Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.05.2016., 20:08   #1
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Cisco EPC2425 gubi internet preko WiFi-a

Kolega koji ima doticni router na B.net-u ima cudan problem: router uredno radi, wifi ima full signal ali svakih 5-6 dana izgubi internet preko wifi-a. Kad mu se to desi, onda udje u router (preko wifi-a jer Lan uopce ne koristi) i promjeni wifi kanal, nakon cega iternet opet uredno radi 5-6 dana, a onda opet ista igra...

Zove me za pomoc, ali uopce nemam ideju kako rijesit takav problem, na sto obratit paznju i sto provjerit/promjenit u podesavanjima tog routera?

PS, radi se o zgradi sa stanovima i dosta je velika guzva u eteru, tako da svaki put prije promjene kanala skenira cijelo podrucje i izabere kanal sa trenutno najmanje "smetnji".

PPS, postavio sam isto pitanje na ISP-B.net podforumu, ne zbog spama, nego nisam siguran gdje je primjereno mjesto za pitanje glede tog routera...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2016., 20:42   #2
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Ako već može do routera preko wifi-a onda to nema veze sa kanalom na kojem radi.

Vjerojatno ta akcija restarta i druge servise na routerčiću pa se čini kao da je do toga ali to nema logike. Prije bih rekao da ima neki memory leak u nekoj komponenti pa se zblesira nakon x dana i nakon restarta servisa proradi. Pravo mjesto za pitati ovo pitanje je u b.net službu za korisnike.
shimpa je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.05.2016., 20:49   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
A jel kolega "upire" po torentima i tome slično ?
Ako je neka smanji malo / prestane neko vrijeme i neka vidi jeli se tada blesira nakon istih 5-6 dana.
Ukoliko tada ne bude problema onda znaš šta treba napraviti.

Još nešto, provjeri jel se Cisco pregrijava.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.05.2016. u 20:54.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.05.2016., 21:23   #4
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
Ako već može do routera preko wifi-a onda to nema veze sa kanalom na kojem radi.

Vjerojatno ta akcija restarta i druge servise na routerčiću pa se čini kao da je do toga ali to nema logike. Prije bih rekao da ima neki memory leak u nekoj komponenti pa se zblesira nakon x dana i nakon restarta servisa proradi. Pravo mjesto za pitati ovo pitanje je u b.net službu za korisnike.
B.net sluzba za korisnike tvrdi da je s njihove strane sve u redu i da je s linijom i routerom sve u redu. Razlog prekida ne znaju objasnit i jedina njihova intervencija glede pomoci je restiranje routera, sto je potpuno beskorisno. Naime, i nakon resetiranja routera s njihove strane, nema interneta preko wifi-a dok se ne promjeni kanal.

@Nikky
Ne torrenta uopce, niti koristi neki slicni servis koji bi izazvao zagusenje i prekid. Ovo za pregrijavanje sam mu javio da obrati paznju, pa cemo vidit jel to moguci uzrok. Iako bas ne kuzim kako moze pregrijavanje utjecat na to, kad promjenom kanala internet odmah uredno proradi...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2016., 00:03   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Za precizniju defektaciju treba (barem privremeno) spojiti lap / komp na router preko žice (Lan), dovoljno je tek kad preko WiFi ne radi.
Ako u tom momentu preko žice nastavi normalno raditi onda znaš da samo WiFi "zeza".

Još jedna ideja, neka na klijentima ugasi TCP/IP v6 a ostavi v4.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2016., 11:39   #6
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Da, tako sam i mislio napravit, pa cekam da mi se javi kad mu se sljedeci put to dogodi, da vidim kaj ga to u muci u trbuhu

Medjutim, kako se danas za vecinu potreba koristi mobitel, sumnjam da na njemu ima opciju za isljucivanje TCP/IP v6. Gledao sam malo po manualu za njegov router i ne vidim da taj ima opciju za iskljucit v6 kao sto ima ZTE...

Inace, on vec dulje vrijeme zivi s tim, a rekao mi je tek kad sam mu ispricao kako ja sa svojim ZTE routerom imam problem za koji nitko nije cuo, pa ni nezna rjesenje. Meni se nakon 5-6 tjedana uptime-a zblokaju svi LAN portovi, tako da mu sa zicom ne mogu ni pristupit, pa se onda spojim wifi-em i resetiram router, nakon cega sve opet fercera
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2016., 13:43   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Igrokaz oko TCP/IP v6 (ako je blem u tome) riješiš tako da ga na samim klijentima ugasiš, poanta i je u tome da ga klijenti ne upotrebljavaju.
Tek slijedeći korak bi bio i gašenje u routeru ako ga ima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2016., 01:03   #8
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Bio kod frenda kad mu se to dogodilo, wifi pun signal - internet nula bodova. Istovremeno internet uredno radi preko Lan portova. TCP/IP v6 iskljucen gdje je to moguce, dodjeljene fixne IP adrese i pripadajuci DNS-i, nula bodova.

Promjenim wifi kanal u bilokoji, cak i u najzauzetiji i internet proradi

Kako taj Cisco ima izmjenljivu antenu, prvo cu probat s jacom da se mozda lakse obracuna s okolnim smetnjama. Ako to ne upali, onda cu mu stavit dodatni router za wifi po principu Lan iz Cisca u WAN drugog...
Nazalost radi klijenata samo g/n na 2,4GHz dolazi u obzir.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2016., 10:28   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Znači, kao što smo pretpostavljali, blesira se samo WiFi od Cisca.
Ne trebaš se niti zafrkavati sa antenama, kažeš da ima "pun signal".
Jesi li provjerio situaciju sa radnim kanalom ?

Nađi bilo koji uređaj u funkciji AP - a, ne trebaš preko WAN porta nego po Lan1 - Lan1 principu.
Jasno da treba prije podesiti šta treba, kao i ugasiti WiFi u Ciscu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2016., 11:21   #10
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Mislio sam na jacu/bolju antenu analogno situacijama sa TV/SAT antenama kad je jacina signala dobra, a kvaliteta signala losa, pa se to uredno rijesava boljom antenom. Kako imam jednu 40cm/8dB nije mi problem isprobat...

Ali ako nece ici, kao sto pretpostavljas, ne znam jel mogu za probu postavit svoj rezervni ZTE da glumi AP. Medjutim nisam bas siguran kako ga konfigurirat. Ako mu iskljucim DHCP, Firewall i spojim ga Lan-Lan, kako ga podesit da proslijedi Lan na WiFi?
Jel ce biti dovoljno stavit IP na 192.168.0.2 (njegov je na .0.1) Gateway i DNS na .0.1, ili bi trebao i jos neki routing podesavat?

Probat cu to prvo kod sebe slozit, da vidim jel ide
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.05.2016., 11:58   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Pa nađi / nabavi mu neki uređaj, bilo neki "stari" od ISP - ova ili neki novi. Preporuke smo često spominjali u susjednim temama.

Za ZTE si dobro "nabrojio" šta treba napraviti, dakle:
- promijenit mu IP=192.168.0.2, Subnet=255.255.255.0
- ako ima za definirati Gateway onda je to IP=192.168.0.1
- gasiš mu DHCP Server, može i Firewall mada nije bitno jer ih spajaš po Lan1 - Lan1 principu
- manualno definiraš DNS - ove, DNS1=192.168.0.1, DNS2= vidi DNS by ISP
- ne trebaš brinuti hoće li prolaziti promet jer je Lan i WiFi u istoj grupi (Bridge)
- na Cisco WiFi ugasiš a ovome definiraš kako treba / po želji
- jedino ako bude nekakvih blema (nešto bude zapinjalo), dodatno definiraš Static Route (mislim / vidi jel ima u web konfigu pregled Routa),
tu bi išlo IP=0.0.0.0 ili 192.168.0.0 (znači sve, kako se unosi ovisi o pameti), Subnet=255.255.255.0, Gateway=192.168.0.1

I ima da radi
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.05.2016., 13:17   #12
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,063
Je_bome sve radi uredno i bez potrebe za Static Route konfiguracijom.

Tnx
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na