznosti MINGO pa cu vidjeti sto ce oni reci koja su mi prava.
Ne moraš slati nikakve upite, ono što moraš je poslati prigovor trgovcu (predložak je na linku dolje), reći da se pozivaš na materijalni nedostatak i tražiš popravak ili novi proizvod.
Ako je njihov odgovor negativan, onda se s tim odgovorom obraćaš inspekciji koja će te dalje uputiti.
Sve je ovdje:
https://www.szp.hr/sve-potrosacke-te...o-poduzeti/179

P.S. I bitno je da nisi taj PC uzeo na firmu, jer onda ti ne vrijede ti zakoni o zaštiti potrošača.
__________________
...
nepalac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 17:45   #26
jucca
Premium
Moj komp
 
jucca's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,438
Citiraj:
Autor nino Pregled postova



To kod tebe nije slucaj jer je cpu radio ispravno i nakon godinu dana, te nije mogao biti neispravan kod kupovine.



Bad luck kako bi se reklo.



Mislim da sam negdje vidio da je za prvu godinu garancije zaduzen proizvidjac, a za drugu prodavatelj, osim ako proizvodjac odmah u startu daje 2 i vise godina garancije.
U svakom slučaju, OP ima pravo na 24mj. garancije, kako si i ti rekao.




Sent from my SM-S908B using Tapatalk
jucca je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 20:29   #27
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Koliko košta sudski vještak, oko 2500-3000kn?

Na koji način će sudski vještak utvrditi tko je kriv? Kako će korisnik dokazati da nije dirao bios, dizao voltažu, rastavljao, sastavljao...ako trgvoina npr nema naljepnice na računalu da se ne smije otvarati?

Da li se uopće može više pozvati na materijalni nadostatak jer je već reklamirao proizvod kao neispravan a ne kao da ima nedostatak?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 21:50   #28
Estarriol
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 34
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
Koliko košta sudski vještak, oko 2500-3000kn?
Pa sigurno manje nego novi procesor u istom rangu. A hoce li i kako uspjeti dokazati je pitanje za vjestaka.
Ali s tom logikom bi korisnik uvijek mogao biti kriv jer nikada ne bi mogao 100% dokazati da u niiednom slucaju nije nesto dirao ili otvarao...

S druge strane, s obzirom koliko sam dosada kupovao kod njih, zanima me hoce li uvaziti moj prigovor i izaci mi u susret ili cemo se gledati preko nisana...
Estarriol je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 22:22   #29
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Koliko si kupovao?

U prosjeku trgovine imaju 2-5% marzu, znaci da bi zaradili taj procesor trebao si kupiti robe preko 90k kn.

S obzirom da oni ne daju garanciju već dobavljač, a dobavljač je očito odbio jamstvo...mogu jedino na svoju ruku mjenjati i popušiti svu zaradu koju si im donio, ako si im donio...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2022., 22:33   #30
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,155
Žao mi je trgovca ako je kupio proizvod s 12mj garancije, jer ako je obavezna garancija 24mj, onda je ta druga godina rizik koji on preuzima. Valjda je naručio tko zna odakle (Aliexpress?) po nižoj cijeni i nadao se najboljem, što se nažalost nije dogodilo. Ali ne vidim kako bi se problem mogao prebaciti na kupca na kraju.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na